Ekonomija eurozone pala i u rujnu, izgledna je recesija
POSLOVNA aktivnost u eurozoni ponovo je pala u rujnu, treći mjesec zaredom, u okruženju sve izraženijih cjenovnih pritisaka na gospodarstvo i standard građana, pokazalo je mjesečno izvješće S&P Globala. Indeks menadžera nabave (PMI) u privatnom sektoru eurozone pao je u rujnu za 0,7 bodova u odnosu na kolovoz, na 48,2 boda, i na najnižoj je razini u 20 mjeseci, objavila je istraživačka tvrtka S&P Global.
Vrijednosti indeksa niže od 50 bodova pokazuju pad aktivnosti. Kada se isključe brojke iz razdoblja kada su aktivnosti bile obustavljene zbog strogih pandemijskih ograničenja, rujansko slabljenje PMI-ja najveće je od 2013. godine, ističu u S&P Globalu.
Pad je produbljen i u proizvodnom i uslužnom sektoru, a dodatno je oslabila i potražnja, treći mjesec zaredom, pritisnuta većim troškova života i sve izraženijim pesimizmom. Najteže je u Njemačkoj čiji je PMI u rujnu bio na najnižoj razini od svibnja 2020., uz najveći pad aktivnosti u uslužnom sektoru u nešto više od 13 godina.
Pala je i aktivnost u industriji, žili kucavici njemačkog gospodarstva, iako nešto blaže nego u kolovozu zahvaljujući ublaženim poremećajima u opskrbnim lancima, navodi se u izvješću.
Izgledna recesija
Na razini eurozone nagli rast cijena energije dodatno je povećao troškove kompanija i ograničio proizvodnju u nekim slučajevima, pa indeksi koji iskazuju kretanje cijena signaliziraju opetovano pojačavanje inflatornih pritisaka
"Recesija u eurozoni vrlo je izgledna budući da tvrtke izvješćuju o sve lošijim uvjetima poslovanja i o jačanju cjenovnih pritisaka povezanih s naglim rastom troškova energije", rekao je Chris Williamson, glavni poslovni ekonomist u S&P Global Market Intelligenceu.
"Prva procjena PMI-ja ukazuje na pad gospodarstva od 0,1 posto u trećem kvartalu", dodaje Williamson. Zaposlenost je porasla istim tempom kao i u kolovozu, kada je rast bio najslabiji u 17 mjeseci, što prema tumačenju S&P Globala odražava sve veću suzdržanost poslodavaca u zapošljavanju.
U takvim su uvjetima očekivanja poslovnih čelnika za idućih 12 mjeseci naglo pogoršana, kliznuvši na najnižu razinu od svibnja 2020. Kada se isključi pandemijsko razdoblje, na najnižoj je razini od studenoga 2012. godine. Daleko najveće pogoršanje zabilježeno je u Njemačkoj dok su u Francuskoj očekivanja blago poboljšana, pokazuje izvješće.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati