Ekonomist: EU jedva čeka priliku da vidi da je njen novac ukraden
BORIS Podobnik sa Zagrebačke škole ekonomije i menadžmenta kazao je jutros za HTV kako je, makroekonomski gledano, daleko najveći problem u Hrvatskoj odlazak ljudi. "To mnogi ne uočavaju. Vi možete imati porast BDP-a i sve "ružičasto" petnaestak godina, a odjednom shvatite da više nemate ljudi", istaknuo je.
Prema procjenama, trošak korupcije iznosi oko 5% BDP-a na svjetskoj razini.
"Mi smo po standardima korupcije svjetski prosjek, jer postoji mjerilo Transparency Internationala koje daje indekse od 0 do 100. Što vam je veći indeks, to ste manje korumpirani. Mi imamo 50. Ako je uistinu 5% zamračeno, to bi onda značilo za Hrvatsku da je nekih 3,5 do 4 milijarde zamračeno na godišnjem nivou", kazao je.
"Kad se zamrači 100 milijuna eura, to je ništa u odnosu na ukupnu količinu", istaknuo je i dodao kako se tu "ne radi samo o mitu".
"Tu se ide i po raznim pogodovanjima, sve to spada u korupciju. Kad dajete ljudima koji su iz vaše stranke, a ne na pošten način najboljem ponuđaču, sve to spada u korupciju", pojašnjava.
"EU jedva čeka priliku vidjeti da je nešto ukradeno"
Dodaje kako je problem s javnim natječajima, kad je zemlja korumpirana, što se novac i poslovi daju glavnim stranačkim ljudima.
Od EU fondova i europskog novca svi bi trebali imati korist. Međutim, ima i pojedinaca koji se pokušavaju ili su se okoristili upravo tim novcem koji je, srećom, kontroliran.
"To je problem što se naši političari još uvijek nisu navikli da nije isto uzeti novac od hrvatskog fonda ili uzeti od europskog fonda. Jer kada niste u Europskoj uniji, vaša stranka postavlja i tužitelje i suce i onda je puno lakše eskivirati. Međutim, problem je kada Europska unija stavlja novac, oni jedva čekaju priliku vidjeti da je nešto ukradeno", smatra.
Rekao je kako je najbolji način da se Europa riješi korupcije da kaže da u svim investicijama koje su veće od nekog praga mora sudjelovati s postotkom od 5 ili 10.
"Zbog toga što bi onda Europa mogla kontrolirati koruptivne radnje u svakoj većoj investiciji. To bi za Europu bilo jako bitno, ali bi bilo vrlo problematično za ljude koji su skloni korupciji. Živimo u globaliziranom svijetu i da bismo bili uspješni, moramo biti i konkurentni", kazao je.
"Najveći problem u Hrvatskoj odlazak ljudi"
Kazao je kako je, makroekonomski gledano, daleko najveći problem u Hrvatskoj odlazak ljudi.
"To mnogi ne uočavaju. Vi možete imati porast BDP-a i sve "ružičasto" petnaestak godina, a odjednom shvatite više nemate ljudi", priča.
U nastavku je i dao primjer.
"Zamislite da se svi isele do 40 godina. Tada imate i liječnike, imate profesore, imate medicinske sestre, nastavnike u srednjim školama, svi stariji od 40 godina, samo nemate one koji rade djecu. I što se dogodi? Onda nakon 20 godina shvatite da one koji idu u mirovinu nema tko zamijeniti", rekao je Podobnik.
"Najbolji je pokazatelj odnos između duga i BDP-a. To je nešto što je stvarno savršeno za Hrvatsku", pojašnjava.
"Pogledajte Grčku ili Italiju. Mnoge zapadnoeuropske zemlje imaju negdje oko 100% taj odnos. Kod nas je oko 60%, što je dobar rezultat. A onda je vlada shvatila: 'Zašto ne bismo mi to malo povećali?', pa je počela davati obveznice i trezorske zapise svojim građanima.
No, problem je što na kraju morate taj novac vratiti. Činjenica je da, kad imate korumpiran sustav, i kad država uzima novac od građana i ulaže u infrastrukturu ili neke poslove koje kontrolira država, to nije dobro. Jer efikasnost javnog sektora je puno manja nego efikasnost privatnog sektora", ističe.
"Nije ugodno biti poduzetnik"
Na pitanje kako je biti poduzetnik u Hrvatskoj, odgovorio je da "nije ugodno".
"Samim time i zbog toga što ljudi odlaze. Mnogi kažu kako bi bilo najpametnije da poduzetnici dignu cijenu rada i plaćaju više radnike. Međutim, ako netko misli da je to baš tako jednostavno, neka onda ne daje državi svoje novce u trezorske zapise i neka sam pokrene bilo koji posao.
Jer većina nas je u stanju voditi trgovinu ili neki kafić. Međutim, činjenica je da to baš nije elementarno zato što imate posla s hrvatskom državom, koja je korumpirana, neefikasna, gdje za razne dozvole čekate jako dugo i to je osnovni problem", smatra.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati