Elita u Davosu u sjeni povratka Trumpa u Bijelu kuću. Svi čekaju što će reći
VRH POLITIKE i biznisa okuplja se u Davosu. Razgovarat će se o budućnosti radnih mjesta pod utjecajem umjetne inteligencije, o Ukrajini, Pojasu Gaze, Siriji. Sve to u sjeni povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, piše Deutsche Welle.
Opet je doba godine kad pitoreskni, snijegom prekriveni Davos dočekuje svjetske lidere na sastanku Svjetskog gospodarskog foruma (WEF).
Ovogodišnji događaj dolazi nakon superizborne godine koja je počistila brojne prošlogodišnje sudionike. Neki su gubili podršku birača koji, pogođeni visokim cijenama i sumornim gospodarskim izgledima, podržavaju radikalne stranke i kandidate.
Neki od ključnih problema tijekom pet dana u Davosu (20. - 24. siječnja) bit će populistički val, kao i rat u Ukrajini, humanitarna situacija u Pojasu Gaze, alarmantna učestalost vremenskih nepogoda te revolucija umjetne inteligencije. "Ovo se događa u najkompliciranijem geopolitičkom okruženju generacijama unazad", rekao je predsjednik WEF-a Børge Brende na press-konferenciji u utorak (14. siječnja).
U švicarskom alpskom gradu se očekuje skoro tri tisuće lidera, uključujući šezdeset šefova država i vlada iz više od 130 zemalja.
Među globalnim liderima koji će nazočiti su njemački kancelar Olaf Scholz, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, kineski vicepremijer Ding Xuexiang, argentinski predsjednik Javier Milei…
Trump će dominirati diskusijama
Donald Trump će se obratiti okupljenima digitalno, nakon inauguracije za predsjednika SAD-a ovoga ponedjeljka (20. siječnja).
Povratak Trumpa u Bijelu kuću će dominirati diskusijama u Davosu. Od prijetnji uvođenjem carina i prijateljima i neprijateljima, do pokazivanja teritorijalnih ambicija prema Kanadi i Grenlandu, Trump ostavlja investitore, kompanije i vlade u rebusu.
Političari i investitori pokušavaju procijeniti kako će Trumpovi trgovački ratovi utjecati na ekonomiju. Potencijalne carine vjerojatno će dodatno pogoditi ekonomije Njemačke i Kine, od kojih se prva bori s recesijom, a druga s mršavim rastom za svoje standarde.
Stručnjaci upozoravaju da bi Trumpove ideje, koje daleko prelaze ono što je njegova prethodna administracija provela, mogle povećati cijene i izazvati odmazdu trgovačkih partnera, uzrokujući globalne nedaće. "Ako pogledate iskustvo koje smo imali s Trumpovom prvom administracijom, trgovina je rasla, investicije su rasle", rekao je Brende. "Ali, sada postoji drukčije okruženje u kojemu bismo mogli vidjeti više carina", upozorava Brende uz riječi da će se lanci snabdijevanja mijenjati. "Ali, sve dok vidimo rast trgovine i globalni rast, možete to promatrati kao polupraznu ili polupunu čašu."
Fokus na Ukrajinu, Pojas Gaze i Siriju
Ruski rat u Ukrajini, koji će ove veljače ući u četvrtu godinu, ponovno je jedna od ključnih tema. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski boravit će u Davosu. Zaklada "Viktor Pinčuk" iz Ukrajine organizira nekoliko događaja u Ukrajinskoj kući ove godine, uključujući projekt "Tvoja zemlja na prvom mjestu - Pobijedi s nama".
"Jer ako Ukrajina padne, opasnosti će brzo doći do vas. Vaša sigurnost će biti ugrožena, vaša ekonomija, blagostanje i šansa da živite život kakav želite bit će pod rizikom", navela je zaklada u priopćenju.
Oružani sukobi između država najveći su rizik u 2025. godini, prema godišnjoj anketi o rizicima koju je u srijedu objavio WEF, dok je geopolitička konfrontacija treća po opasnosti. Također su ove godine u fokusu Sirija, humanitarna situacija u Pojasu Gaze i potencijalna eskalacija sukoba na Bliskom istoku.
Očekuje se dolazak nekoliko lidera iz te regije, uključujući izraelskog predsjednika Isaaka Herzoga, premijera Palestinske nacionalne vlasti Mohameda Mustafe i sirijskog šefa diplomacije Asada Hasana al-Šibanija.
"Inteligentno doba" i "revolucija vještina"
Ovaj 55. godišnji sastanak WEF-a održava se pod motom "Suradnja za inteligentno doba" - doba koje bilježi brzi napredak tehnologija poput umjetne inteligencije i kvantnog računalstva.
Umjetna inteligencija već pokazuje veliki potencijal u mnogim industrijama, uključujući zdravstvo, obrazovanje i poljoprivredu, ali također prijeti da učini milijune poslova suvišnima.
Izvještaj WEF-a o budućnosti poslova, objavljen ranije ovog mjeseca, ukazuje na to da će globalni trendovi i nove tehnologije generirati 170 milijuna novih radnih mjesta do 2030. godine dok će istovremeno zamijeniti 92 milijuna drugih - što naglašava potrebu za unaprjeđenjem vještina radnika globalno.
Američka tehnološka firma Workday u studiji o utjecaju umjetne inteligencije na radna mjesta zaključila je da će ona biti katalizator za "revoluciju vještina" u kojoj će kreativnost, empatija i etičko donošenje odluka postati najvrjedniji resursi na radnom mjestu.
Kathy Pham, IT-znanstvenica i potpredsjednica u kompaniji Workday, kaže da će Davos pružiti platformu za kompanije i vlade da shvate kako su se poslovi, vještine i pravila mijenjali tijekom vremena u različitim dijelovima svijeta i kako ljudi komuniciraju s tehnologijom. "To je za mene lista želja za Davos. Iskreni razgovori o tome kako će izgledati budućnost radne snage uz najnoviji val umjetne inteligencije", rekla je ona za DW.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati