Trump: "Nema odgode, ne možemo više biti glupi." Padaju hrvatski mirovinski fondovi

CARINE koje uvodi američki predsjednik Donald Trump pogađaju svjetska tržišta.
Azijska tržišta su potonula, europske dionice pale na najnižu razinu u 16 mjeseci, a pada i cijena nafte. Ulagači i analitičari strahuju da bi carine koje je Trump najavio prošli tjedan mogle uzrokovati visoke cijene i slabu potražnju, a potencijalno i globalnu recesiju. Nakon pada burzi u središnjoj Kini i Hong Kongu, kineski suvereni fond reagirao je kako bi stabilizirao tržišta. Ministri država Europske unije, podijeljeni oko toga koliko snažno odgovoriti na Trumpov potez, a da ne naštete svojim tržištima, danas se sastaju u pokušaju postizanja ujedinjene fronte.
Ključne informacije:
- Trump: Nema odgode carina
- Trumpov rejting pao nakon uvođenja carina
- Trump zaprijetio Kini još većim carinama: Uvest ćemo im još 50% carina
- Zagrebačka burza prati pad svjetskih burzi. 33 dionice u padu, za samo 4 cijena raste
- Von der Leyen: Predložili smo Americi nulte carinske stope. Trumpov savjetnik: To nam ništa ne znači
- Wall Street potonuo pa se naglo oporavio
- Dramatično upozorenje šefa najveće američke banke: "Pripremite se na udar"
- Azijske burze u golemom minusu. Analitičar za BBC: Ovo je pokolj
- Javio se Trump, kaže da nije namjerno izazvao pad i da "ponekad morate uzeti lijek", referirajući se na carine koje je uveo gotovo cijelom svijetu
- I bitcoin je u padu, baš kao i cijene zlata i nafte
- Hedge fond menadžer s Wall Streeta i Trumpov pristaša: Krećemo se prema ekonomskoj nuklearnoj zimi, nismo glasali za ovo
- Značajan pad i na europskim burzama odmah po početku trgovanja
- Najgori dan za burzu u Hong Kongu u 28 godina, najveći dnevni pad u povijesti burze u Tajvanu
- Musk usred sloma burzi objavio video u kojem zagovara slobodnu trgovinu. Okreće li se protiv Trumpa?

Sjedinjene Države i Iran započinju izravne pregovore o nuklearnom programu Teherana, rekao je američki predsjednik Donald Trump u iznenađujućoj izjavi nakon što su iranski dužnosnici ranije odbili pozive na takve pregovore.
>> Opširnije
Indeks S&P 500 završio je dan u minusu – prema preliminarnim podacima pao je za 14,22 boda, odnosno 0,28 posto, i završio na 5.059,86 bodova.
Dow Jones Industrial Average zabilježio je veći pad – izgubio je 356,67 bodova, odnosno 0,93 posto, i zatvorio na 37.958,19 bodova.
S druge strane, Nasdaq Composite zabilježio je blagi rast od 14,66 bodova, ili 0,09 posto, i završio dan na 15.602,44 boda.
Jutros, po otvaranju burza, došlo je do pada od gotovo 4 posto, a ostatak dana obilježile su nagle oscilacije.
Trump kaže kako SAD "postiže ogroman napredak s mnogim zemljama" po pitanju carina.
Države koje su, prema njegovim riječima, "zaista iskorištavale SAD" sada govore: "Molimo vas, pregovarajmo", rekao je novinarima.
Naglasio je da je ovo "jedina prilika" koju te zemlje imaju za resetiranje trgovinskih odnosa i da će to završiti "nevjerojatno dobro".
Trump je dodao kako će sve to pomoći u ponovnom otvaranju tvornica u Americi i jačanju gospodarstva.
"Više ne brinemo za svoje neprijatelje, ali ćemo se pobrinuti za svoje prijatelje", zaključio je.
Trump je dao naslutiti da SAD "možda ipak neće" smanjiti carine Izraelu, dok je sjedio uz izraelskog premijera Benjamina Netanyahua u Ovalnom uredu.
"Pa, razgovaramo o potpuno novom trgovinskom sporazumu – možda i ne, možda i ne. Nemojte zaboraviti da mi puno pomažemo Izraelu. Znate, dajemo Izraelu 4 milijarde dolara godišnje. To je puno. Čestitam, usput. To je prilično dobro. Ali da, Izraelu dajemo milijarde dolara godišnje. Milijarde. To je među najvećim iznosima... Dajemo novac mnogim zemljama", rekao je Trump.
Trump je prošlog tjedna najavio uvođenje carine od 17 posto na izraelske proizvode.
Trumpove izjave uslijedile su nakon što je Netanyahu ranije u Ovalnom uredu izjavio da će njegova zemlja "vrlo brzo" ukinuti trgovinski deficit i prepreke u trgovini sa SAD-om.
Govoreći o EU, Trump je rekao: "Osnovana je kako bi nanijela štetu SAD-u. Zemlje su se udružile kako bi stvorile nešto poput monopola – ujedinjenu silu protiv SAD-a u trgovinskom smislu."
Dodao je i da EU "ima NATO i iskoristila nas je financijski i vojno".
"EU nas guli u trgovini", poručio je Trump. "Bili su loši prema SAD-u."
"Ne žele uzimati naše automobile. Ne žele naše poljoprivredne proizvode, a istovremeno šalju milijune svojih automobila u SAD", rekao je.
"To više neće ići tako. To nije pošteno."
Zaključio je da trgovina s Europskom unijom mora biti "poštena i uzajamna".
SAD neće pauzirati carine, izjavio je Donald Trump.
"Ne razmatramo to", potvrdio je.
Američki predsjednik rekao je da su mnoge zemlje pregovarale s Washingtonom te da će nastojati postići "poštene dogovore" sa svakom od njih.
Trump je naveo da SAD ima 36 bilijuna dolara duga "s razlogom" i da će njegova administracija razgovarati s mnogim zemljama, uključujući Kinu, kako bi to popravili.
"Postići ćemo poštene dogovore sa svakom zemljom i ako to ne uspijemo, neće moći sudjelovati sa SAD-om", dodao je.
Također je rekao da je SAD "bivao prevaren od strane mnogih zemalja tijekom godina".
"Ne možemo to više raditi. Ne možemo više biti ti glupi ljudi", zaključio je.
Stižu nove informacije iz Ovalnog ureda Bijele kuće, sa susreta Trumpa i Netanyahua.
Izraelski premijer izjavio je da će eliminirati trgovinski deficit s SAD-om, dodajući da smatra da je to ispravan potez.
Netanyahu je rekao da imaju namjeru ukloniti trgovinske barijere te da Izrael može biti model drugim zemljama.
Također je istaknuo da razumije probleme s kojima se SAD suočava zbog trenutnog sustava.
Još nekoliko zemalja obratilo se SAD-u u pokušaju postizanja dogovora prije nego što carine na otprilike 60 zemalja počnu vrijediti u srijedu, 9. travnja.
Privremeni lider Bangladeša, Muhammad Yunus, poslao je pismo predsjedniku SAD-a Donaldu Trumpu u kojem traži tromjesečnu pauzu u vezi s carinama koje je SAD uveo na njegovu zemlju, priopćila je njihova vlada u ponedjeljak.
Prošlog tjedna, SAD je najavio 37% carine na Bangladeš, koji je drugi najveći proizvođač odjeće na svijetu.
U pismu, Yunus je također naveo da će njegova zemlja "poduzeti sve potrebne mjere kako bi u potpunosti podržala Trumpovu trgovinsku agendu".
U međuvremenu, japanski premijer Shigeru Ishiba rekao je da je obavio razgovor s Trumpom u kojem su "obje strane odlučile imenovati članove kabineta koji će preuzeti odgovornost i nastaviti razgovore". Trenutno, Japan se suočava s carinom od 26%.
Američki predstavnik za trgovinu Jamieson Greer trebao bi u utorak reći Senatskom odboru za financije da se gotovo 50 zemalja obratilo njemu kako bi razgovarale o novim carinama, prema pisanom svjedočenju koje je vidjela novinska agencija Reuters.
Greer navodi da su među tim zemljama Argentina, Vijetnam i Izrael.
Nova anketa koju je proveo Wall Street Journal pokazuje da je popularnost Donalda Trumpa pala ispod 50 posto, prvi put od njegovog povratka na vlast.
>> Opširnije
Tajnik američkog Ministarstva financija Scott Bessent kaže da je dobio zadatak otvoriti trgovinske pregovore s Japanom "nakon vrlo konstruktivnog telefonskog razgovora" između obje vlade.
"Japan ostaje jedan od najbližih saveznika Amerike, a radujem se našem nadolazećem produktivnom angažmanu u vezi s carinama, netarifnim trgovinskim barijerama, pitanjima valuta i vladinim subvencijama", napisao je u objavi na društvenoj mreži X.
Bessent je ponovio svoje prethodne komentare o više od 50 zemalja koje su se u posljednjim danima obratile Trumpu s namjerom da započnu pregovore.
"Radujemo se značajnim pregovorima s njima u narednim tjednima", dodao je.
U Luksemburgu su se sastali ministri trgovine EU-a kako bi razgovarali o budućim koracima. EU se, podsjećamo, suočava s višim carinskim stopama od 20% nakon što ju je Donald Trump nazvao jednim od "najvećih prijestupnika".
Danas je europski povjerenik za trgovinu i ekonomsku sigurnost Maroš Šefčovič izjavio da je EU "spremna koristiti sve alate u svom arsenalu za obranu trgovine kako bi zaštitila jedinstveno tržište EU-a".
Irski ministar trgovine Simon Harris nazvao je današnji sastanak "zaista korisnim", naglašavajući da je jedinstvo unutar skupine "izuzetno snažno".
Ranije je šefica Europske komisije Ursule von der Leyen izjavila da je EU "uvijek spremna za dobar dogovor".
Za konferenciju za novinare Donalda Trumpa i Benjamina Netanyahua, koja je prethodno otkazana, sada je stiglo objašnjenje iz Bijele kuće.
Iz Bijele kuće navode da su otkazali konferenciju jer bi to značilo da su oba lidera imala "dva uzastopna susreta s novinarima (pozdrav u Ovalnom uredu i formalnu konferenciju za novinare), a željeli su pojednostaviti stvari".
Umjesto toga, bit će održana "jedna velika, prelijepa konferencija za novinare" u Ovalnom uredu, poručuju iz Bijele kuće.
Važno je napomenuti da će u Ovalni ured biti pušten manji broj odobrenih novinara nego što bi to bio slučaj na presici koja je otkazana.
Indeksi MIREX kategorija A i B prema podacima HANFA-e u petak, 4. travnja, u proteklih tjedan dana bilježili su znatan pad vrijednosti, dok je vrijednost MIREX-a kategorije C porasla.
>> Opširnije
Donald Trump pokušava privući pažnju zemalja koje nije uspio privući putem pregovora, izjavio je bivši američki veleposlanik pri EU-u Gordon Sondland za Marka Austina u emisiji The News Hour. Sondland je rekao da Trump želi "ponovno postaviti cijeli globalni odnos u trgovini" svojim politikama.
"Ovo će stvoriti mnogo problema na globalnim tržištima dok ne pređemo na drugu stranu", rekao je. Međutim, dodao je da se radi o barijerama koje nisu tarifne prirode, a ne o samim tarifama. Netarifne barijere su mjere koje ograničavaju međunarodnu trgovinu. To mogu biti regulative ili kvote.
Sondland je istaknuo da saveznici trebaju "sjesti s Trumpom i fokusirati se na ono što mu leži na srcu".
"Postoje jednostavna rješenja koja bi ga značajno natjerala da povuče carine", dodao je. "Pokušava privući pažnju koju ne može dobiti kroz uobičajeni proces pregovora."
Globalni ekonomski trendovi, uključujući Trumpove carine i potencijalnu ekonomsku krizu, mogle bi uzrokovati neizvjesnosti u turizmu.
>> Opširnije
Donald Trump večeras je trebao održati konferenciju za novinare s Benjaminom Netanyahuom, izraelskim premijerom, no događaj je otkazan.
Nije naveden razlog otkazivanja, ali kako ističe američki novinar Mark Stone, ovo znači da će Trump izbjeći izravna pitanja medija.
Netanyahu je upravo stigao u Bijelu kuću na sastanke s Trumpom, čime je postao prvi svjetski lider koji je tijekom Trumpovog drugog mandata dobio drugi susret s američkim predsjednikom.
Sve više tvrtki pokušava pronaći kreativne načine kako bi smanjile carinsku vrijednost svojih proizvoda prilikom uvoza u SAD i time ublažile udar najnovijih carinskih mjera koje je uvela administracija predsjednika Donalda Trumpa.
>> Opširnije
Tijekom 15 minuta koliko je trajala njegova izjava novinarima, predsjednik Donald Trump tvrdio je da Sjedinjene Države imaju trgovinski deficit s Kinom od 1 bilijun dolara. Također je najavio da će uvesti dodatne tarife od 50% na kineske proizvode, osim ako Peking ne povuče svoje protumjere.
Međutim, BBC nije uspio naći nikakve dokaze koji podržavaju ovu tvrdnju, koju je Trump ponovio nekoliko puta.
SAD zaista ima trgovinski deficit s Kinom – uvozi više dobara iz Kine nego što izvozi, ali stvarni iznos za 2024. godinu bio je nešto više od 295 milijardi dolara. Globalno, Kina je 2024. godine izvezla gotovo 1 bilijun dolara više nego što je uvezla, što je vjerojatno dovelo do zabune u Trumpovoj izjavi.
Novi grenlandski parlament sastao se prvi put danas nakon općih izbora u ožujku, u trenutku dok američki predsjednik Donald Trump opetovano izražava interes da kontrolira taj poluautonomni danski otok.
>> Opširnije
Među prvima su to učinili Lotus, Jaguar Land Rover (JLR), Volkswagen i Audi, a očekuje se da bi im se uskoro mogle pridružiti i druge marke.
>> Opširnije
Richard Branson, britanski milijarder i vlasnik zrakoplovne tvrtke Virgin Atlantic, oštro je kritizirao američku vladu zbog naglog uvođenja novih carina.
>> Opširnije
Aktualni predsjednik SAD-a Donald Trump ovog je tjedna objavio početak novog globalnog trgovinskog rata, koji je nazvao "proglašenjem ekonomske neovisnosti". No analitičari i ekonomisti diljem svijeta ocjenjuju njegove mjere kao opasne, štetne i ekonomski potpuno neutemeljene, piše Foreign Policy.
>> Opširnije
Londonski indeks FTSE 100, koji čine najveće britanske firme, oštro je pao za 4,38 posto na zatvaranju trgovanja u ponedjeljak, dosegnuvši najnižu cijenu zatvaranja od ožujka 2024. godine. Na američkom tržištu, Dow Jones indeks pao je za 1,52 posto, dok je S&P 500 bio niži za 0,96 posto.
Što se tiče valuta, funta je doživjela snažan pad, skliznuvši za 1,28 posto na 1,272 prema dolaru na zatvaranju londonskog tržišta.
Europska komisija će, uvažavajući primjedbe država članica, predložiti protumjere u vrijednosti manjoj od 26 milijardi eura, koliko iznosi opseg američkih carina na uvoz čelika i aluminija iz EU-a, izjavio je povjerenik za trgovinu Maroš Šečfovič.
>> Opširnije
Najveća europska tržišta dionica završila su današnje trgovanje s padom većim od 4%, nakon još jednog burnog dana uzrokovanog najavama novih carina američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Londonski FTSE 100 – indeks koji okuplja najveće britanske kompanije – potonuo je za 4,4%, njemački DAX oslabio je 4,1%, dok je francuski CAC 40 zabilježio pad od 4,8%.
Koliko je dan bio loš za britansko tržište najbolje pokazuje podatak da je samo pet dionica unutar FTSE 100 završilo u plusu – i to s vrlo skromnim dobicima. Najveći dobitnik bio je meksički rudarski div Fresnillo, čije su dionice porasle za 1,3%.
Bogatiji poslovni lideri okreću se protiv američkog predsjednika Donalda Trumpa zbog njegovog plana da uvede ogroman paket carina prema trgovinskim partnerima SAD-a, dok burze diljem svijeta bilježe gubitke.
>> Opširnije
Aviokompanije i proizvođači zrakoplova sve su zabrinutiji zbog mogućih posljedica američkih carina na globalne opskrbne lance, koji su još uvijek krhki nakon pandemije.
Industrija se teško oporavlja. proizvodne linije već su prenapregnute zbog naglog porasta narudžbi novih zrakoplova, a dodatne probleme stvaraju i kašnjenja kod dobavljača zrakoplovnih motora.
Europska udruga regionalnih avioprijevoznika (ERA), koja zastupa proizvođače poput Airbusa, dobavljače i manje zrakoplovne tvrtke, upozorava da bi nove carine „mogle predstavljati ozbiljan financijski udar i za europske i za američke aviokompanije“.
Posebno zabrinjava pitanje održavanja zrakoplova, koje se uvelike oslanja na pravovremenu isporuku rezervnih dijelova iz inozemstva. „Uvođenje dodatnih carina na rezervne dijelove dodatno bi poremetilo opskrbne lance u zrakoplovstvu, povećalo operativne troškove i moglo negativno utjecati na sigurnost i pouzdanost letova“, poručili su iz ERA-e.
Donald Trump zaprijetio je novim carinama od dodatnih 50% na kineski uvoz ako Kina ne povuče protumjere koje je najavila prošlog tjedna. Te bi se carine nadovezale na već uvedenu stopu od 34%, uz dodatak ranijih 20% koje je Bijela kuća počela primjenjivati još u siječnju. Ukupna carinska opterećenja tako bi mogla dosegnuti i 104%, što bi za mnoge američke tvrtke značilo udvostručenje troškova u svega nekoliko mjeseci.
Trump je i ranije odgovarao oštrim porukama na trgovinske protumjere – primjerice, kada je prijetio carinom od 200% na europski alkohol, ili carinom od 50% na kanadski čelik i aluminij. Ipak, u tim je slučajevima na kraju postignut kompromis, a najavljene mjere nisu stupile na snagu.
No, za razliku od tadašnjih sukoba s dugogodišnjim saveznicima, odnosi s Kinom već godinama su napeti, i to ne samo u vrijeme Trumpove administracije. Unatoč jasnim porukama iz Bijele kuće da žele pregovore – uključujući i one o TikToku – Peking za sada ne pokazuje spremnost na dijalog.
Njemački izvoz osjetno je porastao u veljači, odražavajući skok isporuka u Sjedinjene Države, pokazali su podaci statističkog ureda. Izvoz njemačke robe porastao je u veljači za 1,8 posto u odnosu na siječanj, dosegnuvši 131,6 milijardi eura.
>> Opširnije
Europska unija morat će sniziti svoje necarinske barijere, uključujući i one koje stvaraju porezi na dodanu vrijednost želi li ostvariti dogovor o sniženju američkih carina koje je uveo predsjednik Trump, rekao je trgovinski savjetnik Bijele kuće Peter Navarro.
>> Opširnije
Tvrtka Wicresoft, koju je Microsoft osnovao u suradnji s kineskim partnerima, sutra prestaje s radom, izvijestila je danas kineska medijska kuća Caijing, pozivajući se na upućene izvore.
>> Opširnije
Trump je zaprijetio Kini još većim carinama.
"Jučer je Kina uvela odmazdne carine od 34%, povrh svojih već rekordno visokih carina, necarinskih barijera, nezakonitog subvencioniranja tvrtki i masovne dugoročne manipulacije valutom, unatoč mom upozorenju da će svaka zemlja koja se osveti Sjedinjenim Državama uvođenjem dodatnih carina, iznad i povrh već postojećih dugoročnih carinskih zlouporaba prema našoj naciji, odmah biti suočena s novim i znatno višim carinama, iznad i povrh onih prvotno određenih.
Stoga, ako Kina ne povuče svoje povećanje od 34% povrh svojih već dugoročnih trgovinskih zlouporaba do sutra, 8. travnja 2025., Sjedinjene Države će uvesti DODATNE carine na Kinu od 50%, s učinkom od 9. travnja.
Osim toga, svi razgovori s Kinom u vezi njihovih zatraženih sastanaka s nama bit će prekinuti! Pregovori s drugim zemljama, koje su također zatražile sastanke, počet će odmah. Hvala vam na pažnji glede ovog pitanja!", objavio je Trump.
Evo kako je izgledao kaos nastao uslijed lažne vijesti, odnosno loše interpretirane izjave Trumpovog savjetnika.
Američka tržišta zabilježila su iznenadan uzlet, koji se dogodio zbog netočne objave na društvenim mrežama. NBC News, američki partner Sky Newsa, prenosi da se sve zakotrljalo nakon što se pojavila dezinformacija da je šef Nacionalnog ekonomskog vijeća Bijele kuće, Kevin Hassett, navodno rekao kako predsjednik Donald Trump razmatra 90-dnevno zamrzavanje carina za sve zemlje osim Kine. U svega nekoliko minuta burzovni indeksi su skočili, a zatim se brzo vratili u minus.
Međutim, Hassett tijekom jutarnjeg gostovanja na Fox Newsu nije rekao da je takva mjera na stolu.
Njegov stvarni komentar bio je: „Mislim da će predsjednik odlučiti onako kako smatra da treba. Trenutno više od 50 zemalja vodi pregovore s njim.“
Glasnogovornica Bijele kuće Karoline Leavitt oštro je odbacila te tvrdnje: „To su lažne vijesti,“ rekla je za NBC.
Ova epizoda još jednom pokazuje koliko su tržišta osjetljiva – dovoljan je jedan krivi citat visokopozicioniranog dužnosnika da izazove snažnu reakciju ulagača.
Cijene nafte pale su danas na međunarodnim tržištima ispod 65 dolara, odražavajući strahovanja ulagača da bi se najavljena pojačana opskrba mogla poklopiti s posustajanjem potražnje pod pritiskom najavljenih prepreka svjetskoj trgovini.
>> Opširnije
Indeksi MIREX kategorija A i B prema podacima HANFA-e, i u petak su, 04. travnja, u odnosu na prethodni radni dan, bilježili značajniji pad vrijednosti, dok je vrijednost MIREX-a kategorije C porasla.
Tako je vrijednost MIREX-a kategorije A u odnosu na prethodni radni dan zabilježila značajniji pad od čak 3,1312 bodova ili oko 1,43 posto, spustivši se tako ispod psihološke razine od 216 bodova – na 215,1706 bodova.
Posljedica je to pada vrijednosti svih obveznih mirovinskih fondova kategorije A. Tako je vrijednost fonda PBZ Croatia osiguranja A potonula 1,65 posto, na 31,5415 bodova a AZ fonda A 1,36 posto, na 26,441 bod. Također je pala vrijednost i Raiffeisen fonda A 1,11 posto, na 24,8665 bodova te fonda Erste Plavi A 1,09 posto, na 29,2402 boda.
MIREX kategorije B pak zabilježio je značajniji pad vrijednosti od 2,8907 bodova ili oko 0,87 posto, spustivši se tako ispod psihološke razine od 329 bodova - na 328,1159 bodova.
Posljedica je to pada vrijednosti svih obveznih mirovinskih fondova kategorije B. Tako je vrijednost fonda PBZ Croatia osiguranja B pala 0,99 posto, na 43,5789 bodova a AZ fonda B 0,9 posto, na 41,9276 bodova. Također je pala vrijednost i fonda Erste Plavi B 0,86 posto, na 49,8808 bodova te Raiffeisen fonda B 0,77 posto, na 42,0057 bodova.
Vrijednost pak MIREX-a kategorije C porasla je 0,0453 boda ili oko 0,03 posto – na 141,5607 bodova.
Posljedica je to rasta vrijednosti svih obveznih mirovinskih fondova kategorije C. Tako je vrijednost fonda Erste Plavi C porasla 0,05 posto, na 19,6182 boda a Raiffeisen fonda C 0,04 posto, na 19,3485 bodova. Također je porasla vrijednost i AZ fonda C 0,03 posto, na 18,1887 bodova te fonda PBZ Croatia osiguranja C 0,02 posto, na 18,5977 bodova.
MIREX je prosječna vrijednost obračunske jedinice svih OMF-ova (Obvezni Mirovinski Fond) iste kategorije (A,B,C), koja se računa kao ponderirana aritmetička sredina, pri čemu ponder predstavlja udjel pojedinog OMF-a u ukupnoj neto imovini svih OMF-ova iste kategorije.
Indeksi Zagrebačke burze danas su oštro pali, prateći pad svjetskih burzi nakon što je američki predsjednik Donald Trump uveo uvozne carine praktički za cijeli svijet, što je uzdrmalo svjetski trgovinski sustav, a ulagače otjeralo u neizvjesnost.
>> Opširnije
Europska unija odlučila je ublažiti svoj odgovor na američke carine na čelik, nakon što su države članice lobirale za zaštitu vlastitih industrija. Povjerenik EU za trgovinu Maroš Šefčovič izjavio je kako će Unija uvesti carine na manji iznos od prvotno planiranih 26 milijardi eura vrijednosti američke robe, nakon što je saslušao stavove nacionalnih vlada.
„Ne bavimo se odmazdom po principu ‘oko za oko’“, rekao je Šefčovič novinarima, dodavši da će mjere EU biti blaže od onih koje su uvele Sjedinjene Države.
Francuska i Italija zatražile su da se s popisa uklone burbon viski i neki drugi proizvodi, zbog bojazni od mogućih američkih protuudara. Konačni popis proizvoda bit će danas poslan državama članicama, a glasanje je zakazano za 9. travnja.
Kao što smo već izvijestili, američke burze su po otvaranju doživjele snažan pad – no ubrzo nakon toga uslijedio je iznenađujući preokret i skok vrijednosti dionica.
Prema prvim informacijama, razlog oporavka bila je spekulacija da bi predsjednik Donald Trump mogao razmotriti 90-dnevnu pauzu uvođenja carina, a tu je mogućnost navodno spomenuo jedan od njegovih najbližih ekonomskih savjetnika, direktor Nacionalnog ekonomskog vijeća Kevin Hassett.
Vijest je prvo prenio američki poslovni kanal CNBC. No, Bijela kuća ubrzo je reagirala i poručila istom mediju da su svi navodi o mogućoj pauzi uvođenja carina – „lažne vijesti”.
CNBC je kasnije sažeo cijelu situaciju ovako: „Dionice su nakon početnog potonuća nakratko snažno porasle, a indeks Dow Jones čak je završio u pozitivnom teritoriju. Tržištem i društvenim mrežama proširile su se glasine o mogućem odgađanju carina, što je vjerojatno potaknulo taj nagli rast.”
Direktor Nacionalnog ekonomskog vijeća Kevin Hassett izjavio je da je sastanak između izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i predsjednika Trumpa u ponedjeljak prvi osobni susret američkog predsjednika s nekim stranim čelnikom u vezi s najavljenim carinama. "Izrael je danas prvi na redu za sastanak," rekao je Hassett, dodavši da je Trump tijekom vikenda telefonski razgovarao s brojnim svjetskim liderima.
"Sigurno će razgovarati i o trgovinskoj politici, ali i o situaciji na Bliskom istoku", rekao je Hassett u razgovoru za Fox News iz Bijele kuće.
Naglasio je kako su Sjedinjene Države spremne na "dobar dogovor". Prema prošlotjednoj najavi predsjednika Trumpa, Izrael će biti pogođen carinom od 17%.
Američki predsjednik Donald Trump razmatra mogućnost 90-dnevne pauze u uvođenju carina za sve zemlje osim Kine, izjavio je glavni ekonomski savjetnik Bijele kuće.
Kevin Hassett, direktor Nacionalnog ekonomskog vijeća, rekao je za CNBC da pad burze nije bio dio Trumpove namjerne strategije te da se sada ozbiljno razmatra privremeno odgađanje carina za većinu zemalja.
Odjednom je došlo do totalnog obrata na Wall Streetu. S&P 500 je porastao za 2,1 posto, a Nasdaq 100 3,2 posto. Bloomberg piše kako još nije skroz jasno što je izazvalo ovaj preokret te kako ABC News ima informacije da vlasnici tvrtki planiraju pravno osporavati Trumpove carine.
Oglasila se predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. Poručuje kako je “Europa spremna pregovarati sa SAD-om” i dodala kako je EU predložila da SAD i EU međusobno uvedu nulte stope carina na industrijsku robu. Kaže kako je to predloženo jer je EU uvijek spremna za dobar sporazum.
Potom je poslala upozorenje. “No, spremni smo i na protumjere i na to da se zaštitimo od indirektnih učinaka kroz diverzifikaciju trgovine”, rekla je.
Podsjetimo, američki predsjednik Donald Trump označio je Europsku uniju kao jednog od „najgorih prekršitelja” u trgovini, najavivši carinu od 20% na robu koju EU prodaje SAD-u. Također je uveo carine od 25% na čelik, aluminij i njihove prerađene proizvode iz EU-a.
Izvršni direktori nekih od najvećih banaka na svijetu održali su povjerljive razgovore o sve dubljoj krizi na financijskim tržištima i mogućim posljedicama za globalno gospodarstvo koje je uzdrmano trgovinskom ofenzivom predsjednika Donalda Trumpa.
>> Opširnije
Cijene kakaovca i kave naglo su pale na svjetskim tržištima budući da je trgovce uznemirio val američkih carina, raspirivši zabrinutost za potražnju.
>> Opširnije
Još jedna reakcija na Trumpove carine stiže sa sjevera. Kanadska vlada podnijela je zahtjev za pokretanjem konzultacija sa Sjedinjenim Državama pri Svjetskoj trgovinskoj organizaciji (WTO) zbog odluke Donalda Trumpa da uvede carinu od 25% na automobile i auto-dijelove iz Kanade, priopćila je WTO.
Prema navodima organizacije, Kanada tvrdi da su te carine u suprotnosti s obvezama koje su SAD preuzele prema više odredbi Općeg sporazuma o carinama i trgovini (Gatt) iz 1994. godine.
U New Yorku, svi glavni američki burzovni indeksi dodatno su pali u prvim minutama današnjeg trgovanja. Dow Jones trenutno bilježi pad od 4,4%, S&P 500 je u minusu 4,7%, dok je tehnološki Nasdaq pao 5%.
Iz Varšave stiže vijest da je Poljska burza obustavila trgovanje na svim tržištima.
Obustava je na snazi do 16:15 sati, a razlog je „sigurnost trgovanja“. Prije prekida, indeks najvažnijih poljskih dionica bio je u padu od 2%.
Tesla Elona Muska ponovno bilježi loš dan na burzi. Dionice Tesle pale su za 8,5% u ranom trgovanju, što je čini najlošijom dionicom u sastavu S&P 500 indeksa. Među ostalim velikim gubitnicima su proizvođač čipova AMD (-7,5%) te tvrtka za analizu podataka Palantir (-7,1%).
Njujorška burza jutros je ponovno otvorena u znaku velikih padova, a najveći američki burzovni indeks S&P 500 srušio se za 3.4 posto na početku trgovanja, čime je ušao u tzv. "medvjeđe tržište", što je stanje u kojem indeks padne više od 20 posto u odnosu na svoj prethodni maksimum.
>> Opširnije
Prema trenutačnim pokazateljima s Wall Streeta, referentni indeks S&P 500 na dobrom je putu da zabilježi pad veći od 20% u odnosu na veljaču. Ako se ti brojevi ne poprave do zatvaranja burze, indeks će službeno ući u tzv. medvjeđe tržište – što bi predstavljalo neugodnu statistiku za Donalda Trumpa (više o tome u našoj objavi od 14 sati).
Pojam „medvjeđe tržište” koristi se kada neki burzovni indeks padne 20% ili više u odnosu na svoj nedavni vrhunac – simbolika dolazi od medvjeda koji zimi hibernira, odnosno „povlači se”. Suprotno tome, kada tržište snažno raste, govori se o „bikovskom tržištu”, jer bik simbolizira snagu i napad – juriša prema naprijed.
Donald Trump potvrdio je da je razgovarao s japanskim premijerom Shigeruom Ishibom o carinama. Na društvenoj mreži Truth Social Trump je napisao:
„Zemlje iz cijelog svijeta pregovaraju s nama. Postavljaju se čvrsti, ali pošteni uvjeti. Jutros sam razgovarao s japanskim premijerom. Šalje vrhunski tim za pregovore! Prema SAD-u su se godinama odnosili vrlo loše u trgovini. Oni ne uvoze naše automobile, a mi uvozimo MILIJUNE njihovih. Isto vrijedi i za poljoprivredu, i za mnoge druge ‘stvari’. Sve to se mora promijeniti – ali posebno u odnosu na KINU!!!“
Zazvonilo je početno zvono na njujorškoj burzi, a dionice su odmah krenule u crveno. Indeks S&P 500, koji obuhvaća širok spektar američkih kompanija, pao je 3,4% na samom otvaranju trgovanja, čime je službeno ušao u zonu tzv. medvjeđeg tržišta – što znači da je sada više od 20% ispod svog povijesnog rekorda.
Dow Jones, indeks koji prati 30 najvećih američkih kompanija, potonuo je za 1.191 bod, odnosno 3,1%, i sada se nalazi na razini od 37.123 boda.
Ni tehnološki Nasdaq nije pošteđen – pao je za 3,9%.
Ulagači su uznemireni sve glasnijim upozorenjima, poput onih iz Goldman Sachsa, da bi trgovinski rat mogao gurnuti američko gospodarstvo u recesiju. Donald Trump zasad ne pokazuje nikakve znakove popuštanja.
Prema pisanju Bloomberga, Wall Street je od četvrtka izgubio oko 13% tržišne vrijednosti – što je treći najgori trodnevni pad u povijesti, nakon početka pandemije COVID-19 u ožujku 2020. i globalne financijske krize 2008. godine.
Dok su globalna tržišta posljednjih tjedana zabilježila dramatičan pad uzrokovan povratkom agresivne politike carina Donalda Trumpa, jedinom jedinom od deset najbogatijih ljudi svijeta raste bogatstvo.
>> Opširnije
Carine koje je uveo aktualni američki predsjednik Donald Trump izazvale su potres na svjetskim burzama i postavlja se pitanje: ide li svijet prema recesiji?
>> Opširnije
Investicijska kuća Morgan Stanley poručila je svojim klijentima da ne podliježu panici i da slobodni kapital iskoriste za ulaganje u „ultrakratkoročne i kratkoročne obveznice“, u trenutku kada carine američke administracije Donalda Trumpa i dalje potresaju globalna tržišta.
„Umjesto da tržištu donese jasnoću koju su mnogi očekivali, takozvani ‘dan oslobođenja’ otkrio je najgori mogući scenarij uzajamnih carina“, izjavila je Lisa Shalett, glavna investicijska direktorica Morgan Stanley Wealth Managementa.
U bilješci upućenoj klijentima u ponedjeljak, Shalett je također poručila da investitori zasad odgode preusmjeravanje sredstava prema globalnim dionicama – s iznimkom Japana, koji bi mogao profitirati zahvaljujući obrambenoj ulozi jena u nesigurnim vremenima.
Donald Trump ponovno se oglasio na društvenim mrežama – još jednom poručivši Amerikancima da budu „snažni“.
Pozvao je ljude da ne budu „panicani“, što je definirao kao „novu stranku sastavljenu od slabih i glupih ljudi“, ne ponudivši dodatno pojašnjenje.
Evo što je upravo objavio, u cijelosti i bez izmjena:
Sjedinjene Države imaju priliku učiniti nešto što se trebalo napraviti prije DESETLJEĆIMA. Nemojte biti slabi! Nemojte biti glup! Nemojte biti PANICAN (nova stranka sastavljena od slabih i glupih ljudi!). Budi snažan, hrabar i strpljiv – i VELIČINA će biti rezultat!
Do početka trgovanja na američkim burzama ostalo je manje od sat vremena, a prognoze ne donose dobre vijesti, očekuje se nastavak silaznog trenda na tržištu. Terminski indeksi, koji služe kao pokazatelj smjera kretanja burzi, sugeriraju da će svi glavni američki burzovni indeksi otvoriti u minusu, i to između 2 i 3 posto.
Podsjetimo se ukratko što se dogodilo krajem prošlog tjedna na Wall Streetu:
Indeks S&P 500, koji prati vrijednost dionica 500 najvećih američkih kompanija, u petak je potonuo gotovo 6%, spustivši se na najnižu razinu u posljednjih 11 mjeseci.
Dow Jones, koji obuhvaća 30 najvećih i najstabilnijih američkih kompanija, takozvanih „plavih čipova", zabilježio je pad od 5,5%.
Tehnološki indeks Nasdaq, u kojem dominiraju IT tvrtke, dan je završio u minusu od 5,8%. U odnosu na svoj rekord iz prosinca, Nasdaq je sada u padu od ukupno 20%, što znači da je službeno ušao u „medvjeđe tržište", odnosno razdoblje trajnog pada vrijednosti dionica.
Iako ih je teško nazvati stvarnim dobitnicima u ovoj situaciji, nekoliko kompanija ipak je uspjelo ostvariti dobitke – među njima i dvije rudarske.
Rudarski divovi Rio Tinto i Fresnillo nakratko su zabilježili skok dionica - više od 3% odnosno 1% - nakon vijesti o napretku u dogovoru između SAD-a i Ukrajine oko isporuke sirovina.
Zbog sve veće nesigurnosti investitori su se povukli iz rizičnih ulaganja i preusmjerili sredstva u sigurnije opcije – što je početkom mjeseca dovelo do rekordne cijene zlata.
I srebro je lagano poskupjelo, potaknuto strahovima od posljedica novih carina koje je uveo Donald Trump.
I zlato i srebro nakratko su izgubili na vrijednosti nakon takozvanog dana oslobođenja 2. travnja, no ponovno su u uzlaznoj putanji.
Prinosi na obveznice zemalja eurozone pali su u ponedjeljak nakon najavljenih američkih carina i kineskog odgovora signalizirajući niže troškove zaduživanja i ocjenu analitičara da EU i Kina nemaju motiva za "upuštanje u trgovinska neprijateljstva".
SAD je prošli tjedan najavio 10-postotne carine na uvoz iz zemalja širom svijeta, a planiraju i "recipročne carine" trgovinskim partnerima s kojima bilježe velik manjak u robnoj razmjeni. Od 9. travnja kineski uvoz podlijegat će tako dodatnim 34-postotnim carinama, koje će se u konačnici popeti na 54 posto.
U petak je Peking uzvratio 34-postotnim carinama na američki uvoz, a priprema i zabranu izvoza tehnoloških minerala. Nagovještaji američko-kineskog trgovinskog rata zabrinuli su ulagače raspirivši strah od posustajanja svjetskog gospodarstva i val potražnje za imovinom koju smatraju sigurnim utočištem za kapital.
U takvim su uvjetima prinosi na 10-godišnje njemačke državne obveznice, referentne za eurozonu u cjelini, pali u ponedjeljak na 2.51 posto. Nakratko su se bili spustili i na 2.479 posto, najnižu razinu od 4. ožujka.
To znači da su sada niži gotovo za polovinu postotnog boda nego što su bili početkom ožujka kad su njemačke stranke postigle dogovor o znatno većim ulaganjima u infrastrukturu i obranu. Tako su 5. ožujka bili skočili na čak 2.932 posto signalizirajući da ulagači traže bolje uvjete za kupnju, što je u konačnici signaliziralo i veće troškove zaduživanja.
Prinosi na 10-godišnje talijanske državne obveznice zadržali su se više-manje na razini s početka ožujka s obzirom na to da po mišljenju ulagača nose veći rizik. Prinosi na 10-godišnje francuske državne obveznice spustili su se, pak, s 3.6 posto na 3.28 posto.
"Za razliku od 1930-ih, ovo nije svjetski trgovinski rat. Kina i EU, primjerice, imaju manje poticaja da se zbog američke politike upuštaju u trgovinska neprijateljstva", smatra glavni ekonomist u UBS Wealth Managementu Paul Donovan.
Kreditni stratezi Deutsche Banka upozorili su da "paralizirajuća neizvjesnost u politici, nasumične kalkulacije carinskih stopa, djelomični gubitak povjerenja u američke institucionalne norme te rastuća inflacija značajno povećavaju rizike povezane s SAD-om".
To, kako su poručili, znači da je "preuranjeno za kupovinu na padu, dio američkog političkog kredibiliteta trajno je izgubljen i to će potaknuti rast zabrinutosti zbog stagflacije te slabiju zaradu kompanija".
Audi zadržava vozila u američkim lukama zbog carina koje je uveo predsjednik Donald Trump.
Volkswagen, vlasnik brenda Audi, potvrdio je da zadržava isporuku vozila zbog carine od 25 posto na uvezene automobile, koja je stupila na snagu 2. travnja.
Ova mjera odnosi se na sva vozila koja su stigla u SAD nakon tog datuma. Glasnogovornik Volkswagena potvrdio je ranije izvješće američkog poslovnog portala Automotive News, koji je dobio na uvid internu poruku koju je tvrtka poslala svojim američkim zastupnicima. Dodao je i kako Volkswagen trenutačno ima oko 37.000 vozila na skladištu u SAD-u, što je dovoljno za otprilike dva mjeseca prodaje, pa će automobili i dalje biti dostupni američkim kupcima.
Jamie Dimon, izvršni direktor najveće američke banke JPMorgan, izdao je ozbiljno upozorenje o carinskoj politici američkog predsjednika Donalda Trumpa.
>> Opširnije
Na Zagrebačkoj burzi danas se očekuje daljnji pad Crobex indeksa nakon što je prošlog tjedna potonuo više od 4.,6 posto jer se zbog carinskog rata situacija na svjetskim burzama ne smiruje.
>> Opširnije
Iako je Rusija zasad izbjegla nove američke carine, osjeća posljedice tržišnog potresa koji su izazvale.
>> Opširnije
Treći je dan panike na financijskim tržištima nakon što je Donald Trump u srijedu najavio "Dan oslobođenja" i nove carine.
Prema izračunima Bloomberga, od tada je s globalnih burzi izbrisano oko 9.5 bilijuna dolara tržišne vrijednosti, i to ne samo zbog nameta protiv saveznika i protivnika već, kako sarkastično pišu, i protiv "pingvina koji žive na pustim, nenaseljenim vulkanskim otocima blizu Antarktike".
"Kaos na financijskim tržištima dodatno se produbio u ponedjeljak jer su investitori izgubili nadu da bi predsjednik Trump mogao promijeniti svoju carinsku politiku."
Cijene dionica su se strmoglavile, a ukupni gubitak na globalnim burzama u tri dana dosegnuo je 9.5 bilijuna dolara. Terminski ugovori na S&P 500 pokazivali su pad od 3 posto, indeks volatilnosti VIX skočio je iznad 50, a europski burzovni indeks Stoxx 600 pao je za 5 posto. U Aziji je zabilježen najgori dan još od 2008. godine. U isto vrijeme, cijene američkih obveznica i japanskog jena porasle su jer su ulagači tražili utočište.
Financijski tajnik Hong Konga odbacio je mogućnost uvođenja "drastičnih" mjera za podršku tržištu nakon što je glavni burzovni indeks Hang Seng potonuo više od 13 posto pod pritiskom carina koje je najavio Donald Trump, što je najgori jednodnevni pad indeksa još od azijske financijske krize.
"Otpornost našeg tržišta je jaka, a kupovna moć ostaje vrlo snažna", izjavio je Paul Chan novinarima. "Ne smatramo da trenutačna volatilnost opravdava bilo kakve drastične mjere."
Kreditni ulagači nastavili su se povlačiti iz europske automobilske industrije, što je neke cijene obveznica dovelo na rekordno niske razine, dok su troškovi osiguranja od neplaćanja duga za druge izdavatelje snažno porasli.
Cijene obveznica Aston Martina, izdanih prošle godine, pale su na najniže razine u petak, a pad se nastavio i danas. Jedna od obveznica pala je za 9 posto od petka, na 82 penija po funti. Trošak osiguranja od neplaćanja obveznica Volkswagena porastao je više od 30 posto od četvrtka dosegnuvši najviše razine još od pandemije koronavirusa.
Carine koje danas uvodi američki predsjednik Donald Trump pogađaju svjetska tržišta nakon što je upozorio inozemne vlade da će trebati "izdvojiti puno novca" da bi im ukinuo mjere, koje naziva "lijekom".
>> Opširnije
Irski ministar trgovine Simon Harris izjavio je kako vjeruje da većina članica Europske unije želi pregovarati sa Sjedinjenim Američkim Državama, govoreći novinarima uoči sastanka ministara trgovine EU, koji se danas održava u Luxembourgu.
"[One] ne prihvaćaju da je trenutna situacija neminovan ishod... Doista vjerujem da su ekonomske činjenice na našoj strani", rekao je za BBC.
Dodao je kako je važno da Europa pokaže "jedinstvo" i odgovori "smireno i odmjereno", korak po korak.
Njegov francuski kolega Laurent Saint-Martin kazao je da je cilj današnjeg sastanka postizanje dogovora, ali da, iako su protiv trgovinskog rata, "EU svakako mora reagirati – odlučno i proporcionalno".
"Ne smijemo isključiti nijednu opciju – ni kad je riječ o robi i o uslugama... I moramo otvoriti europsku kutiju za alat, koji je vrlo sveobuhvatan, ali može biti i iznimno agresivan", poručio je.
Donald Trump ponovno se oglasio na društvenim mrežama s najnovijom porukom o carinama. Ovoga puta posebno je istaknuo Kinu, koju je opisao kao "najvećeg zlostavljača od svih".
>> Opširnije
VIX, poznat i kao "indeks straha" na Wall Streetu, danas ujutro premašio je vrijednost od 60, što je njegova najviša razina od prošlog kolovoza.
>> Opširnije
Elon Musk je tijekom vikenda izjavio da se zalaže za nulte carine između SAD-a i EU, čime se javno suprotstavio carinskoj politici Donalda Trumpa, predsjednika kojem je donedavno otvoreno davao podršku.
Danas mu je uzvratio njemački ministar gospodarstva Robert Habeck nazvavši Muskove izjave znakom "slabosti" i "straha".
"Da, pročitao sam što je Elon Musk rekao", izjavio je Habeck po dolasku na sastanak ministara trgovine EU u Luxembourgu pa dodao: "Mislim da je to znak slabosti i možda straha jer je politika koja se trenutačno provodi potpuno drukčija."
"Ako Musk ima što reći, neka to kaže svom predsjedniku: ‘Prije nego što popričamo o ukidanju carina, idemo zaustaviti gluposti koje ste napravili prošli tjedan.’"
Musk je izjavu o želji za trgovinom bez carina objavio nakon što su Trumpove carine dovele do velikih potresa na tržištima, uključujući pad vrijednosti Teslinih dionica, koje su jutros izgubile preko 8% vrijednosti.
"Jedino logično objašnjenje je da sad vidi kako mu vlastite kompanije, pa čak i cijela gospodarstva, počinju pucati zbog kaosa koji su izazvali. I zato se boji", rekao je Habeck.
Pozvao je na povratak globalizaciji i otvorenoj trgovini rekavši da je to politika koja je "koristila svim gospodarstvima svijeta, a posebno američkom".
Cijena nafte Brent, globalnog referentnog pokazatelja za sirovu naftu s Atlantika, pala je jutros na 63.49 dolara po barelu, što je najniža razina od travnja 2021. Pad od oko 3.2% zabilježen je oko 12 sati po hrvatskom vremenu.
West Texas Intermediate (WTI), referentna cijena američke nafte, također je jutros pala, i to za 3.58%, javlja Reuters. Današnje kretanje nastavlja prošlotjedni pad, kad su nakon najave Trumpovih carina cijene Brenta pale 10.9%, a WTI-a 10.6%.
Kriptotržišta, koja se često promoviraju kao neovisna o tradicionalnim financijama, danas su ipak pogođena istim valom panike koji trese i burze.
Do 10:45 po hrvatskom vremenu Bitcoin je pao više od 7% i trgovalo se na 76.605 dolara, najniže u posljednjih pet mjeseci. Ethereum je jutros zabilježio pad od oko 18%, dok je i XRP doživio sličan udar.
"U ovako širokoj i dubokoj rasprodaji teško će ijedna rizična imovina ostati netaknuta", kaže Laith Khalaf iz tvrtke AJ Bell. Riječ je o potpunom zaokretu: kriptotržišta su nedavno dosegnula nove vrhunce nakon Trumpove izborne pobjede, kad je obećao da će SAD postati "kriptoprijestolnica" svijeta i najavio strateške rezerve bitcoina.
No sada, kaže Khalaf, ulagači bježe od svega što nosi rizik, a u svijetu kriptovaluta rizika ne manjka.
SAD bi trebao odgoditi "šokantno visoke" carine na uvoz iz Vijetnama, poručile su američke i vijetnamske tvrtke naglasivši da bi niži uvozni nameti i "pravedan" sporazum Washingtona i Hanoia pomogli američkom gospodarstvu i ublažili trgovinsku neravnotežu.
>> Opširnije
Elon Musk, milijarder i tehnološki magnat koji je donirao desetke milijuna dolara predizbornoj kampanji Donalda Trumpa i voditelj je Odjela za učinkovitost vlade (DOGE), podijelio je video koji promovira koristi međunarodne trgovine i slobodnog tržišta – i to dok Trumpove carine izazivaju kaos i povijesne padove na svjetskim burzama.
Musk je objavio video u kojem čuveni američki ekonomist Milton Friedman koristi primjer obične olovke kako bi objasnio snagu složene globalne proizvodnje i slobodnog tržišta.
"Doslovno su tisuće ljudi surađivale kako bi se izradila ova olovka", govori Friedman u snimci. Govoreći o "čaroliji cjenovnog sustava", dodaje: "Zato je funkcioniranje slobodnog tržišta ključno, ne samo za poticanje produktivne učinkovitosti nego i za stvaranje sklada i mira među narodima svijeta."
Musk nije dodao vlastiti komentar uz objavu, no vremenski kontekst je jasan - video je podijeljen usred žestokih tržišnih reakcija na Trumpov carinski udar, koji su mnogi ekonomisti ocijenili kao udarac slobodnoj trgovini i globalnoj povezanosti.
Musk i Trump imaju dug i kompleksan odnos. Iako su u više navrata javno hvalili jedan drugog, Musk je znao izaći iz Trumpovih savjetodavnih tijela, primjerice nakon Trumpova povlačenja iz Pariškog klimatskog sporazuma.
U novije vrijeme Musk je otvoreno podržavao Trumpa, ali sve češće istupa autonomno i bez eksplicitne podrške. Ovaj video, bez direktne kritike, može se protumačiti kao signal distanciranja od carinske politike koja remeti globalne opskrbne lance – ključne i za Muskov biznis.
Milton Friedman bio je nobelovac i vodeći zagovornik monetarizma i deregulacije, čije su ideje oblikovale globalnu ekonomsku politiku krajem 20. stoljeća. Bio je odlučan protivnik carina, protekcionizma i državne intervencije te je smatrao da slobodno tržište omogućuje najučinkovitiju raspodjelu resursa i potiče mir među državama.
Dijeljenje njegovih ideja u ovom trenutku ide izravno protiv Trumpove carinske strategije. Na taj način Musk, svjesno ili ne, šalje poruku o vlastitom viđenju budućeg globalnog poretka.
Strah od globalne recesije tjera sve više ulagača prema tradicionalnim "sigurnim lukama", japanskom jenu i švicarskom franku,dok dolar polako gubi taj status zbog neizvjesnosti oko Trumpovih carina.
Danas su australski i novozelandski dolar, kao i švedska i norveška kruna, pali u odnosu na američki dolar. No istovremeno je dolar pao 0.75% u odnosu na jen, nakon što je ranije oslabio i 1.4, a u odnosu na švicarski franak dolar je oslabio 1.15%
Jen i franak tako su zasad najveći valutni dobitnici u kaosu koji je izazvao Trumpov carinski udar, a povjerenje u američki dolar kao utočište na tržištima ozbiljno je poljuljano.
Padovi koje danas bilježe burze diljem svijeta pokazuju da su dovedene u pitanje dosadašnje pretpostavke o Trumpovim carinskim taktikama. Podsjetimo, burze odražavaju očekivanja o budućoj zaradi kompanija, a trenutačno se tržišta ponašaju kao da će globalna dobit pasti jer Trumpove carine mijenjaju pravila igre.
Dosad su investitori računali s dvije stvari:
- Da će Trump reagirati na tržišta i prilagoditi politiku ako burze padnu.
- Da koristi carine kao pregovarački alat – počinje visokom stopom pa spušta u dogovorima.
Međutim, nakon Trumpovih izjava tijekom vikenda i na letu predsjedničkog aviona Air Force One te su pretpostavke ozbiljno uzdrmane, a tržišta odgovaraju žestokom panikom.
Predsjednik Tajvana Lai Ching-te poručio je da njegova zemlja neće uzvratiti carinama SAD-u unatoč 32-postotnoj stopi, koju je Donald Trump uveo prošlog tjedna. "Tajvan ne planira uvesti protumjere", rekao je Lai u unaprijed snimljenom govoru. Umjesto toga, najavio je da će Tajvan povećati uvoz američke robe i proširiti ulaganja u SAD te da je spreman razgovarati o uzajamnom ukidanju carina.
"Zajedničkim naporima možemo otvoriti zlatno doba zajedničkog prosperiteta", napisao je danas na društvenim mrežama. Lai se pozvao i na otpornost Tajvana istaknuvši da je vrijednost tajvanskog izvoza u SAD prošle godine premašila 110 milijardi dolara.
Unatoč pomirljivom tonu, tajvanski indeks TAIEX danas je pao više od 9%, a dionice vodeće kompanije za čipove TSMC pale su gotovo 10%. SAD s Tajvanom nema službene diplomatske odnose, ali ostaje njegov najvažniji međunarodni saveznik u kontekstu prijetnji Pekinga o "ujedinjenju" otoka s Kinom.
Ministri trgovine zemalja članica EU danas se sastaju u Luksemburgu prvi put otkako je Donald Trump prošlog tjedna najavio nove carine. Maros Sefčovič, europski povjerenik za trgovinu i ekonomsku sigurnost, najavio je da će rasprava biti usmjerena na pozicioniranje Europe u "paradigmatskoj promjeni globalnog trgovinskog sustava".
Švedski ministar trgovine Benjamin Dousa poručio je da su "sve opcije na stolu" kad je riječ o europskim protumjerama, koje bi trebale potaknuti dijalog s SAD-om.
Jedan europski dužnosnik za Reuters je izjavio da ministri žele poslati jedinstvenu poruku SAD-u - da žele pregovore o ukidanju carina, ali i da su spremni odgovoriti protumjerama ako razgovori propadnu.
Poljski premijer Donald Tusk oglasio se na mreži X povodom posljedica Trumpovih carina nazvavši reakciju tržišta "burzovnim potresom".
Upozorio je da se situacija "mora prebroditi bez nervoznih odluka".
"Poljsko tržište dionica također je pogođeno, ali politička i gospodarska stabilnost su naša prednost u ovom teškom razdoblju", objavio je Tusk pa dodao: "Izdržat ćemo smireno."
Nakon kaotičnog jutra europska tržišta pokazala su znakove blage stabilizacije iako su indeksi i dalje duboko u crvenom.
U Londonu je FTSE 100 trenutačno u minusu 4.9%, na razini od 7.659,42 boda, što je skoro 400 bodova manje nego na početku dana. Njemački DAX, koji je na otvaranju pao 10%, sada je u minusu 5.9%, dok je francuski CAC 40 pao 5.7%.
Prijetnje i pritisak nisu način odnošenja prema Kini, rekao je glasnogovornik njezinog ministarstva vanjskih poslova opisujući carine koje joj je uveo američki predsjednik Donald Trump kao zlostavljanje.
Carine su "tipičan unilateralizam i protekcionizam, ekonomsko zlostavljanje", rekao je Lin Jian tijekom redovne konferencije za medije. Dodao je da američke carine u ime reciprociteta samo služe SAD-u, a idu na štetu drugih zemalja.
>> Opširnije
Indeks TAIEX u Taipeiju zatvoren je uz pad od 9.7%, što je najveći dnevni gubitak otkako se vodi evidencija, javlja AFP. Podsjetimo, ranije jutros burza u Hong Kongu zatvorena je s minusom od 13.22%, u najgorem danu od azijske financijske krize 1997.
Oba su tržišta bila zatvorena u petak zbog praznika, pa su danas tek naknadno reagirala na Trumpove carine i kineske protucarine od 34%.
Globalna tržišta izgubila su trilijune dolara vrijednosti. Index je razgovarao s analitičarima koji su pojasnili zbog čega bi drastičan pad na burzama trebao zanimati sve, pa i one koji nemaju dionice.
>> Opširnije
Friedrich Merz, šef njemačkog CDU-a koji bi trebao preuzeti dužnost njemačkog kancelara, upozorio je da bi se stanje na svjetskim tržištima dionica i obveznica moglo dodatno pogoršati.
"Tržišta su u dramatičnom stanju koje prijeti daljnjom destabilizacijom", poručio je Merz u izjavi za agenciju Reuters. Naglasio je da je sada "važnije nego ikad da Njemačka što brže povrati međunarodnu konkurentnost", a to pitanje treba biti u središtu koalicijskih pregovora njegove konzervativne opcije sa socijaldemokratima.
Merz se zalaže za smanjenje poreza, rezanje birokracije i niže cijene energije.
Dok pažnju privlače dramatični padovi burzovnih indeksa, padaju i cijene sirovina poput nafte i bakra.
Zašto? Potražnja za naftom i bakrom raste kad globalno gospodarstvo jača. Nafta je ključna za energiju, a bakar za industrijsku proizvodnju. No strahuje se da bi američke carine mogle usporiti globalni rast ili čak izazvati recesiju, što bi smanjilo potrošnju i pritisnulo cijene.
Referentna cijena nafte pala je prošli tjedan 10%, a jutros je dodatno pala 4%, na 63.04 dolara po barelu. Cijena bakra pala je jutros 6% u ranom trgovanju, prije nego što se djelomično oporavila.
Trgovanje na burzi u Hong Kongu je gotovo za danas, a indeks Hang Seng pao je 13.22% nakon što je tijekom dana kontinuirano gubio na vrijednosti od samog otvaranja tržišta.
Prema navodima AFP-a, riječ je o najvećem dnevnom padu od azijske financijske krize 1997. godine.
Ruski rubalj oslabio je danas prema američkom dolaru pod pritiskom pada cijena nafte koji je dodatno potaknut trgovinskim ratom koji vodi američki predsjednik Donald Trump. Rubalj je u 9:40 po hrvatskom vremenu pao za 2.1%, na razinu od 86.30 za dolar.
Unatoč današnjem padu, rubalj je ove godine i dalje u plusu oko 24% u odnosu na dolar, uglavnom zahvaljujući očekivanjima smanjenja geopolitičkih napetosti.
Cijene nafte, glavnog ruskog izvoznog proizvoda, pale su na najnižu razinu od travnja 2021. "Iako pad cijene nafte može oslabiti rubalj, to se neće dogoditi odmah, čak ni ako cijena dulje ostane niska", poručili su analitičari brokerske kuće BCS.
Ruska središnja banka prošlog je tjedna upozorila da bi Trumpovo podizanje carina moglo usporiti globalni gospodarski rast, potaknuti inflaciju i dugoročno sniziti cijene nafte zbog slabije potražnje. Analitičari dodaju da je današnja pojačana prodaja deviza od središnje banke donekle ublažila pad rublja.
Iako je rusko gospodarstvo velikim dijelom izolirano od zapadnih tržišta zbog sankcija, Kremlj je 4. travnja najavio dodatne mjere za ublažavanje posljedica tržišnih poremećaja izazvanih američkim carinama.
Na Zagrebačkoj su burzi jutros Crobex indeksi dodatno oštro pali nakon što su prošloga tjedna potonuli više od 4,5 posto jer se svjetska tržišta zbog carinskog rata i rizika od recesije ne smiruju.
>> Opširnije
Iako su Trumpove carine prvenstveno usmjerene na Kinu, tržišna reakcija pokazuje da američki saveznici u azijsko-pacifičkoj regiji (Japan, Južna Koreja i Australija) trpe gotovo jednako teško.
Od četvrtka dionice japanskih proizvođača automobila poput Toyote, Honde i Nissana bilježe oštar pad nakon uvođenja 25% carine na sve uvezene automobile u SAD. Na udaru su i dionice japanskih banaka jer analitičari procjenjuju da je malo vjerojatno da će središnja banka moći podići kamatne stope zbog udara na drugo najveće gospodarstvo Azije.
Japanski premijer Shigeru Ishiba ističe da je Japan najveći strani investitor u SAD-u i da bi zato trebao imati izuzeće od carina, no dosadašnji pregovori s Washingtonom nisu dali rezultate.
Europska tržišta jutros bilježe velike oscilacije – indeksi su otvorili u minusu, potom se djelomično oporavili. Njemački DAX, koji je otvorio s padom od 10%, sada je u minusu 7%.
Francuski CAC pao je 6%, a britanski FTSE 100 trenutačno je niži za 5.2%.
Od pojedinih tvrtki, IAG Group, vlasnik British Airwaysa, u Londonu bilježi pad od 11%, dok je Standard Chartered u minusu 8%.
U Njemačkoj su dionice proizvođača oružja Rheinmetall potonule gotovo 24%, dok su u Ujedinjenom Kraljevstvu Rolls-Royceove dionice pale 12%. Obrambene dionice ranije su ove godine rasle zbog očekivanja većih izdvajanja europskih vlada, no sada trpe težak udarac.
Što se tiče banaka, Barclays je pao 8%, NatWest 7%, dok su Commerzbank i Deutsche Bank u minusu oko 10%.
U britanskom indeksu FTSE 100 nijedna tvrtka jutros nije izbjegla pad - sve bilježe gubitke.
Dok je trgovanje na europskim burzama jutros obilježeno kaosom, australski indeks ASX 200 zatvorio je na najnižoj razini od kraja 2023., produbljujući gubitke koji su počeli prošlog tjedna nakon najave Trumpovih carina.
SAD je uveo 10% carine na australsku robu – što je niže od stopa za EU i Kinu, no tržište je ipak snažno reagiralo.
Australski ministar financija Jim Chalmers izjavio je: "Kad povjerenje padne, tržišta se ruše. I to je ono čemu svjedočimo zbog porazne carinske politike američke administracije."
Na Zagrebačkoj se burzi danas očekuje daljnji pad Crobex indeksa nakon što je prošloga tjedna potonuo više od 4.6 posto jer se zbog carinskog rata situacija na svjetskim burzama ne smiruje.
>> Opširnije
Terminski ugovori na Dow Jones, ključan američki burzovni indeks, u minusu su 2.4%, što upućuje na još jedan težak dan na Wall Streetu kad se tržište otvori u 15:30 po hrvatskom vremenu.
Europska tržišta nastavljaju padati, a STOXX 600, vodeći paneuropski indeks, jutros je pao za 5.8%, nakon što je u petak zabilježio najveći jednodnevni pad od početka pandemije covida-19.
Njemački DAX pao je 6.6%, dok su dionice Deutsche Banke potonule 10%. Brojke se i dalje mijenjaju tijekom jutra, a stanje na tržištima do zatvaranja moglo bi se značajno promijeniti.
>> Opširnije
Europska tržišta bilježe ogroman pad u prvim minutama današnjeg trgovanja. Iako su indeksi oscilirali, FTSE 100 i dalje je u minusu od gotovo 6%.
Njemački DAX, koji je nakratko bio u padu od čak 10%, sada bilježi pad od 7.6%, dok je francuski CAC 40 niži za 7%.
Ekonomski analitičar Dejan Kovač komentirao je na HTV-u što bi se u sljedećim danima, tjednima i mjesecima moglo dogoditi sa svjetskom ekonomijom.
>> Opširnije
Njemački burzovni indeks DAX jutros je na otvaranju potonuo za gotovo 10%, dok je britanski FTSE 100 u daljnjem padu i trenutačno bilježi minus od gotovo 6%.
Trgovanje na Londonskoj burzi počelo je prije nekoliko minuta, a njen glavni indeks FTSE 100 otvorio je s padom od 2.4%.
FTSE 100, glavni britanski burzovni indeks, u petak je potonuo u svom najgorem danu trgovanja od početka pandemije covida-19. Gotovo sve dionice na indeksu završile su u minusu. Pali su Rolls-Royce, banke i rudarske kompanije.
U 9 po hrvatskom vremenu otvorena je burza u Londonu.
Profesor s Fakulteta političkih znanosti Igor Vidačak i profesorica s Fakulteta političkih znanosti Đana Luša gostovali su u emisiji Hrvatskog radija "U mreži Prvog".
>> Opširnije
Trgovinski rat između Sjedinjenih Država i Kine više nije samo prijetnja. Postao je realnost koja već trese globalna tržišta i otvara rizik od nove recesije, piše Sky News u analizi situacije na tržištima.
>> Opširnije
Američki ministar trgovine branio je odluku SAD-a da uvede carine na skupinu nenaseljenih otoka gdje žive samo pingvini i tuljani.
>> Opširnije
Burza u Hong Kongu pala čak 12,9 posto. Radi se o najgorem danu za tu burzu u više od 16 godina zbog kineskog odgovora na Trumpove carine i straha od recesije.
U kontinentalnoj Kini indeks Shanghai Composite pao je više od 8%.
Očekuje se da će europska i američka tržišta danas otvoriti s velikim minusima dok ulagači nastavljaju reagirati na Trumpove carine.
Erik Hirsch, suvlasnik američke investicijske kuće Hamilton Lane, koja upravlja imovinom većom od 850 milijardi dolara, komentirao je situaciju za BBC News.
"Ulagači jasno okrivljuju američku vladu za padove", rekao je Hirsch, ali dodaje da "mnogi ipak prepoznaju da postoje ozbiljne trgovinske neravnoteže koje treba riješiti".
"Ova administracija pokušava pojesti slona u jednom zalogaju, a tržišta teško podnose takve potrese", rekao je pa dodao: "Imamo previše varijabli. Tržišta trenutačno obrađuju sve te informacije i to čine tako da padaju."
Burzovni indeksi diljem Azije bilježe oštar pad zbog posljedica Trumpovih carina. Najteže su pogođena tržišta Hong Konga i Tajvana, a ni ostale burze nisu pošteđene:
- Hang Seng (Hong Kong): -10.6%
- Taiwan Taiex: -9.7%
- STI (Singapur): -7.5%
- Nikkei 225 (Japan): -6.5%
- Shanghai Composite (Kina): -6.4%
- Kospi (Južna Koreja): -5.2%
- Nifty 50 (Indija): -4.0%
- Sensex (Indija): -3.7%
- ASX 200 (Australija): -3.8%
Terminski ugovori na Dow Jones u minusu su 2.4%, što upućuje na još jedan težak dan na Wall Streetu kad se tržište otvori u 15:30 po hrvatskom vremenu. Neka su tržišta, poput Hong Konga, Kine i Tajvana, bila zatvorena u petak zbog praznika i danas su se tek naknadno uskladila s padovima na globalnim burzama.
Australski ministar financija Jim Chalmers poručio je da se očekuju "podnošljivi učinci" američkih carina na australsko gospodarstvo, iako neće proći bez posljedica.
"Još uvijek očekujemo da će BDP pretrpjeti udarac i da će doći do utjecaja na cijene", rekao je na današnjoj konferenciji za medije pa dodao: "Ipak, naše ministarstvo financija ne očekuje da će gospodarstvo krenuti unatrag. Naprotiv, prognoziramo daljnje ubrzanje rasta."
Na australskom tržištu dionica izbrisane su milijarde dolara vrijednosti u samo nekoliko minuta od otvaranja jutros, a australski dolar pao je na najnižu razinu u odnosu na američki dolar od pandemije. Prema Trumpovim planovima, australska roba koja ulazi u SAD sada se carini po stopi od 10%, dok brojne druge zemlje – uključujući EU, Kinu i azijske izvoznike – podliježu još višim stopama.
>> Opširnije
Azijska tržišta dionica doživjela su jutros oštar pad dok se šokovi izazvani carinama predsjednika SAD-a Donalda Trumpa nastavljaju širiti globalnim gospodarstvom.
Od Šangaja i Tokija do Sydneyja i Hong Konga, glavni burzovni indeksi potonuli su odmah po otvaranju. "Krvoproliće", rekao je jedan analitičar za BBC.
>> Opširnije
Prosječni stanovnik Lesota zarađuje manje od pet dolara dnevno.
>> Opširnije
Goldman Sachs je povisio procjenu rizika od recesije u SAD-u u idućih 12 mjeseci na 45 posto, nakon što je smanjio svoju prognozu rasta američkog BDP-a. Prijašnja procjena iznosila je 35 posto.
I druge su investicijske banke revidirale svoje prognoze nakon što je Donald Trump najavio nove carine. JPMorgan sada rizik za recesiju procjenjuje na 60%, i to ne samo u SAD-u nego globalno.
Donald Trump je na svojoj mreži Truth Social ponovno branio carine tvrdeći da su jedini način da se riješe "golemi američki financijski deficiti s Kinom, Europskom unijom i drugim zemljama".
"Imamo ogromne financijske deficite s Kinom, Europskom unijom i mnogim drugima. Jedini način da se taj problem izliječi su CARINE, koje sada donose desetke milijardi dolara u SAD. Već su na snazi i prekrasno ih je vidjeti", poručio je Trump.
Dodao je da se trgovinski višak s tim zemljama povećao "tijekom predsjedništva pospanog Joea Bidena", ali da će ga on "brzo preokrenuti". "Jednog će dana ljudi shvatiti da su carine, za Sjedinjene Američke Države, prekrasna stvar", napisao je.
To je najveći tjedni pad cijena u godinu i pol dana, a u jednom su trenutku u petak zaronile na najniže razine u četiri godine – u Londonu na 64,03, a u SAD-u na 60,45 dolara.
>> Opširnije
Menadžer hedge fonda Bill Ackman upozorio je da bi Trumpove carine mogle odvesti svijet u "ekonomsku nuklearnu zimu" te je pozvao na 90-dnevnu pauzu u carinama.
>> Opširnije
Indijski burzovni indeksi Nifty 50 i Sensex otvorili su jutros uz pad od oko 5 posto. Radi se o nastavku globalne reakcije na američke carine.
Dionice Tata Motorsa potonule su čak 10 posto nakon što je njegova podružnica Jaguar Land Rover tijekom vikenda objavila da će "pauzirati" svu isporuku u SAD dok se ne prilagodi "novim uvjetima trgovine" koje donose carine.
-
Azijska su tržišta jutros potonula odmah po otvaranju, što je signal da carine izazivaju šokove u globalnom gospodarstvu
-
Trumpova osnovna carina od 10% već je stupila na snagu za većinu zemalja. "Recipročne carine" stupaju na snagu 9. travnja, a najviše će pogoditi Kinu (54%), Kambodžu (49%) i Vijetnam (46%)
-
Trump je branio carine i nazvao ih "lijekom". "Mnoge zemlje umiru od želje da postignu dogovor", poručio je
-
Kina uzvraća carinom od 34% na sve američke proizvode
-
Pojavile su se zabrinutosti oko globalne recesije, no tek treba vidjeti koliku bi štetu carine mogle prouzročiti
Azijska tržišta prate najlošiju dvodnevnu izvedbu dionica na Wall Streetu u posljednjih pet godina.
>> Opširnije
Cijena bitcoina pala je ispod 78.000 dolara, dok se investitori pripremaju za nastavak volatilnosti na globalnim financijskim tržištima ovoga tjedna.
>> Opširnije
Američki predsjednik Donald Trump izjavio je sinoć da "ponekad morate uzeti lijek" kad su ga novinari upitali kako komentira turbulencije na globalnim tržištima kapitala.
>> Opširnije

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati