EU: Imamo informacije da tvornica u Kini proizvodi dronove za Rusiju
EU ĆE TRAŽITI odgovore od Pekinga zbog obavještajnih informacija da kineska tvrtka proizvodi vojne dronove za upotrebu u ratu Rusije protiv Ukrajine, izjavio je danas visoki dužnosnik EU.
"Imamo izvješća obavještajnih službi o postojanju tvornice u Kini koja proizvodi dronove koji se isporučuju Rusiji", rekao je visoki dužnosnik EU, koji je govorio pod uvjetom anonimnosti.
"Ako se ovo potvrdi, imat će posljedice"
Dužnosnik je naveo da EU mora utvrditi je li Peking znao za aktivnosti te tvrtke i je li proizvodnja dronova predstavljala "izravnu suradnju na vojnoj opremi između Kine i Rusije".
"Ako konačno potvrdimo prijenos dronova iz Kine u Rusiju, to će imati posljedice", dodao je dužnosnik, koji nije precizirao kakve bi posljedice mogle uslijediti.
Ovi komentari, koji dolaze više od mjesec dana nakon što je Reuters prvi izvijestio o spomenutoj tvornici dronova, nagovještavaju zaoštravanje stava prema Kini nakon ponovnog izbora Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a.
Češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavský pozvao je zemlje EU da se ujedine iza Trumpove politike prema Kini.
Je li Kina zaista neutralna u ratu Rusije i Ukrajine?
Proizvodnja kineskih dronova bit će glavna tema na sastanku europskih ministara vanjskih poslova u Bruxellesu sljedeći tjedan, izjavila su tri diplomata, također pod uvjetom anonimnosti.
"Morat ćemo vrlo pažljivo razmotriti povlači li se Kina sa svoje javno iznesene pozicije neutralnosti u vezi s ukrajinskim sukobom", rekao je jedan diplomat EU.
Peking tvrdi da nije zauzeo stranu u sukobu između Rusije i Ukrajine.
Iako dužnosnici i diplomati EU nisu precizirali koje bi mjere mogle biti poduzete, jedna od opcija koja se razmatra jest dodavanje više kineskih tvrtki na popis kompanija iz trećih zemalja pod sankcijama EU, naveo je drugi diplomat EU.
EU je ranije sankcionirala Iran, ali Kinu nije
EU je prethodno sankcionirala Iran zbog proizvodnje oružja za Rusiju, ali ne i Kinu. Visoki dužnosnik EU rekao je da će Bruxelles primijeniti isti postupak za Kinu kao što je učinio za Iran.
Na pitanje što EU treba saznati prije poduzimanja daljnjih mjera, dužnosnik je odgovorio da blok nastoji utvrditi je li proizvodnja tvornice bila usmjerena za Rusiju, jesu li dronovi isporučeni Rusiji i jesu li kineske vlasti bile svjesne aktivnosti te tvrtke.
Dužnosnik je dodao da je "teško povjerovati da je to učinjeno bez znanja".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati