EU osnovao fond za Afriku, osigurao 1.8 milijardi eura za uklanjanje uzroka migracije
Foto: Hina
ZEMLJE članice EU-a i njihovi afrički partneri potpisali su u četvrtak na summitu u Valletti zajedničku izjavu kojom se obvezuju da će zajednički upravljati migrantskim tokovima.
Čelnici EU-a i afričkih zemalja su u srijedu i četvrtak u Valletti, glavnom gradu Malte, razgovarali o pitanju migracija, a summit je završio usvajanjem političke deklaracije i akcijskog plana, koji predviđa niz mjera za usporavanje priljeva migranata iz Afrike u Europu.
"Duboko smo zabrinuti zbog velikog porasta priljeva izbjeglica, tražitelja azila i nelegalnih migranata, što dovodi do patnji, zlouporaba i eksplotacije, posebice djece i žena i neprihvatljivih pogibija u pustinji ili na moru. Takvo povećanje priljeva stavlja najpogođenije zemlje pod snažan pritisak s ozbiljnim humanitarnim posljedicama i sigurnosnim izazovima", stoji u zajedničkoj izjavi.
"Slažemo se da je naš prvi prioritet u tom kontekstu spasiti ljudske živote i učiniti sve što je potrebno za spašavanje i zaštitu migranata čiji je život u opasnosti. Slažemo se da trebamo odlučno odgovoriti i zajednički upravljati migracijskim priljevom u svim aspektima, na temelju načela solidarnosti i zajedničke odgovornosti", kaže se u izjavi.
Fond za Afriku
Čelnici Europske unije uspostavili su u četvrtak fond za Afriku koji bi trebao pridonijeti stabilizaciji stanja i uklanjanju uzroka migracija na tome kontinentu, a afrički čelnici ocjenjuju da Europa previše inzistira na povratku nelegalnih migranata u njihove zemlje.
Fond će imati na raspolaganju 1,8 milijardi eura iz europskog proračuna, a još toliko bi trebalo doći iz zemalja članica EU-a. Međutim, novac od zemalja članica sporo pristiže. Do sada su 25 zemalja članica EU-a i dvije nečlanice, Norveška i Švicarska, najavile samo oko 78 milijuna eura.
Povjerenik za međunarodnu suradnju i razvoj Neven Mimica rekao je da na taj fond od 1,8 milijarde ne treba gledati izolirano, da je on namijenjen za programe koji izravno ciljaju na izvore migracija, ali da pored toga EU-u ima alociranih 20 milijarda eura godišnje za afričke zemlje.
"U tom kontekstu pravo je pitanje kako što bolje usmjeriti tih 20 milijarda prema migracijskim tokovima, odnosno smanjivanju migracijskog pritiska", rekao je Mimica.
Summit u Valletti zakazan je u travnju ove godine kada je većina migranata u Europu stizala preko Sredozemenog mora iz Afrike i nakon što je poginulo 800 migranata nakrcanih u brod koji je potonuo. U međuvremenu, pozornost je preusmjerena na balkansku rutu kojom najvećim dijelom dolaze migranata iz Sirije, ali priljev migranata preko Sredozemlja nije prestao. Ove godine u Italiju je stiglo blizu 140.000 ljudi, većinom Eritrejaca, ali i 18.000 iz Nigerije i 8.000 iz Sudana.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati