EU otvara pregovore s Ukrajinom, Orban napustio dvoranu. Zelenski još ne može slaviti
ČELNICI država članica odlučili su otvoriti pristupne pregovore s Ukrajinom i Moldavijom, odobrili su kandidatski status Gruziji, a s Bosnom i Hercegovinom pregovori će biti otvoreni kada se u potrebnoj mjeri uskladi s kriterijima za članstvo, objavio je predsjednik Europskog vijeća.
"Europsko vijeće odlučilo je otvoriti pristupne pregovore s Ukrajinom i Moldavijom", objavio je danas Charles Michel na društvenoj mreži X. Troje europskih diplomata je potvrdilo kako je mađarski premijer Viktor Orban napustio prostoriju u trenutku donošenja odluke.
Ključni događaji
- Šef Europskog vijeća objavio da EU pokreće pristupne pregovore s Ukrajinom i Moldavijom
- Više izvora potvrdilo da je Orban napustio prostoriju tijekom donošenja odluke
- Zelenski: Ovo je pobjeda za Ukrajinu
- Orban se javio na društvenim mrežama: Ovo je besmislena, iracionalna i pogrešna odluka
- Ukrajina još nema razloga za slavlje, čeka odluku o financijskoj pomoći
Dmitro Kuleba, ministar vanjskih poslova Ukrajine, komentirao je odluku Europskog vijeća da podupre početak pristupnih pregovora s Ukrajinom. Kuleba je citirao jednog od čelnika EU koji je obećao da "neće izaći iz dvorane" dok ne bude odluke o pregovorima s Ukrajinom.
"I to samo djelomično odaje napetost od prošlog tjedna. Ali ta vrsta odlučnosti čini povijest. I vjera u pobjedu", kazao je, čestitajući svima "ovaj povijesni dan".
"Sada mi telefon zvoni bez prestanka zbog mojih kolega ministara vanjskih poslova. I ovo je još jedan dokaz da ništa neće zaustaviti pristupanje Ukrajine Uniji, jer je to logika povijesti i volja ukrajinskog naroda. Ja sam to rekao, govorim i uvijek ću ponavljati. A u Europi ima dovoljno snaga koje razumiju da članstvo Ukrajine u EU znači sigurnost i prosperitet za Europu", rekao je Kuleba.
Osim proširenja, ključna tema samita je revizija višegodišnjeg proračuna, što je također povezano s Ukrajinom. Čelnici okupljeni u Bruxellesu moraju jednoglasno odlučiti hoće li pružiti Kijevu dugoročnu financijsku pomoć u vrijednosti do 50 milijardi eura. Mađarski premijer Viktor Orbán više je puta prijetio da će staviti veto i na tu odluku.
"Važno je da se ovdje pošalje jasan znak podrške. Znak koji je usmjeren hrabrim građanima Ukrajine koji brane svoju zemlju. Ali signal koji je također usmjeren prema ruskom predsjedniku, koji mora znati da ne može računati na to da će Europska unija i njezine države članice smanjiti potporu Ukrajini", kazao je ranije njemački kancelar Olaf Scholz.
Očekuje se da će američki Senat odgoditi početak svog zimskog odmora dok su u tijeku dvostranački pregovori o sigurnosti granica i pružanju dodatne pomoći Ukrajini i Izraelu.
>> Opširnije
Balazs Orban, politički direktor premijera Viktora Orbana (nisu rodbinski povezani), komentirao je otvaranje pristupnih pregovora s Ukrajinom. "Nakon opsežnih pregovora, Mađarska je odlučila izaći iz sobe za sastanke i suzdržati se od glasovanja – ne kako bi opstruirala ishod, već kako bi izbjegla suradnju u onome što smatramo pogrešnom odlukom", naveo je u objavi na društvenim mrežama.
"Suglasnost Europskog vijeća predstavlja načelnu odluku. Potom se države članice također moraju jednoglasno dogovoriti o posebnom pregovaračkom okviru. Osim toga, bit će potrebno najmanje 70 jednoglasnih odluka tijekom sljedećih godina kako bi se potvrdilo pristupanje Ukrajine EU", objasnio je.
Mađarski premijer je na kraju popustio i napustio prostoriju kada su čelnici odlučili otvoriti pristupne pregovore s Ukrajinom i Moldavijom. Guardian piše kako je dramatičan obračun poslužio kao podsjetnik na težak put koji je pred Europskom unijom dok se priprema za proširenje.
Unija se već bori s time kako riješiti probleme vladavine prava i razlike u vanjskopolitičkim pozicijama nekih zemalja poput Mađarske, a mnogi čelnici priznaju da bi se EU morala interno reformirati prije proširenja.
Na današnjem summitu čelnici su također raspravljali o proračunu EU jer se neke države članice opiru uplatiti više u blagajnu bloka. To je još jedan podsjetnik na izazove koji dolaze ako EU prihvati nove članice koje će preuzeti značajan dio proračunske potrošnje.
I dok se priznaje da bi pristupni proces mogao trajati godinama, u Kijevu se odluka o otvaranju pregovora smatra prekretnicom. "To toliko znači ukrajinskom narodu. Učinili smo sve da se to dogodi. Cijela vlada i zastupnici su sretni, sve naše napore i snove nije uništio jedan od Putinovih prijatelja. Zahvalni smo čelnicima Unije", rekao je jedan ukrajinski dužnosnik.
Tjednima je mađarski premijer Viktor Orbán inzistirao da će blokirati otvaranje pristupnih pregovora s Ukrajinom. Ta odluka formalno zahtijeva jednoglasno odobrenje svih 27 država članica. Njegove prijetnje vetom dominirale su razgovorima u briselskim kafićima, dok su diplomati odmahivali glavama i pitali se što on zapravo želi.
Predsjednik Europskog vijeća Charles Michel odletio je u Budimpeštu kako bi pokušao uvjeriti mađarskog čelnika. Francuski predsjednik Emmanuel Macron ugostio je Orbana u Parizu. Macron i njemački kancelar Olaf Scholz bili su među visokim dužnosnicima koji su sjedili s mađarskim čelnikom.
U međuvremenu, u potezu koji su kritičari opisali kao mito, Europska komisija je odmrznula oko 10 milijardi eura namijenjenih Mađarskoj, tvrdeći da je zemlja uspješno dovršila reforme pravosuđa. Na kraju, nakon višesatnih razgovora, Orban je popustio i izašao iz sobe dok se ostalih 26 čelnika složilo započeti pregovore s Ukrajinom i Moldavijom, čime je omogućena jednoglasna odluka.
"Orban je postigao ono što se moglo očekivati – samoizolirao se, po vlastitom izboru", rekao je visoki diplomat EU. Postoje spekulacije da se Orban možda kladi na snažnu izvedbu europske krajnje desnice na nadolazećim izborima, očekujući vrijeme kada bi za stol moglo sjesti više njegovih istomišljenika.
Ali konačna odluka mađarskog premijera da naizgled odustane od prijetnje koju je danima javno ponavljao zbunila je čak i neke od njegovih kolega. "Nitko ne razumije što se dogodilo", priznao je jedan mađarski dužnosnik.
"Mi smo sada pozvali Europsku komisiju da u ožujku pripremi izvješće o napretku BiH s ciljem donošenja formalne odluke", izjavio je Plenković.
>> Opširnije
Roberta Metsola, predsjednica Europskog parlamenta, rekla je da je "ovo trenutak ponosa za Europu". "Za Ukrajinu. Za Moldaviju. Za sve koji se bore za naše vrijednosti. Održali smo svoja obećanja. Sada ćemo zajedno pisati budućnost", istaknula je.
"Bili smo za pregovaračkim stolom gotovo osam sati ovdje u Bruxellesu na summitu. Vodimo veliku raspravu o članstvu Ukrajine u EU. Stav Mađarske je jasan: Ukrajina nije spremna započeti pregovore o članstvu u EU. Potpuno je besmislena, iracionalna i pogrešna odluka pokretati pregovore s Ukrajinom u ovim okolnostima", kazao je.
"Mađarska neće promijeniti svoj stav. S druge strane, 26 drugih zemalja inzistiralo je da se ova odluka donese. Stoga je Mađarska odlučila da tih 26 zemalja krene svojim putem. Mađarska ne želi imati udio u ovoj lošoj odluci i zbog toga Mađarska danas nije sudjelovala u odluci", dodao je.
Osim s Ukrajinom, Europska unija će otvoriti pregovore i s Moldavijom. Predsjednica Moldavije Maia Sandu je pozdravila odluku. Sandu je poručila da će se Moldavija pokazati doraslom izazovu i da je predana napornom radu koji je pred njom.
"Moldavija danas okreće novu stranicu sa zelenim svjetlom EU za pristupne pregovore. Danas osjećamo topli zagrljaj Europe. Hvala vam na vašoj podršci i vjeri u naš put", napisala je Sandu na X-u, ranije poznatom kao Twitter.
Mađarski premijer Viktor Orban izišao je iz dvorane kada se odlučivalo o pokretanju pregovora s Ukrajinom, izjavio je večeras hrvatski premijer Andrej Plenković. "Tijekom odlučivanja o tome, Orban je izišao iz dvorane", rekao je Plenković novinarima.
Na pitanje je li to u skladu s pravilima odlučivanja u Europskom vijeću, Plenković je odgovorio potvrdno. Mađarski premijer Orban je rekao da nije želio sudjelovati u donošenju te loše odluke. Iz diplomatskih izvora se doznaje da je Orban "bio odsutan iz dvorane na unaprijed dogovoren i konstruktivan način".
Na društvenim mrežama se oglasio i ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski. "Ovo je pobjeda za Ukrajinu. Pobjeda za cijelu Europu. Pobjeda koja motivira, inspirira i jača", napisao je.
Mađarski premijer Viktor Orbán napustio je prostoriju kad su čelnici donosili odluku o otvaranju pristupnih pregovora s Ukrajinom, potvrdila su tri europska diplomata za Guardian. Ubrzo se putem Facebooka oglasio i sam Orban te ponovio kako Ukrajina nije spremna za početak pristupnih pregovora.
"Mađarska ne mijenja svoje stajalište", rekao je, dodajući da je ostalih 26 država članica inzistiralo na poduzimanju koraka za otvaranje pregovora s Kijevom. Kao rezultat toga, rekao je, Mađarska je odlučila da ostale članice mogu ići svojim putem.
Obraćajući se novinarima, predsjednik Europskog vijeća Charles Michel rekao je: "Otvorit ćemo pregovore i izvješće će biti izdano u ožujku, a na temelju toga ćemo donijeti odluku u ožujku."
"Ovo je izuzetno važno jer želimo podržati Ukrajinu. Ovo je vrlo snažan politički signal, to je vrlo moćna politička odluka i večeras mislim na narod Ukrajine – mi smo na njihovoj strani i ova odluka koju su donijele zemlje članice iznimno je važna za Europsku uniju", smatra Michel.
Upitan kako je odluka donesena s obzirom na Orbánovu prijetnju da će staviti veto na otvaranje pregovora, pozvao se na pravila Europskog vijeća koja zahtijevaju jednoglasnost za takve odluke. "Puno smo radili na zaštiti Europskog vijeća, bilo je važno da se nijedna država članica ne usprotivi odluci i zato smo bili u poziciji večeras objaviti ovu objavu", naveo je.
Oglasila se predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen. "Čelnici su odlučili otvoriti pristupne pregovore s Ukrajinom i Moldavijom i dodijeliti status kandidata Gruziji. Strateška odluka i dan koji će ostati upisan u povijest naše Unije. Ponosni što smo ispunili svoja obećanja i oduševljeni našim partnerima", poručila je.
Estonska premijerka Kaja Kallas također nije skrivala zadovoljstvo odlukom. "Povijesni dan! Unatoč svim izgledima, postigli smo odluku o otvaranju pristupnih pregovora s Ukrajinom i Moldavijom. I Ukrajina i Moldavija obavile su svoju domaću zadaću i spremne su poduzeti sljedeće korake prema pridruživanju našoj europskoj obitelji", navela je.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati