EU se okreće ruskom i kineskom cjepivu. Danas važan sastanak, sudjeluje i Plenković
EUROPA je u lockdownu, ima problema oko cijepljenja i cjepiva. Za to vrijeme Kina jača utjecaj, pa i unutar EU. S velikim zanimanjem se očekuje ishod današnje videokonferencije 17 država srednje i jugoistočne Europe s kineskim državnim šefom. Na sastanku putem videoveze sudjeluje i premijer Andrej Plenković.
>> Plenković: Hvala Kinezima, na početku pandemije spasili su mnoge živote
"Globalna suradnja pomogla nam je svima da zaustavimo bolest, razvijemo učinkovita cjepiva i nabavimo dovoljno medicinske i zaštitne opreme. Uz to, zajednički napor i solidarnost bit će presudni kako bismo cjepivo isporučili svima, što je glavni preduvjet za okončanje pandemije. U tom smislu, Hrvatska će surađivati sa svim svojim predanim partnerima", rekao je premijer Plenković u svom govoru na summitu.
"Uvjeren sam da nam naša suradnja kroz razmjenu dobrih praksi nudi privilegirani okvir za pojačani i brzi oporavak Europe i Kine u narednom razdoblju. Zbog toga smo otvoreni za zajednički rad na postpandemijskom oporavku naših društava i gospodarstava", dodao je Plenković.
Istaknuo je kako je Kina u proljeće prošle godine pomogla Hrvatskoj u nabavi zaštitne opreme.
"To je osiguralo pravovremenu i adekvatnu opskrbu te smo zahvalni na podršci premijera Li Keqianga u ovom pothvatu koji je spasio mnoge živote", rekao je premijer i zahvalio Kini na solidarnosti i pomoći nakon dva velika potresa koja su pogodila Hrvatsku.
Kao dobar primjer suradnje Kine i Europe naveo je projekt Pelješkog mosta, kojeg je financirala EU, a izgradila kineska tvrtka.
Glavne teme sastanka su ekonomski oporavak nakon pandemije i klimatske promjene, ali očekuje se da će Kina skup iskoristiti za promociju svojeg cjepiva. U Srbiji je kinesko cjepivo Sinopharm odobreno u siječnju, a čeka ga i Mađarska.
Dobra ideja, loša realizacija
"Svijet će nakon korone biti drugačiji". Na temelju tog uvjerenja, njemačka kancelarka Angela Merkel, francuski predsjednik Emmanuel Macron i neki drugi vodeći političari formulirali su apel kojim pozivaju na međunarodnu solidarnost, a taj apel su objavili i neki veliki njemački dnevni listovi.
Europska unija je zajednički organizirala nabavu cjepiva i sad se Uniju zbog te ideje kritizira. Ima dosta problema oko opskrbe građana EU cjepivom. Stvari puno bolje funkcioniraju i u zemlji koje je nedavno napustila EU - u Velikoj Britaniji. Dok predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen kaže kako je 12 milijuna cijepljenih stanovnika EU "pozamašna brojka", Velika Britanija je do sada cijepila devet milijuna svojih građana.
>> Objavljena važna tablica učinkovitosti najpoznatijih cjepiva, tu je i AstraZeneca
Pritom je von der Leyen u svibnju prošle godine u jednom intervjuu za DW samouvjereno rekla:
"Bit će potrebne ogromne količine cjepiva. I mi moramo osigurati da se te doze podijele po cijelom svijetu, i to po poštenoj i svima pristupačnoj cijeni."
A sad stvari zapinju. Pogotovo u Njemačkoj, zemlji u kojoj je tvrtka BioNTech (s američkim koncernom Pfizer) u ranoj fazi uspjela razviti cjepivo. Postavlja se pitanje zašto se Njemačka odlučila na nabavu cjepiva preko zajedničkog, ali i kompliciranog EU-puta. Svaki dan kašnjenja s cijepljenjem znači nove ljudske žrtve.
Usprkos svemu, europski put je bio ispravan put, smatra Daniel Gros, voditelj briselskog think-tanka Centre for European Policy Studies.
"Ideja zajedničke nabave cjepiva je bila dobra i nužna, kako bi se spriječili problemi do kojih bi došlo u situaciji kada bi zemlje članice pokušale nadmašiti jedne druge u pokušaju kupovine cjepiva. Ali provedba te ideje u Komisiji je bila loša", smatra Gros.
"Rusija i Kina uz pomoć cjepiva provode svoju geopolitiku"
Kada Merkel i Macron kažu da će "svijet nakon korone biti drugačiji", onda to ima veze s geopolitikom. Njemačka kancelarka je navodno na jednoj sjednici vlade izrazila zabrinutost zbog mogućnosti da istočnoazijske zemlje mnogo discipliniranije pristupe borbi protiv pandemije i puno ranije od Europljana ukinu gospodarske restrikcije - odnosno da bi se Europa zbog toga mogla naći u defenzivi.
>> Mađarska odobrila rusko cjepivo Sputnjik V
Ministar zdravstva Jens Spahn je uvjeren da Rusija i Kina uz pomoć cjepiva provode svoju geopolitiku. Te dvije zemlje su cjepivom opskrbile i Srbiju - zemlju koja želi postati članica EU. I mađarska vlada, koju ostatak EU kritizira zbog deficita po pitanju pravne države, njeguje tijesne kontakte s Moskvom i Budimpešta se također potrudila da dobije cjepivo iz Kine i Rusije.
Spahn je u intervju za DW upozorio: "Moramo pripaziti da ne napravimo iste greške kao tijekom financijske krize." Umjesto da se tada pronašao neki europski investitor, luka u grčkom Pireju je prodana - Kinezima, podsjeća Spahn i dodaje:
"I sad to isto vrijedi i kod cjepiva. Kina i Rusija uz pomoć cjepiva vode vanjsku politiku, pokušavaju proširiti svoj utjecaj. EU mora misliti na svoje susjedne regije, i to iz humanitarnih, ali i vlastitih geostrateških interesa", kaže njemački ministar.
Briselski analitičar Daniel Gros je drugačijeg mišljenja.
"Značaj diplomacije uz pomoć cjepiva se često precjenjuje. Zahvalnost u zemljama koje primaju to cjepivo je uglavnom slaba i raspoloženje se može brzo i promijeniti, kako smo vidjeli na primjeru zaštitnih maski početkom 2020.", rekao je.
Kina je tada, i to uz učinkovitu javnu promociju, isporučila zaštitne maske i drugu medicinsku opremu u brojne zemlje svijeta.
Ali u Nizozemskoj su u ožujku prošle godine otkrili da su maske jednog kineskog proizvođača manjkave, te maske su bile podijeljene po bolnicama diljem Nizozemske i bile su povučene. Istovremeno se Kinu kritizira zato što je pandemija tamo izbila, a Peking je relativno kasno informirao svijet o tome.
Ponude iz Rusije i Kine
U situaciji u kojoj je EU pod pritiskom zbog kašnjenja s cijepljenjem, pogledi se opet usmjeravaju prema istoku. Šefica EU komisije, koju se posljednjih dana žestoko kritizira, daje naslutiti da je otvorena prema ideji izdavanja dozvole za korištenje ruskih i kineskih cjepiva u Uniji, ali tek nakon što se ta cjepiva temeljito ispitaju.
>> Bloomberg: Prvo smo posprdno gledali na rusko cjepivo, a sada ga svi žele
Rusko cjepivo Sputnik V ima dobre izglede za dobivanjem dozvole korištenja u Uniji. Ovih tjedana u Europi se čuju pozivi da Europska agencija za lijekove (EMA) što prije počne postupak odobravanja Sputnika V koji se, osim u Rusiji, već primjenjuje i još u nekim zemljama, primjerice u Srbiji, Argentini i Alžiru, a prije dva dana je odobreno i u Mađarskoj.
>> Rusija do kraja tjedna očekuje registraciju svog cjepiva u 25 zemalja
Podsjetimo, časopis The Lancet je prošli utorak objavio rezultate treće faze kliničkog ispitivanja cjepiva Sputnik V. Prema njima, to cjepivo djelotvorno je 91.6 posto kod simptomatskih oblika covida-19. Ovi prvi potvrđeni rezultati o djelotvornosti cjepiva potvrđuju početne tvrdnje Rusije koje je međunarodna znanstvena zajednica jesenas dočekala s nepovjerenjem. Čini se da oni zasad svrstavaju Sputnik V među najdjelotvornija cjepiva, uz Pfizer/BioNTechovo i Modernino (oko 95 posto) koji se temelje na drukčijoj tehnologiji (glasnički RNK).
O cjepivu će biti riječi i na današnjem sastanku
Ruskim i kineskim cjepivom mogle bi se popuniti postojeće "rupe" u opskrbi cjepivom, ali bi se to istovremeno moglo shvatiti i kao priznavanje slabosti EU.
O cjepivu će biti riječi i na današnjem virtualnom sastanku 17 šefova država i vlada s područja istočne i jugoistočne Europe s kineskim državnim šefom Xijem Jinpingom. Konferencija se trebala održati u travnju prošle godine u Pekingu, ali je otkazana zbog pandemije.
Činjenica da se u međuvremenu nije uspio organizirati ni videosastanak, neki tumače kao znak propasti inicijative utemeljene 2012. u Varšavi pod imenom "16+1". Kasnije se pridružila i Grčka.
Analitičari pretpostavljaju da bi inicijativu sad moglo spasiti - kinesko cjepivo.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.