Euro ojačao prema dolaru

NA VALUTNIM je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala i prošloga tjedna, drugoga zaredom, pri čemu je tečaj eura prema dolaru dodatno ojačao jer bi povećana javna potrošnja u Njemačkoj mogla ubrzati rast gospodarstva.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema šest najvažnijih svjetskih valuta, skliznuo je prošloga tjedna 0.15 posto, na 103.75 bodova. Pritom je tečaj eura prema dolaru porastao 0.45 posto, na 1,0879 dolara.
No, američka je valuta ojačala prema japanskoj, za 0.4 posto, pa je njezin tečaj dosegnuo 148,60 jena. Pad dolarova indeksa drugi tjedan zaredom posljedica je carinskog rata između SAD-a i njegovih najvećih trgovinskih partnera, što bi moglo dovesti do slabljenja najvećeg svjetskog gospodarstva, a jačanja inflacije.
EU ide u sasvim suprotnom smjeru od Trumpa
Osim toga, predsjednik SAD-a Donald Trump planira oštro srezati saveznu potrošnju, što bi također moglo usporiti gospodarstvo.
"Pad dolara prema euro posljedica je carinskog rata, koji je izazvao puno nestabilnosti, kao i okončanja režima fiskalnih poticaja, s obzirom da Trumpova vlada nastoji smanjiti javnu potrošnju", objašnjava Brad Bechtel, direktor u tvrtki Jefferies.
S druge strane, kaže, Europska unija kreće se u sasvim suprotnom smjeru i povećava javnu potrošnju. Naime, u Njemačkoj buduća demokršćansko-socijaldemokratska vlada planira nova zaduženja i osnivanje fondova za pomoć njemačkom gospodarstvu i jačanju obrane.
Buduća vlada dogovorila je i popuštanje fiskalnih pravila kako bi mogla povećati investicije i tako potaknuti rast gospodarstva. Osim toga, euro je ojačao jer se smatra da je Europska središnja banka pri kaju s ciklusom smanjenja kamata, dok bi američki Fed u idućem razdoblju trebao nastaviti smanjivati kamatne stope.
Doduše, ne očekuje se smanjenja kamata američke središnje banke već idućega tjedna, no rezovi se očekuju u drugoj polovici godine.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati