Europski proizvođači čelika: Treba nam hitna pomoć, opstanak industrije je na kocki
EUROPSKA industrija čelika pozvala je Europsku komisiju da hitno poduzme mjere kako bi pomogla sektoru, poručivši da je na kocki opstanak europske industrije.
EU treba solidan plan za europski čelik, koji će obuhvatiti trgovinu, prilagodbu naknada za uvoz ugljika i za energiju te za emisiju ugljika, u sklopu šireg paketa prijedloga pomoći kompanijama u postizanju ciljane ugljične neutralnosti do 2050. godine.
"Sat je već otkucao ponoć", zaključio je Eurofer u priopćenju.
Globalni višak je četiri puta veći od godišnje proizvodnje čelika u EU
Predsjednica Komisije Ursula von der Leyen obećala je da će u prvih 100 dana novog mandata, koji počinje u prosincu, predstaviti paket mjera Clean Industrial Deal.
Eurofer pak podsjeća da je globalni višak kapaciteta za proizvodnju čelika lani dosegnuo 551 milijun tona, što je četiri puta više od godišnje proizvodnje čelika u EU.
Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD) procjenjuje da će do 2026. višak biti veći za još 157 milijuna tona.
U pet godina do 2023. godine proizvodnja čelika u EU smanjila se pak za 34 milijuna tona, iskorištenost kapaciteta pala je na 60 posto, a uvoz sada čini 27 posto tržišta EU.
"Ako se ne reagira, europska proizvodna baza će nestati"
"Deindustrijalizacija Europe ubrzava i sektori čelika, proizvodnje automobila, obnovljivih izvora energije i baterija balansiraju na ivici propasti", naglašava Eurofer.
"Ako se nešto hitno ne poduzme, europska će proizvodna baza nestati", poručuju.
EU mora po njima pojačati zaštitu svoje industrije carinama, prilagoditi carine na uvoz ugljika kroz određene proizvode kako bi stvorio uvjete za izvoz čelika, osigurati čistu energiju po prihvatljivim cijenama te zadržati čelični otpad u Europi.
Prošli petak drugi po veličini svjetski proizvođač čelika ArcelorMittal izvijestio je da zbog političke neizvjesnosti odgađa planirana zelena ulaganja, podsjeća Reuters.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati