FOTO Na dnu Tihog oceana otkrivene neobične nove vrste praživotinja
ZNANSTVENICI su otkrili četiri nove vrste i dva nova roda koji nastanjuju duboki bezdan na dnu Tihog oceana.
Zona Clarion-Clipperton (CCZ) je veliko geološko područje na dnu Tihog oceana koje pokriva oko 4,5 milijuna četvornih kilometara. Bogato je vrijednim metalima i rijetkim mineralima.
No drevni minerali nisu jedino što je fascinantno u ovom tamnom predjelu. Tijekom najnovijeg istraživanja stručnjaci su otkrili brojna morska stvorenja koja žive na dubinama većim od 5 kilometara, a koja su do sada bila nepoznata znanosti, piše Science Alert.
Divovski jednostanični organizmi
Ove novootkrivene vrste spadaju u ksenofiofore, odnosno divovske jednostanične organizme koji pripadaju klasi krednjaka (praživotinja). Krednjaci imaju tijelo u kućicama koje su najčešće od vapnenca, a mogu biti ravne, stožaste i spiralne. Kućice obično imaju više komorica s mnogim otvorima iz kojih izlaze lažne nožice u obliku dugačkih niti. Razmnažaju se izmjenom nespolne i spolne generacije, a većinom žive na dnu mora.
Ksenofiofore su jedna od najčešćih većih životnih vrsta koje se nalaze duž ponora CCZ. Iako su već opisane krajem 19. stoljeća, o njima ne znamo puno, uglavnom zbog toga što prebivaju na ekstremnim dubinama.
Među novim otkrićima je i rod Abyssalia, nazvan po ponoru u kojem obitava. Tijekom ekspedicije 2018. godine, znanstvenici su na zapadnom predjelu CCZ-a pronašli dvije nove vrste Abyssalia: A. foliformis i A. sphaerica.
Različiti oblici
Ksenofiofore imaju ljuske koje su sastavljene od sitnih čestica, a u slučaju Abyssalije školjke su izrađene od homogene mreže spikula (mikroskopskih iglica) bez izrazitog površinskog sloja.
A. sphaerica ima sferni oblik i pomalo nalikuje maslačku, dok A. foliformis ima ravniji oblik koji izgleda kao list.
Drugi identificirani rod Moanammina dobio je ime prema riječi moana što na havajskom i drugim polinezijskim jezicima znači - ocean. Moanammina semicircularis ima stabljičnu ljušturu u obliku lepeze, dok druga nova vrsta, Psammina tenuis, ima osjetljivu tanku ljusku nalik ploči.
Istraživači su također otkrili vrstu koja bi mogla biti novi ksenofiofor u sferičnom, odnosno kuglastom obliku, ali se na žalost ta vrsta raspala prije detaljnog ispitivanja koji bi mogao potvrditi njen točan identitet.
Istraživanje naziva Xenophyophores (Rhizaria, Foraminifera), including four new species and two new genera, from the western Clarion-Clipperton Zone (abyssal equatorial Pacific) objavljeno je u časopisu European Journal of Protistology.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati