FOTO Stigle prve fotke američke letjelice na Mjesecu. Slomljena joj je noga
OBJAVLJENE su dramatične nove fotografije svemirske letjelice Odisej koja je prošlog tjedna sletjela na Mjesec. Fotografije, zajedno s ogromnom količinom podataka, preuzete su samo nekoliko sati prije nego što padne noć na južnom polu Mjeseca i isprazne se baterije lendera.
Intuitive Machines, američka tvrtka koja stoji iza misije, priopćila je kako će sada biti moguće rekonstruirati slijetanje kako bi se razumjelo kako je Odisej završio na boku. Iz tvrtke su također otkrili da bi lender mogao oživjeti za 2-3 tjedna kada Sunce ponovno izađe.
Ipak, velika je nepoznanica mogu li baterije i elektronika preživjeti temperature koje padaju ispod -200 Celzijevih stupnjeva. "Nema hvalospjeva. Samo slavlje", poručio je suosnivač tvrtke Steve Altemus na konferenciji za novinare u Houstonu.
Letjelici su trebale dvije sekunde da se zaustavi
Prva od fotografija, snimljena kada je lender dotaknuo tlo, pokazuje da je barem jedna njegova noga razbijena, a kamenje i prašina su otpuhani velikom brzinom snagom raketnog motora, piše Sky News.
Druga fotografija prikazuje lender na boku s tamnim eliptičnim oblikom kratera udaljenog oko 500 metara. Znanstvenici vjeruju da bi krater mogao biti star dvije milijarde godina. Telemetrijski podaci pokazuju da je Odisej prvotno sletio uspravno, ali se zatim prevrnuo na blagoj padini.
U uvjetima niske lunarne gravitacije, trebale su mu oko dvije sekunde da se zaustavi. NASA je Intuitive Machinesu platila 118 milijuna dolara da odnese šest znanstvenih instrumenata na Mjesec. Svi su poslali podatke, unatoč položaju lendera, a navigacijski svjetionik je sada u funkciji, što će pomoći budućim slijetanjima.
"Misija je bila prvi korak ka povratku na Mjesec"
No laserski navigacijski sustav koji je trebao poslužiti za slijetanje nije uspio izvršiti zadatak. "Jasno, to je nešto što možemo popraviti sljedeći put", rekao je Altemus. Tvrtka je bila pod pritiskom da objasni zašto slijetanje nije bilo savršeno, kada je daleko jednostavnija letjelica Apollo uspješno sletjela šest puta u 1960-im i 70-im godinama.
"Imali smo drugačiju vrstu izazova. Bili smo ograničeni troškovima, uz ugovor s fiksnom cijenom od vlade. Morali smo završiti misiju u precizno definiranom vremenu. Ovo pretjerano ograničeno okruženje prisililo je na inovacije i radilo se o prvom letu naše letjelice", objasnio je Altemus.
Iz Intuitive Machines su dan nakon slijetanja priopćili da je ljudska pogreška uzrokovala problem s navigacijom. Na zajedničkoj konferenciji za novinare, Intuitive Machines i NASA dali su optimističnu procjenu dosadašnje misije. Dr. Joel Kerans iz NASA-e kazao je kako je misija bila "prvi korak ka povratku na Mjesec" i da će iz nje "proizaći mnogo znanja".
Nova misija na Mjesec
Intuitive Machines planira drugu misiju kasnije ove godine koja će nositi bušilicu za traženje vode ispod površine Mjeseca. Također će imati "svemirski lijevak" koji će letjeti u duboko zasjenjene kratere u kojima bi prema vjerovanjima znanstvenika mogle biti velike količine leda.
Iz teksaške tvrtke izložili su moguće objašnjenje da je Odysseus jednom od svojih nogu udario o površinu Mjeseca netom prije slijetanja te se letjelica prevrnula na bok. Odysseus je ovom misijom postao prva američka svemirska letjelica koja je sletjela na Mjesec od NASA-ine misije Apollo s posadom na površinu Mjeseca 1972. godine.
Bilo je to i prvo slijetanje na Mjesec ikada komercijalno proizvedenog i upravljanog svemirskog vozila. Do danas su svemirske agencije samo još četiri zemlje postigle "meko" slijetanje na Mjesec - bivši Sovjetski Savez, Kina, Indija i, prošlog mjeseca, Japan, čija se letjelica također prevrnula na bok. Sjedinjene Države jedina su zemlja koja je ikada poslala ljude na površinu Mjeseca.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati