Francuski ministar financija: Industrija vlakova ide u konsolidaciju
GLOBALNA industrija vlakova konsolidirat će se idućih godina, izjavio je ministar financija Bruno Le Maire u osvrtu na špekulacije da bi francuski Alstom i kanadski Bombardier mogli povezati poslovanje s proizvodnjom vlakova.
Pozivajući se na neimenovane izvore, Bloomberg je izvijestio da su Alstom i Bombardier nekoliko mjeseci vodili preliminarne razgovore o povezivanju u segmentu proizvodnje vlakova.
Žali zbog propalog spajanja Siemensa i Alstoma
"Alstom je vrlo jaka, zdrava kompanija i moramo razmišljati o njegovoj budućnosti", naglasio je Le Maire u izjavi za Reuters TV na Svjetskom gospodarskom forumu (WEF) u Davosu.
"Svi smo ipak svjesni da će industrija vlakova u idućim godinama ići u smjeru konsolidacije", dodao je francuski ministar.
Osvrnuo se i na blokadu spajanja Alstoma i njemačkog Siemensa u sektoru proizvodnje vlakova.
"Duboko žalim što spajanje Siemensa i Alstoma ipak nije realizirano jer bi to bilo jako dobro za sve nas, za europsku industriju", rekao je Le Maire.
Proizvođači vlakova već nekoliko godina isprobavaju različite kombinacije u želji da kreiraju velike industrijske tvrtke koje bi uspješno konkurirale onim kineskima.
Europska unija blokirala je prošle godine povezivanje Alstoma i Siemensa zbog mogućeg monopola. Upozorili su da bi spajanje dvije kompanije narušilo ravnopravnu utakmicu na tržištu signalnih željezničkih sustava i vlakova velike brzine.
Nakon te odluke Njemačka i Francuska zatražile su izmjenu europskih zakona o zaštiti tržišnog natjecanja kako bi se uvažili globalni izazovi.
OECD ima dobar plan za digitalni porez
U razgovoru za Reuters ministar Le Maire izrazio je također nadu da će na globalnoj razini biti postignut sporazum o uvođenju poreza digitalnim kompanijama, unatoč nesuglasicama sa SAD-om.
"Idemo u dobrom smjeru", kazao je Le Maire preko kojeg je Francuska povela glavnu riječ u globalnoj raspravi.
"Bilo bi puno bolje za sve da imamo međunarodni okvir", naglasio je, dodajući da će se svijet u protivnom suočiti s kakofonijom različitih poreza, a to će samo dodatno zakomplicirati stvari.
"Zato moramo izgraditi nešto drugačije i baš to namjeravamo napraviti tijekom 2020., gradeći na izuzetno dobrim temeljima (Organizacije za gospodarsku suradnju i razvoj)", zaključio je francuski ministar.
Francuska je uvela porez koji se temelji na prihodima digitalnih kompanija. Le Maire priznaje da to rješenje nije optimalno gledano iz ekonomske perspektive.
OECD-ov plan oporezivanja dobiti bolje je rješenje, naglašava.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati