Ukrajina objavila što želi od Zapada. Njena vojska navodno blizu Rusima važnog grada
DONOSIMO najnovije vijesti o događajima u Ukrajini.
Ključni podaci:
- Ukrajina tvrdi da su njezine snage blizu Kremine, grada koji je logistički važan za Ruse
- Rusija: Na granici Brjanske oblasti likvidirana je ukrajinska diverzantska grupa
- Ukrajina traži uklanjanje Rusije iz Vijeća sigurnosti UN-a
- Rusija kaže da je spremna obnoviti isporuke plina Europi preko plinovoda Yamal-Europa
- Ruski raketni sustavi raspoređeni u Bjelorusiji
- Zelenski ponovno upozorio Ukrajince da budu spremni na sve
- Eksplozije u ruskoj zračnoj bazi Engels, troje mrtvih
Ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmitro Kuleba rekao je agenciji Associated Press da namjeravaju održati mirovne pregovore do kraja veljače, kad je godišnjica izbijanja rata.
Dodao je da će to vjerojatno biti u Ujedinjenim narodima, s glavnim tajnikom Antoniom Guterresom kao mogućim posrednikom te da će diplomacija igrati važnu ulogu u okončanju sukoba u Ukrajini.
"Svaki rat završava kao rezultat radnji poduzetih na bojnom polju i za pregovaračkim stolom", rekao je.
“Ujedinjeni narodi bi mogli biti najbolje mjesto za održavanje ovog summita jer se ne radi o činjenju usluge nekoj zemlji, nego svi trebaju biti uključeni", dodao je pa poručio da bi Rusiji prvo trebalo suditi za ratne zločine pa joj tek onda dopustiti sudjelovanje na pregovorima.
Vladimir Putin je posljednjih dana tvrdio da je spreman pregovarati, ali da Ukrajina ne želi razgovarati. Kuleba na to kaže da Rusi redovno govore da su spremni za pregovore, što nije istina, jer, kako kaže, sve što rade na bojištu dokazuje suprotno.
Ukrajinsko ministarstvo vanjskih poslova je pokrenulo postupak čija je svrha dovesti u pitanje članstvo Rusije u Ujedinjenim narodima i drugim međunarodnim zajednicama, objavile su u ponedjeljak ukrajinske novine Pravda.
Članstvo Moskve u UN-u i njegovom Vijeću sigurnosti prema međunarodnom pravu nije opravdano, stoji u izvješću koje se temelji na dokumentu ministarstva vanjskih poslova.
Rusija od prosinca 1991. sebe "pogrešno" smatra članicom UN-a, stoji u dokumentu. Budući da se naziv "Ruska Federacija" ne pojavljuje u Povelji Ujedinjenih naroda, kojom su utemeljeni, dokument tvrdi da Rusija nije prošla nužne postupke za primitak u organizaciju nakon raspada Sovjetskog Saveza.
Dokument navodi primjer procedure za Čehoslovačku, koja se raspala u dvije države, i primjer bivših jugoslavenskih republika koje su nakon raspada Jugoslavije morale prijaviti za članstvo u organizaciji.
Rusija sebe smatra legitimnom državom nasljednicom Sovjetskog Saveza, koji je bio jedan od utemeljitelja Ujedinjenih naroda.
Boris Jeljcin, tadašnji ruski predsjednik, naprosto je obavijestio UN u prosincu 1991. da će Rusija zadržati članstvo u međunarodnim tijelima uz podršku Zajednice nezavisnih država (CIS), koja je uspostavljena po raspadu Sovjetskog Saveza.
Bivši vrhovni zapovjednik ruskih kopnenih snaga general Aleksej Maslov iznenada je preminuo. Maslov, koji je bio i glavni vojni predstavnik Rusije pri NATO-u, preminuo je na Božić u 69. godini života.
Tvrtka Uralvagonzavod, u kojoj je radio nakon vojne karijere, objavila je njegovu smrt. Maslov se povukao iz vojne službe 2011. godine, piše Guardian.
RUSKI predsjednik Vladimir Putin imenovao je bivšeg predsjednika Dmitrija Medvedeva na novu dužnost. Medvedev je postao prvi zamjenik predsjednika Vojno-industrijskog povjerenstva, navodi se u uredbi koju je objavila vlada. Dekretom koji je potpisao Putin uvedene su promjene u Vojno-industrijskom povjerenstvu, a Medvedev, koji je trenutačno zamjenik predsjednika Vijeća sigurnosti Rusije, naveden je kao prvi zamjenik predsjednika.
Vojno-industrijsko povjerenstvo je stalno tijelo osnovano za osiguranje provedbe državne politike u području vojno-industrijskog kompleksa i vojno-tehničke potpore obrani, nacionalnoj sigurnosti i provedbi zakona, navodi se na web stranici vlade, piše CNN.
Putin je predsjednik povjerenstva, a u upravnom odboru se nalaze ministar obrane Sergej Šojgu, načelnik Glavnog stožera Valerij Gerasimov, tajnik Vijeća sigurnosti Nikolaj Patrušev te čelnici vanjske obavještajne službe, FSB-a i Nacionalne garde.
PRED vratima moskovskog parka Gorkog osvanula su tri latinična slova Z, V i O - vojni simboli koji se koriste za promicanje sukoba u Ukrajini.
Lokalni ruski mediji su izvijestili kako je veliki požar izbio u skladištu u ruskom gradu Novosibirsku, pri čemu su se čuli i zvukovi eksplozija. Požar je zahvatio područje veće od 1800 četvornih metara, a više od 70 djelatnika hitne pomoći sudjelovalo je u gašenju požara, priopćilo je rusko Ministarstvo za izvanredne situacije.
Trenutno nema izvještaja o žrtvama. Proteklih mjesec dana u Rusiji se povećao broj požara velikih razmjera, piše Kyiv Independent. Nedavni požari su se dogodili u naftnim postrojenjima u Sibiru, Brjanskoj oblasti i Kursku, velikim trgovačkim centrima u Moskvi i Moskovskoj oblasti, termoelektrani u Permu te skladištima u Vladivostoku, Moskvi i Volgogradu.
UKRAJINSKI predsjednik Volodimir Zelenski je potvrdio da je telefonski razgovarao s indijskim premijerom Narendrom Modijem o "formuli za mir".
"Imao sam telefonski razgovor s Narendrom Modijem i zaželio sam mu uspješno predsjedanje u G20. Upravo sam na toj platformi najavio mirovnu formulu i sada računam na sudjelovanje Indije u njezinoj provedbi", napisao je ukrajinski čelnik na Twitteru.
Dodao je kako je tijekom poziva također zahvalio Modiju "na humanitarnoj pomoći i podršci u UN-u".
Zamjenik ukrajinskog ministra vanjskih poslova Andrij Meljnik zatražio je u ponedjeljak zapadne borbene avione, ratne brodove i tenkove, nakon obećanja SAD-a da će Ukrajini poslati proturaketne sustave Patriot. Ukrajina je vrlo zahvalna na "hrabrim novim potezima" SAD-a, rekao je Meljnik. "No zna se da postoji još tabua koje treba razbiti. Hitno trebamo zapadne tenkove, borbene avione, ratne brodove, višecijevne bacače raketa, streljivo."
To je naša jedina želja za Božić, rekao je bivši ambasador Ukrajine u Njemačkoj. U suprotnom, rat će uzrokovati još više patnje, smrti i uništenja Ukrajine, dodao je Meljnik. Ocijenio je da ruski predsjednik Vladimir Putin priprema svoju vojsku i građane za dugotrajan rat te mobilizira sve raspoložive resurse.
"Ukrajinci su spremni boriti se za oslobođenje svoje domovine, uključujući Krim, do posljednjeg daha. To je sigurno, bez obzira na to što će naši saveznici učiniti", istaknuo je. Meljnik je odbio pregovarati s Rusijom i navodnu želju Kremlja za pregovorima nazvao "potpunim blefom". Kategorički je odbacio mogućnost da Ukrajina prepusti bilo koji dio svoga teritorija. "Kijev to smatra neprihvatljivim. Neće se dogoditi", rekao je Meljnik.
Bugarski novinar koji je opširno izvještavao o ratu u Ukrajini stavljen je na rusku tjeralicu, javlja ruski medij Mediazona.
Christo Grozev, koji radi za istraživačku stranicu Bellingcat, rekao je da "nema pojma" zašto je stavljen na popis. "Na neki način to nije važno - godinama su jasno davali do znanja da se boje našeg rada i da ni od čeg ne prezaju u naumu da ga zaustave", rekao je.
CHRISTO Grozev iz Bellingcata objavio je video na kojem se vidi kako članovi privatne ruske plaćeničke grupe Wagner nazivaju načelnika glavnog stožera ruskih oružanih snaga "govnom".
>> Opširnije
Videozapisi na društvenim mrežama navodno prikazuju posljedice ruskog granatiranja grada Hersona. Najmanje 10 ljudi je ubijeno, a oko 68 ozlijeđeno u napadima na Badnjak.
Ukrajinski dužnosnik je izvijestio o situaciji kod Kremine, rekavši da trupe "nisu daleko" od grada.
Šef regionalne vojne uprave Luhansk, Serhij Hajdaj, rekao je u Telegram postu da su borbe u tijeku.
"Vojno zapovjedništvo Ruske Federacije već se preselilo iz ovog grada u Rubižni", rekao je. To bi mogao biti znak da bi se Rusija mogla spremati za povlačenje.
ŠEF ukrajinske obavještajne službe Kirilo Budanov je kazao da će Ukrajina kombinacijom vojne sile i diplomacije osloboditi poluotok Krim, koji se nalazi pod ruskom okupacijom.
>> Opširnije
Ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov tvrdi da SAD provode politiku uspostavljanja "kraja povijesti", pozivajući se na knjigu Kraj povijesti i posljednji čovjek Francisa Fukuyame.
"Ako pogledate politiku koju vodi administracija američkog predsjednika Joea Bidena – oni žele upravo to. Oni žele da se kraj povijesti ne dogodi samo u djelima političkih analitičara i politologa, nego da se dogodi i u stvarnom životu", rekao je Lavrov tijekom susreta s novinarima i čelnicima ruskih medija.
Lavrov je dodao da akcije poduzete na globalnoj razini u zauzimanju "antiruskog stava", za koje je rekao da su inicirane iz SAD-a, odražavaju pokušaje Washingtona da uspostavi "kraj povijesti".
Zatvoreni ruski oporbeni političar Aleksej Navalni rekao je da pati od bolova u leđima nakon što je proveo duge periode u samici za koje je rekao da su dio namjerne strategije vlasti da potkopaju njegovo zdravlje. U nizu tweetova, Navalni je objavio slike iz svoje medicinske dokumentacije za koje je rekao da su mu puštene mjesec dana nakon što je tražio da ih vidi.
"Pogledajte kako funkcionira sustav kada ne smijete pretući osobu, ali vam je vodstvo naredilo da je teško povrijedite", objavio je.
Čini se da su ukrajinske zračne snage potvrdile da stoje iza eksplozija u zračnoj bazi Engels u Rusiji tijekom noći. Jurij Ihnat, glasnogovornik zračnih snaga, rekao je da su eksplozije "posljedice akcija Moskve u Ukrajini".
“Ako su Rusi mislili da ih rat neće pogoditi duboko u pozadini, bili su u krivu”, rekao je. Trojica ruskih vojnika poginula su u eksplozijama za koje su moskovski dužnosnici rekli da ih je izazvalo obaranje ukrajinskog drona.
Ukrajinski državni operater električne mreže, Ukrenergo, kaže da je uveo hitna isključenja u više regija diljem zemlje, uključujući glavni grad Kijev, zbog prekomjerne potrošnje energije.
U izjavi objavljenoj na društvenim mrežama, Ukrenergo je rekao: Trenutačno su zbog prekoračenja ograničenja potrošnje uvedena hitna isključenja u regijama Dnjepropetrovsk, Zaporizhzhia, Harkov, Lavov i Kijev te u gradu Kijevu. U tijeku su popravci proizvodnih postrojenja, a nekoliko je elektromreža oštećeno zbog devet masovnih ruskih napada, nastavlja se. Zbog razmjera i složenosti štete, ponovno uspostavljanje opreme i funkcioniranje niza ključnih objekata zahtijeva dosta vremena... Operateri čine sve kako bi poboljšali stanje u opskrbi električnom energijom u zemlji.
Na granici Brjanske oblasti likvidirana je diverzantsko-izviđačka grupa Oružanih snaga Ukrajine, priopćio je Centar za odnose s javnošću FSB-a.
"Diverzanti su sa sobom imali strano oružje: njemačke puškomitraljeze SIG Sauer i streljivo za njih. Osim toga, raspolagali su komunikacijskim i navigacijskim uređajima, kao i sredstvima za izvođenje diverzantsko-terorističkih akcija – četiri IED-a ukupne nosivosti oko 40 kilograma TNT-a", objavila je RIA novosti.
Dr. Mike Martin, viši gostujući suradnik na studiju rata na King's Collegeu u Londonu, kaže da bi idući tjedan moglo doći do nekih zanimljivih pokreta u istočnim gradovima Bahmut i Kremina. Kaže kako Rusi "mjesecima pokušavaju probiti ukrajinske linije" u Bahmutu.
Ostvarili su "nevjerojatno spor napredak uz nevjerojatnu cijenu za ljude", kaže - ali grad je i dalje važan za Rusiju jer se uklapa u njihov narativ o "oslobađanju" regije istočnog Donbasa. Martin kaže da se čini da bitka za Bakhmut "polako kulminira" za Rusiju jer im ponestaje i ljudi i opreme.
U međuvremenu, ukrajinske snage se nadaju povratku teritorija oko Svatova i Kreminne. Dr. Martin kaže da ako to uspiju, potencijalno mogu prekinuti rusku logistiku u regiji Donbas. "Tijekom sljedećih tjedan dana pripazio bih na Bahmut i Kreminu. Osobito na Kreminu", kaže dr. Martin.
GLAVNI tajnik NATO-a Jens Stoltenberg rekao je u intervjuu za dpa kako očekuje da će se Švedska i Finska službeno pridružiti NATO-u u 2023.
>> Opširnije
GLASNOGOVORNIK Kremlja Dmitrij Peskov je rekao da će uskoro biti objavljeni detalji o razgovoru između ruskog i kineskog čelnika, koji će biti održan prije kraja godine.
>> Opširnije
Ukrajinski dužnosnici službeno postavljaju pitanje treba li Rusiji ukloniti status stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a. Pet članica Vijeća - Rusija, Kina, SAD, Velika Britanija i Francuska - imaju status stalnih članica, što znači da mogu staviti veto na bilo koje glasovanje.
Jučer je ukrajinski ministar vanjskih poslova Dmytro Kuleba rekao: "Sutra ćemo službeno predstaviti naše stajalište. "Imamo vrlo jednostavno pitanje - ima li Rusija pravo ostati stalna članica Vijeća sigurnosti UN-a i UN-a općenito?"
Dodao je da su ukrajinski saveznici podigli potencijal ruske denuklearizacije. “O tim se pitanjima još ne govori na tiskovnim konferencijama i u javnim izjavama čelnika država i vlada, ali na nižoj razini već se postavlja pitanje – što bi Rusija trebala postati da ne predstavlja prijetnju miru i sigurnosti”, kazao je Kuleba.
Nije jasno kako bi Rusija mogla biti uklonjena, s obzirom na to da je stalna članica. Osim toga, kako Rusija ima pravo veta na glasove, vjerojatno bi mogla blokirati svaki prijedlog za njegovo uklanjanje.
RUSKI predsjednik tvrdi da se uvjerio u odanost svog naroda tijekom posljednjih nekoliko mjeseci, ali i "kroz cijelu povijest postojanja Rusije"
>> Opširnije
Neki znakovi sugeriraju da bi Ukrajina mogla ostvariti dobitke oko grada Kreminna u istočnoj regiji Luhansk. Rusija je zauzimanje ukrajinske regije Donbas - koju čine Luhansk i susjedni Donjeck - postavila kao jedan od glavnih ciljeva svoje invazije. Tijekom ljeta, Moskva je tvrdila da kontrolira cijelu regiju Luhansk - ali Ukrajina je započela protuofenzivu u jesen, ponovno zauzevši neka sela i gurajući se sve bliže okupiranom gradu Kreminna, piše Sky News.
Nepotvrđena izvješća društvenih medija sugeriraju da bi se ukrajinske snage sada mogle nalaziti oko perimetra grada - ali još nema potvrde od ukrajinskih vlasti. Postoji, međutim, ovaj zagonetni tweet predsjedničkog savjetnika Andrija Yermaka - što u prijevodu znači "polako, budi strpljiv".
Neki su komentatori sugerirali da je to povezano sa situacijom oko Kreminne. Šef regionalne vojne uprave Luhansk, Serhij Hajdaj, također je nagovijestio kretanje po gradu.
"Uskoro će stići dobre vijesti. Lijepo hodamo u smjeru Svatova i Kreminne", napisao je na Telegramu.
Nekoliko dana prije rekao je da se ukrajinska vojska "postupno kreće prema" okupiranim gradovima i da je ostalo još samo "nekoliko kilometara do Kremine". Kremina je važna za Rusiju jer preko nje opskrbljuje svoje jedinice u regiji Luhansk, kao i na sjeveru Donjecka.
Ukrajinske oružane snage objavile su najnovije podatke o ruskim gubicima, koji navodno uključuju 550 ruskih vojnika tijekom prošlog dana. Rusija je "pretrpjela najveće gubitke u smjerovima Kupjansk, Avdivka i Bahmut", piše na Facebooku.
"Ukupni neprijateljski borbeni gubici uključuju i 3016 tenkova (+5 u odnosu na protekli dan), 6017 borbenih oklopnih vozila (+7), 1996 topničkih sustava (+5), 418 višecijevnih raketnih sustava, 212 sustava protuzračne obrane, 283 ratna zrakoplova, 267 helikoptera, 4647 motornih vozila (+12), 16 ratnih brodova/katera, 1707 bespilotnih letjelica (+1), 178 jedinica specijalne opreme. Ukupno su oborene 653 neprijateljske krstareće rakete", objavila je Ukrajina.
Zračna baza Engels, gdje su se dogodile dvije eksplozije, stotinama je milja udaljena od prve linije bojišnice u Ukrajini. Ruski dužnosnici vjerojatno će sada postavljati pitanja kako je ukrajinska bespilotna letjelica uspjela odletjeti tako daleko u Rusiju, a da je nije oborila protuzračna obrana te zemlje.
Drugo moguće objašnjenje je da je dron mogao biti poslan iz Rusije. Ono što je posebno neobično je da ovo nije prvi put da je zračna baza pogođena.
Pojavile su se snimke CCTV-a koje pokazuju eksploziju u ruskoj zračnoj bazi Engels. Snimku je na Twitteru podijelio stručnjak za obavještajne podatke otvorenog izvora OSINTtechnical.
Ruski napadi pogodili su šest ukrajinskih regija proteklog dana na istoku i jugu zemlje. Dvije su osobe ozlijeđene, priopćile su lokalne vlasti.
Noć je bila neuobičajeno tiha, a regija Dnjepropetrovsk izbjegla je granatiranje prvi put u nekoliko tjedana. Valentin Rezničenko, guverner regije, rekao je da je to tek treća mirna noć u pet i pol mjeseci.
Britanski obavještajci sugeriraju da su ruske snage uložile mnogo napora u jačanje svojih obrambenih pozicija. U svom najnovijem ažuriranju, Ministarstvo obrane je reklo da su moskovske trupe od listopada postavljale polja protutenkovskih i protupješačkih mina duž mnogih dijelova bojišnice.
Ministarstvo obrane je reklo da ovo "gotovo sigurno nadilazi ruske doktrinarne smjernice". Dodaju da te obrambene mjere možda neće biti učinkovite koliko bi Rusi željeli.
"Minska polja predstavljaju učinkovitu prepreku za obučene trupe samo ako su pokrivena promatranjem i vatrom", priopćilo je Ministarstvo obrane. "Veliki izazov za ruske snage vjerojatno će biti nedostatak sredstava za nadzor i obučenog osoblja za učinkovito praćenje velikih područja novih minskih polja."
Ruske snage izvele su više od 40 raketnih napada na Ukrajinu u nedjelju, prema ukrajinskoj vojsci, unatoč tome što je predsjednik Vladimir Putin rekao da je "spreman pregovarati".
Desetke gradova u ukrajinskim regijama Luhansk, Donjeck, Harkov, Herson i Zaporižja granatirale su moskovske trupe u prethodna 24 sata, objavila je rano jutros ukrajinska vojska.
Ruske trupe rade "24 sata dnevno" na novim položajima protuzračnih raketnih sustava kako bi se obranile od raketnih i zračnih napada Ukrajine, izvijestio je ruski Interfax. Pozivajući se na ministarstvo obrane, list je objavio da posade sustava S-300V "ovladavaju novim područjima položaja" ruskih raketnih sustava zemlja-zrak dugog dometa.
"Postrojbe protuzračne obrane Zapadnog vojnog okruga nastavljaju služiti u novim položajnim područjima na borbenom dežurstvu", navodi se u priopćenju ministarstva.
Zapadni vojni okrug, jedan od pet ruskih vojnih okruga, uključuje regije koje graniče s Ukrajinom, uključujući regije Belgorod i Briansk. Također pokriva Kalinjingradsku eksklavu.
Ruske zračne snage dugog dometa bit će opremljene novim hipersoničnim projektilima koji se nose na krilima, izvijestila je ruska novinska agencija Interfax. "U interesu zrakoplovstva dugog dometa, provodi se razvoj i isporuka cjelokupnog raspona zrakoplovnog oružja, uključujući nove krstareće hipersonične rakete", izvijestio je list, citirajući ruskog zapovjednika po imenu Sergej Kobjlaš.
Ruska flota bombardera dugog dometa dio je njezine nuklearne trijade i sposobna je lansirati i nuklearne i konvencionalne projektile. Hipersonične rakete su dizajnirane da putuju brzinama koje prelaze 5 Macha (pet puta brže od brzine zvuka).
Iz Rusije u Bjelorusiju su isporučeni i raspoređeni taktički raketni sustavi Iskander, koji mogu nositi nuklearne bojeve glave, i sustavi protuzračne obrane S-400. "Spremni su za obavljanje predviđenih zadaća", rekao je visoki dužnosnik bjeloruskog ministarstva obrane. Leonid Kasinski, šef uprave za ideologiju u tamošnjem ministarstvu, rekao je u videu objavljenom na Telegramu: "Naši vojnici su završili obuku u zajedničkim centrima za borbenu obuku oružanih snaga Ruske Federacije i Republike Bjelorusije… Ovi tipovi naoružanja (sustavi Iskander i S-400) danas su na borbenoj dužnosti i potpuno su spremni za izvršavanje zadaća za koje su namijenjeni".
Tri vojne osobe poginule su kao posljedica pada olupine ukrajinskog drona na vojnu bazu u ruskoj regiji Saratov, izvijestile su ruske agencije pozivajući se na Ministarstvo obrane.
"Dana 26. prosinca, oko 01.35 po moskovskom vremenu, ukrajinska bespilotna letjelica oborena je na maloj visini dok se približavala vojnom aerodromu Engels u oblasti Saratov", priopćilo je rusko Ministarstvo obrane.
"Kao posljedica pada olupine bespilotne letjelice, smrtno su stradala tri ruska pripadnika tehničkog osoblja koji su bili na aerodromu."
Ministarstvo je dodalo da zrakoplovna oprema nije oštećena.
Incident u zračnoj bazi Engels u ruskoj regiji Saratov se istražuje, ali nije bilo štete na civilnoj infrastrukturi, rekao je lokalni guverner nakon medijskih izvještaja o eksplozijama u bazi ranije u ponedjeljak. Ukrajinski i ruski mediji izvijestili su da su se nakon ponoći čule eksplozije u zračnoj bazi Engels, stotinama kilometara od bojišnice u Ukrajini.
"Nije bilo hitnih slučajeva u stambenim područjima grada (Engelsa)," rekao je Roman Busargin, guverner regije u aplikaciji za razmjenu poruka. "Nema apsolutno nikakve opasnosti za stanovnike... Objekti civilne infrastrukture nisu oštećeni."
Informacije o incidentu u vojnom objektu provjeravaju agencije za provođenje zakona. Novinska agencija RBK-Ukrajina izvijestila je da su se dogodile dvije eksplozije. Ruska novinska kuća Baza izvijestila je, pozivajući se na lokalno stanovništvo, da su sirene za zračnu uzbunu zavijale i da se čula eksplozija.
Zračna baza u blizini grada Saratova, oko 730 km jugoistočno od Moskve, pogođena je 5. prosinca u, kako je Rusija rekla, napadima ukrajinskih dronova na dvije ruske zračne baze tog dana. Dvostruki udari zadali su Moskvi veliki udarac glede reputacije i pokrenuli pitanja o tome zašto je njezina obrana zakazala, ocijenili su analitičari, dok se pozornost usmjeravala na korištenje dronova u ratu između susjeda.
Ukrajina nikada nije javno preuzela odgovornost za napade unutar Rusije, ali je rekla da su takvi incidenti "karma" za rusku invaziju.
Moskva je spremna obnoviti isporuku plina Europi kroz plinovod Yamal-Europa, rekao je potpredsjednik ruske vlade Aleksander Novak državnoj novinskoj agenciji TASS. "Europsko tržište ostaje relevantno, jer nestašica plina i dalje postoji, a mi imamo sve mogućnosti za nastavak opskrbe", rekao je Novak u tekstu koji je agencija TASS objavila u nedjelju.
"Primjerice, plinovod Yamal-Europa, koji je zaustavljen iz političkih razloga, ostaje neiskorišten." Plinovod Yamal-Europa obično teče prema zapadu, ali mu je smjer većinom obrnut od prosinca 2021. jer je Poljska odustala od kupnje od Rusije u korist crpljenja plina uskladištenog u Njemačkoj.
Varšava je u svibnju raskinula ugovor s Rusijom, nakon što je ranije odbila zahtjev Moskve da plaća u rubljama. Ruski dobavljač Gazprom odgovorio je prekidom opskrbe. Također je rekao da više neće moći izvoziti plin preko Poljske nakon što je Moskva uvela sankcije protiv tvrtke koja posjeduje poljski dio plinovoda Yamal-Europa.
Novak je također ponovio da Moskva razgovara o dodatnim isporukama plina preko Turske nakon što se tamo stvori čvorište. Također je rekao da Moskva očekuje da će isporučiti 21 milijardu kubičnih metara (bcm) ukapljenog prirodnog plina (LNG) u Europu 2022. godine.
"Ove smo godine uspjeli značajno povećati isporuku LNG-a Europi", dodao je Novak. "U 11 mjeseci 2022. isporuke su porasle na 19,4 bcm, do kraja godine očekuje se 21 bcm."
U opširnom intervjuu agenciji TASS, čiji su dijelovi objavljeni tijekom vikenda, Novak je rekao da je Rusija dogovorila s Azerbajdžanom povećanje opskrbe plinom za svoju domaću potrošnju. "U budućnosti, kada povećaju proizvodnju plina, moći ćemo razgovarati o zamjeni", rekao je.
Moskva, dodao je, također raspravlja o većoj opskrbi svog plina Kazahstanu i Uzbekistanu. Novak je kazao da dugoročno Rusija može slati svoj prirodni plin na tržišta Afganistana i Pakistana, bilo koristeći infrastrukturu središnje Azije, bilo u zamjeni s teritorija Irana.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski upozorio je građane svoje zemlje na nastavak ruskih napada u nekoliko preostalih dana 2022.
"Moramo biti svjesni da će naš neprijatelj pokušati učiniti ovo vrijeme mračnim i teškim za nas", rekao je u svom dnevnom video obraćanju u nedjelju navečer. Rusija je ove godine izgubila sve što je mogla izgubiti, rekao je. "Ali nakon raketnih napada na našu zemlju, na naš energetski sektor, pokušava nadoknaditi svoje gubitke lukavošću svojih propagandista".
“Znam da nas mrak neće spriječiti da povedemo okupatore u njihove nove poraze”, nastavio je Zelenski. "Ali moramo biti spremni na svaki scenarij."
Zelenski je uputio oštre riječi ruskoj vojsci koja je u subotu topničkim napadima u Hersonu na jugu zemlje ubila najmanje 16 ljudi, a ranila još 64. "Pronaći ćemo svakog ubojicu", poručio je ukrajinski čelnik.
Kijev smatra da bi političkom i vojnom vrh Rusije trebalo suditi za rat pred međunarodnim sudom po uzoru na suđenja nacistima u Nuernbergu nakon Drugog svjetskog rata.
"Rusija ne želi pregovore i pokušava izbjeći odgovornost za rat", tvitao je u nedjelju Mihailo Podoljak, savjetnik ukrajinskog predsjednika. "To je očito, stoga idemo prema tribunalu."
“Rusija je sama napala Ukrajinu i ubija njezine građane”, napisao je dalje Podoljak. Nema drugih "strana, motiva ili geopolitike", dodao je.
Putin je proteklih dana nekoliko puta naznačio spremnost na pregovore, ali ne odgovarajući na preduvjete koje je postavio Kijev. Dok bi Moskva pregovarala na temelju trenutnog stanja crta bojišnice, Kijev prvo traži potpuno povlačenje ruskih trupa iz Ukrajine, uključujući Krim koji je okupiran 2014., kao i odštetu.
Ruski vojnici bore se za kontrolu nad gradom Bahmutom u istočnoj Ukrajini, no kijevski borci zadali su im "teške gubitke", rekao je u nedjelju glasnogovornik ukrajinske vojske.
Najmanje 50 ruskih vojnika ubijeno je te je još 80 ranjeno od subote, prema Serhiju Červatku, glasnogovorniku istočnih ukrajinskih vojnih snaga. Podaci o ubijenima i ranjenima nisu se mogli nezavisno potvrditi.
Bahmut je kritična točka na frontu u istočnoj Ukrajini jer bi bilo kakav proboj ondje omogućio ruskim vojnicima da napreduju u dubinu Ukrajine. Ukrajinski vojnici grad su pretvorili u utvrdu u nastojanju da ga obrane.
Čelnik uprave regije Luhanska Serhij Hajdaj kazao je da, osim ruskih vojnika, i plaćenici Wagnera i čečenski borci, koje je poslao vođa Čečenije Ramzan Kadirov, nisu uspjeli u napadima na Bahmut.
"Žele pokazati djedici u bunkeru (ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu) koliko su sposobni", kazao je na Telegramu. "No zasad samo gube tisuće vojnika koji se neće vratiti."
Ukrajinske oružane snage su u nedjelju objavile da je sedamdesetak ruskih časnika ranjeno u napadu na rusko zapovjedno mjesto u regiji Herson na jugu zemlje.
Nije poznato koliko ih je poginulo, ali je u napadu tijekom sastanka u selu Zabarine ranjeno najmanje 70 časnika, rekle su ukrajinske snage,
Ukrajinski borci napadali su ruske zapovjedne centre i zapovjedna mjesta više puta od početka invazije, locirajući ih zahvaljujući radijskoj komunikaciji ili mreži mobilne telefonije. Nekoliko visokih ruskih časnika poginulo je u sličnim napadima.
U međuvremenu, nakon napada na grad Herson, glavni grad istoimene ukrajinske pokrajine, broj poginulih popeo se na 16, uz daljnjih 64 ozlijeđenih, izvijestio je ranije ukrajinski vojni guverner regije .
Među poginulima su trojica muškaraca koji su poginuli prilikom čišćenja mina, rekao je Jaroslav Januševič na Telegramu.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati