Gasi se kineska verzija popularne igre Fortnite
GASI se kineska verzija popularne videoigre Fortnite.
Igra je prestala prihvaćati registracije novih igrača i više nije dostupna za preuzimanje od ponedjeljka, objavljeno je na službenim stranicama Fortnitea, prenosi CNN.
Serveri će se ugasiti 15. studenog, što znači da nakon tog datuma igrači više neće moći igrati popularnu igru.
Fortnite je lansiran u srpnju 2018. godine u Kini, razvio ga je Epic Games u suradnji s Tencentom. Tencent, kineski internetski i gaming gigant, otkupio je oko 40 posto Fortniteovih dionica prije gotovo deset godina.
Fortnite postao kulturološki fenomen
Fortnite je svjetski popularna igra u kojoj se do 100 igrača bori jedan protiv drugoga u određenom vremenu. Pobjednik može biti samo jedan. Fortnite je kroz godine postao kulturološki fenomen, pa je tako, između ostalih, samo lani ugostio velike glazbene zvijezde poput Marshmelloa i Travisa Scotta. Također, u igri su emitirana i tri filma poznatog redatelja Christophera Nolana - Inception, Batman: Početak i Prestiž.
Do svibnja 2020. Fortnite je zabilježio više od 350 milijuna registriranih igrača, objavili su na službenom Twitteru.
U ovotjednoj objavi o gašenju igre Fortnite se naziva "beta-testom" same igre. Nije rečeno zašto se gasi, ali je odaslana zahvala igračima koji su je dosad igrali i pritom "sudjelovali u njenom testiranju".
Tencent je CNN-u odbio kazati više detalja o tome zašto se kineska verzija gasi. Epic Games je također odbio komentirati gašenje.
Kineska vlada u borbi protiv videoigara
"Fortnite nikada nije bio u potpunosti prihvaćen od kineske vlade pa zbog toga nije mogao službeno monetizirati svoje usluge", tvitao je Daniel Ahmad, viši analitičar u Niko Partners koji prati tržište videoigara u Kini i Aziji.
Fortnite funkcionira kao besplatna igra, što znači da je igrači mogu preuzeti bez plaćanja, ali se pravi novac počinje trošiti tek kasnije. Kupuju se kostimi i razni dodaci za karaktere (op. a. lik u videoigri s kojim se igra).
Ahmad dodaje da je žanr battle royale (op. a. žanr u kojem se najčešće stotinjak igrača bori za pobjedu s istim početnim uvjetima) "striktno reguliran u Kini".
Kineske vlasti se u posljednje vrijeme bore s videoigrama. U kolovozu su maloljetnicima zabranili igranje radnim danima u tjednu i ograničili im vrijeme za igru na svega tri sata vikendom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati