Glas koncila: Nečestitanje predsjedniku znak je opasnih namjera
ZAGREBAČKI nadbiskup i predsjednik Hrvatske biskupske konferencije Dražen Kutleša čestitao je Zoranu Milanoviću na ponovnom izboru za predsjednika Hrvatske. Zanimljivo je da Kutlešina čestitka nije "pro forma", nego je pohvalio Milanovića zbog "istaknutog i odgovornog služenja na najvišim razinama javnog i političkog djelovanja".
>> Prvi čovjek Crkve u Hrvatskoj čestitao Milanoviću pa ga nahvalio
Glas koncila, crkveni tjednik koji izdaje Kaptol, u novom je broju objavio komentar o čestitanju, odnosno nečestitanju.
Podsjetimo, nakon predsjedničkih izbora ni Dragan Primorac ni Andrej Plenković nisu čestitali Zoranu Milanoviću.
"Na stranu sada igrokazi vladajućih i medija kojima je kao u kakvoj smotri folklora konstanta postala nesnošljivost između predsjednika RH i čelnika zakonodavne i izvršne vlasti. Tu kost ne treba glodati, ali o čestitkama se može reći riječ-dvije", stoji u tekstu.
"Naime, pisanje ili izgovaranje čestitke pripada najstarijim retoričkim obrascima. Njihova je zadaća u što kraćoj i svečanijoj formi istaknuti opće mišljenje o onome kojemu se čestita, to jest izgovarati i pisati samo ono s čime se većina slaže (nikako hvaliti do mjere da onima koji ne misle tako pozli).
U tom smislu čestitka kao retorička vrsta strogo zabranjuje bilo kakvo isticanje mana onoga kojemu se čestita – upravo suprotno, nužno je izricanje isključivo vrlina. Bez toga dijela čestitka nije čestitka. U dubokoj su zabludi oni koji misle da se čestitanjem veliča osoba kojoj se čestita ili da čestitka govori o tome koliko je čestitar pametan, lijep ili pismen. Ne.
Čestitki je osnovni cilj stvaranje ugodnoga ozračja među ljudima, a ako čestitar odluči objaviti čestitku, cilj mu je ugodno ozračje prenijeti na šire društvo", kaže se u tekstu.
"Nečestitanje razotkriva opasne namjere"
A onda su se dotakli nečestitanja.
"U skladu s tim uvođenje kulture nečestitanja ne govori toliko o osobi koja ne čestita ili o osobi kojoj se ne čestita - nego razotkriva namjere koje mogu biti mnogo opasnije nego što se čini, a samim time nisu bezazlene: stvoriti loše, toksično ozračje u društvu, uključujući otvaranje prostora za rasplamsavanje zločestoće.
Hrvatska je tradicija poznata po čestitanju, a još više po čestitarenju koje je posebno živo u božićno vrijeme (kolenda)", piše Glas koncila.
U zaključku teksta dodaju i sljedeće: "Hrvatska je uvijek bila zemlja iskrenih čestitara, narod koji je tijekom stoljeća očuvalo zajedništvo jer se, rečeno u pavlovskom duhu, radovao s radosnima, a plakao sa zaplakanima. Tko god kulturom nečestitanja pridonosi lošemu društvenomu ozračju, ne radi ni za sebe ni protiv drugoga, nego - protiv dobra naroda".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati