Evo što će državni inspektori strože kontrolirati ove sezone
OD DANAS pa do kraja kolovoza djelatnici Državnog inspektorata će provoditi češće i strože nadzore diljem Jadrana. U njihovom fokusu su sigurnost hrane i pića, sanitarni uvjeti, radni odnosi, zaštita na radu te zaštita prirode.
"Oko 30 inspektora je napravilo tijekom dana stotinjak nadzora. Oko 70 posto nadzora je bilo bez ikakvih pogrešaka, a u ostalih 30 smo maksimalno išli s mjerama upozorenja i tijekom nadzora su se te greške otklanjale. U onih par posto, gdje se nije oportunitet bio moguć - morali smo ići s mjerama", rekao je glavni državni inspektor Andrija Mikulić za Dnevnik Nove TV.
Ove godine bi težina nadzora trebala biti na zaštiti prava radnika. Najskuplji i najgori rad je rad na crno, apeliram i na radnike i na poslodavce da to ne prihvaćaju. Ove godine ćemo ići na mjesta gdje je povećana opasnost za sigurnost i zdravlje ljudi. Kontrolirat će se više kotlovnice, praonice rublja, kuhinje", kaže Mikulić.
Što inspektori provjeravaju?
Dvjestotinjak inspektora bit će na terenu. Poslije sezone, od 5. rujna, morat će provesti nadzor dvojnog iskazivanja cijena u eurima. No Mikulić kaže da ne vidi razlog za eventualne probleme.
"Provjeravamo, primjerice, za radnike u kuhinji koji rade u nepovoljnoj mikroklimi imaju li liječnički pregled od specijalista medicine rada za rad u nepovoljnoj mikroklimi. Također gledamo radnu opremu i gledamo električne instalacije", pojasnio je Mario Vojić, viši inspektor rada Državnog inspektorata.
Radni odnosi i zaštita na radu su u fokusu kontrola. U većini objekata koje su danas obišli nisu utvrdili veće nedostatke. Andrej Radalj, voditelj jednog ugostiteljskog objekta, kaže da je iznenađen, no smatra da je to sve redovna kontrola. "Gledaju se radne dozvole, je li sve u redu, jesu li ljudi prijavljeni. Ne bi trebalo biti problema", rekao je ugostitelj.
"Ako se u nadzoru utvrde nepravilnosti iz nadležnosti Sanitarne inspekcije, subjekt dobiva rok za otklon nedostataka. Ako se nedostaci ne otklone - dobiva kaznu u iznosu od 1000 pa do 150.000 kuna", rekla je viša sanitarna inspektorica Đeni Šubat Ivković za Dnevnik Nove TV.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati