GONG: Krši se izborna šutnja, u Županji svećenik na misi agitirao za stranke
Ilustracija: Arhiva
GONG je do danas u 19,30 sati zaprimio 30-ak dojava građana o različitim oblicima kršenja izborne šutnje.
Dojave o kršenju izborne šutnje GONG-u su stigle uglavnom iz Zagreba i istočnih dijelova Hrvatske te iz BiH. Kažu kako je prisutno agitiranje protiv određenih stranaka i kandidata, "a u usporedbi s prethodnim praksama kršenja izborne šutnje, današnja iskustva pokazuju manji intenzitet". Ističu kako su šutnju podjednako kršile i veće i manje stranke te su to radile na različite načine.
"Predstavnik Katoličke crkve agitirao na misi"
Šutnja se kršila podjelom poklona s vizualnim identitetom stranke, lijepljenjem plakata (na gradskom info centru, na ogradi privatne kuće), dijeljenjem letaka, pa čak i ispred jednog biračkog mjesta u inozemstvu, pojavljivanje letaka u poštanskim sandučičima i na vjetrobranskim staklima automobila, SMS porukama s uputama za glasovanje, Facebook aktivnostima s uputama o glasovanju, telefonskim agitiranjem preko govornog aparata koji sugerira glasovanje za određenu političku stranku, anonimnim agitiranjem lecima protiv određene stranke ili kandidata.
"Dojavljeno je i agitiranje predstavnika Katoličke crkve tijekom mise u Županji", pišu iz GONG-a te podsjećaju sve sudionike izbora, stranke i kandidate, da je do nedjelje u 19 sati obavezno poštivanje izborne šutnje. Iz GONG-a ističu kako je prvi izbori dan na biralištima u inozemstvu prošao mirno uz slab odaziv birača.
Kažu i da, što se tiče društvenih mreža, "objave novih sadržaja trećih osoba koje nisu sudionici izbora ne smatraju se kršenjem izborne šutnje".
Kako bi doprinio povećanju transparentnosti izbornog procesa, ali i povećanju sigurnosti i informiranosti aktera tog procesa, GONG još jednom podsjeća:
1. Svi poslodavci dužni su svojim zaposlenicima koji žele iskoristiti svoje biračko pravo osigurati slobodno vrijeme za glasovanje.
2. Starije, nemoćne i bolesna osobe, te trudnice i osobe s posebnim potrebama, mogu od biračkog odbora zatražiti dolazak članova biračkog odbora do njihove lokacije.
3. Lokaciju određenog biračkog mjesta, građani mogu provjeriti na internetskoj stranici Ministarstva uprave: http://195.29.186.154/sduzu92b/mbr1.php
4. Do 19 sati obavezno poštivanje izborne šutnje, te stoga apeliramo na sve političke stranke i kandidate da se suzdržavaju od bilo kakvih promotivnih aktivnosti.
Na kraju, za sva pitanja i informacije o izbornom procesu nadležno je Državno izborno povjerenstvo, dostupno na telefonima (01) 4569 712 ili (01) 4569 713, e-mailu dip@izbori.hr te putem internetske stranice www.izbori.hr
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati