Govori se o nestašicama u Europi. Situacija kod nas je dobra, evo što kažu trgovci
POSLJEDNJIH dana dosta se priča o raznim nestašicama u Europi. Doduše, većina toga vezana je za Britaniju, koja sad osjeća probleme u opskrbi zbog Brexita. Kakva je situacija u Hrvatskoj? Osim vidnog poskupljenja brojnih stvari, nikakvih značajnih nestašica ne bi trebalo biti.
Nestašice ne bi trebale biti realan scenarij
Svakako, jedan razlog zašto do nestašica može doći je onaj pandemijske prirode, koji se tiče problema koji nastaje zbog globalnog kašnjenja i poskupljenja isporuke robe. No, tu, sudeći po svemu, Hrvatska neće biti zahvaćena, barem ako je vjerovati mišljenju Udruge trgovine Hrvatske udruge poslodavaca.
"Članovi okupljeni unutar Udruge trgovine HUP-a su i tijekom vrlo zahtjevnog perioda globalne pandemije kontinuirano osiguravale opskrbu osnovnih prehrambenih namirnica i higijenskih potrepština kako bi zadovoljile sve potrebe stanovništva i osigurale stabilno funkcioniranje tržišta", naveli su u odgovoru.
"Svjesni ove novonastale situacije, u suradnji s dobavljačima i partnerima nastavit će s osiguravanjem dovoljne količine svih potrebnih proizvoda, stoga ne bismo rekli da su nestašice realan scenarij, tj. razloga za paniku, što se tiče naše zemlje, barem za sada, nema", dodali su iz Udruge trgovine HUP-a.
Problem meda, krumpira i mesa
Drugi razlog je onaj koji se tiče domaćih proizvođača, gdje o puno faktora ovisi kolika će biti njihova isporuka. Zadnjih dana tu se najviše spominje problem isporuke mesa, meda i krumpira.
Tema je to o kojoj smo porazgovarali s domaćim proizvođačima, gdje, čini se, stvari nisu tako idealne, ali do nestašice neće doći.
Proizvođač krumpira Mesarić: Domaćeg krumpira bit će samo do siječnja
Kontaktirali smo predsjednika Udruge međimurskih proizvođača merkantilnog krumpira Damira Mesarića.
"Situacija je takva da ako se bude trošio samo domaći krumpir, naglašavam - samo domaći, imat ćemo zalihe do prvog mjeseca. Ali krumpir se uvozi i nestašica se ne očekuje. Sigurno je da nestašice neće biti, izuzev domaćeg krumpira", rekao je Mesarić.
Proizvodnja opala za 70 posto
"Proizvodnja u odnosu na prošlu godinu je opala za 70 posto, prošle godine su rezultati bili jako visoki, imali smo i viškove, oko 30 tisuća tona. Tako da ono što nismo uspjeli prodati smo riješili kroz bioelektrane, kompostane itd." objasnio je.
Govori da je ove godine situacija lošija zbog ekstremnih suša, četiri toplinska udara, objašnjavajući da krumpir to ne trpi.
Neće biti spuštanja cijena
"Slično je u Europi, neće biti viškova, ali očekujem da ćemo se provući do ožujka, travnja, a onda dolazi egipatski krumpir, kojim se možemo pokrpati do svibnja, lipnja, kad dolazi ponovo domaći krumpir, prvo onaj istarski i dalmatinski, pa onda i međimurski, koji se proizvodi najviše", rekao je Mesarić, preciziravši da cijene neće padati.
"Kako su prije bili viškovi, to bi značilo da su padale cijene krumpira da ga se ljudi riješe. Sad toga nema", poručio je Mesarić.
Pčelar Novosel: Podbačaj između 80 i 100 posto
Ove godine opala je proizvodnja meda. Popričali smo s pčelarom Oliverom Novoselom.
"Naš problem je kasni mraz, koji je zaustavio biljke u razvoju, koje nisu puštale nektar, a u svibnju je bilo i dosta kiše. Sve to dovelo je do podbačaja", kaže.
Pitamo ga koliki je podbačaj.
"Između 80 i 100 posto", rekao je on.
Bez domaćeg meda do nove godine
"Nešto smo meda uspjeli proizvesti kad se vrijeme popravilo, i to tako što smo vodili pčele na pašna područja, gdje su druge biljke, i shodno tome su neki uspjeli proizvesti nešto meda, ali opet oko 80 posto manje nego prijašnjih godina", rekao je.
Odgovorio je na pitanje kakvu onda situaciju na tržištu mogu očekivati kupci.
"Cijena će biti puno veća nego prijašnjih godina, porasli su i troškovi. Troškovi goriva, svega drugoga, pa kako poskupljuje to, tako poskupljuju i pčelinji proizvodi. Svakako, proizvođači mogu očekivati da neće biti domaćeg meda do nove godine. Bit će većinom uvozni", objasnio je.
Stočar Golubović: Iduće godina prava nestašica svinjskog mesa
Kontaktirali smo i Antuna Golubovića, vlasnika svinjogojske farme iz Đurića u Slavoniji.
"Mislim da nestašice neće biti na zimu, kao što držim da se cijena neće bitno pomaknuti, možda će kunu porasti po kilogramu žive vage. No, već bi konac veljače, početak ožujka mogao donijeti drugu priču", rekao je on.
"Tada bi mogla biti prava nestašica, sad kreće rasprodaja svinja, naime nikad nisam imao ovoliku potražnju, moje svinje su sve dogovorene i u roku tri mjeseca će napustiti gospodarstvo, a prije bi se to događalo oko 15. studenoga. Problem je tu i u cijeni stočne hrane, lani je kukuruz u vrijeme berbe bio 92 lipe, sad je kunu i pol. To je 70 posto veća cijena stočne hrane. Strah me je da ne dođe do 2.5 kuna. Nekad se bolje riješiti malo jeftinije nego kako bismo mi rekli, od kusura napraviti veresiju", dodao je.
Općenito se smanjuje proizvodnja svinja
"Ove godine će mnoge krmače, nažalost, završiti na klanju, stočni fond matičnih krmača će se prepoloviti. Općenito se u svijetu smanjuje proizvodnja svinja, Poljaci daju 200 eura subvencije da se smanji broj krmača, a smanjuju se i robne rezerve iz Njemačke, odakle su naši trgovački lanci naručivali meso", poručio je.
Bit će kao prije 50 godina, kad se meso jelo samo nedjeljom
Stoga, govori, očekuje teško razdoblje za proizvođače i kupce.
"Vi ako sad pažljivo gledate cijene na akciji u trgovačkim lancima, vidjet ćete da meso mjesečno ide gore za kunu po kilogramu, od carskog mesa, lopatice, buta... Dakle, crpe se zalihe, tako da bi dogodine meso moglo biti jako skupo, dok će ova zima proći nekako u redu", rekao je.
"Dok, s druge strane, domaći odojak se gotovo više i neće moći naći. Sramota me je što ću to reći, ali mirovine su male i kupovna moć građana također, čini mi se da će biti kao prije 50 godina, kad se meso jelo samo nedjeljom", objasnio je Golubović.
Kaufland: Nemamo najave o otkazivanju isporuka
Kontaktirali smo i najveće supermarkete, koje smo pitali može li se očekivati da nedostaje određenih proizvoda.
Iz Kauflanda ističu da ne očekuju nestašice.
"Za sada nemamo nikakve najave o otkazivanju isporuka što se tiče mesa i voća i povrća. S dobavljačima smo svakodnevno u kontaktu i ne očekujemo nestašice u bilo kojem obliku. Kaufland svojim kupcima uvijek nudi najveći izbor proizvoda s najboljim omjerom cijene i kvalitete", odgovor je Kauflanda.
Konzum: Naše su prodavaonice i skladišta dobro opremljeni
Pristigao je i odgovor Konzuma.
"Konzum je od samih početaka pandemije, usprkos svim izazovima, osiguravao dovoljne količine proizvoda na policama svojih prodavaonica. Uz stavljanje fokusa na sigurnost i zdravlje kupaca i zaposlenika, uspješno smo organizirali i održali stabilan lanac opskrbe za sve kupce, partnere i one koji su računali na našu podršku. U tim okolnostima jasno su se pokazale prednosti poslovanja unutar velikog sustava Fortenova grupe, od važne veze proizvodnih kompanija s maloprodajom i veleprodajom do cijelog niza aktivnosti na razini Grupe, koje su nam olakšavale bavljenje našim biznisom i omogućile normalno funkcioniranje opskrbnog lanca", stoji u odgovoru Konzuma.
"Naše su prodavaonice i skladišta dobro opremljeni te ćemo nastaviti pratiti daljnji razvoj situacije kako bismo pravovremeno reagirali. Vođeni neprestanom željom i nastojanjem da budemo na raspolaganju kupcima u svim svakodnevnim i izvanrednim situacijama, uvjereni smo kako ćemo i sve buduće izazove uspješno savladati te ćemo i dalje biti prepoznati po kvaliteti, pristupačnosti i širini asortimana, s posebnim naglaskom na proizvodima domaćih dobavljača", napisali su iz Konzuma.
Evo što kažu iz Podravke i Vindije
Kontaktirali smo i Podravku te Vindiju, koje smo pitali kakvo poslovanje u naredno vrijeme očekuju, odnosno hoće li moći svoje proizvode isporučiti isto onako kao što je to bio slučaj do sada.
Iz Podravke su samo odgovorili da ne očekuju poremećaje u opskrbi tržišta njihovim proizvodima.
Odgovor Vindije prenosimo u cijelosti.
"Grupa Vindija nastavlja redovito i u punom opsegu svim svojim proizvodima opskrbljivati sve trgovačke lance s kojim ima dogovorenu suradnju. Uz to, kao i prošle godine u jeku pandemije, Vindija nastavlja proizvodima opskrbljivati 15 stranih tržišta. Iako je za očekivati da će pandemija utjecati na cijene i dostupnost sirovina, naročito žitarica, zahvaljujući rezervama i uspješnoj suradnji s više od 1000 kooperanata Vindija će nastaviti isporuke kao do sada", napisali su iz Vindije.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati