Nova obilna kiša. Potopljeni Obrovac i Gračac, u 4 grada stižu veliki vodni valovi
ZBOG obilnih kiša posljednjih dana, u nekim dijelovima zemlje traju žestoke borbe s poplavama. Protekle noći i tijekom dana najteže je bilo na području Zadarske županije.
Nakon što je u samo 24 sata palo 250 litara po četvornome metru, vodostaj rijeke Zrmanje u Obrovcu jutros je dosegnuo povijesna 302 centimetra, što je čak 39 cm iznad dosad najvišeg vodostaja Zrmanje izmjerenog u tom gradu. Voda se izlila na ulice, probila se i u povijesnu jezgru. Situacija je teška i u Gračacu.
Meteorolozi i Hrvatske vode za najavljuju da će sutra situacija biti još teža - stiže još puno kiše, a rast će i vodostaji skoro svih rijeka u Hrvatskoj.
"Nove prognoze od jutros ukazale su na mogućnost pojave velikih vodnih valova rijeka Save, Kupe i Une u narednim danima. Očekuju se vrlo visoki vodostaji rijeke Kupe na karlovačkom, petrinjskom i sisačkom području te osobito rijeke Une na kostajničkom području. Maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu i Une u Hrvatskoj Kostajnici očekuju se tijekom srijede 17.5.2023. na razini sličnoj kao u prosincu 2022. godine. Iz pravca Republike Slovenije također se očekuje i formiranje velikog vodnog vala rijeke Save na razini 1.800-2.000 m3/s tijekom srijede 17.5.2023.", objavili su iz Hrvatskih voda.
> Vlastite slike ili snimke, ako ste na sigurnom možete nam slati na desk@index.hr
Zbog velikih količina kiše zabranjeni su posjeti dvama najatraktivnijim lokalitetima u Nacionalnom parku Krka, javlja Šibenski.
"Zbog obilnih padalina posjet Skradinskom buku i Roškom slapu nije moguć od 15. svibnja od 17 sati do povlačenja vode. Također, zbog visokog vodostaja, izleti brodom trenutno nisu dostupni. Zahvaljujemo na razumijevanju", poručili su iz Javne ustanove NP Krka.
U večernjim satima došlo je do blagog pada vodostaja Zrmanje za 7-10 centimetara, piše HRT. U povijesnoj jezgri grada razina vode se smanjila za 15-ak centimetara. Obrovac je u mraku jer nema električne energije. Kiša trenutno pada, a pojačalo je i jugo.
Jačanje juga bi moglo stvarati dodatne probleme jer dolazi do dizanja mora, pa voda iz Zrmanje nema kuda otići i mogao bi se smanjiti intenzitet opadanja vodostaja. Dodatan razlog za brigu je i činjenica da kiša pada i na Velebitu.
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović obići će poplavljena područja Obrovca i Gračaca, dok će ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved i ministar obrane Mario Banožić obići Banovinu.
>> Opširnije
Zbog konfiguracije terena Gračac nema mogućnost braniti se zečjim nasipom jer voda prodire iz kraškog podzemlja na mnogim mjestima, a ne iz jednog smjera.
>> Opširnije
Ravnateljstvo civilne zaštite je na Twitteru priopćilo da se maksimalni vodostaji rijeke Kupe u Karlovcu i Une u Hrvatskoj Kostajnici očekuju tijekom srijede, 17. svibnja 2023. Dodatno, upozoravaju da se iz pravca Slovenije očekuje i formiranje velikog vodnog vala rijeke Save.
U OBROVCU je poplavljena i riva koju je prije 15 godina svečano otvorio tadašnji ministar mora, prometa i infrastrukture Božidar Kalmeta.
>> Opširnije
Potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Davor Božinović posjetit će sutra Obrovac i Gračac.
"Potpredsjednik Božinović obići će poplavljena područja kako bi dobio direktan uvid u situaciju na terenu te rad nadležnih službi. U sklopu obilaska, predviđena je izjava za medije, u Obrovcu u 8:15 sati, a u Gračacu u 9:30 sati", objavili su iz vlade.
JEDAN od vlasnika potopljenih objekata u Gračacu Zoran Tomić u Dnevniku N1 televizije govorio je o tome kako se mještani općine Gračac snalaze u saniranju šteta od poplave.
>> Opširnije
Na području cijele Hrvatske tijekom 14. i 15. svibnja zabilježeno je ukupno 226 različitih vatrogasnih intervencija u kojima je ukupno angažirano 735 vatrogasaca s 275 vatrogasnih vozila.
Putem aplikacije Upravljanje vatrogasnim intervencijama (UVI) do 17:00 sati u Zadarskoj županiji zabilježeno je 47 tehničkih intervencija uzrokovanih nevremenom koje su se odnosile na ispumpavanja vode iz objekata plavljenje prometnica i dvorišta, a na kojima je sudjelovalo 92 vatrogasca s 51 vozila.
Tijekom večeri i noći kod Gračaca je na terenu bilo 25 vatrogasaca sa 8 vozila iz JVP i DVD Gračac, DVD Pakoštane-Vrgada-Vrana, DVD-a Sv. Filip i Jakov i JVP Pag te Intervencijska vatrogasna postrojba Zadar s pumpama. Izvršeno je preko 30 ispumpavanja. Saniranja
posljedica poplava su u tijeku.
Na području Obrovca je trenutno 23 vatrogasca sa 6 vozila (IVP i Županijske snage), rade se zečji nasipi vrše se pojedinačna ispumpavanja, a dok se ne spriječi prodor vode iz Zrmanje
neće biti moguće ispumpati svu vodu iz grada Obrovca.
Intervencije u ostatku Hrvatske
Prema zabilježenim podacima u aplikaciji UVI do 17:00 zabilježene su tehničke intervencije uzrokovane kišnim nevremenom i u drugim krajevima Hrvatske. Tako je na području Šibensko-kninske županije zabilježeno 19 tehničkih intervencija (ispumpavanja vode, uklanjanje grana s prometnica, izvlačenje osobe iz vozila u vodi, sanaciji šahtova izrada zečjih nasipa) na području na kojima je ukupno sudjelovalo 47 vatrogasaca s ukupno 20 vatrogasnih vozila.
Na području Splitsko-dalmatinske županije zabilježeno je 7 tehničkih intervencija (ispumpavanja objekta i potopljenog broda, odčepljenja oluka, uklanjanje grane i stabla) te su angažirana 23 vatrogasca sa 7 vozila. Na području Požeško-slavonske županije zabilježena je 21 tehnička intervencija, a radilo se o tehničkim intervencijama ispumpavanja vode iz kuća, bunara, dvorišta te pregled šahta čišćenje prometnica od nečistoća. Na tim intervencijama ukupno je sudjelovalo je ukupno 68 vatrogasaca s 20 vozila s područja županije.
Na području Brodsko-posavske županije zabilježene su 3 tehničke intervencija ispumpavanja vode iz objekata, a za to je angažirano 6 vatrogasaca s 3 vozila.
Na području Međimurske županije zabilježeno je 5 tehničkih intervencija ispumpavanja vode te uklanjanja srušenih stabala, angažirano je 20 vatrogasaca sa 7 vatrogasnih vozila.
Na području Bjelovarsko-bilogorske županije zabilježeno je 7 tehničkih intervencija (ispumpavanja vode iz objekata, uklanjanje stabla sa prometnice) te je angažirano 26 vatrogasaca sa 7 vozila.
Na području Virovitičko-podravske županije angažirano je 29 vatrogasaca s 8 vozila, a zabilježeno je 7 tehničkih intervencija.
Na području Varaždinske županije zabilježeno je 7 tehničkih intervencija te je angažirano 32 vatrogasaca sa 11 vozila.
Na području Sisačko-moslavačke županije zabilježeno je 11 tehničkih intervencija (ispumpavanja, uklanjanja stabla, sprječavanja prodora vode u objekte ispiranje kolnika) te su angažirana 34 vatrogasaca sa 11 vozila. Osim toga rade se pripremne radnje za obranu od poplava na području Hrvatske Kostajnice.
Na području Karlovačke županije zabilježeno je 4 tehničkih intervencija (ispumpavanja vode, uklanjanje stabla, te postupci obrane od poplava - izrade zečjih nasipa kao i vršenje pripremnih aktivnosti – punjenje vreća s pijeskom) te su angažirana 36 vatrogasac sa 16 vozila.
Na području Krapinsko-zagorske županije zabilježeno je 6 tehničkih intervencija (ispumpavanja vode iz objekta, uklanjanje stabla sa prometnice, čišćenje kolnika, te ispod mosta) te je angažirano 17 vatrogasaca sa 7 vozila. Na području Zagrebačke županije također je zabilježeno 6 tehničkih intervencija (ispumpavanja, uklanjanja grane, čišćenje prometnice) te je angažirano 22 vatrogasca s 8 vozila.
VODOSTAJ Une i dalje je u porastu pa se ne isključuje mogućnost da voda preplavi ulice u Hrvatskoj Kostajnici gdje su na snazi izvanredne mjere obrane od poplava, a zbog vode na kolniku kod Kuljana je prekinut promet na državnoj cesti 47 između Hrvatske Kostajnice i Dvora.
>> Opširnije
Meteorolog HRT-a Zoran Vakula u središnjem Dnevniku HTV-a osvrnuo se na vremensku prognozu u idućim satima i danima.
>> Opširnije
Situacija je trenutačno najozbiljnija u Zadarskoj županiji, gdje je rijeka Zrmanja dosegnula povijesni vodostaj. U Obrovcu je poplavljena škola, vatrogasci ispumpavaju vodu iz kuća i podruma. Kiša je izazvala golemi odron i zatrpala lokalnu cestu. Stara jezgra pliva pod vodom. Ljude evakuiraju iz domova. Pod vodom je i srednja škola. Službe su na terenu, grade se zečji nasipi.
Irina Putica iz Hrvatskih voda za Dnevnik Nove TV kaže kako se "dogodila ogromna razlika u priljevu vode sa gornjih horizonata, analizirat ćemo takav dotok i moguća rješenja koja će iz toga izići".
Josip Brozičević, pročelnik HGSS-a, kaže kako su na terenu od jučer, a najkritičnije je bilo sinoć na području Gračaca. "Mi smo organizirali 24-satno dežurstvo jer Zrmanja je na svom maksimumu i treba reći da nismo ni mi svemogući", kaže Brozičević koji stanovnicima poručuje kako trebaju ostati prisebni i slušati upute nadležnih.
"Ne treba sjedati u vozila, to je opasno jer otvaraju se šahtovi i može vas bujica nabiti na ogradu i može doći do smrtnih slučajeva", naglašava. "Ljudi odbijaju otići iz kuća, mi ih ili evakuiramo ili ih opskrbimo potrepštinama", poručuje pročelnik HGSS-a.
Zbog obilnih padalina proteklih dana, ali i prognoza DHMZ-a koje najavljuju još obilnije, te očekivanja Hrvatskih voda vrlo visokih vodostaja rijeka i na karlovačkom području, Karlovac se priprema za moguću poplavu.
Situacija se kontinuirano prati, zaposlenici gradskih tvrtki i vatrogasci od jutros pune vreće pijeskom na Luščiću kako bi bile podijeljene po najugroženijim karlovačkim naseljima, grade nasip prema ŠRC-u Korana, u pripravnosti su vatrogasci Javne vatrogasne postrojbe i dobrovoljnih vatrogasnih društava, a dodatna sredstava poput pumpi za ispumpavanje već su zatražena od viših razina u slučaju potrebe.
Zaključeno je to na sjednici Stožera Civilne zaštite grada Karlovca, na kojem su dogovorene i daljnje aktivnosti svih sudionika, od gradskih tvrtki, interventnih službi do Crvenog križa, kako bi očekivani vodeni val u srijedu, odnosno, četvrtak ujutro, prošao sa što manje posljedica.
"Stožer je održao sastanak i jučer i danas, a prethodnih dana zaprimao vremenske prognoze i informacije od Hrvatskih voda. Prije ovog sastanka obišli smo sve aktivnosti koje se obavljaju na terenu i obilazit ćemo ga kontinuirano. U kontaktu smo s povjerenicima Civilne zaštite u mjesnim odborima, kao i županijskim Stožerom civilne zaštite i državnim institucijama", kazala je Ivana Fočić, načelnica Stožera i zamjenica gradonačelnika, te pozvala građane da, budu li imali bilo kakvih problema, kontaktiraju povjerenike Civilne zaštite u svom mjesnom odboru ili gradskoj četvrti ili Stožer na stozer.cz@karlovac.hr ili broj mobitela 098 366083.
Miroslav Rade, zamjenik načelnice Stožera i zapovjednik operativnih snaga Stožera civilne zaštite, izvijestio je da će punjenje vreća pijeskom biti nastavljeno večeras, a potom i tijekom sutrašnjeg dana, dok bi nasip uz Koranu trebao biti završen do večeri jer je do sad napravljeno između 70 i 80 posto dionice uz šetnicu od drvenog do Koranskog mosta.
"Pregledane su zapornice, oprema, plovila... Svi DVD-i nizvodno od grada su u stanju pripravnosti. Planirano je da ostanu djelovati na svom području, da tamo vode brigu o svemu što je potrebno, zajedno s povjerenicima Civilne zašite, koliko je potrebno vreća, o slaganju nasipa i boks barijerama, kao i ispomoći ljudima kod bilo kakvih njihovih potreba", rekao je Miroslav Rade.
Trenutno su zbog vode na kolniku zatvorene prometnice sv. Florijan, Cerovac Vukmanički i Šišljavić.
Stožer nastavlja pratiti cjelokupnu situaciju i o svemu će na vrijeme izvještavati javnost.
Gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan u Newsroomu je komentirao kako se poplavljeno područje bori s poplavama.
"U ovom trenutku vodostaj rijeke Une je u redovnim mjerama, još nije izvanredna situacija, no u srijedu možemo očekivati veći val od prosinca 2022. godine. Odmah smo u subotu krenuli s prvim radnjama, a to su dobrovoljne snage i operativne snage Civilne zaštite grada Hrvatske Kostajnice i Sisačko-moslavačke županije", rekao je gradonačelnik Hrvatske Kostajnice Dalibor Bišćan.
On kaže kako se trenutno najviše vremena troši na izgradnju bunara koji se rade na slivnicima kako rijeka Una ne bi iznenadila pa ušla kroz ulice i ugrozila same objekte.
"Uz vertikalne betonske cijevi, u obrani od poplava koristimo i gume i vreće punjene pijeskom. Već smo jutros obišli stvari koje su nam navrjednije. S privremenim box barijerama ćemo osigurati objekte, a čim se spusti vodostaj bit će dovršen zid Utvrde uz Unu. Osiguranje pokriva jako mali postotak imovine. Obišli smo one koji imaju objekte na najnižim točkama, oni su trenutačno sigurni. Vjerujem da ćemo im kroz večer i noć osigurati otvore na objektima. Cesta D30 nije više prohodna za vozila. Ne bih preporučio osobnim vozilima da se kreću tom cestom ako nije nužno po život. Uz sve vodostaje vjerujem da ćemo se obraniti kao i prije pet mjeseci, a najviše pažnje usmjeravam na sigurnost ljudi", zaključio je.
HRVATSKE vode objavile su veliku prognozu oborina i vodostaja u idućih sedam dana.
>> Opširnije
GRADONAČELNIK Obrovca Ante Župan danas u popodnevnim satima kazao je za Zadarski.hr kako je njegov grad pogodio nesvakidašnji fenomen.
>> Opširnije
"Ceste pod naletom bujice mogu biti prepune rupa ili ostati bez sloja asfalta. Tada i poznati putevi skrivaju zapreke koje mogu biti pogubne. Stoga, ne idite automobilima po poplavljenim cestama. Ne zaboravite da se 50 % nesreća sa smrtnim ishodom u poplavama događa upravo u automobilima", objavio je HGSS.
OKO 150 pripadnika Hrvatske vojske s pripadajućim materijalnim sredstvima angažirano je u obrani od poplava u dijelovima Sisačko-moslavačke županije - i to na području Nove Drenčine 100 vojnika, a na području Hrvatske Kostajnice 50 vojnika.
>> Opširnije
PRIPADNICI HGSS-a u Srbu spašavaju pothlađenu ženu koja ne može doći na suho i toplo pa su po nju krenuli čamcem za rafting kako bi je prevezli do ceste na kojoj ih čeka ekipa hitne pomoći, doznaje Hina u HGSS-u.
>> Opširnije
Vodostaj Zrmanje kod Obrovca je u stagnaciji, a cijeloga dana podižu se zečji nasipi kako bi se grad zaštitilo od novog vodenog vala.
Matej Rudić, županijski vatrogasni zapovjednik Zadarske županije, rekao je za HRT kako im je u pomoć stigla moćna pumpa koja provodi 18.000 litara u minuti, koja će im pomoći da se izbaci voda koja je poplavila staru jezgru Obrovca.
"Počela je padati kiša i očekujemo da će se vodostaj početi ponovno dizati, ali nadamo se da će nasipi izdržati", rekao je Rudić.
Rastu vodostaji Une, Save i Kupe. Una kod Hrvatske Kostajnice raste nekoliko centimetara na sat pa su proglašene izvanredne mjere obrane od poplave.
Premijer i predsjednik HDZ-a Andrej Plenković dao je izjavu za medije nakon sjednice predsjedništva HDZ-a.
Kaže da su kontaktirali Virovitičko-podravsku, Zadarsku, Ličko-senjsku i Karlovačku županiju. "Sve su službe na terenu, i civilna zaštita, policija i HV kako bismo pomogli obranu od poplava. Nezavidna je situacija u Zadarskoj županiji, u Obrovcu i Gračacu", govori.
"Najavljuje se nažalost rast voda i u drugim krajevima. Idućih dana velike prijetnje i izazovi", rekao je. Obećao je da će vlada pomoći u saniranju šteta.
POPLAVA kakvu grad ne pamti u posljednjih sto godina pogodila je Obrovac i napravila veliku štetu, koja će se tek zbrajati.
>> Opširnije
DRŽAVNI hidrometeorološki zavod objavio je posebno priopćenje zbog obilne kiše i poplava diljem Hrvatske.
>> Opširnije
Na aktivnostima obrane od poplava na području Hrvatske Kostajnice i Nove Drenčine angažirat će se do 300 pripadnika Hrvatske vojske, temeljem zahtjeva Civilne zaštite i sukladno odluci ministra obrane. Do 300 pripadnika Hrvatske vojske pružit će pomoć u provedbi mjera obrane od poplava u Sisačko-moslavačkoj županiji, na području Hrvatske Kostajnice i Nove Drenčine, od 15. svibnja 2023. godine.
Pripadnici Hrvatske vojske angažiraju se na zahtjev Ravnateljstva civilne zaštite i u skladu s Odlukom ministra obrane Marija Banožića. Naime, zbog obilnih oborina koje su pale tijekom vikenda uvedene su izvanredne mjere na rijeci Uni, odnosno području Hrvatske Kostajnice, javlja MORH.
Zbog obilne kiše, rastu vodostaji rijeka diljem zemlje. Una raste nekoliko centimetara na sat i u Hrvatskoj Kostajnici proglašene su izvanredne mjere obrane od poplave.
Raste i Sava nizvodno od Jasenovca pa se očekuje daljni porast vodostaja Une zbog čega je moguće novo izlijevanje rijeke na gradske ulice, što je, nažalost, postalo česta pojava.
Područje Obrovca i Gračaca obišao je zadarski župan Božidar Longin.
"Naravno da je ovo elementarna nepogoda, nema zbora oko toga. Bili smo u Gračacu, problem je jučer bio na ličkom platou gdje je palo gotovo 300 mililitara kiše u jednom danu, a sada kada uzmete da Zadar ima godišnje 900 mililitara. Voda se sjurila Otučom, a to je rijeka ponornica, te pritoke rijeke Zrmanje su napravile što su napravile ovdje. Ogromna šteta", istaknuo je zadarski župan.
KOMUNALNO Vrgorac je na svojim službenim stranicama u ponedjeljak obavijestilo građane da voda iz vodovodne mreže nije za piće i mora se prokuhavati.
>> Opširnije
Naša reporterka javlja kako je kiša opet počela padati u Obrovcu.
BUDUĆI da je zbog jučerašnje obilne kiše, poplava i odrona, promet kroz Obrovac potpuno prekinut, a dijelom je prekinut i kroz Gračac, u Zadarskoj županiji danas je na više cesta na snazi posebna prometna regulacija.
>> Opširnije
Stanje s poplavom smirilo se u ponedjeljak u Gračacu nakon alarmantnog stanja i evakuacije 13 osoba iz četiri kućanstva, s tim da je dio građana odbio evakuaciju, a pronađena je i živa i nestala osoba za kojom je tijekom noći trajala potraga.
Svim građanima koji zbog vode ne mogu izaći iz kuća pomoć u opskrbi i u eventualnom hitnom prijevozu pružit će vatrogasci i HGSS.
Zrmanja je u Obrovcu u ponedjeljak dosegnula nikad zabilježen vodostaj od 302 centimetra i raste, a prethodni je rekord bio čak 39 centimetara niži (263 cm) pa je proglašeno izvanredno stanje.
U Obrovcu je poplavljen dio stare gradske jezgre, prizemlje općinske zgrade, pojedini poslovni prostori i par kućanstava, ali nitko nije životno ugrožen.
Osnovnoj školi se ne može prići
Ravnateljstvo civilne zaštite izvijestilo je kako je voda ušla u prizemlje srednje škole, dok se do osnovne ne može prići. Zbog novonastalih okolnosti nastava se ne održava ni u osnovnoj niti u srednjoj školi. Izvijestilo je i kako nema struje na lijevoj strani obale Zrmanje, u užem centru grada.
Iako je s prestankom kiše na zadarskom području u ponedjeljak došlo do blagog pada vodostaja Otuče, Zrmanja raste jer vodni val Otuče iz Gračaca dolazi u Zrmanju, stoga se priprema obrana od još višeg vodostaja.
Ravnateljstvo civilne zaštite izvijestilo je kako su na području Gračaca i Obrovca i dalje u tijeku aktivnosti obrane od poplave. Pripadnici civilne zaštite čamcima prenose vreće s pijeskom, obilaze ugrožene stanovnike i po potrebi ih opskrbljuju hranom i lijekovima.
Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ) u ponedjeljak je izvijestila kako je zbog velike količine oborina u Zadarskoj županiji, izlijevanja rijeke Zrmanje u Obrovcu te rijeke Otuče u Gračacu, zabilježeno 30 intervencija vatrogasaca koje su se odnosile na ispumpavanje vode iz objekata te plavljenje prometnica i dvorišta.
Premijer je razgovarao sa županima Virovitičko-podravske te Zadarske županije o posljedicama poplava te će im Vlada pružiti pomoć u saniranju šteta.
NEVRIJEME i obilne kiše proteklih su dana uzrokovale probleme i poplave diljem Hrvatske, dio stanovnika je evakuiran, došlo je i do zatvaranja prometnica te rekordnog vodostaja Zrmanje, a meteorolozi za utorak najavljuju još oborina.
>> Opširnije
"Mi smo tu, grad je jedna točka na koju se građani mogu osloniti", poručio je gradonačelnik Obrovca dodajući da će župan proglasiti elementarnu nepogodu.
Jeste li zadovoljni reakcijom službi, jer kao što vidimo u razgovoru s mještanima, oni nisu baš zadovoljni, smatraju da se možda moglo i prije reagirati, znaju da je ovo neočekivano, ali pričali su mi kako su se sami jučer borili na terenu, nestalo im je i vreća, što vi mislite?
"Ovako, vreća nije nestalo, zapravo nestalo je zato što je prevelik taj uraganski val koji je naišao. U roku od sat vremena došlo je do preljeva koji nije nitko očekivao.
Naše službe su imale 2000 vreća, žene su ih pripremile i napunile ih pijeskom.
Ali za to očito nije bilo dovoljno za ovakav dotok vode koji je stigao. Jesu li službe na vrijeme reagirale?
Naravno, pratili su to, ali nije nitko očekivao da će doći od ovog preljeva.
Jeste li bili na terenu, vidjeli smo po medijima da niste bili dostupni za ovaj događaj?
Ne, ja nisam bio dostupan, bio sam na putu službenom i prekinuo sam taj put i došao.
Znači, tek sam sada ste došli, jeste li već izašli na teren?
Pa imam sad sastanke, slažem konce i prikupljam sve informacije.
Što će grad učiniti za mještane?
Što god može.
Financijski?
Pa gledajte, mi smo poznati po tome da pomažemo financijski. Kad je bila korona, mi smo godinu i pol dana oslobodili sve subjekte, bilo ih je puno, od bilo kakvog plaćanja prema gradu. Mi dječji vrtić besplatno imamo u Obrovcu, prema tome mi smo poznati po tome da pomažemo. Zašto sumnjati da nećemo sad pomoći.
Zrmanja je u Obrovcu dosegnula u ponedjeljak nikad zabilježen vodostaj od 302 centimetra i raste, a prethodni je rekord bio čak 39 centimetara niži (263 cm), što znači da je stanje "vrlo ozbiljno", rekao je voditelj zadarske Službe Civilne zaštite Mario Andrić.
>> Opširnije
"Vidjeli smo školu, osnovnu i srednju, prošli smo dio koji se može proći s ovim velikim vatrogasnim kamionom. Teško je. Nije jednostavno govoriti, materijalne štete su ogromne.
Ja sam jutros bio i u Gračacu. Tamo je jučer palo 350 litara po metru kvadratnom kiše, a ako znamo da je godišnji prosjek za Zadar 900 ml, onda možete zamisliti što je to. Još uz to je cijela ta lička ploča porozna, propusna... I još je Otuča sama po sebi ponornica, i još je pritok Zrmanje", komentirao je zadarski župan Božidar Longin koji je došao u Obrovac.
Poplava u Gračacu oštetila je ceste i obiteljske kuće, a pod vodom je i lokalno groblje.
"Jučer nije bilo nikakve organizacije. Niti alata niti materijala nije bilo, sve je bilo stihijski. Uspjeli smo spasiti jedan određeni dio, ali što to znači? Obrovac je grad gdje mi svi životarimo od toga čim se bavimo, a da ovo sada prestane, da se voda odmah povuče, narednih mjesec dana nitko od nas neće u svoje radnje ući, a kad radiš svaki dan ovdje nije baš ekstra bajno. Narednih mjesec dana nitko neće ovdje raditi", rekao nam je mještanin koji ima trgovački obrt u Obrovcu.
Što dalje?
"Po svim informacijama koju imamo od tih nadležnih službi najgore tek slijedi jer bi se mogla sliti voda iz Gračaca. Jesu li oni u pravu? Mi se svi nadamo da nisu, a što će biti vidjet ćemo", kaže nam.
Dodaje da je danas stanje u organizaciji pomoći i spašavanja nešto bolje, ali ipak kaže: "To je sve zakašnjela reakcija".
Na provođenju mjera obrane od poplava na području Hrvatske Kostajnice i Nove Drenčine u Sisačko-moslavačkoj županiji, angažirat će se do 300 pripadnika Hrvatske vojske, temeljem zahtjeva Civilne zaštite, priopćeno je u ponedjeljak iz Ministarstva obrane.
Pripadnici Hrvatske vojske na aktivnostima obrane od poplava u Sisačko-moslavačkoj županiji angažiraju se na zahtjev Ravnateljstva Civilne zaštite i u skladu s Odlukom ministra obrane Marija Banožića.
Izvanredne mjere obrane od poplave u Hrvatskoj Kostajnici
Zbog obilnih oborina koje su pale tijekom vikenda i porasta vodostaja rijeke Une, na području Hrvatske Kostajnice proglašene su izvanredne mjere obrane od poplave.
Zbog porasta vodostaja rijeke Save, koja je u 7 sati kod Jasenovca dostigla 688 centimetara, u pripremi su redovite mjere obrane od poplava. Sava ne može prihvatiti svu vodu Une, čiji vodostaj raste u cijelom toku rijeke, pa se očekuje daljnji porast vodostaja.
Problema je sve više i u prometu između Hrvatske Kostajnice i Dvora, jer je voda već na kolniku državne ceste 47. Najkritičnije je kod mjesta Kuljani, Golubovac i Unčani, gdje se zbog vode vozi usporeno, ali prijeti i potpuni prekid prometa.
Državni hidrometeorološki zavod za karlovačku je regiju danas izdao narančasto upozorenje zbog moguće obilne kiše, s količinom oborina većom od 80 mm, a Glavni centar za obranu od poplave najavio je za četvrtak proglašavanje izvanrednih mjera obrane.
>> Opširnije
HGSS pruža pomoć ugroženom stanovništvu i životinjama zbog poplave.
>> Opširnije
Uslijed poplave u Obrovcu, voda je ušla u prizemlje srednje škole. Pogledajte fotografije.
>> Opširnije
U Obrovcu se, uoči nove najavljene kiše, užurbano grade novi zečji nasipi.
Uslijed poplave u Obrovcu, voda je ušla u prizemlje srednje škole, dok se do osnovne ne može prići. Zbog novonastalih okolnosti nastava se ne održava ne u osnovnoj niti u srednjoj školi. I dalje nema struje na lijevoj strani obale Zrmanje, u užem centru grada, javlja Ravnateljstvo civilne zaštite na Twitteru.
Vodostaj Zrmanje u Obrovcu stagnira od ranih jutarnjih sati, te se kreće od 301 do 302 centimetra, što je najviši vodostaj od kad postoje mjerenja.
Današnji rekord dnevne količine oborine u Gračacu, smjestio je Gračac na 8 mjesto postaja DHMZ-a na kojima je izmjerena maksimalna 24-satna količina oborine, objavio je DHMZ na Twitteru.
Ranije je DHMZ objavio da je u Gračacu pala rekordna dnevna količina kiše. Na postaji na kojoj se mjeri od 1960. godine još nikad tijekom 24 sata nije zabilježeno 256.4 litara kiše po kvadratnom metru, objavili su iz DHMZ-a.
Stanje s poplavom smiruje se u Gračacu nakon alarmantnog stanja i evakuacije 13 osoba iz četiri kućanstva, a pronađena je i živa i nestala osoba za kojom je tijekom noći trajala potraga, doznaje Hina u Stožeru Civilne zaštite.
>> Opširnije
Irina Putica, direktorica Hrvatskih voda za slivove južnog Jadrana nalazi se u Obrovcu. Za Index je rekla da je vodostaj Zrmanje jutros od 5 sati stabilan, na 301 centimetar, ali je enormno velik u odnosu na obrambeni nasip koji je izgrađen.
"To je prvi put da je vodostaj ovoliki. Voda se jučer od podne do navečer u 19.15 podigla za 146 centimetara, a najveći dotok se dogodio od 18.30 do 19.15, tada se sve ovo dogodilo. Dosad je ugrađeno 6000 vreća s pijeskom, imamo 200 vreća u pripremi i 3000 smo naručili. Nitko ovako nešto nije mogao očekivati. Najavljeno je još padalina, pratit ćemo sve i poduzeti sve moguće potrebne radnje da zaštitimo stanovništvo", rekla je Putica Indexovoj reporterki koja se nalazi u Obrovcu.
Bujična poplava preplavila je samo središte Obrovca.
"Borimo se s poplavama i u Gračacu i Obrovcu, uslijed velikih oborina posljednjih dana. Došlo je do bujične poplave u Gračacu, a ta voda koja je ušla u rijeku Otuču, podigla je vodostaj rijeke Zrmanje. Došlo je do izlijevanja rijeke Zrmanje, od jutros traje borba s poplavom. Vatrogasci i druge službe su na terenu. Nažalost, ne možemo fizički ukloniti svu vodu dok ona naplavljuje iz rijeke Zrmanje. Sada je stagnacija, to je dobra vijest, a podižemo zečje nasipe da bi se spriječilo prodiranje vode te da bi s pumpama mogli ukloniti vodu iz središta grada", rekao je za HRT Matej Rudić, županijski vatrogasni zapovjednik dodajući da pumpe trenutno ne mogu previše pomoći jer sve ono što se ispumpa, ponovno se vrati u grad.
"To je Sizifov posao, dok ne spriječimo prodiranje u centar grada, ne možemo vodu ispumpati", dodaje zapovjednik Rudić dodajući da će šteta biti velika. "Nažalost, prognoza je da će biti još padalina, nadamo se da ćemo uspjeti riješiti stvari ovdje prije nove kiše".
Vodostaj Korane u Karlovcu u posljednja 24 sata porastao je za više od dva metra, te trenutno iznosi 635 centimetara. Slična situacija je i s Kupom koja je od jučer ujutro porasla 240 centimetara. U 11 sati izmjeren je vodostaj od 647 centimetara. Izvanredne mjere obrane od poplave pokreću se ako vodostaj Kupe prijeđe 750 centimetara.
Na fotografiji Pixsellove reporterke Kristine Stedul Fabac možete vidjeti kako je Kupa izgledala jutros.
Zrmanja je u Obrovcu danas dosegnula nikad zabilježen vodostaj od 302 centimetra i raste, a prethodni je rekord bio čak 39 centimetara niži (263 cm), što znači da je stanje "vrlo ozbiljno", rekao je Hini voditelj zadarske Službe Civilne zaštite Mario Andrić.
>> Opširnije
Jake kiše izazvale su veliki odron na cesti kod Obrovca, a sanacija je u tijeku.
HAK upozorava da su zbog veće količine vode na kolniku i odrona za sav promet zatvorene:
- DC1 Gračac-Knin (obilazak je državnom cestom DC59 Knin-Oćestovo-Bribirske Mostine);
- DC27 Zaton Obrovački-Karin (zbog velikog odrona kod autobusnog kolodvora u Obrovcu);
- DC38 Požega-Orljavac;
- DC503 podvožnjak u Biogradu;
- ŽC3156 Žažina-Mala Gorica;
- ŽC5165 između Gornje Ploče i Lovinca;
- ŽC5217 Dobroselo-Mazin-Bruvno;
- ŽC5203 Srb-Otrić;
- ŽC2219 Pila-Sljeme (zbog odrona);
- LC67203 Kotezi-Dusina;
- LC67209 Draževitići-Veliki Prolog.
Premijer Andrej Plenković razgovarao je sa županom Virovitičko-podravske te Zadarske županije, Igorom Androvićem i Božidarom Longinom, o posljedicama poplava, a Vlada će im, najavio je, pružiti pomoć u saniranju šteta.
O sastanku je premijer izvijestio na svom twitter profilu istaknuvši i da sustav domovinske sigurnosti i civilne zaštite poduzima sve potrebne radnje radi zaštite stanovništva.
Zbog prekomjernih kiša na širem splitskom području, zamućen je izvor rijeke Jadro iznad propisanih vrijednosti, izvijestila je danas komunalna tvrtka Vodovod i kanalizacija te pozvala građane da radi opreza prokuhavaju vodu za piće.
>> Opširnije
Nekoliko rijeka izlilo se u sjeverozapadnom dijelu BiH, dok su odroni i bujične poplave otežali prometovanje na više cesta, priopćila je danas Civilna zaštita Federacije BiH.
>> Opširnije
Vodostaj Korane u Karlovcu u posljednja 24 sata porastao je za više od dva metra, te trenutno iznosi 635 centimetara. Redovne mjere obrane od poplava bit će uvedene ako Korana dosegne 680 centimetara, dok je granica za izvanredne mjere postavljena na 730 centimetara.
Trenutno je na snazi pripremno stanje, a ovako Korana izgleda danas.
Vodostaj Zrmanje kod Obrovca od jutros stagnira, te je i dalje na rekordnih 302 centimetra. Građani pune vreće pijeskom i grade zečje nasipe.
Foto: Sime Zelic/PIXSELL
Stanje s poplavom smiruje se danas u Gračacu nakon alarmantnog stanja i evakuacije 13 osoba iz četiri kućanstva, a pronađena je i živa i nestala osoba za kojom je tijekom noći trajala potraga, doznaje Hina u Stožeru Civilne zaštite.
>> Opširnije
"Jutros u 6 sati došli su Crveni križ i Civilna zaštita. Došli su, pogledali su, okrenuli se i otišli nazad. U kući imamo 40 centimetara vode, sve nam je uništeno. Postoji gore suhozid, i ovo se moglo spriječiti. Mi smo upozoravali na to", priča jedan mještanin Gračaca za N1 televiziju.
Mještanin dodaje da je prije 6 mjeseci bila ista situacija. Upravo je stigao i Crveni križ.
Načelnica Stožera CZ u Gračacu Natalia Turbić u razgovoru za N1 Televiziju rekla je da je situacija u nekim naseljima još uvijek jako loša, da voda jako sporo otječe. Još uvijek se ne zna kolika je točno šteta ni koliko je objekata potopljeno. Ovakvo nešto se u Gračacu ne pamti, kaže Turbić.
"Nemamo još konkretno koliko je kuća potopljeno, štete se zbrajaju, sve operativne snage su na terenu. 15 ljudi je evakuirano, to je nekoliko obitelji. Imali smo prije nekoliko mjeseci poplavu u Novom naselju broj 2, ali ne ovako kako je sada.
Nismo mogli ovo predvidjeti, jer se sve spojilo, visoki vodostaj podzemnih voda, jake oborine. Imamo hrpu poziva, ljudi nas zovu sad i zbog stoke", rekla je Trubić otkrivajući da je jedan mještanin koji ima farmu svinja plakao jer ne može do svojih svinja.
Čitatelj Indexa poslao nam je snimku koja pokazuje kako su jučer izgledale ulice u Gračacu.
Vodostaj rijeke Zrmanje u Obrovcu prešao je povijesnu razinu i još uvijek raste pa su Hrvatske vode proglasile sinoć izvanredno stanje, priopćeno je danas iz Civilne zaštite Zadarske županije.
>> Opširnije
"Stanje u Obrovcu je još uvijek loše, veći dio grada je još uvijek potopljen, dio grada je od sinoć bez struje. Vodostaj za sada ne opada, kako se čini. Potopljena je riva i nekoliko ulica duž rive", rekla je slušateljica za NoviRadio Zadar.
Video: NoviRadio Zadar
Tijekom večeri i noći kod Gračaca je na terenu bilo 7 timova za ispumpavanja odnosno 18 vatrogasaca iz JVP Gračac, DVD Gračac i IVP Zadar s pumpama. Samo do večeri je izvršeno 30 ispumpavanja, a kod mnogih objekata trenutno nije bilo moguće izvršiti ispumpavanja jer su cijele ulice pod vodom te se čeka njeno povlačenje. Ispumpavanja i saniranja posljedica poplava su u tijeku.
Prema izjavi Mateja Rudića, zapovjednika Vatrogasne zajednica Zadarske županije, u Gračacu je situacija trenutno bolja jer se voda povukla iz objekata, a još je nekoliko objekata poplavljeno.
"Vatrogasci u Gračacu rješavaju situaciju po prioritetima i pozivima građana. U Obrovcu se još izlijeva Zrmanja i čeka se povlačenje vodostaja, a vatrogasci ispumpavaju koliko mogu. U Gračacu je angažirano 30 vatrogasaca s 13 vozila iz Vatrogasne zajednice Zadarske županije, JVP-ova Gračac, Zadar i Pag te DVD-ova Gračac, Sveti Filip Jakov, Pakoštane-Vrgada-Vrana i Pag – Gračac“.
Dodao je i kako su u Obrovcu angažirani DVD- ovi Žegari i Obrovac te će se tu pojačati vatrogasne snage kada se voda povuče.
Velika količina padalina prouzrokovala je na području Zadarske županije izlijevanje rijeke Zrmanje u Obrovcu te rijeke Otuče u Gračacu. Putem aplikacije Upravljanje vatrogasnim intervencijama zabilježeno je 30 tehničkih intervencija uzrokovanih nevremenom koje su se odnosile na ispumpavanja vode iz objekata, plavljenje prometnica i dvorišta. U promatranom razdoblju na intervencijama je sudjelovalo ili i dalje sudjeluju JVP Zadarske županije, lokalni DVD-ovi te je na područje Gračaca upućena i Intervencijska vatrogasna postrojba (IVP) Zadar, a ukupno je angažirano 66 vatrogasca s 35 vatrogasnih vozila.
Tijekom večeri i noći kod Gračaca je na terenu bilo 7 timova za ispumpavanja odnosno 18 vatrogasaca iz JVP Gračac, DVD Gračac i IVP Zadar s pumpama. Samo do večeri je izvršeno 30 ispumpavanja, a kod mnogih objekata trenutno nije bilo moguće izvršiti ispumpavanja jer su cijele ulice pod vodom te se čeka njeno povlačenje. Ispumpavanja i saniranja posljedica poplava su u tijeku.
Intervencije i u ostatku Hrvatske
I u Šibensko-kninskoj županiji zabilježeno je 13 tehničkih intervencija: ispumpavanja vode, uklanjanje grana s prometnica, sanacija šahtova na području Knina, Đevrska, Uzdolja, Piramatovaca, Tribunja i Srime na kojima je ukupno sudjelovalo 31 vatrogasac s ukupno 13 vatrogasnih vozila iz JVP-a Knin i Vodice te DVD-a Skradin, Sveti Juraj Kistanje i Biskupija.
Kišno nevrijeme uzrokovalo je i velik broj intervencija na području Požeško-slavonske i Sisačko-moslavačke županije.
U Požeško-slavonskoj županiji zabilježeno je 6 vatrogasnih intervencija na području Oljasi, Radovanci, Prekopakra, Pakrac i Dervišaga, a radilo se o tehničkim intervencijama ispumpavanja vode iz kuća, bunara, dvorišta te pregled šahta gdje je izlazila voda. Na tim intervencijama ukupno je sudjelovalo 35 vatrogasaca s 6 vozila iz JVP Požeško-Slavonske županije, JVP Požege te DVD-a Toranj, Velika, Prekopakra, Badljevina i Pakrac.
U Sisačko-moslavačkoj županiji zabilježeno je 6 tehničkih intervencija ispumpavanja vode iz kuća, podruma, dvorišta te uklanjanja granja s prometnica. Objekti su se branili izgradnjom zečjih nasipa na kojima je sudjelovalo ukupno 28 vatrogasaca s ukupno 8 vatrogasnih vozila iz JVP Novska, Kutina te DVD-a Hrvatska Dubica, Letovanić, Rujevac, Dvor i Divuša.
Stanje s poplavom smiruje se danas u Gračacu nakon alarmantnog stanja i evakuacije 13 osoba iz četiri kućanstva, a pronađena je i živa i nestala osoba za kojom je tijekom noći trajala potraga, doznaje Hina u Stožeru Civilne zaštite.
>> Opširnije
“U Obrovcu je poplavljen dio stare jezgre grada, prizemlje općinske zgrade te pojedini poslovni prostori te za sada nisu poplavljeni stambeni objekti. Sve operativne snage na čelu s vatrogasnim postrojbama, Stožerima civilne zaštite Gračaca i Obrovca te predstavnicima Civilne zaštite Zadarske županije i mještanima ulažu maksimalne napore u obrani od poplave. Stanje na području Gračaca jutros se pomalo smiruje, rijeka Otuča vratila se u svoje korito. I dalje vatrogasci i pripadnici HGSS -a te Crvenog križa rade na ispumpavanju vode i pružaju pomoć stanovništvu,” rekao je načelnik Stožera civilne zaštite Zadarske županije Šime Vicković.
Dodao je da će elementarna nepogoda biti proglašena bude li šteta u visini zakonskog minimuma te da je Županija uvijek spremna pružiti potporu. Na terenu su i pripadnici HGSS-a Gospić, Šibenik, Split i Zadar, a čamci za potrebe evakuacije stanovništva su spremni. Zadarska županija je objavila fotografije poplave.
"Hrvatske vode uvele su jutros izvanredne mjere obrane od poplava - Sektor D, branjeno područje 10, Banovina - vezano uz visinu Une na vodomjeru Hrvatska Kostajnica, u 8 sati visina +383 centimetra", objavilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.
Podsjetimo, zbog višesatnog porasta vodostaja rijeke Une, izazvanog obilnim kišama, u Hrvatskoj Kostajnici proglašene su izvanredne mjere obrane od poplave. Zbog porasta vodostaja rijeke Save, koja je u 7 sati kod Jasenovca dostigla 688 centimetara, u pripremi su redovne mjere obrane od poplava. Sava ne može prihvatiti svu vodu Une, čiji vodostaj raste u cijelom toku rijeke, pa se očekuje daljnji porast vodostaja.
U Gračacu su u 24 sata pala 245.4 litra kiše po metru kvadratnom, javlja meteorolog Izidor Pelajić iz DHMZ-a.
"U prošlom tjednu, od ponedjeljka do kraja nedjelje automatske meteorološke postaje izmjerile su između 70 i 170 litara kiše, u istočnoj Hrvatskoj nešto manje. U ovom tjednu padat će još, izgleda malo manje: od 30 do 100 litara, ponajviše u utorak i srijedu, na jugu i danas", objavio je Pelajić na Twitteru.
Cijelu noć je trajalo ispumpavanje vode iz podruma kuća u Gračacu nakon što se izlila rijeka Otuča. Fotografije je snimio reporter Pixsella Slaven Branislav Babić.
Zbog višesatnog porasta vodostaja rijeke Une, izazvanog obilnim kišama, u Hrvatskoj Kostajnici proglašene su izvanredne mjere obrane od poplave. Ponovno prijeti opasnost izlijevanja rijeke na kostajničke ulice, što je u ovakvim situacijama redovna pojava.
Zbog porasta vodostaja rijeke Save, koja je u 7 sati kod Jasenovca dosegla 688 centimetara, u pripremi su redovne mjere obrane od poplava. Sava ne može prihvatiti svu vodu Une, čiji vodostaj raste u cijelom toku rijeke, pa se očekuje daljnji porast vodostaja.
Problema je sve više i u prometu između Hrvatske Kostajnice i Dvora, jer je voda već na kolniku državne ceste 47. Najkritičnije je kod mjesta Kuljani, Golubovac i Unčani, gdje se zbog vode vozi usporeno, ali prijeti i potpuni prekid prometa.
"Stanje na području Gračaca jutros se pomalo smiruje, rijeka Otuča vratila se u svoje korito. I dalje vatrogasci i pripadnici HGSS-a i Hrvatskog Crvenog križa rade na ispumpavanju vode i pružaju pomoć stanovništvu", objavilo je Ravnateljstvo civilne zaštite na Twitteru.
Stanovnik Gračaca jučer je objavio dramatičnu snimku rijeke.
Prevladavat će promjenjivo oblačno, uz mjestimičnu kišu, ponegdje će biti pljuskova i grmljavine, u prvom dijelu dana ponajviše u Dalmaciji i na krajnjem istoku, prognozira danas Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ). Ponegdje su moguće obilnije oborine, a ujutro mjestimice u unutrašnjosti magla.
Najviše sunčana vremena bit će sredinom dana na sjevernom Jadranu.
Vjetar većinom slab. Na Jadranu umjereno do jako jugo, na sjevernom dijelu krajem dana zapuhat će umjerena i jaka, podno Velebita na udare i olujna bura.
Najviša dnevna temperatura uglavnom između 16 i 21 Celzijevog stupnja.
Prema posljednjim podacima, vodostaj Zrmanje kod Obrovca stagnira te i dalje iznosi 301 centimetar. Samo 24 sata ranije vodostaj je iznosio 97 centimetara.
Vodostaj Otuče kod Gračaca i dalje je u padu. U 6 sati iznosio je 154 centimetra. Maksimum je izmjeren sinoć u 19 sati, 236 centimetara.
Nevrijeme je ponovno poharalo i dio Virovitičko-podravske županije, drugi put u dva dana. Zbog obilne kiše, stradali su Čačinci, ali i općine Mikleuš i Slatina.
HRT javlja da su poplavljeni mnogi objekti, pod vodom su imanja i podrumi. Najveća je šteta na poljoprivrednim površinama.
Ovako su sinoć izgledale ulice u Obrovcu. Snimka je objavljena na stranici Vatrogasci - 193.
Situacija u Gračacu se popravlja, a dio stanovnika u ugroženim kućama nije pristao na evakuaciju.
“Voda se povlači iz Žabarice, veća količina vode još je u Novom naselju 2. Na terenu su i dalje HGSS, vatrogasci. Ljudi su evakuirani tamo gdje su htjeli", rekla je Natalija Turbić iz Civilne zaštite Gračac za N1 televiziju.
Zbog obilne kiše i poplavljenih cesta na području Zadarske županije za sav promet zatvorene su pojedine prometnice, izvijestio je u Hrvatski autoklub (HAK).
Zbog obilne kiše i poplavljenih cesta za sav promet zatvorene su:
- DC1 Udbina-Gračac-Palanka;
- DC27 Gračac-Zaton Obrovački i Obrovac-Karin (zbog odrona);
- DC38 Požega-Orljavac;
- DC503 podvožnjak u Biogradu
- ŽC5165 između Gornje Ploče i Lovinca;
- ŽC5217 Dobroselo-Mazin-Bruvno.
- ŽC5203 Srb-Otrić.
Otežano, uz ograničenje brzine na 30 km/h zbog vode na kolniku vozi se na:
- DC27 u Benkovcu;
- DC47 u mjestima Kuljani, Golubovac i Unčani (Hrvatska Kostajnica);
- DC50 u mjestu Ričice (Lovinac);
- DC56 Benkovac-Skradin kod Lišana Ostrovičkih.
Izvanredne situacije:
- zatvoren je vozni trak u tunelu Pećine u Rijeci (DC404) u dužini od oko 100 m, iz smjera Brajdice prema Vežici;
- zbog odrona prekinut je promet na županijskoj cesti ŽC2219 Pila-Sljeme.
Zbog mjestimice obilnije kiše, ponegdje se zadržava veća količina vode na kolniku.
Veća je opasnost od odrona na cestama u gorju te na Jadranskoj magistrali (DC8).
HAK poziva vozače da brzinu i način vožnje prilagode uvjetima na cestama.
Vodostaj rijeke Otuče u općini Gračac je od sinoć u padu. S 236 centimetara, koliko je izmjereno jučer u 19 sati, do 5 sati je pao na 158 centimetara.
U skladu je to sa sinoćnjim očekivanjima. Kiša je prestala padati sinoć te se očekuje smirivanje.
"U iščekivanju smo da vodostaj pada, on već blago pada, u odnosu na ranije danas, kada je premašen povijesni rekord od 200 cm i koji je dosad bio maksimum. Danas je vodostaj prešao 230 centimetara", rekao je voditelj CZ-a Zadar Miroslav Andrić.
Andrić je istaknuo kako je zbog poplave pomoć zatražilo 16 obitelji.
"Međutim, kada su došli ljudi s čamcima, HGSS u ovom slučaju, ljudi su odbili izmještanje i evakuaciju, osim 3 obitelji. Dakle, radi se o 11 osoba, koje nisu htjele ići u organizirani smještaj, nego su otišli svojim obiteljima, najbližim rođacima ili prijateljima ovdje u naselju", naveo je.
Vodostaj Zrmanje kod Obrovca je tijekom noći nastavio rasti te je jutros u 4:30 iznosio 301 centimetar.
Nadležne službe su na terenu, a jučer su evakuirani stanovnici čije su kuće najugroženije, izvijestilo je sinoć Ravnateljstvo civilne zaštite. U 21:45 aktiviran je Stožer civilne zaštite grada Obrovca.
Voditelj službe Civilne zaštite Zadar Miroslav Andrić sinoć je za HRT rekao da je još sinoć oboren povijesni rekord.
"Tamo imamo povijesni rekord Zrmanje. Bio je 260 cm, a sada je već 273 cm i Zrmanja se izlijeva na lijevoj strani gdje je napravljen zaštitni zid. Nakon dugo vremena događa se i taj slučaj da je Zrmanja izašla iz svoga korita i na lijevoj strani", rekao je.
Ovdje smo jučer pratili stanje s poplavama iz minute u minutu.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati