ICJ naredio Izraelu da spriječi genocid, ne i prekid ofenzive. Reagirao Netanyahu
Uskoro opširnije
MEĐUNARODNI sud nije naredio Izraelu da prekine svoju ofenzivu u Gazi, ali je zahtijevao da učini sve što je u njegovoj moći da spriječi djela genocida.
Međunarodni sud pravde (ICJ) odlučio je da je nadležan saslušati argumente optužbe za genocid i odbio je zahtjev Izraela da odbaci slučaj. Izraelu je naređeno da poduzme sve mjere u svojoj moći da spriječi genocid.
U raspravi pred Međunarodnim sudom pravde, također poznatim kao Svjetski sud, Južnoafrička Republika je zahtijevala hitnu obustavu izraelske zračne i kopnene ofenzive na palestinsku enklavu, za koju je rekla da joj je cilj "uništenje stanovništva" u Gazi.
Južnoafrička Republika očekuje od Izraela da poštuje odluku Međunarodnog suda pravde, kaže predsjednik te države Cyril Ramaphosa. Ramaphosa kaže da bi Izrael trebao poduzeti sve mjere kako bi spriječio i kaznio poticanje na genocid.
"Izrael bi trebao omogućiti osnovne usluge i humanitarnu pomoć u Gazi. Očekujemo da Izrael kao samoproglašena demokracija i država koja poštuje vladavinu prava poštuje mjere koje je izrekao ICJ. Južnoafrička Republika neće biti pasivni promatrač dok se čine zločini. Čvrsto vjerujem da treba uložiti konkretnije napore za prekid vatre", rekao je.
Iranski ministar vanjskih poslova Hossein Amirabdollahian pozvao je izraelske vlasti da se suoče s pravdom nakon što je ICJ naredio Izraelu da poduzme mjere za sprječavanje djela genocida u Gazi, javlja Reuters.
"Danas, vlasti lažnog izraelskog režima moraju odmah biti izvedene pred lice pravde zbog počinjenja genocida i ratnih zločina nad Palestincima", objavio je iranski šef diplomacije na X-u.
Izraelski ministar obrane Yoav Gallant odbacio je odluke ICJ-a da Izrael mora učiniti više kako bi spriječio bilo kakva djela koja bi se mogla smatrati genocidnima.
"Državi Izrael ne treba držati predavanja o moralu kako bi napravila razliku između terorista i civilnog stanovništva u Gazi", objavio je Gallant na društvenim mrežama, nazivajući podnesak Južne Afrike "antisemitskim".
"IDF i sigurnosne agencije nastavit će djelovati kako bi demontirale vojne i upravljačke sposobnosti terorističke organizacije Hamas i vratile taoce njihovim domovima. Imam puno povjerenje u naše trupe", rekao je.
Izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz također se oglasio na društvenim mrežama rekavši da je njegova zemlja predana međunarodnom pravu i da postoji "neovisno o bilo kakvom postupku pred ICJ-om", kao i "pravo Izraela da se brani".
"Časno ste predstavljali Izrael i židovski narod. Učinili ste nas ponosnima", rekao je Katz izraelskom pravnom timu nakon presude ICJ-a.
"Odluka Međunarodnog suda pravde je važna za razvoj događaja u Gazi", poručio je Hamas. Visoki dužnosnik Sami Abu Zuhri rekao je da naredbe doprinose izolaciji Izraela i razotkrivanju njegovih zločina u Gazi.
"Pozivamo da se provedu odluke suda", rekao je.
Izrael će nastaviti braniti sebe i svoje građane te istovremeno poštivati i pridržavati se međunarodnog prava, rekao je izraelski premijer Benjamin Netanyahu reagirajući na presudu.
Dodao je da Izrael vodi rat poštujući sva pravila.
Postoji ozbiljan rizik od daljnjeg pogoršanja situacije u Gazi i potrebno je hitno uvođenje privremenih mjera, objavio je Međunarodni sud pravde.
"Sud smatra da je katastrofalna humanitarna situacija u Pojasu Gaze u ozbiljnom riziku od daljeg pogoršanja prije nego što sud donese konačnu presudu", rekla je sutkinja Joan Donoghue.
"Sud smatra da postoji hitnost u smislu da postoji stvarna i neposredna opasnost da će nepopravljiva šteta biti nanesena pravima za koja je sud utvrdio da su vjerojatna prije nego što donese konačnu odluku", rekla je.
Sud je s 15 glasova za i dva protiv izglasao da Izrael mora poduzeti sve mjere u svojoj moći da zaustavi bilo što u vezi s genocidom u Gazi.
Sa 16 glasova za i jednim protiv sud je izglasao da Izrael mora poduzeti sve mjere u okviru svojih ovlasti kako bi spriječio i kaznio one koji su umiješani u poticanje genocida.
Sa 16 glasova za i jednim protiv sud je izglasao da Izrael mora poduzeti hitne i učinkovite mjere kako bi osigurao pružanje hitno potrebne humanitarne pomoći i osnovnih usluga.
Sutkinja Donoghue kaže da je sud odlučio da Izrael mora "poduzeti sve mjere u okviru svoje moći" kako bi spriječio sva djela u okviru konvencije o genocidu.
Dodala je da Izrael mora osigurati "s trenutnim učinkom" da izraelske snage ne počine ništa od djela iz konvencije o genocidu.
Sud je naredio Izraelu da mora osigurati očuvanje dokaza o navodnom genocidu.
Izrael također mora poduzeti hitne mjere za poboljšanje humanitarne situacije u Gazi.
Međunarodni sud pravde objavio je da ima nadležnost nad sporom između Južne Afrike i Izraela oko toga mogu li izraelske akcije u Gazi predstavljati genocid.
"Prema mišljenju suda, barem neka od djela i propusti koje navodi Južna Afrika, a koje je počinio Izrael u Gazi, mogla bi potpasti pod odredbe konvencije o genocidu", rekla je sutkinja Joan Donoghue.
Ranije je pročitala izjave izraelskih dužnosnika tijekom rata. Izraelski ministar obrane Yoav Gallant rekao je da je naredio "potpunu opsadu" grada Gaze, "sve ćemo eliminirati" i da se Izrael bori protiv "ljudskih životinja".
Pročitala je i izjavu izraelskog predsjednika Isaaca Herzoga: "Tamo je cijela nacija odgovorna."
ICJ je odbio zahtjev Izraela da se slučaj Južne Afrike odbaci, rekla je sutkinja Joan Donoghue.
"Sud smatra da ne može prihvatiti zahtjev Izraela da se slučaj ukloni s opće liste", rekla je.
Međunarodni sud pravde uskoro će objaviti odluku o privremenim mjerama za privremenu obustavu izraelske vojne kampanje u Gazi.
Njemačka će poštovati odluku Međunarodnog suda pravde o hitnim mjerama u Gazi, rekao je glasnogovornik vlade uoči izricanja odluke.
"U ovom trenutku čekao bih presudu i ne bih govorio o tome što će se dogoditi", dodao je.
Južnoafrička Republika zatražila je od suda izdavanje devet mjera, uključujući trenutni prekid vatre. Izrael je zatražio od suda da potpuno odbaci slučaj.
Povijesno gledano, Izrael nije slijedio presude ICJ-a.
Međunarodni sud pravde (ICJ) sastoji se od 15 sudaca, od kojih svaki ima mandat od devet godina. Trenutačni suci su iz SAD-a, Rusije, Kine, Slovačke, Maroka, Libanona, Indije, Francuske, Somalije, Jamajke, Japana, Njemačke, Australije, Ugande i Brazila. Svake tri godine bira se pet sudaca, a broj uzastopnih mandata nije ograničen.
Uz 15 stalnih sudaca, stranke mogu imenovati ad-hoc suce u predmetima između dviju država - u ovom slučaju Izraela i Južne Afrike - čime broj sudaca raste na 17.
Južnoafrička Republika imenovala je Dikganga Mosenekea, bivšeg zamjenika glavnog suca zemlje, a Izrael je imenovao Aharona Baraka, bivšeg predsjednika Vrhovnog suda zemlje.
Izrael je odbacio optužbe za genocid kao neutemeljene i optužio Pretoriju da igra ulogu vražjeg odvjetnika za Hamas, palestinsku islamističku militantnu skupinu protiv koje Izrael ratuje u Gazi.
"Nitko nas neće zaustaviti, ni Haag, ni (iranska) osovina zla, ni bilo tko drugi", rekao je nedavno izraelski premijer Benjamin Netanyahu.
Konvencija o genocidu iz 1948. definira ga kao "djela počinjena s namjerom da se uništi, u cijelosti ili djelomično, nacionalna, etnička, rasna ili vjerska skupina".
Izrael je pokrenuo sveobuhvatni rat nakon prekograničnog divljanja militanata Hamasa 7. listopada, u kojem je, kako su izraelski dužnosnici rekli, ubijeno 1200 ljudi, a 240 ih je odvedeno u Gazu kao taoci.
Južnoafrička Republika, koja snažno podupire Palestince, zatražila je od suda izdavanje devet privremenih mjera, uključujući prekid vojnih aktivnosti Izraela, dok razmatra optužbu za genocid. Presuda se ne očekuje uskoro, na nju bi se moglo čekati i godinama.
"Izrael ima genocidnu namjeru protiv Palestinaca u Gazi. To je vidljivo iz načina na koji se vodi ovaj vojni napad. Namjera da se uništi Gazu promovira se na najvišoj državnoj razini", rekao je sudu Tembeka Ngcukaitobi, odvjetnik Visokog suda JAR-a.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati