Kandidat srpske manjine prvi dostavio izvješće o financiranju kampanje. HDZ još nije
DANAS do ponoći sudionici parlamentarnih izbora: političke stranke, kandidati i osobe koje zastupaju neovisne liste, dužni su Državnom izbornom povjerenstvu (DIP) dostaviti izvještaje o financiranju promidžbe, u suprotnom, prijete im kazne.
Izvještaje dostavljaju unosom u DIP-ov informacijski sustav za nadzor financiranja, a DIP ih na svojoj mrežnoj stranici objavljuje prvog radnog dana od dana unosa i tako postaju dostupni širokoj javnosti koja može vidjeti koliko su i na što potrošili u promidžbi te tko ih je donirao.
Jučer je javnost mogla vidjeti samo jedan financijski izvještaj, Dragana Crnogorca, kandidata grupe birača za zastupnika srpske nacionalne manjine u 12. izbornoj jedinici. Prema njemu, Crnogorac nije primio ni jednu donaciju, nije se oglašavao u medijima i nije imao izbornih troškova.
Onima koji ne dostave izvještaje prijete kazne
Danas će javnost moći vidjeti financijske izvještaje koji su u DIP-ov sustav unijeti jučer, dok će joj oni koji se unesu danas, biti vidljivi sutra. Svi financijski izvještaji moraju sadržavati izvješća o troškovima, o donacijama za financiranje promidžbe, te o cijeni i popustu dobivenima za medijsko oglašavanje.
Tako su danas vidljiva izvješća Međimurskog demokratskog saveza, Vladimira Bileka, Hrvatske stranke građanskog otpora, Javnog dobra, Demokratske zajednica Mađara Hrvatske, Furia Radina, koalicije Rijeke pravde, koalicije okupljene oko IDS-a, Stranke hrvatskog zajedništva, Samostalne demokratske srpske stranke, koalicije Umirovljenici zajedno, Sulejmana Tabakovića i Corrada Dussicha.
Ne dostave li DIP-u izvještaje u propisanom roku i sadržaju, izborni bi sudionici mogli zaraditi administrativnu i novčanu kaznu, prvu izriče DIP, drugu sud. Mogla bi im se obustaviti isplata naknade za troškove izborne promidžbe ili bi pak potpuno mogli ostati bez nje, o čemu odlučuje DIP.
Završni izvještaj u roku od 30 dana nakon izbora
Naknada izbornih troškova nije zanemariva, za svako zastupničko mjesto politička stranka, neovisna lista i kandidati za zastupnike nacionalnih manjina dobivaju 17.918 eura. Dobiju li više od pet posto važećih glasova izborne jedinice, a ne osvoje zastupničko mjesto, pripada im naknada od 2987 eura.
Sud pak odlučuje o novčanoj kazni za sudionike koji u propisanom roku i s propisanim prilozima DIP-u ne dostave financijski izvještaj, za političke stranke ta se kazna kreće od 1327 do 13.272 eura, a za kandidate i osobe koje zastupaju neovisne liste od 265 do 2654 eura.
O zaboravnima DIP izvještava DORH koji onda odlučuje o daljnjim koracima, a odluku o kaznama u konačnici donosi sud. Završni financijski izvještaj o financiranju promidžbe svi izborni sudionici dužni su podnijeti 30 dana nakon održanih izbora, zaključno sa 17. svibnja.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati