HDZ-ovac se sprda sa zagađenjem zraka: Jako dobro dišem, zbog rukometaša
TEMA sinoćnjeg Otvorenog bila je zagađenje zraka i gospodarenje otpadom Zagrebu, a gosti su bili Sandra Šikić, zamjenica ravnatelja Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", Vlado Brkić, predsjednik Stručnog odbora za zaštitu okoliša, energetiku i vodno gospodarstvo HDZ-a Zagreb, Anka Mrak-Taritaš, zastupnica u Gradskoj skupštini (GLAS), i Tomislav Tomašević, zastupnik u Gradskoj skupštini (Zagreb je naš).
Iz Grada Zagreba nitko nije došao iako su bili pozvani. Anka Mrak-Taritaš smatra da to pokazuje nezainteresiranost.
"Ili svi zajedno s gradonačelnikom upravo skupljaju čestice da ih za vikend više ne bude. Već znamo da je gradonačelnik jeo snijeg", rekla je Mrak-Taritaš.
Damir Smrtić postavio je pitanje HDZ-ovcu Brkiću kako se diše, a on mu je samozadovoljno odgovorio:
"Ja mogu reći da jako dobro dišem u studiju Hrvatske radiotelevizije, a zaslugu za to imaju naši vaterpolisti i rukometaši. Ja im čestitam. Ako smo u gospodarenju otpadom iza naših prijatelja Austrijanaca, zato smo u rukometu ispred njih."
Brkić, koji za sebe kaže kako je prvenstveno profesor i ekspert te da mu je posao educiranje, očito temu gospodarenja otpada smatra smiješnom. Sam govori o tome kako treba educirati građane i političare, a prvo što je progovorio u Otvorenom bila je sprdačina.
Zagreb zelena prijestolnica? Loša ideja
"Zagreb kasni preko 20 godina u odnosu na sve Europske metropole. No, mislim da i dalje nade ime", rekao je Brkić.
S tim se nije složio Tomislav Tomašević koji kaže da je uz promet i grijanje jedan od faktora zagađenja odlagalište Jakuševac.
"Znamo da je bio požar, da su tada vrijednosti čestica bile čak tri puta veće. Trendovi su sve lošiji, nije pitanje dana. Sramota je da ovdje nije nitko iz gradske uprave. Mislim da je loša šala da je ta ista gradska uprava zajedno s gradonačelnikom na čelu prijavila grad Zagreb za europsku zelenu prijestolnicu", rekao je Tomašević.
"Ovaj grad s ovim odlagalištem koje se obećava zatvoriti zadnjih 15 godina, s vodom koja curi iz cijevi više od 50 posto, s ovako zagađenim zrakom i kaosom u gospodarenju otpadom - taj grad je gradska uprava prijavila za najekološkiji grad u Europskoj uniji. Pa sretno im s time", poručio je.
Mrak-Taritaš: Zagreb je na zadnjem mjestu
"Smatram da prvo grad treba uspostaviti infrastrukturu. Da građani mogu odvajati, da im se to isplati, da im je to lagano, da ih se na različite načine potiče, educira i informira. Ako imate kaos koji kreće od glave, od gradske uprave, šest direktora čistoće u šest godina. Ta čistoća kad najavi da će odvoziti određene frakcije otpada to ne radi. Ne drži se dogovora. Imate prenatrpane kontejnere na zelenim otocima jer se ne odvoze redovito. Ako je sustav kaotičan, kako možete od građana očekivati da odvajaju. S druge strane mi smo prije dvije godine, uz protivljenje oporbe uspjeli. Gradska skupština je usvojila odluku o novoj usluzi prikupljanja otpada. Do danas nije provedena", rekao je Tomašević.
S njim se složila i Mrak-Taritaš. Rekla je da je grad Zagreb po gospodarenju otpadom od svih europskih gradova na posljednjem mjestu.
Tomašević o vladinoj katastrofalnoj uredbi
Tomašević je istaknuo da je loše gospodarenje otpadom dijelom odgovornost jako loše uredbe koju je donijela vlada.
"Prema toj katastrofalnoj uredbi jedan umirovljenik u garsonijeri plaća jednak fiksni iznos kao i obitelj od 10 članova u kući na tri etaže. Tako i hotel s 200 soba i hotel s 20 soba. Jedan fast food plaća jednak iznos kao šoping centar. Još je gore kako je uredbu Ministarstva proveo grad Zagreb. Ministarstvo nije reklo koliki će udio biti tog fiksnog dijela u ukupnoj cijeni usluge odvoza otpada. Moglo je biti 10 posto pa ne bi toliko bila bitna ta nepravda. Svima poskupljuje usluga, a smanjuje se kvaliteta te usluge", naglasio je Tomasović koji je pozvao građane da mu se pridruže u prosvjedu 1. veljače, u 16 sati, na Trgu bana Jelačića.
Brkić je naglasio da bi trebalo gledati sustav gospodarenja otpada od početka do kraja.
"Uredba je bitna. Ali pitanje je gdje taj otpad završava? Imate prikupljanje, odvajanje. Što dalje s tim otpadom?", kazao je Brkić.
Šikić: Razloga za paniku nema
Sandra Šikić je htjela naglasiti da nema razloga panici ni uzbuni "kako se to komunicira ovih dana".
"Zbog vremenskih prilika, a uslijed zimske sezone grijanja, povećan je broj lebdećih čestica u zraku što utječe na kvalitetu zraka pa je ona smanjena. Uzrok je, ponavljam, sezona grijanja i postojeće vremenske prilike. Jučer je bilo sunčano, magla se digla pa je bilo manje lebdećih čestica. Upozorenja se izdaju da bi se smanjio potencijalni rizik za zdravlje. Naročito za osjetljive skupine, djecu, starije, kronične bolesnike. Tako se izdaju upozorenja i kad je visok UV index ili pojačana pelud", istaknula je.
"Nije ista kvaliteta u svim dijelovima grada. Ona ovisi o mikroklimatskim uvjetima, ali i o intenzitetu prometa te načinu grijanja u tom dijelu grada. Granična dnevna vrijednost za lebdeće čestice PM10 famozne iznosi 50 mg po metru kubnom. Ovih dana iznosi stotinjak. Ako se godišnje više od 35 puta prekorači dozvoljena granična dnevna vrijednost, tada zrak više nije prve kategorije nego pripada u drugu kategoriju kakvoće zraka", objasnila je.
"Kakvoća zraka u Zagrebu je druge kategorije, zimi zbog lebdećih čestica, a ljeti je povišena koncentracija prizemnog ozona. Što se otpada tiče, u blizini Jakuševca postoji mjerna stanica kako bi izmjerila količinu odlagališnih plinova, amonijaka i sumporovodika", rekla je Šikić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati