Hrvati masovno kupuju kriptovalute, a bitcoin je sad eksplodirao. "Rizično je"
BITCOIN je dosegao najveću vrijednost svih vremena.
Trumpov uzlet je sve ubrzao
Do značajnog porasta vrijednosti ove digitalne valute došlo je uoči predsjedničkih izbora u SAD-u. Bitcoin je naglo skočio tijekom izborne noći, kada je postalo jasno da Donald Trump pobjeđuje, i nastavio je rasti nakon njegove pobjede.
Cijena bitcoina danas iznosi oko 89.100 dolara, što je blagi pad u odnosu na jučerašnji povijesni rekord od 93.477 dolara. Ove godine ova najpoznatija kriptovaluta je zabilježila porast od 80%. Analitičari smatraju da je Trumpova pobjeda pozitivna okolnost za bitcoin i druge digitalne valute.
Iako je Trump u prošlosti bio skeptičan prema bitcoinu i nazivao ga nečim što je "temeljeno na zraku", posljednjih mjeseci promijenio je stav. Ta promjena djelomično je potaknuta njegovim financijskim interesima u toj industriji. On i njegova djeca pokrenuli su u rujnu kriptobiznis pod nazivom World Liberty Financial.
Obećao stvoriti stratešku rezervu bitcoina
Obećao je da će SAD učiniti kriptoprijestolnicom planeta i stvoriti stratešku rezervu bitcoina. Njegova je kampanja prihvaćala donacije u kriptovaluti.
No, povijest govori da se na kriptovalutama možete izgubiti jednako brzo koliko se može i zaradili. Na početku pandemije koronavirusa bitcoin je iznosio nešto više od 8000 dolara. U studenom 2021. cijena je iznosila 69.000 dolara, a početkom prošle godine jedan se bitcoin mogao kupiti za manje od 17.000 dolara.
Ulagači su se, međutim, počeli vraćati u velikom broju kako je inflacija počela jenjavati - a dobici su skočili u nebo uz Trumpov povratak.
Škorić: Teško je reći je li ovo održivo
Nikola Škorić, suosnivač i direktor Electrocoina, za Index govori da se rast cijene bitcoina i drugih kriptovaluta uslijed Trumpove pobjede može protumačiti kao reakcija tržišta na Trumpova obećanja o povoljnoj regulaciji i poticanju razvoja kriptoindustrije.
Nikola Škorić
"Zasad su to ipak još uvijek samo obećanja, a bez jasnog plana teško je reći koliko je takav rast u ovom trenutku zaista održiv. Globalna ekonomska situacija posljednjih je godina obilježena nesigurnošću i inflacijom, što svakako dodatno potiče investitore na alternativna ulaganja poput bitcoina.
Za dugoročnu održivost ključna je radikalna promjena odnosa američkih regulatora prema bitcoinu, što Trump jest najavio, ali, kao i svaki put do sada - valja ostati oprezan s Trumpovim obećanjima jer je otprije poznat po svojoj nepredvidljivosti", objasnio je.
Carić podsjeća na Dot-Com bum
Informatički stručnjak Lucijan Carić za Index govori da uz sve ove razloge za uzlet bitcoina treba izdvojiti i prijedlog zakona republikanske senatorice Cynthije Lummis o uspostavi američke strateške rezerve bitcoina kupnjom 200.000 bitcoina godišnje, tijekom pet godina.
Lucijan Carić
"Koliko je to sve realno, teško je reći. Ako dobro pamtim, postojale su slične ideje prije gotovo četvrt stoljeća, za vrijeme tzv. Dot-Com buma, da država investira u tada eksplodirajuće tržište internetskih kompanija.
Prema sadašnjim cijenama bitcoina, Sjedinjene Države trebale bi tijekom pet godina investirati oko 100 milijardi dolara. Naravno, u takvom slučaju cijene bi još narasle i vjerojatno bi se radilo o bitno većem ukupnom iznosu", govori on.
Cijena bitcoina ovisi i o geopolitičkim okolnostima
Što se tiče ulaganja, Carić kaže da je ono rizično.
"Poznato je da je svako ulaganje rizično i da je jedino razumno ulagati samo slobodna sredstva čiji gubitak možete podnijeti. Pored toga, oko tržišta kriptovaluta veliko je 'tržište' raznih prevara i obmana, pa je potreban poseban oprez", rekao je Carić.
I Škorić je odgovorio na pitanje koji su ključni faktori koji čine bitcoin sigurnim za ulaganje, a koji ga čine rizičnim. Kaže da decentralizirana priroda bitcoina omogućava da ne bude vezan za tradicionalan financijski sustav.
"Stoga je bitcoin sve atraktivniji ulagačima koji traže zaštitu od inflacije i ekonomskih nestabilnosti. Uz nedavno odobrene bitcoin spot ETF-ove na američkom, ali i na drugim vodećim svjetskim tržištima, bitcoin je proizvod kojim se trguje na tradicionalnim financijskim tržištima, što doprinosi osjećaju sigurnosti kod konzervativnijih ulagača.
Ipak, volatilnost cijene ostaje izazov - cijena bitcoina osjetljiva je na promjene u tržišnom sentimentu i geopolitičke faktore, koje mogu izazvati velike oscilacije i predstavljaju rizike koje je važno uzeti u obzir. No, ovi rizici s vremenom postaju sve manji i manji kako volatilnost bitcoina pada - u listopadu je bitcoin bio manje volatilan od pojedinih dionica, uključujući i imena kao što su Tesla, AMD i NVidia", rekao je.
Što kažu brojke za Hrvatsku?
Prema podacima Eurobarometra, bitcoine i ostale kriptovalute kupuje 16 posto Hrvata. Po tome su drugi u Europskoj uniji. Prva je Slovenija s 18 posto. U prvih pet još su Luksemburg, Bugarska i Cipar.
Što se tiče zemalja s nižim razinama ulaganja u kriptovalute, zapažamo da su one većinom bogatije i razvijenije zemlje EU. Najmanje interesa za kriptovalute imaju Francuska, Njemačka i Italija, najveća gospodarstva EU.
"Veliki interes za ulaganje u kriptovalute koji prema nekim istraživanjima postoji u Hrvatsku u najmanju je ruku neobičan i kontroverzan. Prema dostupnim podacima, hrvatski državljani u najvećoj mjeri ulažu u nekretnine, dok je interes za druge instrumente poput dionica bitno manji. To je u potpunoj suprotnosti s visokorizičnim ulaganjima u bitcoin, koji zapravo nema nikakvu intrinzičnu vrijednost", rekao je Lucijan Carić.
Škorić kaže da Hrvatska ima snažan tehnološki zamah.
"Zemlja smo s dva globalno prepoznata 'unicorna', Infobipom i Rimcem, koji nas stavljaju među vodeće tehnološke nacije u EU. Osim toga, najbrže rastuća banka u zemlji je digitalni igrač, Revolut, što potvrđuje da Hrvati sve više prate i vjeruju inovativnim financijskim rješenjima", rekao je.
Kaže da podatak da je oko 16% Hrvata ulagalo u kriptovalute daje naslutiti da se spremnost na usvajanje novih tehnologija prelijeva i na kriptosektor. "U zemlji koja vjeruje tehnologiji rast povjerenja u kriptoindustriju zapravo ima smisla i potencijala za daljnji razvoj", ističe.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati