Hrvati su, navodno, pokrali 2.8 milijuna dolara u kriptovaluti. O čemu se radi?
ČETVERO Hrvata, ako su istinite tvrdnje jednog korisnika Twittera, počinilo je kriptoprevare putem fiktivnih NFT projekata s kojima je došlo do najmanje 2.8 milijuna dolara u kriptovaluti.
Razotkrio ih "internet detektiv"
O navodnim prevarama je pisao ZachXTB. Radi se o korisniku, ako možemo suditi po komentarima njegovih pratitelja, vrlo cijenjenome na ovoj društvenoj mreži, koji sebe naziva i "internet detektivom", onome koji je fokusiran na otkrivanje prevara u svijetu kriptovaluta, što mu očito ide jako dobro.
On je grafički prikazao na koji način su Hrvati, kojima je naveo i prezime, navodno izvršili ove prevare, odnosno takozvani "rug pull", što bi na našem jeziku doslovno značilo - povlačenje tepiha. U ovom slučaju, pojam je to koji označava tipičnu prevaru.
To bi značilo da prevaranti hvale projekt koristeći društvene mreže te onda nestanu nakon što su privukli investitore. ZachXTB naveo je kako ovi Hrvati stoje iza devet projekata koje su tako napustili i od naivnih ulagača izvukli 2.8 milijuna dolara.
Radi se o projektima DAOTurtles, Saconi Holmovimiento, Pixel Cat Gang, Baller Headz, Bored Ape Tattoo Shop, Trippy Ape, Acid Ape Candy, High Club i Drippy Jesus.
Nakon što je pisao o prevarama Hrvati izbrisali Instagram račune
Naveo je i kako osam od devet ovih projekata imaju dvije zajedničke stvari. Jedna je izbrisani Twitter profil, druga je internet stranica koja je sad - offline. On je četvorici Hrvata objavio ime i prezime, napisavši kako imaju između 20 i 23 godine te kako se prate na Instagramu.
Inače, on je o ovoj temi na Twitteru izvještavao u realnom vremenu. Znakovito je da su, kako je napisao, ovi Hrvati nakon pojedinih njegovih objava, jedan za drugim počeli brisati svoje Instagram profile.
"Tužno je vidjeti sve ljude koji su izgubili novac zbog ove sheme i komično je vidjeti kako ti prevaranti ne razumiju kako blockchain funkcionira. Svi ovi "tepisi" doslovno sežu do njih", napisao je ZachXTB.
MUP: Svi policijski izvidi su tajni
Index je pisao Ministarstvu unutarnjih poslova oko ove teme, pitajući ih jesu li upoznati sa slučajem te što oni tu mogu učiniti. Njihov odgovor prenosimo u cijelosti.
"Policija u sklopu svojih ovlasti obavlja provjere svih zaprimljenih obavijesti, uključujući objave na internetu i društvenim mrežama u cilju utvrđivanja postojanja kaznenih djela za koja se progon poduzima po službenoj dužnosti. Svi policijski izvidi su tajni, sukladno odredbi čl. 206. Zakona o kaznenom postupku", naveli su iz MUP-a.
Hrdalo: ZachXTB se pokazao pouzdanim "istražiteljem"
Odvjetnik i predsjednik Udruge za blockchain i kriptovalute Vlaho Hrdalo kazao nam je kako o ovom slučaju osobno zasad nema nikakva dodatna saznanja povrh javno dostupnih podataka. Kazao nam je kako se ZachXTB dosad pokazao prilično pouzdanim "istražiteljem".
Objasnio nam je više o "rug pull" sistemu.
"'Rug pull' ima nekoliko modusa operandi. Kod klasičnih, fungibilnih tokena, kao što je primjerice ethereum, jedan način je da osnivači koji su izdali vlastiti token i napumpali mu vrijednost u pametnom ugovoru omoguće prodaju tokena samo sa svojih adresa. Pa onda prevareni ulagači koji gledaju kako tokenu vrijednost navodno raste, u trenutku kad odluče prodati, shvate da to ne mogu.
Kod NFT 'rug pullova' je to nešto drugačije jer su NFT-jevi zapravo često umjetničke kolekcije i prevaranti plaćanjem influencera i na druge načine "nabrijavaju" projekt tako da se u njega uloži, a onda jednostavno zatvore račune projekta na društvenim mrežama i ugase web-stranicu.
Kod NFT 'rug pullova' će biti teže dokazati kazneno djelo jer ulagač najčešće uistinu dobije "umjetničko djelo" koje je kupio, ali se cijeli svijet oko tog "umjetničkog djela" srušio voljom organizatora", napomenuo je on.
"Nikakvi pravni postupci još uvijek nisu pokrenuti"
Pitamo ga više o udruzi kojoj je na čelu.
"UBIK ili Udruga za blockchain i kriptovalute okuplja kriptozajednicu u Hrvatskoj i već pet godina radi na unaprjeđenju industrije kroz organiziranje meetupa, predavanja, ostvarivanja dijaloga s regulatorima i slično. Kao takvima nam je jako stalo da se razvijaju kvalitetni projekti, a odstrane bilo kakvi prijevarni.
Nijedan od navedenih navodnih počinitelja nije član UBIK-a. Treba međutim upozoriti da prema nama dostupnim podacima nikakvi pravni postupci još uvijek nisu pokrenuti pa treba vidjeti kako će se slučaj dalje razvijati, uz oprez oko činjenice da se presumpcija nevinosti mora poštivati", zaključio je za Index Vlaho Hrdalo.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati