Hrvatska 92. na ljestvici gospodarskih sloboda: Gospodarski smo još uvijek "uglavnom neslobodni"
Tekst: S.C.H.
Foto:
PREMA ocjenama nezavisne fondacije Heritage Foundation i uglednog američkog poslovnog lista i Wall Street Journal, Hrvatska je na području gospodarskih loboda načinila značajan napredak, no još je uvijek među gospodarski "uglavnom neslobodnim" zemljama.
U roku od godinu dana Hrvatska je na području gospodarskih sloboda skočila za čak 24 mjesta i sada je na 92. mjestu u svijetu sa ukupno 59,2 boda.
Među pozitivne korake koji su hrvatsko gospodarstvo povukle korak naprijed ubrajaju nam se kvalitetnije upravljanje javnim financijama, učinkovitija regulativa i konkurentniji financijski sustav zahvaljujući učinkovitom regulatornom okviru i privatizaciji.
No svjetski nam nezavisni ekonomski analitičari i dalje zamjeraju još uvijek pretjerano miješanje vlade u gospodarstvo, koje loše djeluje na gospodarsku učinkovitost i fleksibilnost, previsoku razinu državne potrošnje i neprihvatljivi broj državnih intervencija u mnoga ključna ekonomska područja.
Najpozitivnije ocijenjena sloboda trgovine
Napredak smo zabilježili u kategoriji slobode poslovanja, slobode trgovine, fiskalne slobode, vladine potrošnje, slobode ulaganja, vlasničkih prava i razine korupcije. Najviše bodova smo prikupili u kategoriji slobode trgovine.
U kategoriji financijske slobode Hrvatska je zadržala jednaku ocjenu kao i prošle godine, a na području monetarne i slobode rada ocjena je lošija nego 2008. godine.
U sustavu ocjenjivanja zemalja koje su razvili Heritage Foundation i Wall Street Journal, zemlje s 80 do 100 bodova spadaju u kategoriju gospodarski slobodnih, a među takvima su Hong Kong (1. mjesto), Singapur, Australija, Novi Zeland i Irska.
S druge strane, zemlje koje su ocijenjene sa 50 i manje bodova smještene su u kategoriju gospodarski represivnih. Od europskih zemalja među takvima su Bjelorusija i Ukrajina, dok su na vrhu ljestvice gospodarski najslobodnijih zemalja u Europi Irska, Švicarska, Danska i Velika Britanija. Hrvatska je na listi europskih zemalja 37. u konkurenciji ukupno 43 zemlje.