Sezona u Hrvatskoj je odlična. Pogledajte kako stoji naša konkurencija
NAKON izvrsnih rezultata ostvarenih u srpnju kad je Hrvatska zabilježila 80 posto turističkih dolazaka i 81 posto turističkih noćenja u odnosu na rekordnu 2019. godinu, kolovoz je donio još bolje brojke. U prvih 10 dana kolovoza brojne domaće destinacije bilježe turističke rezultate koje čak nadmašuju one iz rekordne 2019. godine.
Primjerice, iz Turističke zajednice Rovinja, grada koji je redovno prvi na listi najposjećenijih turističkih destinacija u Hrvatskoj, potvrdili su da u kolovozu na dnevnoj bazi ostvaruju do 2 posto veće turističke rezultate u odnosu na isti dan 2019. godine.
Ostojić: Hrvatska ima sad odličnu priliku da bude najbolja
Veljko Ostojić, direktor Hrvatske udruge turizma (HUT), rekao nam je da zahvaljujući takvim brojkama Hrvatska i ove godine ima priliku ostvariti najbolju turističku sezonu na Mediteranu.
U HUT-u su usporedili odnos ostvarenih fizičkih turističkih pokazatelja od početka godine i u posljednjem ljetnom mjesecu za koji postoje podaci, a u odnosu na rezultat iz 2019. godine, i to za Hrvatsku, Italiju, Grčku i Španjolsku. Koristili su javno dostupne podatke i podatke dobivene putem mreže HOTREC, europskog udruženja HoReCa industrije (turizam i ugostiteljstvo).
Od početka godine do kraja srpnja ostvareno je oko 58 posto turističkih dolazaka i 68 posto turističkih noćenja iz 2019. U srpnju je zabilježeno 80 posto dolazaka i 81 posto noćenja iz rekordne godine.
Italiji krenulo bolje u srpnju
Od početka godine do kraja srpnja ostvareno je 49.3 posto noćenja u odnosu na 2019. (pri čemu je broj domaćih gostiju bio manji za 28.4 posto dok je stranaca 71 posto manje). U srpnju je postignut bolji rezultat pa je mjesec završen na 12.4 posto zaostatka u turističkim dolascima u odnosu na srpanj 2019. (zabilježeno je povećanje od 6.4 posto domaćih gostiju i pad stranih gostiju od 31.7 posto).
Grčka na 58 posto
Od početka godine do kraja srpnja ostvareno je 58 posto turističkih noćenja u odnosu na 2019. godinu. U srpnju je ostvaren bolji rezultat i mjesec je završen na 66 posto rezultata iz 2019. Pošto je turistički rezultat u Grčkoj ovisan o avionskom prometu, Grci optimistično gledaju na podatak da je u srpnju u međunarodnim dolascima u zračnim lukama postignuto 2/3 dolazaka u odnosu na 2019. godinu.
Španjolska lošija nego 2020.
Španjolska, koja je već duže vrijeme u epidemiološkoj crvenoj zoni, očekivano ima najslabiji rezultat te su poznati podaci samo za prvu polovicu godine. Od početka godine do kraja lipnja Španjolsku su posjetila 5,4 milijuna turista, što je pad od 50 posto u odnosu na ionako lošu 2020. U turističkim noćenjima ostvaren je minus od 14 posto u odnosu na 2020., što je 74 posto manje u usporedbi s 2019. godinom.
Ostojić je komentirao situaciju u Hrvatskoj te naglasio da je upravo naša zemlja i dalje epidemiološki najsigurnija na Mediteranu.
"Odlična dosadašnja turistička sezona i visok buking za ostatak sezone pa i posezonu rezultat su odlične pripreme ove sezone i kontinuirano visoke odgovornosti za kvalitetnu epidemiološku situaciju svih onih o kojima ovisi turistička sezona, a to su turistički djelatnici, vlada, sustav stožera civilne zaštite i javno zdravstveni sustav. Hrvatska je trenutno najsigurniji najbliži Mediteran našim ključnim emitivnim zemljama, zbog čega privlačimo veliki interes turista. Naš zajednički zadatak je sačuvati turistički atraktivnu epidemiološku situaciju što je duže moguće jer uz izvrsnu glavnu sezonu možemo imati i dugu posezonu, sve do kraja listopada", istaknuo nam je Veljko Ostojić.
Epidemiološka situacija u najpopularnijim turističkim destinacijama je i bolja od prosjeka Hrvatske
Hrvatska je, navodi, i dalje najsigurnija turistička EU destinacija na Mediteranu i, prema ocjeni uglednog njemačkog instituta Robert Koch koji nijednu županiju u Hrvatskoj, za razliku od većine Mediterana, ne označava kao rizičnu, a i prema američkom Johns Hopkins Universityju koji uspoređuje zemlje prema tzv. kotrljajućem prosjeku sedmodnevne incidencije na 100.000 stanovnika. 14-dnevna incidencija na 100.000 stanovnika za cijelu Hrvatsku iznosi 60, a stopa oboljelih u odnosu na ukupno testirane je 3.1 posto, što znači da je Hrvatska po kriterijima ECDC-a u zelenom.
Epidemiološka situacija u najpopularnijim turističkim destinacijama je i bolja od prosjeka Hrvatske. Primjerice, 14-dnevna incidencija na 100.000 stanovnika u Istarskoj županiji iznosi 22, a u Primorsko-goranskoj županiji 31, što znači da su te destinacije sigurnije za brojne turiste od njihovih matičnih zemalja.
U Hrvatskoj je ove nedjelje boravilo 1.055.000 turista, od kojih 886.000 stranih i 169.000 domaćih turista, objavilo je Ministarstvo turizma i sporta. Od stranih gostiju najviše je Nijemaca (257.000), Slovenaca (125.000), Poljaka (81.000) i Austrijanaca (68.000).
Tog je dana najviše turista zabilježeno u Istri (271.000), Primorsko-goranskoj županiji (180.000) i Splitsko-dalmatinskoj županiji (170.000).
Od početka godine do kraja srpnja na razini čitave zemlje ostvareno je ukupno 7,4 milijuna dolazaka i 44,5 milijuna noćenja, dok je u prvih sedam dana kolovoza ostvareno 981.000 dolazaka i 7,4 milijuna noćenja, odnosno 78 posto dolazaka i 91 posto noćenja ostvarenih u prvom tjednu kolovoza 2019.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati