Hrvatska mora udovici i kćeri Josipa Reihla Kira isplatiti 196.000 kuna odštete
SUPRUZI i kćeri ubijenog Josipa Reihla Kira, nekadašnjeg načelnika osječke policije, Republika Hrvatska dužna je isplatiti za duševne boli 78.326 (supruzi) i 118.487 kuna (kćeri), prema nepravomoćnoj presudi zagrebačkog Općinskog suda.
Jadranka Reihl Kir i kćerka Barbara u parničnom su postupku od Republike Hrvatske tražile svaka po 230.000 kuna odštete. Sud je iznos koje su tražile umanjio za obiteljsku invalidninu, koja im je isplaćivana od 1991. godine, te tako njihov zahtjev djelomično prihvatio. Isto je rješenje tražila i RH kao tuženik.
Naime, prema Zakonu o zaštiti vojnih i civilnih invalida obiteljska invalidnina je po svrsi naknada za duševne boli pa su po tome Jadranka i Barbara Rehil Kir dobile cijeli traženi iznos, objavila je HINA.
U obrazloženju presude navodi se kako je utvrđeno da je RH pasivno odgovorna za ubojstvo Reihla Kira, kojega je kod Tenje na punktu hrvatske policije ubio pripadnik pričuvnog sastava policije Antun Gudelj.
Sud je također ustvrdio da je dosuđeni iznos primjeren duševnoj boli supruge i kćeri brutalno ubijenog Reihla Kira koje su i danas u teškom psihičkom stanju, te se nisu pomirile sa životom bez njega.
Parnicu za naknadu štete supruga i kćer ubijenog načelnika osječke policije pokrenule su još u kolovozu 1994. godine kada su tražile 150.000 kuna odštete. U studenom 2005. godine obje su povisile svoje tužbene zahtjeve na 230.000 kuna.
Jadranka Reihl Kir i njena kćer već su dobile prvostupanjsku presudu. U svibnju 1999. svakoj je dosuđeno po 90 tisuća kuna, no na tu su se presudu žalile i one i država, pa je u kolovozu 2003. Županijski sud cijeli postupak vratio na početak.
Josip Reihl Kir ubijen je u automobilu u srpnju 1991. godine, na punktu hrvatske policije u Tenji kraj Osijeka. Zbog ubojstava je na 20 godina zatvora 1994. u odsutnosti osuđen rezervni policajac Antun Gudelj koji se nalazi u Australiji.
Gudelj je kao pripadnik pričuvnog sastava policije 1. srpnja 1991. ispalio 30 hitaca na automobil u kojem su bili Reihl-Kir, Knežević, Zobundžija i Tubić, a koji su se vozili prema Tenji na pregovore s pobunjenim Srbima oko normalizacije odnosa.
Tjednik Globus je u srpnju 2005. godine objavio kako su ključni istražitelji osječke policije 1. srpnja 1991. napravili očevid na mjestu ubojstva Reihl-Kira, umirovljeni, dok su pripadnici Branimirove osječke bojne, koji su znali više od dopuštenog, likvidirani metkom u potiljak te bačeni u Dravu.
Bajićeva desna ruka Slavko Zadnik u istom je listu kazao kako je u Vukovaru još u listopadu 2003. godine saslušan svjedok koji tvrdi da je na mjestu ubojstva vidio Branimira Glavaša i čuo kako raspoređuje zasjedu koja čeka Reihl-Kira. Međutim, njegov iskaz nema tko potvrditi te to nije dovoljno čvrst dokaz, dodao je Zadnik.
Glavaš: Kirova udovica neka uživa u novcu
Kada smo Branimira Glavaša pitali za komentar presude Općinskog suda u Zagrebu koji je udovici i kćeri Josipa Reihla Kira dodijelio odštetu on se samo nasmijao i kazao kako je to njegov komentar na presudu.
Na pitanje kako komentira izjave jednog svjedoka da je upravo Glavaša vidio na mjestu Kirovog ubojstva i da ga je čuo kako raspoređuje zasjedu, također se nasmijao.
"Nasmijah se jednim grohotom smijeha za odštetu, a dva grohota su za navodnog svjedoka" - rekao je Glavaš.
"To su najobičnije budalaštine koje služe za političke obračune s političkim neistomišljenicima" - rekao je za Index Glavaš komentirajući njegovu navodnu upletenost u ubojstvo tadašnjeg načelnika osječke policije Josipa Reihla Kira.
"Gospođa Kir neka uživa u tom novcu, jer sad s ljubavnikom može otići na Djevičanske otoke" - dodao je Glavaš.
A.H.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati