Hrvatska ulazi u Schengen, objavljena izjava Slovenije. Češka: Spriječili smo blokadu
JEDNOGLASNOM odlukom na sastanku ministara unutarnjih poslova država članica u Bruxellesu Hrvatska postaje 27. članica šengenskog prostora i za manje od mjesec dana ukidaju se granične kontrole na kopnenim i pomorskim graničnim prijelazima, a na proljeće i u zračnim lukama.
Ministri unutarnjih poslova 22 države članice EU koje su ujedno i članice Schengena donijeli su danas konačnu odluku o punoj primjeni šengenske pravne stečevine u Hrvatskoj, što znači ukidanje graničnih kontrola prema šengenskom prostoru.
Istodobno, Bugarska i Rumunjska na istom sastanku nisu dobile zeleno svjetlo. Austrija je bila protiv primitka obje zemlje, a Nizozemci protiv Bugarske.
Što će u praksi značiti ulazak Hrvatske u Schengen? U razgovoru za Dnevnik Nove TV objasnio je načelnik Uprave za granicu Zoran Ničeno.
>> Opširnije
Međunarodne organizacije za ljudska prava su odluku EU o ulasku Hrvatske u šengensku zonu ocijenile "lošim presedanom za buduće širenje tog prostora" jer, kako kažu, u postupanju prema migrantima hrvatske vlasti i pogranična policija krše europsko i međunarodnog pravo.
Humanitarne i udruge za ljudska prava tvrde da hrvatska policija koristi nasilje protiv bespomoćnih ljudi, uključujući loše postupanje i mučenje.
Traže reformu mehanizma nadzora hrvatske granice, žurno provođenje istraga u slučajevima kršenja ljudskih prava i pozivanje odgovornih tijela na punu odgovornost.
Zajedničko priopćenje potpisali su Amnesty International, Border Violence Monitoring Network, Centre for Peace Studies, Danish Refugee Council, ECRE, Human Rights Watch, Oxfam i International Rescue Committee.
PREDRAG Fred Matić komentirao je za N1 ulazak Hrvatske u Schengen.
>> Opširnije
PREDSJEDNIK IDS-a Dalibor Paus ocijenio je danas da je ulazak Hrvatske u šengenski prostor najsretnija vijest za Istru i njezine građane ove godine te kako će sada svi osjetiti puni smisao "Europe bez granica".
>> Opširnije
Održan je sastanak parlamentarne većine, a izjavu nakon sastanka dao je predsjednik vlade Andrej Plenković koji je, između ostalog, komentirao i ulazak Hrvatske u Schengen. Plenković je zahvalio članicama Schengena na jednoglasnoj podršci Hrvatskoj. “U proteklih 6 godina radili smo predano na svim reformama, ispunili smo 281 preporuku. Ovo je velika godina isporuke: Pelješki most, europodručje, zamjena kune eurom i sada Schengen”, kazao je premijer, prenosi N1.
Zahvalio je ministrima i vladi, policiji i svima koji su dali doprinos u ovom procesu. “Nije mi poznato da je bilo koja zemlja ušla istoga dana u Schengen i u europodručje.”
Osvrnuo se i na izjavu Slovenije i odgovor Hrvatske. “Spremni smo razgovarati sa Slovenijom o razgraničenju u duhu dobrosusjedstva i zahvaljujemo Sloveniji na potpori.”
“Ni jedna država članica nije imala nikakve rezerve prema Hrvatskoj. nitko ni danas nije imao problema s Hrvatskom. Prvi smo koji smo napravili nezavisni mehanizam za provjeravanje i gledanje kontrola na granici”, dodao je Plenković.
Češko predsjedništvo i Europska komisija izrazili su zadovoljstvo i čestitali Hrvatskoj na velikom uspjehu nakon što je izglasana odluka o njezinu ulasku u šengenski prostor, ali i razočaranje izostankom konsenzusa za Bugarsku i Rumunjsku.
Češki ministar unutarnjih poslova rekao je da je ovo velik uspjeh i za češko predsjedništvo, pogotovo zato što Česi vole dolaziti u Hrvatsku pa je ovaj uspjeh važan i na unutarnjopolitičkoj razini. “Naši se građani vesele dolasku u Hrvatsku bez graničnih kontrola sljedeće ljeto”, rekao je Rakušan.
HRVATSKA je dobila zeleno svjetlo za ulazak u Schengen, no Bugarska i Rumunjska ostale su uskraćene za pridruživanje najvećem prostoru na svijetu bez unutarnjih graničnih kontrola među državama zbog protivljenja Austrije i Nizozemske.
>> Opširnije
Na pitanje kako sad gleda na proteklih nekoliko godina i rad na ulasku u Schengen, Davor Božinović je za N1 rekao: “Kad govorite o pet, šest godina mislim da nije bilo dana da nešto nismo razgovarali o tome. To je tako kompleksan posao koji je zahtijevao angažman i MUP-a i drugih resora. S jedne strane opreativno, hrvatska policija, do strateške na čelu s premijerom.”
“Ne smijemo nikad zaboraviti da se Hrvatska dokazala u zaštiti granica i uspostavi visokih standarda u zaštiti ljudskih prava ranjivih skupina, migranata, koji nažalost ilegalno pokušavaju ući u Hrvatsku. Vidjelo se da Hrvatska napreduje. Hrvatska ni u jednom trenu nije postala hot spot za migrante, pokazali smo da se može”, dodao je.
Na pitanje što se točno mijenja za avionski promet i druge vrste prijevoza, Božinović je rekao: “Nije čudno da je granična policija najveći dio hrvatske policije. Što se tiče Mađarske i Slovenije, ukidaju se interne kontrole, granični prijelazi odlaze u povijest, a ljude ćemo rasporediti na druge poslove. Pojačat ćemo prisutnost kontrole u policijskim upravama na granici s državama koje nisu u EU – Srbija, BiH, dijelom i Crna Gora, a to znači rekosntrukciju policije.”
Vlada je danas održala zatvorenu sjednicu na kojoj je usvojeno stajalište Republike Hrvatske za sastanak Vijeća za pravosuđe i unutarnje poslove na kojem se, među ostalim, odlučuje i o
punoj primjeni odredaba šengenske pravne stečevine u Hrvatskoj.
"Na sjednici Vlade u okviru stajališta za Vijeće usvojena je i Izjava Republike Hrvatske u odnosu na ulaganje jednostrane Izjave Slovenije iz koje je vidljivo da Slovenija podržava ulazak Hrvatske u Schengen te ističe postojanje pravnog učinka arbitražne odluke na definiranje granice između dviju država. Hrvatska je u svojoj Izjavi navela kako se na temelju jednoglasnog Zaključka Hrvatskog sabora, od 29. srpnja 2015., povukla iz arbitražnog postupka zbog materijalnih povreda Sporazuma o arbitraži te ponovila svoj ranije zauzeti stav o arbitražnoj odluci donesenoj 2017. godine. Ujedno, istaknula je kontinuiranu spremnost za nastavak bilateralnog dijaloga u svrhu iznalaženja zajedničkog rješenja.
Pozdravljamo jednoglasnu odluku svih članica, kojom je potvrđeno članstvo Hrvatske u schengenskom prostoru s 1. siječnja 2023. Na tome je Vlada predano radila, ispunivši sve potrebne kriterije, što su prepoznale i sve europske institucije koje su Hrvatskoj dale pozitivnu ocjenu. Članstvo u schengenskom prostoru donijet će niz prednosti za hrvatske građane i gospodarstvo, posebice u pogledu slobode kretanja i prelaska granica, bržeg i lakšeg protoka roba i usluga te daljnjeg rasta turističkog prometa, uz brojne druge", objavili su iz vlade.
Ministar Rakušan je na pitanje novinara je li postojala opasnost da zbog izostanka suglasnosti za Bugarsku i Rumunjsku dođe u opasnost i konsenzus oko Hrvatske, odgovorio da je spriječio takve pokušaje.
"Nastojali smo spriječiti tu vrstu opasnosti", rekao je Rakušan.
Prema diplomatskim izvorima, Njemačka i Luksemburg su pokušavali izvršiti pritisak na Austriju i Nizozemsku govoreći da treba pustiti sve tri zemlje ili nijednu, ali su na kraju od toga odustali.
>> Opširnije
MIRO BULJ, saborski zastupnik Mosta i gradonačelnik Sinja, u Studiju uživo N1 televizije komentirao je aktualne političke teme.
>> Opširnije
Rasprava o ulasku Hrvatske u Schengen bila je dugačka, na trenutke i emotivna, javlja HRT. Na Vijeću nije bilo jednostavno jer Bugarska i Rumunjska, dvije zemlje koje su imale snažnu podršku većine članica, na kraju nisu prošle jer su se tome usprotivile Austrija i Nizozemska. Hrvatsku je podržala i Slovenija. U zapisnik Vijeća ušle su izjave obiju država.
U slovenskoj izjavi stoji da je međunarodna granica između Hrvatske i Slovenije određena arbitražnom odlukom, a u hrvatskoj izjavi stoji da se Hrvatska povukla iz arbitražnog sudišta jednoglasnom odlukom sabora i da se granica tek treba odrediti u zajedničkom dijalogu.
MINISTAR unutarnjih poslova Davor Božinović iz Bruxellesa je komentirao ulazak Hrvatske u Schengen.
>> Opširnije
HRVATSKA udruga poslodavaca (HUP) ocijenila je danas da ulazak Hrvatske u šengenski prostor te potpisivanje Konvencije o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između Hrvatske i SAD-a predstavljaju snažan poticaj hrvatskom gospodarstvu.
>> Opširnije
Predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola na Twitteru je izrazila dobrodošlicu Hrvatskoj u Schengenu, i to na hrvatskom jeziku.
"Dobro došla, Hrvatska! Čestitke od srca Hrvatskoj, najnovijoj članici šengenske zone. Važan i zaslužen korak za hrvatske građane. Puno ste radili da biste to ostvarili", napisala je.
Predsjednik Hrvatske gospodarske komore (HGK) Luka Burilović je istaknuo da je ulaskom u schengenski prostor i eurozonu Hrvatska postigla dva najvažnija vanjskopolitička cilja zacrtana pristupanjem u EU, a o važnosti toga govori podatak da je robna razmjena sa schengenskim prostorom lani iznosila 34.5 milijardi eura.
"Ulaskom Hrvatske u schengenski prostor i eurozonu postigli smo dva najvažnija vanjskopolitička cilja koje smo zacrtali pristupanjem u Europsku uniju. Istovremeno, usvajanje zajedničke valute i ulazak u Schengen ujedno je i priključivanje samoj institucionalnoj jezgri EU koju čini 18 europskih država", istaknuo je Burilović povodom odluke ministara unutarnjih poslova EU članica u četvrtak na sastanku u Bruxellesu da Hrvatska postaje 27. članica Schengena.
Za manje od mjesec dana, od 1. siječnja 2023., ukidaju se tako granične kontrole na kopnenim i pomorskim graničnim prijelazima prema EU zemljama, a na proljeće, 26. ožujka 2023., u zračnim lukama.
Burilović je dodao da o važnosti ulaska govori i podatak da je robna razmjena sa schengenskim prostorom u 2021. godini iznosila 34.5 milijardi eura, odnosno 73.9 posto ukupne hrvatske robne razmjene.
"U taj jedinstveni nadnacionalni prostor i propulzivno tržište koje broji gotovo 430 milijuna stanovnika, Hrvatska je prošle godine najviše izvezla električnih strojeva i opreme te mineralnih goriva i ulja što čini više od 20 posto ukupnog hrvatskog izvoza u Schengen", kazao je.
"Hrvatska je duboko integrirana kao ostale zemlje. Sloboda kretanja je jedna od najvećih sloboda. Velika vijest za Hrvatsku, mogu reći pobjeda", rekla je Dubravka Šuica, povjerenica je za demokraciju i demografiju EK, zahvalivši svima.
"Hrvatska je zadovoljila visoke kriterije", dodala je. Izrazila je nadu da će uspjeti i drugim zemljama pomoći na putu prema Schengenu.
Ministar Davor Božinović iz Bruxellesa je poručio:
"Konačno možemo reći da je Hrvatska u Schengenu i da hrvatski građani ulaze u najveću zonu slobodnog kretanja u svijetu. Ništa nije palo s neba. Bili smo suzdržani u komentarima zato što je to takav proces. Znali smo od početka da neće biti lako, da će biti teškoća, da će biti sumnjičavosti, onih koji će propitkivati što radimo, da ćemo i mi napraviti pokoju grešku.
Pokazali smo da način na koji smo vodili proces, za Hrvatsku nema granica.
Mogu se samo zahvaliti svima koji vodili proces pristupanja, od policajaca na granici do Vlade. Svi su dali veliki obol ovom uspjehu, velikom uspjehu.
Ulazimo u trenutku kad je malo zemalja bilo spremno razgovarati o proširenju. Ali znali smo da smo ustrajnim radom doveli države članice do toga da se Hrvatsku ne može zaustaviti. Išli smo odlučno da za EU nije bilo druge mogućnosti osim da Hrvatska uđe u Schengen. Veliko je zadovoljstvo vratiti se nekoliko godina unazad i reći da si ponosan na ono što smo napravili. Taj 281 uvjet nije samo činjenica koju ponavljamo, nego konkretni poslovi koje smo vodili.
Hrvatska je pokazala da je s pravom članica EU, da je u stanju, iako nismo velika zemlja, provesti sve uvjete i siguran sam da je primitkom Hrvatske EU na velikom dobitku. Prava poruka je da su ovo hrvatski građani zaslužili, ovo je zbog njih. Ovo će biti i poticaj hrvatskom gospodarstvu."
JEDNOGLASNOM odlukom na sastanku ministara unutarnjih poslova država članica u Bruxellesu Hrvatska postaje 27. članica šengenskog prostora i za manje od mjesec dana ukidaju se granične kontrole na kopnenim i pomorskim graničnim prijelazima, a na proljeće u zračnim lukama.
>> Opširnije
ULAZAK Hrvatske u šengenski prostor snažan je impuls za hrvatski turizam, koji će dati dodatan poticaj rastu turističkog prometa i konkurentnosti sektora jer će sigurno osnažiti interes za hrvatskom turističkom ponudom, ocijenili su iz Hrvatske udruge turizma (HUT).
>> Opširnije
OBJAVLJENA je slovenska jednostrana izjava o ulasku u Schengen, u kojoj se spominje arbitraža, Hrvatska je odgovorila svojom jednostranom izjavom.
>> Opširnije
Hrvatska je sastanku ministara unutarnjih poslova država članica EU-a dobila jednoglasnu potporu za ulazak u šengenski prostor, dok za Bugarsku i Rumunjsku nije bilo konsenzusa, doznaje se iz diplomatskih izvora.
Bugarska i Rumunjska nisu dobile potporu jer je izostao konsenzus.
Šengenski prostor širi se prvi put nakon više od deset godina, od Nove godine Hrvatska postaje članicom toga prostora, objavilo je češko predsjedništvo Vijećem EU.
“Šengensko područje se proširuje prvi put nakon više od desetljeća, zahvaljujući češkom predsjedništvu. Ministri su potvrdili članstvo Hrvatske od 1. siječnja 2023. godine”, objavilo je češko predsjedništvo na svom službenom Twitteru.
Na sjednici Vijeća za pravosuđe i unutarnje poslove države članice donijele su jednoglasnu političku odluku o pristupanju Republike Hrvatske Schengenu. Time je Vijeće potvrdilo punu primjenu pravila schengenske pravne stečevine u Republici Hrvatskoj čime Hrvatska od 1. siječnja 2023. postaje članicom Schengena. Odluku o ulasku Hrvatske u Schengen komentirao je hrvatski zastupnik u Europskom parlamentu, Tomislav Sokol, član Odbora za unutarnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta (IMCO).
"Za Hrvatsku i njezine državljane ulazak u schengenski prostor predstavlja ostvarenje strateškog interesa punopravne pripadnosti Europi i Zapadu. Sloboda kretanja unutar schengenskog prostora osigurat će bolju prometnu povezanost, jačanje vanjskih granica te jednostavniju gospodarsku suradnju Hrvatske i ostatka EU. Biti članicom Schengena znači biti dijelom najvećeg područja slobodnog kretanja u svijetu, a najveće koristi od toga imat će hrvatski građani", istaknuo je.
"Sindikat policije Hrvatske s radošću pozdravlja odluku o ulasku Republike Hrvatske u Schengen koja je upravo donesena na sjednici ministara unutarnjih poslova država članica Europske unije i šengenskog prostora. Smatramo da je riječ o povijesnom danu za našu državu i ovim se putem zahvaljujemo svim zaposlenicima Ministarstva unutarnjih poslova RH, ministru, glavnom ravnatelju policije i svima ostalima koji su sada, ali i proteklih desetak godina koliko traju pripreme za naš ulazak u Schengen, sudjelovali u ostvarenju ovog velikog cilja.
Vjerujemo kako će učinci ovog ulaska biti pozitivni za sve nas, a prije svega za građane Republike Hrvatske koji će sada u punini koristiti sve pozitivne prednosti života bez granica i slobodnom protoku ljudi, roba i kapitala. Ulaskom u Schengen, Republika Hrvatska konačno ulazi tamo gdje joj je mjesto, u obitelj europskih naroda kojima je pripadala i u vremenima kada smo se nalazili u nekim po nas nepovoljnim državnim okvirima.
Za policiju se ovime povećavaju izazovi jer će Europa bez granica omogućiti i lakše putovanje i komunikaciju kriminalaca, ali Hrvatska je kroz evaluaciju i pripreme za ulazak u Schengen pokazala da se s tim može uspješno nositi. Za to su osobito spremni naši policijski službenici koji su izuzetno profesionalni i dobro obavljaju svoje poslove. Spremni su za sve izazove i da Hrvatska ostane sigurna zemlja u kojoj građani mirno žive", priopćili su iz Sindikata policije Hrvatske.
"Hrvatska je u Schengenu! Na našem europskom putu više nema granica. Ispunili smo sve uvjete, prošli dug i zahtjevan proces te je na Vijeću za unutarnje poslove odluka donesena u potpunom suglasju. S Hrvatskom u Schengenu na dobitku su svi – građani, gospodarstvo, Hrvatska i EU", napisao je ministar unutarnjih poslova i potpredsjednik vlade Davor Božinović.
"Hrvatska je dobila jednoglasnu podršku Vijeća za unutarnje poslove i pravosuđe - 1. siječnja 2023. postajemo članica Schengena! U godini isporuke ostvarili smo strateške ciljeve Vlade Republike Hrvatske, od kojih će najveću korist imati građani i gospodarstvo!" objavio je premijer Andrej Plenković na Facebooku.
Ministri unutarnjih poslova država članica EU i šengenskog prostora donijeli su danas u Bruxellesu konačnu odluku - Hrvatska je od 1. siječnja 2023. punopravna članica Schengena.
O Hrvatskoj se glasalo pojedinačno, dok će se o Bugarskoj i Rumunjskoj glasati zasebno i očekuje se da će Austrija na te zemlje staviti veto.
Kako je najavio MUP-ov načelnik za granice Zoran Ničeno, 1. siječnja će se ukloniti rampe na granicama sa Slovenijom i Mađarskom i prometovat će se nesmetano, kao i u željezničkom prometu te u pomorskom prometu prema Italiji.
Strani dopisnik iz Bruxellesa Jack Parrock javio je da se ministri unutarnjih poslova EU zasad ne mogu dogovoriti o ulasku Hrvatske u Schengen. Sada se odvijaju zasebni pregovori, naveo je. Podsjetimo, Austrija želi staviti veto na Rumunjsku i Bugarsku, dok se ulasku Hrvatske u zajednički europski prostor ne protivi.
Dodao je kako mu izvori govore da Njemačka i Luksemburg sada prijete da će blokirati Hrvatsku ako Austrija ne makne veto na Bugarsku i Rumunjsku.
I dalje traje sastanak oko ulaska Hrvatske u Schengen.
Zemlje su, čini se, suglasne s ulaskom Hrvatske, no postoje problemi s ulaskom Bugarske i Rumunjske jer se Austrija protivi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati