Hrvatska vlada podržala proglašenje Holodomora genocidom
![Hrvatska vlada podržala proglašenje Holodomora genocidom](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/ba49dc35-2ecc-4918-aab3-240ea9211af4.jpg?width=765&height=402)
HRVATSKA vlada podržala je danas na sjednici inicijativu Hrvatskog sabora da se Holodomor proglasi genocidom nad ukrajinskim narodom. "Podržavamo tu inicijativu koju su pokrenuli klubovi u Hrvatskom saboru", kazao je Plenković na sjednici vlade.
Državni tajnik u ministarstvu vanjskih poslova Zdenko Lucić kazao je kako "predloženom deklaracijom Hrvatski sabor priznaje Holodomor - prisilno izazvanu glad koju je smišljeno i organizirano proveo komunistički staljinistički režim u Ukrajini u razdoblju 1932-1933. - kao zločin genocida nad ukrajinskim narodom".
Procjenjuje se da je između 4 i 6 milijuna Ukrajinaca umrlo tijekom Holodomora (Gladomora) 1932./1933., odnosno velike gladi koju su izazvale sovjetske vlasti. Holodomor su kao genocid priznali više od 20 zemalja te Europski parlament.
![](/Content/img/loader_40px.gif)
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati