Hrvatska znanstvenica ubrizgala si je viruse u rak, rezultati su sjajni
UGLEDNI znanstveni časopis Nature, ali i brojni drugi mediji, ovih su dana prenijeli priču o hrvatskoj znanstvenici Beati Halassy koja je uspješno suzbila vlastiti rak dojke tako što je u njega ubrizgavala viruse koje je sama uzgojila u laboratoriju.
Tvrdokoran rak dojke
Nakon što je ostvarila odlične rezultate odlučila ih je negdje objaviti. To joj je konačno pošlo za rukom u časopisu Vaccines, međutim ne bez problema. Naime, njezin slučaj pokrenuo je rasprave o etičnosti provođenja eksperimentalnog samoliječenja.
Virologinja sa Sveučilišta u Zagrebu Beata Halassy (53) otkrila je 2020. da ima rak dojke 3. stadija na mjestu na kojem joj je prethodno obavljeno uklanjanje dojke zbog postojanja tumora. Bio je to drugi povratak raka nakon mastektomije lijeve dojke, a ona nije željela ponovno prolaziti kroz kemoterapiju.
Svijest o rizicima
Halassy je proučila literaturu i odlučila sama isprobati liječenje tzv. onkolitičkom viroterapijom (OVT) s dva virusa koje još nije prošlo klinička ispitivanja. Bila je svjesna da postoje određeni rizici pojave ozbiljnih nuspojava, osobito od virusa vezikularnog stomatitisa VSV-a.
Naime, pokazalo se da divlji tip VSV-a izaziva neurotoksičnost kod primata koji nisu ljudi, ali samo nakon izravne intratekalne inokulacije. Autori su u radu istaknuli da njegova neurotoksičnost do sada nije zabilježena ni kod jedne životinjske vrste nakon primjene bilo kojim drugim putem, posebno ne potkožno.
"Divlji tip VSV-a nije izazvao nikakve znakove neuroloških simptoma nakon intratumoralne primjene u ovom prikazanom slučaju", stoji u tekstu studije. Nakon završetka terapije, koja je trajala dva mjeseca, tumor joj je odstranjen i do danas se nije vratio.
Nova terapija na pomolu
OVT je novi pristup u liječenju koji koristi viruse za napad na stanice raka i za aktiviranje imunološkog sustava koji se uključuje u uništavanje tumorskih stanica.
Većina kliničkih ispitivanja OVT-a dosad se provodila kod kasnih stadija raka, no od nedavno ta se terapija istražuje i u ranijim fazama bolesti. Jedna vrsta OVT-a, nazvana T-VEC, odobrena je u SAD-u za liječenje metastatskog melanoma, agresivnog raka kože, međutim za sada još nema odobrenih OVT agensa za liječenje raka dojke.
Napad s dva virusa
Halassy je naglasila da nije stručnjakinja za OVT, no njezino dugogodišnje iskustvo u radu s virusima omogućilo joj je da provede dobro informirani eksperiment. Odabrala je napasti tumor s dva različita virusa - virusom ospica, a potom i virusom vezikularnog stomatitisa (VSV).
U objavljenom radu autori su objasnili zašto su se odlučili za ovu kombinaciju:
"Soj cjepiva protiv ospica Edmonston-Zagreb poznat je po svojoj sigurnosti u pedijatrijskim cjepivima koja se koriste više od 40 godina. Karcinomi dojke u izobilju iskazuju površinske receptore CD46 i nektin-4, koje soj cjepiva protiv ospica, osobito virusi iz Edmonston linije cjepiva, koriste za ulazak u stanice. Stoga je upotreba soja Edmonston-Zagreb smatrana prikladnom. Osim toga, onkolitička viroterapija (OVT) s virusom ospica klinički je testirana kod pacijenata s uznapredovalim stadijima različitih vrsta karcinoma dojke. VSV je patogen životinja, ali je gotovo nepatogen za ljude i u najgorem slučaju uzrokuje simptome slične gripi. Pokazalo se da pruža zaštitu od ponovne infekcije u mišjem modelu karcinoma dojke."
Tim je u tretmanu koristio viruse koji nisu bili genetski modificirani kako bi se poboljšala njihova onkolitička svojstva. Halassy ih je sama pripremala u laboratoriju i ubrizgavala izravno u tumor tijekom dvomjesečnog razdoblja. Onkolozi su pristali nadzirati tijek terapije kako bi u slučaju problema mogla prijeći na konvencionalnu kemoterapiju.
Sjajan uspjeh
Pristup je bio učinkovit. Tumor se značajno smanjio i nije infiltrirao ni mišić ispod ni kožu iznad. Štoviše, postao je mekši i odvojio se od mišića i kože tako da je uspješno kirurški odstranjen. Halassy je dodatno završila jednogodišnju adjuvantnu terapiju trastuzumabom, u skladu s preporukama za liječenje raka dojke.
Prije ovog eksperimentalnog tretmana, Halassy je imala dva lokalna povratka raka dojke u intervalima od 22 i 21 mjeseca. Nasuprot tome, nakon terapije OVT-om u remisiji je već 45 mjeseci. Analiza tumora nakon uklanjanja pokazala je prisutnost imunoloških stanica limfocita, što sugerira da je terapija djelovala i potaknula imunološki odgovor.
Etičke dvojbe
Halassy je smatrala da je njezina odgovornost da objavi svoja otkrića, no doživjela je desetak odbijanja raznih časopisa, uglavnom zbog etičkih pitanja vezanih uz eksperimentiranje na samoj sebi.
"Glavna briga uvijek su bila etička pitanja", izjavila je za Nature Halassy.
Autori su u tekstu jasno istaknuli da samoliječenje onkolitičkim virusima ne bi trebalo biti prvi pristup u tretiranju dijagnosticiranog raka. No objasnili su da žele potaknuti provedbu formalnih kliničkih ispitivanja za procjenu onkolitičke viroterapije (OVT) u ranoj fazi raka.
"Uspjeh opisanog samoliječenja lokalno rekurentnog raka dojke s MeV i VSV pripravcima podržava mogućnost da se smanjenje tumora i smanjenje stadija prije operacije može učinkovito postići primjenom OVT-a, koji, ako se primijeni kod pacijenata s ranijim stadijima raka, također može učinkovito inducirati antitumorski imunitet. Posljedično, može se postići bolja kontrola i dugoročni ishod bolesti", navode autori.
Teško može biti primjer drugima
Jacob Sherkow, stručnjak za etiku u medicini, u Natureu je naveo da problem nije u tome što je Halassy koristila samoeksperimentiranje, već u mogućnosti da bi objavljivanje tog eksperimenta moglo potaknuti druge na odbacivanje konvencionalnog liječenja. No istovremeno je naglasio da je važno očuvati znanja stečena takvim istraživanjem.
Prema pisanju Naturea, Halassy nije požalila zbog samoliječenja ni zbog svojeg upornog nastojanja da objavi rezultate. Smatra da je malo vjerojatno da će je netko pokušati kopirati, jer tretman zahtijeva puno znanstvenog znanja, vještina i opreme.
S druge strane, njezino iskustvo s ovim eksperimentom otvorilo joj je novi smjer u istraživanju. U rujnu je dobila sredstva za istraživanje OVT-a za liječenje raka kod domaćih životinja.
"Fokus mog laboratorija potpuno se promijenio zbog pozitivnog iskustva s mojim samoliječenjem", zaključila je hrvatska znanstvenica.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati