HUPIS: Zakon o igrama na sreću ne rješava ključne probleme, pozivamo Vladu na dijalog

POČETKOM ožujka Vlada je najavila kako će u saborsku proceduru uputiti konačni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o igrama na sreću.
Predložene izmjene Zakona o igrama na sreću donose niz novih pravila koja bi mogla značajno utjecati na poslovanje legalnih priređivača, ali i na stabilnost tržišta i prihode državnog proračuna. Na najavu novog zakona reagirala je Hrvatska udruga priređivača igara na sreću (HUPIS) iz koje su pozval na otvoreni dijalog s Vladom i regulatornim tijelima kako bi se pronašla rješenja koja će omogućiti učinkovitu zaštitu potrošača, očuvanje radnih mjesta i suzbijanje ilegalnog tržišta.
Iz HUPIS-a naglašavaju kako je, prema dostupnim podacima, više od 7.000 ljudi zaposleno je u sektoru igara na sreću, a doprinos industrije državnom proračunu kroz poreze i naknade značajan je faktor fiskalne stabilnosti. Iako su, stoji u priopćenju HUPIS-a, svjesni potrebe za regulacijom koja će osigurati odgovorno igranje i zaštitu potrošača, pojedine odredbe predloženog zakona otvaraju pitanje njihove provedivosti i dugoročnog utjecaja na sektor.
Ključni izazovi koje donosi novi zakon
Jedan od najvećih problema koji već godinama ugrožava tržište je visok udio ilegalnih priređivača, koji, prema HUPIS-u, trenutno čine 38% tržišta. Za razliku od legalnih operatera, oni ne podliježu regulaciji, ne plaćaju poreze i ne primjenjuju mjere zaštite igrača. Bez učinkovitog nadzora i mehanizama suzbijanja ilegalnih platformi, strože mjere za legalne priređivače mogle bi imati suprotan učinak – potaknuti preusmjeravanje igrača prema nereguliranom tržištu, stoji u priopćenju.
HUPIS također upozorava da značajna povećanja financijskih i regulatornih obveza mogu rezultirati zatvaranjem velikog broja poslovnica, smanjenjem broja radnih mjesta i gubitkom dijela prihoda državnog proračuna. Iskustva iz drugih zemalja pokazala su, naglašavaju, da je suradnja regulatora i industrije ključna za postizanje ravnoteže između zaštite potrošača i stabilnosti tržišta.
Otvoren dijalog kao rješenje
HUPIS naglašava da je otvoren za suradnju i vjeruje da je moguće pronaći rješenja koja će osigurati stabilno i transparentno tržište. Regulacija bi trebala biti usmjerena na stvarne probleme, prije svega na smanjenje ilegalnog tržišta i zaštitu igrača kroz odgovorno poslovanje, dodaju iz Udruge te pozivaju Vladu da zajedno s regulatorima i stručnjacima iz sektora razviju nove modele koji će osigurati ravnotežu između regulacije i tržišne održivost, pojačati mehanizme borbe protiv ilegalnog klađenja, očuvati radna mjesta i potaknuti odgovorno poslovanje te omogućiti transparentno informiranje potrošača i zaštitu igrača.
"Vjerujemo da kroz dijalog možemo pronaći rješenja koja će biti u interesu svih – potrošača, države i industrije. Otvoreni smo za razgovor i spremni dati svoj doprinos u izgradnji regulative koja će biti dugoročno održiva", poručuju za kraj iz HUPIS-a.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati