Index Istrage: Objavljujemo dokaze da Hrvatske šume jesu leglo kriminala HDZ-a
ANDREJ PLENKOVIĆ, kao i njegovi HDZ-ovi ministri i državni tajnici, našli su se ovih dana "u čudu" nakon izjave Josipa Dabre, sada već bivšeg potpredsjednika vlade i ministra poljoprivrede, u kojoj je spomenuo kriminal u Hrvatskim šumama (HŠ). Dabro je rekao da je u HŠ-u "leglo kriminala" te zagonetno dodao da mu je "šef rekao da šuti o kriminalu" u toj državnoj tvrtki. Naime, Dabrov resor kao ministra poljoprivrede u Plenkovićevoj vladi bile su upravo Hrvatske šume.
>>Dabro kaže da su Hrvatske šume leglo kriminala. Ministrica: O tome ne znam ništa
Bivša ministrica poljoprivrede, HDZ-ovka Marija Vučković, koja je do svibnja prošle godine vodila taj resor, rekla je da o kriminalu u HŠ-u ne zna ništa. Naime, ona ističe da su ukazivanja na nepravilnosti u njezinom prijašnjem resoru bila svakodnevna i da je sve "prosljeđivala institucijama".
Svi su znali za nalaz državne revizije
Nediljko Dujić, aktualni šef Uprave HŠ-a, naglasio je da je njima cilj nulta stopa kriminala i korupcije unutar HŠ-a, kao i da Dabro "izmišlja štetu".
No, to ne može biti istina, doznaju Index istrage. Osim sudskih, za sada nepravomoćnih presuda te rješenja AZTN-a, postoji i nalaz državne revizije koji se odnosi na period od 2021. do 2022. godine. U njemu je jasno i nedvojbeno ukazano na kriminalne radnje unutar ove državne tvrtke. Nalaz revizije, s kojim su bili upoznati i premijer i ministri, postao je javan polovinom prošle godine.
HDZ-ovci u Hrvatskim šumama i HGK
Kada se detaljno čita nalaz revizije od 77 stranica, jasno je da su u malverzacije bili uključeni sada već bivši predsjednik Uprave, HDZ-ov Krunoslav Jakupčić, koji je tu dužnost obnašao od 2017. godine do studenog 2022. godine, HDZ-ov Nediljko Dujić, koji je u tom periodu bio savjetnik Uprave, a od studenog 2022. godine je predsjednik Uprave, te tadašnji i današnji članovi Uprave HŠ-a, HDZ-ov Ante Sabljić i HDZ-ov Igor Fazekaš, kao i šef Hrvatske gospodarske komore, HDZ-ov Luka Burilović.
U dokumentu revizije jasno stoji da je Uprava HŠ-a umjesto da prodaje trupce, odnosno svoje proizvode, po godišnjem planu i jasnim pravilima, kreirala posebne cijene, daleko niže od tržišnih, izravno u dogovoru s određenim kupcima, koji su bili povlašteni u odnosu na druge tvrtke u Hrvatskoj. Štoviše, Uprava HŠ-a s pojedinim kupcima je dogovarala i prodaju vlastitih drvnih sortimenata, odnosno kome će se sirovine HŠ-a prodavati.
U posjedu smo jedne takve odluke o korekciji cijene drvnih sortimenata, u kojoj nisu vidljivi ni kriteriji, a ni obrazloženja, a potpisali su je kupci i članovi Uprave HŠ-a. Zanimljivo je da se među potpisima nalazi i onaj Ivića Pašalića, vlasnika tvrtke Mundus Viridis, koja se bavi proizvodnjom furnira i ostalih ploča od drva. Pašalić je danas predsjednik HUP-ove Udruge drvne i papirne industrije, a po jednom od sugovornika Indexa, Nikoli Požgaju, upravo je Pašalić bio jedan od inicijatora tih malverzacija.
No, krenimo redom.
Model prodaje sirovina promijenjen dolaskom HDZ-a na vlast
HŠ već godinama provodi kupoprodaju vlastitih trupaca i tzv. prostornog drva, a godišnje se kupcima raspodijeli okvirno 2.200.000 m3 trupaca u približnoj vrijednosti od preko 175 milijuna eura godišnje. Najveći dio sirovina raspodjeljuje se, odnosno prodaje kupcima, na temelju godišnjih ugovora. Dio proizvoda, koji predstavljaju viškove, prodaje se na tržištu gdje se cijena određuje licitacijama. Ukratko, tko ponudi više, njemu idu sirovine.
Model bodovanja domaćih kupaca koji mogu kupiti određeni broj tih sirovina po povoljnim cijenama mijenja se dolaskom HDZ-a na vlast, 2017. godine, a napušta se koncept utvrđivanja cijene po formuli već se cijena utvrđuje po dogovoru između HŠ-a i Udruženja drvno-prerađivačke industrije. To udruženje djeluje u sklopu Hrvatske gospodarske komore, gdje godinama vlada kontroverzni HDZ-ov Luka Burilović.
Pojednostavljeno rečeno, članice tog udruženja nisu ništa drugo nego kupci tih sirovina HŠ-a. Naime, 2017. godine HŠ je donio tzv. "Pismo razumijevanja za ugovaranje okvirnih i godišnjih ugovora" za kupoprodaju sirovina.
U tom dokumentu stajalo je da je za provedbu ugovaranja godišnjih ugovora za kupoprodaju nadležno Povjerenstvo koje se sastoji od dva člana HŠ-a i dva člana Udruženja HGK. No, kako je utvrdila državna revizija, to povjerenstvo zapravo nikada nije formalno osnovano, a članovi HGK nisu nikako smjeli biti ondje i sudjelovati u kreiranju cijena jer su oni zapravo - kupci.
Posao Uprave bile su sirovine i njihova prodaja
"Revizijom je utvrđeno da je Društvo do travnja 2021. održavalo sastanke na kojima su bili nazočni članovi Uprave, direktorica i rukovoditelj Sektora komercijalnih poslova te dva člana Udruženja, uz koje je navedeno da su članovi Povjerenstva. Uz spomenute sudionike, na pojedinim sastancima bili su nazočni i drugi zaposlenici Društva te članovi Udruženja, koji su ujedno i kupci drvnih sortimenata", stoji u nalazu državne revizije.
Revizija je utvrdila da je to tijelo u kojem su bili kupci sirovina odlučivalo o prodaji sirovina HŠ-a. Reviziji nije bilo jasno na temelju čega je HŠ organizirao sastanke na kojima su sudjelovali kupci i na kojima se raspravljalo o pitanjima vezanim za prodaju drvnih sortimenata s obzirom na to da je prodaja drvnih sortimenata u nadležnosti HŠ-a.
"Prodaja drvnih sortimenata utvrđena je odredbama Pravilnika o prodaji proizvoda i usluga i odlukama Uprave HŠ-a o načinima i uvjetima prodaje drvnih sortimenata prema kojima je prodaja drvnih sortimenata jedna od djelatnosti HŠ-a", stajalo je u nalazu državne revizije.
Kupci nisu dali da HŠ kreira cijenu vlastitih sirovina
Nevjerojatan je primjer iz studenog 2020. godine, kada je Uprava HŠ-a predložila povećanje cijena hrasta kitnjaka za 4.5 posto i lužnjaka za 2 posto, međutim, na sastanku s kupcima odlučeno je da se cjenik glavnih šumskih proizvoda za 2021. neće mijenjati.
Kako smo istražili, 2021. godine, primjerice, povlaštena cijena za hrast lužnjak bila je 82.46 eura po m3. Cijena koja je postignuta na javnom nadmetanju za taj sortiment iznosila je u prosjeku 184.57 eura po m3. To je 123 posto veća cijena od one koju je HŠ dogovorio izravno s kupcima.
"Iz dokumentacije Društva nije vidljivo zašto je Uprava Društva, u čijoj je nadležnosti donošenje cjenika, organizirala sastanak s predstavnicima Udruženja, a posebno što su oni ujedno bili ugovorni kupci te su mogli izravno utjecati na utvrđivanje visine cijene drvnih sortimenata", stoji u zaključcima nalaza revizije, gdje je također naglašeno da im nikako nije jasno na temelju čega je uopće utvrđena cijena šumskih proizvoda.
Naime, cijene su se po Zakonu morale formirati tako da ih donosi Uprava HŠ-a na prijedlog nadležnog sektora i morale su biti u skladu važećim propisima, odnosno sukladne ponudi i potražnji. To HŠ nije radio već se dogovarao s dijelom kupaca.
O dodjeli drvnih sortimenata HŠ-a odlučivali kupci
Isto tako, na javnim dražbama, na kojima su se kupovale sirovine, događale su se nemale malverzacije. Valja naglasiti da je zbog tih javnih dražbi postupak protiv HŠ-a već otvorila Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja jer su o dodjeli drvnih sortimenata po javnim pozivima odlučivali i sami kupci, i to preko Udruženja HGK.
Oni su kod izbora tko će dobiti sirovine HŠ-a donosili nejasne, netransparentne i nejednake uvjete prema poduzetnicima koji su međusobno konkurenti.
Konkretno, riječ je o zlouporabi vladajućeg položaja, stoji u nalazu Državne revizije. Tek u kolovozu 2023. godine, a revizija se bavila 2021. i 2022. godinom, HŠ se obvezao da će "prilikom dodjele količina drvnih sortimenta na javnim pozivima za zaključivanje okvirnih i godišnjih ugovora primjenjivati jednake, jasne i transparentne uvjete".
Iz toga proizlazi da se HŠ 2023. godine obvezao da će napustiti dotadašnju praksu te od tada poslovati u skladu sa zakonom. Uz nalaz revizije koji je postao javan, kako smo naglasili, sredinom prošle godine, članovi vlade morali su znati i za presudu Općinskog građanskog suda u Zagrebu, po tužbi tvrtke Massive Panels d.o.o., koja je dio Požgaj Grupe i bavi se proizvodnjom namještaja, parketa i drugih proizvoda od drva.
Postoji i nepravomoćna presuda
Naime, presudom je utvrđeno da je HGK, kao krovna institucija odgovorna za rad Udruženja drvno-prerađivačke industrije, provodio niz protuzakonitih radnji u postupku provedbe "Pisma razumijevanja", odnosno dodjele proizvoda i kreiranja cijena HŠ-a, i to na štetu Požgaj Grupe.
"Mi smo bili ti koji smo početkom 2020. godine od Ministarstva poljoprivrede i HGK zatražili reviziju", otkriva Požgaj u razgovoru za Index i dodaje da su zbog prijava eliminirani s liste kupaca državne sirovine. Kako kaže Požgaj, glavnu ulogu u tome odradio je Ivić Pašalić, koji je ujedno koordinator cijelog ovog modela.
"Započeli smo javnu kampanju i uputili daljnje prijave prema svim tijelima, uključujući Državni ured za reviziju, AZTN, Europsku komisiju, DORH i druge. Evidentno je da je 2018. godine promijenjen model isključivo da se uvede kontrola interesne skupine nad državnim resursom", zaključuje Požgaj.
Glavni akteri i dalje na svojim pozicijama. Osim Jakupčića, on je u mirovini
Kao što smo napisali u uvodu, glavni akteri i dalje su na ključnim pozicijama unutar HŠ-a, osim Jakupčića. Podsjetimo, on je uhićen u svibnju 2020. godine u aferi vjetropark Krš-Pađene, no vlada ga je smijenila s mjesta šefa HŠ-a tek dvije godine kasnije, odnosno u studenom 2022. Do tada je radio u HŠ-u.
"S obzirom na istek mandata i odlazak u mirovinu dosadašnjeg predsjednika Uprave društva Hrvatske šume d.o.o. Krunoslava Jakupčića", stoji u odluci koju je tada potpisao premijer Plenković. Tada je na zatvorenoj sjednici vlade imenovan Dujić kao njegov nasljednik te je od prosinca 2017. godine bio savjetnik Uprave.
Dujić je prije nekoliko dana izjavio da je upravo on, kao šef HŠ-a, uveo transparentnost. No, ako i jest uveo transparentnost, jasno je iz kronologije događaja da je na to bio primoran po nalazima revizije, AZTN-a i suda.
*********
Istraživačko novinarstvo je najskuplje i financijski potpuno neisplativo novinarstvo. Ako vam je stalo do borbe za transparentnost, podržite Index Istrage donacijom. Sav novac prikupljen kroz Index Istrage bit će utrošen jedino i isključivo na najbolje istraživačke novinare i 100% neovisno i odvažno istraživačko novinarstvo.
Opširnije: https://www.istrage.hr/doniraj
Originalno objavljeno na Index Istrage
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati