Infektolog Kutleša: Teško da će nas koronavirus mimoići, očekujem ga u Hrvatskoj
U HRVATSKOJ se u zadnja tri slučaja posumnjalo na koronavirus, a ohrabruje to što su nalazi pokazali kako nije riječ o tome virusu. Infektolog dr. Marko Kutleša iz Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević" rekao je u Studiju 4 HRT-a kako očekuju da će se virus pojaviti i u Hrvatskoj.
"Čini se da je vrlo mala šansa da će nas izbjeći koronavirus. Očekujemo da će se pojaviti i pacijenti u Hrvatskoj", kazao je dr. Kutleša.
Na pitanje kakav će tretman imati 50-ak omiških srednjoškolaca koji su se hitno vratili s ekskurzije sa sjevera Italije, dr. Kutleša je rekao:
"Očekujem da će oni biti kod kuće i da će se pratiti simptomi. Ako se dogode simptomi, zove se epidemiologa i onda se upućuju u bolnicu."
Iako se virus pojavio i u Njemačkoj i u Francuskoj, ondje su brojke ostale na 12 ili 14 osoba. U Italiji je pak progresivan rast unutar manje od tjedan dana. Nultog prenositelja Talijani nisu još pronašli.
Stanje u Italiji pokazuje da je bolest nepredvidiva
"U Italiji stanje definitivno nije bezazleno. Oni koji su bili, ako su zdravi - pusti ih se kući i ako se pojave simptomi, trebaju se javiti epidemiologu. U slučaju da su baš bili u centru u kojem je bilo oboljelih - onda se može napraviti karantena", rekao je Kutleša.
"Činilo se da se situacija počinje smirivati, a onda se u petak dogodilo to što se dogodio s Italijom. To samo pokazuje da je bolest nepredvidiva, da se ne može predvidjeti u kojem će smjeru ići i da su vrlo vjerojatno asimptomatski širitelji. Što znači da je virus teško obuzdati i da se možda može razviti i pandemija", kazao je dr. Kutleša.
"Ono što je novost kod ovoga virusa je da se uvidjelo da jedna osoba može zaraziti uistinu mnogo drugih osoba. Naime, do sada mislimo da jedna osoba u prosjeku može zaraziti 11 drugih, ali nedavni slučaj u Južnoj Koreji pokazuje da je jedna šezdesetogodišnjakinja uspjela zaraziti više od 300 drugih osoba. Svi oni bili su u jednoj crkvi na misi. Zato se i kaže da se izbjegavaju napučeni prostori. U Južnoj Koreji je sada situacija slična kao u Italiji. Oni imaju autohtoni prijenos virusa, što je jedan od uvjeta da bi se moglo razmišljati da će stvari ići u smjeru pandemije", pojasnio je dr. Kutleša.
Liječnicima je ipak najgore, prvi su na udaru
Rekao je kako trenutno imaju prilično malo informacija. Znaju da protiv virusa nema cjepiva, no ne znaju o prijenosu - je li mutirao ili postoji realna opasnost za mutaciju toga virusa.
"U ovom trenutku čini se da se on prenosi kapljičnim putem, dakle nešto kao gripa. A gripa se prenosi vrlo efikasno. Činjenica je da je nama zdravstvenim djelatnicima najgore, ako ćemo iskreno. Dakle, mi smo sigurno prvi na udaru i sigurno da nama i našim obiteljima nije lako", rekao je.
Nije ovo virus koji će biti nekakva ljudska pošast
Kutleša tvrdi kako mjesta panici ipak nema.
"Nije ovo virus koji će biti nekakva ljudska pošast. To je smrtnost koja nije takva da će biti nekakva kataklizma. Ne trebaju se ljudi previše bojati. Trebaju ići svakodnevno raditi kako se i inače radi i slušati informacije koje se daju iz kriznog stožera. Jer one su jedine pravodobne i relevantne", rekao je.
Želite li momentalno primiti obavijest o svakom objavljenom članku vezanom uz koronavirus, instalirajte Index.me aplikaciju i pretplatite se besplatno na tag: koronavirus
Index.me aplikaciju za android besplatno možete preuzeti na ovom linku, dok iPhone aplikaciju možete preuzeti ovdje.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati