Irak usvojio novi zakon. Kritičari: Spustili su dobnu granicu za brak na 9 godina
IRAČKI parlament jučer je usvojio tri kontroverzna zakona, uključujući izmjene zakona o osobnom statusu koje, prema riječima kritičara, u praksi legaliziraju dječje brakove, piše Times of Israel.
Kako navodi izraelski medij, izmjene daju islamskim sudovima veću ovlast nad obiteljskim pitanjima, uključujući brak, razvod i nasljeđivanje. Aktivisti tvrde da to potkopava irački Zakon o osobnom statusu iz 1959. godine, koji je ujedinio obiteljsko pravo i uspostavio zaštitne mehanizme za žene.
"Presude prema vlastitoj interpretaciji islamskog prava"
Prema iračkom zakonu, minimalna dob za brak trenutno je 18 godina u većini slučajeva. Promjene usvojene jučer omogućile bi vjerskim službenicima da donose presude prema svojoj interpretaciji islamskog prava, pri čemu neki smatraju da to dopušta brak djevojčica u ranoj tinejdžerskoj dobi - ili čak od 9 godina, prema Džaferijskoj školi islamskog prava, koju slijede mnogi šijitski vjerski autoriteti u Iraku.
Pristalice izmjena, koje su podržali uglavnom konzervativni šijitski zastupnici, brane ih kao način usklađivanja zakona s islamskim načelima i smanjenja zapadnog utjecaja na iračku kulturu.
Parlament je također usvojio zakon o općoj amnestiji, za koji se smatra da ide u korist sunitskim pritvorenicima i da omogućava amnestiju osobama uključenim u korupciju i pronevjeru. Osim toga, usvojen je i zakon o povratu zemljišta s ciljem rješavanja kurdskih teritorijalnih zahtjeva.
"Katastrofalne posljedice na prava žena i djevojčica"
Intisar al-Mayali, aktivistica za ljudska prava i članica Iračke lige žena, izjavila je da će usvajanje izmjena zakona o osobnom statusu "ostaviti katastrofalne posljedice na prava žena i djevojčica, omogućujući brakove djevojčica u ranoj dobi, što krši njihovo pravo na život kao djece i ugrožava mehanizme zaštite vezane uz razvod, skrbništvo i nasljeđivanje za žene".
Sjednica je završila kaosom i optužbama za proceduralne nepravilnosti.
"Polovica zastupnika prisutnih na sjednici nije glasala, što je narušilo zakonski kvorum", izjavio je anonimni dužnosnik parlamenta, koji nije bio ovlašten javno komentirati. Kako prenosi Times of Israel, dodao je da su neki zastupnici glasno prosvjedovali, a drugi su se popeli na govornicu parlamenta.
Nakon sjednice brojni zastupnici su se žalili na način glasanja, u kojem su sva tri kontroverzna zakona - od kojih je svaki imao podršku različitih blokova - bila spojena u jedno glasanje.
"Što se tiče zakona o osobnom statusu, snažno ga podržavamo i tu nije bilo problema", rekao je neovisni zastupnik Raid al Maliki. "Ali, bio je kombiniran s drugim zakonima za zajedničko glasanje… i to bi moglo dovesti do pravne žalbe na Federalnom sudu."
Predsjednik parlamenta Mahmoud al-Mashhadani izjavio je da je usvajanje zakona "važan korak u procesu unapređenja pravde i organizacije svakodnevnog života građana".
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati