Iran će na ljeto pokušati istjerati Amerikance iz Iraka?
IRAČKE POBUNJENIČKE GRUPE pod iranskim utjecajem će, kako piše "Guardian" pozivajući se na američke vojne izvore, ovog ljeta poduzeti veliku ofenzivu čiji je cilj konačno slomiti već sada bitno poljuljanu američku volju za daljnjim ostankom u Mezopotamiji.
Američki dužnosnici tvrde da je posljednjih dana iz Irana u Irak pristigla ogromna količina oružja, opreme i novca čiji primatelji više nisu samo tradicionalno pro-iranske šijitske milicije, nego i razne sunitske pobunjeničke organizacije, uključujući i neke segmente "Al Qaede".
Istovremeno se bilježi kako je Iran u posljednje revidirao i svoju politiku nesuradnje s talibanima u Afganistanu,s kojima umalo nije ratovao krajem 1990-ih.
U Iraku je također, prema američkim izvorima, došao veliki broj pripadnika posebnih postrojbi iranske Revolucionarne garde koji obučavaju pobunjenike i koordiniraju njihovim aktivnostima. "Pasdaranima" se pripisuju neki od najspektakularnijih napada na britanske ciljeve u Basri i američke ciljeve u Bagdadu.
Istovremeno iranski saveznik Sirija već duže vrijeme pomaže sunitskim milicijama, a Amerikanci tvrde kako je 90 % ne-iračkih sunitskih "džihadista" u Irak došlo preko sirijske granice.
Iranci su također intenzivirali propagandnu i diplomatsku djelatnost među Kurdima, koji su dosada bili čvrsto uz Amerikance i čija je de facto nezavisna oblast na sjeveru Iraka jedina oaza mira i sigurnosti u toj ratom napaćenoj zemlji.
"Guardianovi" izvori upućuju kako sve te aktivnosti upućuju na veliku ljetnu ofenzivu, odnosno intenziviranje terorističkih napada neposredno pred rujansko objavljivanje izviješća američkog generala Petraeusa o tome je li pojačanje broja američkih vojnika od početka godine dovelo do povećanja sigurnosti u Iraku. Slanje pojačanja je izazvalo žestoko protivljenje ne samo među sve više proturatno raspoloženoj američkoj javnosti, nego i među političarima obje stranke, uključujući bivše Bushove pristaše, od kojih mnogi drže kako držanje američke vojske u Iraku više nema smisla.
Bush se tim kritikama opirao tvrdnjom kako treba vremena vidjeti hoće li slanje desetaka tisuća novih vojnika dovesti do pojačanja sigurnosti. Ukoliko general Petraeus ustvrdi da povećanja sigurnosti nema, većina promatrača drži da će i tradicionalno tvrdoglavi Bush morati pristati na kapitulaciju.
Američki vojni izvori, pak, tvrde da je povećanje broja američkih vojnika u Bagdadu i provinciji Anbar u proteklih par mjeseci dovelo do određenog smanjivanja broja terorističkih napada i civilnih žrtava, ali da je zato zabilježen porast nasilja u drugim dijelovima zemlje koji su se smatrali mirnima.
D.A.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati