"Igra prijestolja" u Dubrovniku povećale turističku potrošnju za 126 milijuna eura
Foto: Hina
ISTRAŽIVAČI Ekonomskog instituta, Zagreb Marina Tkalec, Ivan Žilić i Vedran Recher objavili su u prestižnom znanstvenom časopisu iz područja turizma International Journal of Tourism Research znanstveni rad "Učinci filmske industrije na turizam: Igra prijestolja i Dubrovnik" u kojem evaluiraju učinak snimanja serijala "Igra prijestolja" na turističke rezultate u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, priopćili su sa Ekonomskog instituta.
Potrošnja porasla za 126 milijuna eura
Rezultati evaluacije provedene primjenom metode procjene efekta tretmana sugeriraju da je snimanje "Igre prijestolja" u Dubrovniku imalo izrazito pozitivne učinke na turističke rezultate. Samo zbog snimanja "Igre prijestolja" Dubrovačko-neretvansku županiju je prema rezultatima provedene evaluacije u razdoblju od 2012. do 2015. godine posjetilo u prosjeku svake godine 60 tisuća turista više.
Kumulativno gledano, tijekom cijelog analiziranog razdoblja Dubrovačko-neretvansku županiju je zbog snimanja "Igre prijestolja" u Dubrovniku posjetilo 244.415 turista više koji su ostvarili gotovo milijun i pol više noćenja (točnije 1.441.395 noćenja više). Gosti koji su tu županiju posjetili motivirani "Igrom prijestolja" ujedno su u analiziranom razdoblju potrošili ukupno 126 milijuna eura. Znanstvenici Ekonomskog instituta, Zagreb u navedenom su radu detektirali i da je snimanje "Igre prijestolja" u Dubrovniku (pri čemu valja napomenuti da je Dubrovnik bio prvotna lokacija snimanja kojoj su u kasnijim sezonama dodavane i lokacije u drugim županijama) dovelo i do pozitivnih turističkih rezultata u drugim županijama, no taj učinak prelijevanja na druge županije nije bio predmet ocjene objavljenog rada.
Ovakva istraživanja su važna zbog ocjene isplativosti ulaganja javnog novca
Jedan od najpopularnijih serijala na svijetu, "Igra prijestolja", u Dubrovniku se počeo snimati 2011. godine u svojoj drugoj sezoni. Dubrovnik je pri tome izabran kao lokacija za King´s Landing, izmišljeni glavni grad sedam kraljevstva koji se učestalo pojavljuje u serijalu. Bogata i iznimno očuvana dubrovačka kulturna i arhitektonska baština sjajno se uklopila u srednjovjekovni kontekst serije, zbog čega se snimke dubrovačkih gradskih zidina, Lovrijenca i Lokruma često pojavljuju u serijalu. Ove snimke ostavile su snažan dojam na gledatelje serijala, podižući globalnu prepoznatljivost Dubrovnika i potičući potražnju za turističkim posjetima tom gradu.
Evaluacije ovakvog tipa imaju veliku društvenu i ekonomsku važnost jer omogućuju nositeljima javnih politika da ocijene isplativost eventualnih ulaganja javnih sredstava u privlačenje produkcijskih kuća koje bi u budućnosti snimale nove filmove i serijale u Hrvatskoj. Takve evaluacije trebalo bi raditi i za sve druge oblike trošenja javnih sredstava i subvencija, kako bi i porezni obveznici i nositelji javnih politika bili sigurni da je ulaganje javnog novca kroz određene javne politike i ekonomski i društveno opravdano. Nažalost, u Hrvatskoj su takve evaluacije jako rijetke pa se i odluke o trošenju javnih sredstava obično donose bez ikakve prethodne evaluacije, dok se naknadne evaluacije učinkovitosti trošenja tih sredstava ili ne rade ili se provode na vrlo površnoj i nedovoljno stručnoj razini, zaključuje se u priopćenju Ekonomskog instituta.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati