Ivošević: Potok fekalnih voda na par metara od mora. Županija: Nema nepravilnosti
NA SPLITSKOJ plaži Bene smještenoj u srcu Park-šume Marjan, analiza otpadnih voda pokazala je poražavajuće rezultate koji nisu sukladni vodopravnoj dozvoli izdanoj koncesionaru, rekao je ravnatelj javne ustanove za upravljanje Park-šumom Marjan Marko Pejnović.
Nastavni zavod za javno zdravstvo analizirao je uzorke otpadnih voda s dva mjesta na kopnu te jednog iz mora. "Ispitni rezultat za prva dva uzorka uzeta na kopnenom dijelu su dali poražavajuće rezultate koji nisu sukladni vodopravnoj dozvoli izdanoj tvrtki, dok je uzorak mora u granicama prihvatljivog sukladno graničnim vrijednostima Pravilnika o graničnim vrijednostima emisija otpadnih voda", rekao je Pejnović te dodao kako su zatekli cijeli potok kojim su protjecale otpadne vode, posut šljunkom.
"To je protivno Zakonu o zaštiti prirode, jer se radi o nedopuštenom zahvatu za koji nije ishodovano dopuštenje Splitsko-dalmatinske županije, točnije Upravnog odjela za zaštitu okoliša, komunalne poslove, infrastrukturu i investicije, niti je JU Park-šuma Marjan prethodno obaviještena o predmetnom zahvatu", dodaje.
Ivošević: Rezultati su alarmantni. Potočić fekalnih voda nalazi se par metara od mora
Rezultate ispitivanja na Facebook profilu objavio je dogradonačelnik Bojan Ivošević koji je upozorio na zagađenje na Benama te rekao kako u vodopravnoj dozvoli restorana Va-Bene jasno stoji da ne smije biti crijevnih enterokoka i E. coli.
"Usporedbe radi, kada dodatno pročišćene komunalne otpadne vode ispuštate u površinske priobalne vode u 100ml smije biti prisutno 200cfu crijevnih enterkoka i 500cfu E. coli. JU PŠ Marjan s NZJZ SDŽ uzela je uzorak s Bena, a rezultati su alarmantni! U 100ml uzorka s Bena, crijevnih enterokoka je 2.000.000cfu odnosno 10.000× više nego što smije biti u komunalnim otpadnim vodama koje se smiju puštati u more, a E. coli ima 5.800.000cfu odnosno 11.600× više", napisao je dogradonačelnik.
Smatra kako u slučaju veće količine fekalnih voda može doći do ugroze zdravlja te da građani zarazi mogu biti izloženi i na kopnu zbog čega očekuje hitnu reakciju svih nadležnih tijela.
"Rezultati su alarmantni pogotovo kad se uzme u obzir da se potočić fekalnih voda nalazi par metara od mora u zaštićenom području prirode i u konačnici ono što ne završi u zemlji, završi u moru", rekao je Ivošević.
Iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo potvrdili su kako rezultati analize otpadnih voda za sada nisu utjecali na čistoću mora. "Nije došlo do onečišćenja mora. Trenutno je u tijeku peti ciklus u sklopu kojeg je uzorkovano i more s plaže na uvali Bene i more je na toj lokaciji izvrsne kakvoće", kazala je Tatjana Puljak, voditeljica Odsjeka za ispitivanje mora i biologiju okoliša NZJZ SDŽ-a.
SDŽ: Nema nepravilnosti
Uvala Bene u koncesiji je tvrtke National. d.o.o., a članovi Uprave Anđelka i Ante Vukorepa bliski su bivšem gradonačelniku i šefu HGS-a Željku Kerumu. Dogradonačelnik Ivošević smatra kako za izlijevanje otpadnih voda nije kriv samo koncesionar, već i Splitsko-dalmatinska županija koja je dodijelila koncesiju.
"S obzirom na to da se radi o problemu koji se ponavlja već godinama, odgovornost je ovaj put i na Splitsko-dalmatinskoj županiji koja izbjegava raskinuti navedenu koncesiju premda je proteklih godina bilo više razloga za to napraviti. Od neurednog plaćanja, preko bespravne gradnje do kontaminiranja park-šume fekalnim vodama", rekao je Ivošević.
Iz Županije su poručili da je Povjerenstvo za nadzor, praćenje i izvršavanje odluka i ugovora o koncesijama na području SDŽ-a 18. srpnja obavilo kontrolni očevid na koncesijskom području te su utvrdili kako koncesionar ima Vodopravnu dozvolu Hrvatskih voda.
Po sličnoj prijavi JU-a za upravljanje Park-šumom Marjan, tvrde kako je vodno redarstvo Vodovoda i kanalizacije prije 20-ak dana obavilo očevid i utvrdilo kako nema nepravilnosti. "Društvo National d.o.o. posjeduje urednu biojamu i obilaskom objekta nisu uočena nikakva vanjska vidljiva onečišćenja", kazali su iz Županije te napomenuli kako je nedavno na istoj lokaciji popuštala septička jama.
"Stoga je društvo National d.o.o. temeljem uvjeta od strane Javne ustanove za upravljanje Park-šumom Marjan ugradilo biološki pročišćivač. Uzimajući u obzir uočeno, Splitsko-dalmatinska županija je naručila od Nastavnog zavoda za javno zdravstvo mikrobiološku analizu i fizikalno-kemijsku analizu na sljedećim mikrolokacijama; analizu vode iz upojnog bunara koji je na izlazu iz biološkog pročišćivača, otpadnih voda - potoka te mora", dodaju.
Državni inspektorat: U tijeku je inspekcijski postupak
Iz Upravnog odjela za turizam i pomorstvo kažu kako nemaju inspekcijske ovlasti te da su zbog toga obavijestili i Državni inspektorat. Povjerenstvo će prema njihovim navodima o narednim koracima i postupanjima po pitanju koncesijske dozvole odlučivati nakon završetka analiza i izvješća inspekcijskih tijela.
Slučaj s fekalijama Državnom odvjetništvu je prijavila i Javna ustanova za upravljanje Park-šumom Marjan još 3. srpnja te do danas kažu kako nisu dobili odgovor. Na naš upit, Državno odvjetništvo je tek kratko odgovorilo kako je vodopravna inspekcija obavila nadzor na lokaciji te se slijedom utvrđenih činjenica poduzimaju propisane mjere o kojima, kažu, nisu u mogućnosti govoriti jer je inspekcijski postupak u tijeku.
Koncesionar prijeti tužbama zbog "zaštiti časti i ugleda"
Tvrtka National 2018. godine dobila je koncesiju na 15 godina koju je izdala Splitsko-dalmatinska županija. U medijima su posljednjih godina koncesionara pratili optužujući naslovi o bespravnoj gradnji i tzv. Kerumovoj oazi na Marjanu. Nisu bili pošteđeni ni davatelji koncesije. Vijećnici Centra prozivali su dožupana Stipu Čogelju za skrivanje ugovora za koncesiju.
O otpadnim vodama i rezultatima analize NZJZ-a, koncesionar se na naš upit očitovao putem Odvjetničkog društva te poručio kako postupaju prema svim propisima. "Naša stranka je postupala te i danas postupa prema svim relevantnim pozitivnim propisima. Nijedna inspekcija i povjerenstvo koje je bilo na licu mjesta, nije uočilo bilo kakva vidljiva vanjska oštećenja infrastrukture ili onečišćenja mora", priopćili su iz odvjetničkog ureda te dodali:
"Pozivamo sve aktere da se suzdrže od daljnjih neosnovanih i lažnih optužbi usmjerenih prema našoj stranci jer ćemo u protivnom protiv istih poduzeti odgovarajuće pravne radnje usmjerene primarno na zaštitu časti i ugleda naše stranke kao i zaštitu svih prava koja joj pripadaju temeljem važeće koncesije."
Kupači: Vlasnici bi se trebali bolje brinuti o našoj sigurnosti
Na plaži Bene danas smo zatekli veliki broj turista koji nisu informirani o izlijevanju otpadnih voda te kažu kako more izgleda čisto. "Kupamo se ovdje već nekoliko dana, prekrasno je, nismo primijetili onečišćenje. Da postoji ugroza, vjerujem kako bi plaža bila zatvorena za kupače", rekla je Agata iz Poljske.
"Iznajmljivač nam je pričao o mogućnosti zagađenja ove plaže, ali i da to još uvijek nije potvrđeno. Imate predivnu obalu i more, bilo bi šteta da zbog ugostiteljskih objekata dođe do ugroze kupača", smatra turist iz Engleske.
Domaći kupači nadaju se da neće doći do onečišćenja mora. "Suprug i ja se ovdje kupamo godinama, dovodimo i unuke. Zbog mogućeg onečišćenja danas ih nismo poveli. Pratit ćemo stanje. Shvaćam da restoran ili kafić dobro dođe, ali vlasnici bi se trebali bolje brinuti o našoj sigurnosti. Nadam se da njihove fekalije neće onečistiti more", kazala je Splićanka Ljiljana.
Kada se oduzima koncesija?
Kupači nisu primijetili potok kojim su tekle fekalije koji je prema navodima dogradonačelnika Ivoševića i ravnatelja Pejovića saniran preko noći i nasut žalom. Na Indexov upit o saniranju potoka, odnosno je li koncesionar zatražio dozvolu za nasipanje, nismo dobili odgovor Županije. Također, odvjetničko društvo koje zastupa koncesionara nije odgovorilo na upit jesu li potok sanirali nasipanjem.
Zanimalo nas je u kojem slučaju davatelj može oduzeti ili raskinuti Ugovor s koncesionarom. Iz Županije su naveli kako se temeljem članka 30. Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama koncesija može oduzeti prema šest točaka.
Kad se može oduzeti koncesija?
U jednoj od njih stoji kako se koncesija može oduzeti ako ovlaštenik koncesije bez odobrenja izvrši na pomorskom dobru označenom u koncesiji, radnje koje nisu predviđene u koncesiji ili su u suprotnosti s odobrenim projektom.
Ako se utvrdi da je koncesionar nasuo potok žalom, a da to nije bilo predviđeno u koncesiji i odobreno projektom, ovlaštenika koncesije će iz Županije pozvati na razgovor.
"U slučajevima iz prethodnog stavka pozvat će se ovlaštenik koncesije da se u određenom roku izjasni o razlozima zbog kojih mu se namjerava oduzeti koncesija. Ako se u slučaju oduzimanja koncesije iz razloga utvrđenih u stavku 1. ovoga članka raskida ugovor o koncesiji, ovlaštenik koncesije nema pravo na naknadu zbog raskida ugovora. Neuredno plaćanje podrazumijeva kada ovlaštenik koncesije dva puta uzastopce ne plati koncesijsku naknadu", poručili su iz Županije.
Također, davatelj koncesije može jednostrano raskinuti Ugovor ako koncesionar ne provodi mjere i radnje nužne radi zaštite pomorskog dobra te ako koncesionar obavlja i druge radnje u suprotnosti s Ugovorom ili propušta obaviti dužne radnje utvrđene Ugovorom.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati