Iz mora oko Aljaske nestalo više milijardi rakova: "Da bude jasno, to je strašno"
PRVI put do sada je na Aljasci otkazan lov na snježne rakovice nakon što je iz hladnog okolnog mora nestalo na milijarde tih životinja.
Odbor za ribarstvo Aljaske i Vijeće za ribarstvo sjevernog Tihog oceana objavili su prošli tjedan da je populacija snježnih rakovica u Beringovom moru pala ispod regulatornog praga za početak ribolova.
Brojke koje stoje iza te odluke su šokantne; populacija spomenutih rakova se smanjila s oko 8 milijardi u 2018. na 1 milijardu u 2021. Dužnosnici su naveli da se sezona lova na snježne rakovice ukida zbog prekomjernog izlova.
"To je zastrašujuća brojka, samo da bude jasno"
Mark Stichert, koordinator za upravljanje ribarstvom u državnom Odjelu za ribu i divljač, rekao je da se iz oceana izlovi više snježnih rakovica nego što se to može zamijeniti prirodnim putem. Dodao je da se između 2021. i 2022. broj odraslih mužjaka smanjio za oko 40%.
"To je zastrašujuća brojka, samo da bude jasno", kazao je Stichert.
No, Michael Litzow iz američke Nacionalne agencije za istraživanje oceana i atmosfere (NOAA) smatra da prekomjerni izlov nije jedini uzrok ove katastrofe te da značajnu ulogu imaju i klimatske promjene.
Globalno zatopljenje
Snježne rakovice žive u hladnim vodama i nalaze se velikom većinom u područjima gdje su temperature vode ispod 2 stupnja Celzijusa. Kako se oceani zagrijavaju i nestaje morskog leda, ocean oko Aljaske postaje negostoljubiv za ove životinje.
"Bilo je nekoliko studija koje su proučavale specifične temperature u Beringovom moru ili njegovom ledenom pokrivaču koje su pokazale da su temperature na tom području porasle zbog globalnog zatopljenja", rekao je Litzow za CNN.
Temperature oko Arktika zagrijale su se četiri puta brže od ostatka planeta, izvijestili su znanstvenici. Klimatske promjene uzrokovale su brzi gubitak morskog leda u arktičkoj regiji, posebno u Beringovom moru, što je zauzvrat pojačalo efekt globalnog zatopljenja.
Sezona lova na snježne rakovice je za sada ukinuta jer se radi na obnovi populacije. Stichert navodi kako postoji tračak nade jer su se u morskom sustavu počele pojavljivati mlade snježne rakovice.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati