Izrael ima novo, tajno oružje protiv Hamasovih tunela u Gazi
IZRAEL će koristiti nove "spužvaste bombe" za borbu kroz mrežu Hamasovih tunela ispod Gaze. Izraelske obrambene snage (IDF) testirale su kemijske bombe koje ne sadrže eksploziv, ali se koriste za zatvaranje rupa ili ulaza u tunele iz kojih bi se borci mogli pojaviti. IDF nije komentirao korištenje takozvanih "spužvastih bombi", koje stvaraju iznenadnu eksploziju pjene koja se brzo širi i potom stvrdnjava, piše britanski Telegraph.
Izraelski su vojnici viđeni kako postavljaju ove uređaje tijekom vježbi 2021. Vojska je postavila lažni sustav tunela u vojnoj bazi Tze’Elim blizu granice s Gazom. Vojnici će se vjerojatno suočiti s krvavom borbom kroz tunele poznate kao "Gaza Metro" kada započne očekivana kopnena invazija. Smatra se da je mreža dugačka stotinama kilometara i da sadrži brojne zamke.
To je mjesto gdje Hamas drže mnoge od 200 talaca i gdje se njegovi vođe nadaju preživjeti nadolazeći rat.
Što je cilj "spužvastih bombi"?
"Spužvasta bomba" bi spriječila vojnike da se kreću dalje u mrežu tunela, zatvarajući rupe kroz koje bi Hamas mogao napasti. Smješteni u plastičnoj posudi, specijalizirani uređaji imaju metalnu pregradu koja odvaja dvije tekućine. Nakon što se ova barijera izvuče, spojevi se miješaju dok vojnik postavlja "bombu" ili je baca dalje naprijed.
Specijalizirane inženjerijske jedinice IDF-a obučene su za izviđanje tunela i opremljene zemaljskim i zračnim senzorima, radarima koji prodiru u zemlju, i posebnim sustavima za bušenje za lociranje tunela. Također im je izdana posebna oprema za noćnu vidljivost.
Standardne naočale za noćno gledanje trebaju element ambijentalnog svjetla da bi učinkovito radile, ali budući da ispod zemlje nema prirodne svjetlosti, vojnici će se oslanjati na toplinsku tehnologiju za vid u potpunom mraku. Također su razvijeni novi radijski uređaji optimizirani za rad u ekstremnim uvjetima pod zemljom.
Potencijalne komplikacije
Međutim, postoje potencijalne komplikacije s podzemnim arsenalom. "Spužvasta bomba" - tehnički tekuća emulzija - opasna je za rad, a neki su izraelski vojnici izgubili vid zbog pogrešnog rukovanja smjesom.
Izrael također može koristiti robote i bespilotne letjelice kao pomoć pri navigaciji tunelima - ali do sada je bilo poteškoća u njihovu upravljanju kroz podzemne tunele. Nekim robotima upravljat će se žicama koje se odmotavaju iz stražnjeg dijela uređaja. Drugi će se oslanjati na standardne radi valove, ali će trebati niz repetitorskih čvorova koji će biti ispušteni na putu jer radijski signali brzo degradiraju pod zemljom.
Mikro-dronovi za izviđanje, koji se mogu držati na dlanu, također se mogu koristiti, ali će na sličan način stradati jer radijski signal slabi. Tehnološka tvrtka Roboteam sa sjedištem u Izraelu razvila je IRIS, mali dron koji se može bacati i koji se može kretati na velikim kotačima putem daljinskog upravljanja. Ovaj uređaj prenosi slike natrag do kontrolne jedinice, koja je na sigurnom položaju.
Naoružani roboti
Neki uređaji mogu imati pričvršćeno oružje tako da, ako otkriju neprijateljske borce, upravljač može detonirati eksploziv. Roboteam je razvio MTGR, "mikro taktički zemaljski robot" koji se može penjati uz stepenice i dizajniran je da njime upravljaju vojnici u zgradama i špiljama.
John Spencer, bivši američki bojnik koji vodi studije urbanog ratovanja na Institutu modernog rata u West Pointu, kaže da su podzemne borbe više nalik borbi pod vodom nego borbi u zgradama: "Ništa što se koristi na površini ne radi na isti način ili s istom učinkovitošću ispod zemlje. Specijalizirana oprema je potrebna za gledanje, disanje, navigaciju, mapiranje prostora, komunikaciju i korištenje ubojitih sredstava."
Hamasovi tuneli su noćna mora Izraela
Hamas je integrirao podzemno ratovanje u svoju cjelokupnu vojnu strategiju. Tuneli koji postoje već desetljećima više nisu samo utočišta ili skrovišta, već su sastavni dijelovi sveobuhvatnijeg plana za postavljanje zasjede izraelskim snagama.
Mnogi se protežu ispod civilnih objekata, s ulaznim i izlaznim točkama u stanovima i drugim nevojnim zgradama, što Izraelu izuzetno otežava napad bez međunarodne osude.
Standardni tunel je visok oko dva i širok jedan metar, što omogućuje brzu izgradnju. Ponekad su ojačani betonom i metalom, ali nisu posebno sofisticirani. Drugi pak imaju struju, vodu i ventilaciju i koriste se za zapovjedne centre i stanice za odmor, skladište oružja, infiltraciju u Izrael i rute do tajnih mjesta za lansiranje raketa. U nekim dijelovima vjerojatno postoji mali željeznički sustav za prijevoz oružja i građevinske opreme.
Uobičajeni vojni odgovori nisu praktični
Posljednji veliki pokušaj uništenja sustava bio je u operaciji Protective Edge 2014., ali je mreža od tada ponovno izgrađena.
Zapovjednici u IDF-u moraju odlučiti žele li strukture učiniti beskorisnima, na primjer ulijevanjem betona, kao što su učinili s tunelima koje je iskopao Hezbollah na sjeveru zemlje. Alternativno, možda će morati zadržati strukture netaknutima, uklanjajući borce Hamasa dok se kreću kroz sustav tražeći taoce.
Uobičajeni vojni odgovori na tunele, korištenje eksploziva za njihovo uništenje ili popunjavanje vodom kako bi bili beskorisni vjerojatno nisu praktični.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati