Izrael ubio Hezbolahovog zapovjednika. Libanon: Nitko na svijetu više nije siguran
DONOSIMO najnovije informacije o sukobu Izraela i Hezbolaha, koji je dodatno eskalirao nedavnim eksplozijama pagera i voki-tokija diljem Libanona. Poginulo je više od 35 ljudi, a više od 3000 ih je ranjeno. Zbog dramatične eskalacije Bliski istok je na rubu novog rata.
Izrael je najavio početak "nove faze rata", a lider Hezbolaha je jučer najavio osvetu.
Ključni događaji:
- Hezbolah potvrdio da je njihov visoki zapovjednik ubijen u izraelskom napadu
- U eksplozijama voki-tokija i pagera u dva dana je ubijeno više od 30 ljudi, a više od 3000 je ozlijeđeno
- Izrael je najavio početak "nove faze rata", premješta vojsku na granicu s Libanonom
- Zapovjednik iranske Revolucionarne garde: Izrael će se suočiti s razornim odgovorom
- Dok se šef Hezbolaha obraćao, izraelski avioni u niskom letu kružili iznad Bejruta
- Libanon: Pageri i voki-tokiji detonirani elektroničkim porukama
- Hezbolah lansirao 140 raketa na sjeverni Izrael
- Izraelci napali Bejrut. Diže se gusti dim, čule se eksplozije
- Izvori tvrde kako je u Bejrutu ubijen Ibrahim Akil, zapovjednik operacija Hezbolaha
- Amerikanci: Akil odgovoran za bombaške napade na američko veleposlanstvo i vojarnu koji su se dogodili 1983.
- Pojavile se jezive snimke na kojima vojnici bacaju beživotna tijela s vrha zgrade, Izrael pokrenuo istragu
- SAD: Snimke su duboko uznemirujuće
Hezbolah je potvrdio da je njihov visoki vojni zapovjednik Ibrahim Aqil ubijen u izraelskom zračnom napadu.
Izraelska vojska (IDF) ranije je objavila da je eliminirala Ibrahima Aqila, kojeg opisuju kao šefa operativnog sustava Hezbolaha i "stvarnog zapovjednika Radwan snaga". IDF je izjavio da su borbeni avioni izveli "precizan napad" u području Bejruta.
SAD je nudio nagradu od 7 milijuna dolara a informacije o Aqilu, kojeg su opisali kao "ključnog člana" grupe odgovorne za bombaški napad na američku ambasadu u Bejrutu 1983. godine, u kojem je poginulo 63 ljudi, kao i napad na američku vojnu bazu iste godine, u kojem je poginuo 241 pripadnik američkog osoblja.
Na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a, libanonski ministar vanjskih poslova upravo je upozorio da "nitko na ovom svijetu više nije siguran" nakon napada na komunikacijske uređaje u zemlji.
Abdallah Bou Habib također je pokazao sliku koja prikazuje teške ozljede za koje je rekao da su nastale tijekom napada, kada su daljinski aktivirani uređaji iza čega, po sigurnosnim izvorima, stoji Izrael.
"Ne tražimo osvetu", dodao je. "Samo tražimo pravdu."
Pozvao je Vijeće da "okonča rat na svim frontovima" te upozorio svijet da ne bude "nijemi svjedok velikoj eksploziji koja se nazire na horizontu".
"Danas, prije nego što bude prekasno, morate shvatiti da ta eksplozija neće poštedjeti ni istok ni zapad i vratit će nas u mračno doba," dodao je.
"Izbor je vaš - hoće li vaše uvaženo vijeće brzo i odlučno intervenirati kako bi utišalo ratne bubnjeve?"
Na inicijativu Kluba zastupnika Možemo, danas je Hrvatski sabor po prvi puta glasao o pitanju hrvatskog priznanja Palestine, te o provedbi odluke Međunarodnog suda pravde o nezakonitom naseljavanju i okupaciji palestinskih područja.
>> Opširnije
Američki predsjednik Joe Biden izjavio je da su pregovori o prekidu vatre u Gazi i dalje realistični te da treba nastaviti raditi na njima. Ovu je izjavu dao večeras tijekom razgovora s novinarima.
Na pitanje o utjecaju sukoba u drugim dijelovima regije, Biden je dodao: "Moramo osigurati da se stanovnici sjevernog Izraela i južnog Libanona mogu vratiti svojim domovima, i to sigurno."
Pregovori o prekidu vatre traju u pozadini sukoba još od kraja prošle godine, kada je propao posljednji sedmodnevni dogovor. Hamas ne želi pristati na prekid vatre bez potpunog povlačenja izraelskih snaga, dok Izrael inzistira da se primirje neće postići dok se ne ukloni vojna sposobnost Hamasa.
Izraelskog premijera Benjamina Netanyahua optužuju da sabotira svaki mirovni sporazum s Hamasom jer bi, nakon završetka rata, mogao izgubiti političku moć.
Visoka dužnosnica UN-a, podtajnica za politička pitanja upravo je upozorila da, ako se situacija između Izraela, Hamasa i Hezbolaha nastavi ovako, "riskiramo da svjedočimo požaru koji bi mogao nadmašiti čak i razaranja i patnje viđene do sada."
Govoreći na sastanku Vijeća sigurnosti UN-a, Rosemary DiCarlo je dodala da "još nije prekasno da se izbjegne takva ludost" te da postoji prostor za diplomaciju.
Zemlje koje imaju utjecaj na uključene strane trebaju ga iskoristiti sada, rekla je.
Šef UN-a za ljudska prava Volker Turk također je izjavio da je "teško zamisliti kako bi, u ovim okolnostima, takvi napadi mogli biti u skladu s ključnim načelima distinkcije, proporcionalnosti i predostrožnosti u napadima, prema međunarodnom humanitarnom pravu."
Turk je pozvao na neovisnu i transparentnu istragu te da se oni koji su naredili i proveli napade privedu pravdi.
Vijeće sigurnosti UN-a započelo je hitnu sjednicu zbog vala eksplozija usmjerenih na Hezbollah u Libanonu ovog tjedna.
Sastanak je zatražio Alžir u ime arapskih država, a dolazi nakon posljednjeg izraelskog zračnog napada na Bejrut ranije danas u kojem je poginulo najmanje 14 ljudi, a deseci su ranjeni.
Libanonsko ministarstvo zdravstva priopćilo je da je broj poginulih u izraelskom napadu na Bejrut porastao na 14. Spasilački timovi nastavljaju potragu za ljudima ispod ruševina, navodi se.
Mnogi stanovnici Bejruta darovali su krv kako bi pomogli ozlijeđenima. Husein Harakeh poručio je da je darivanje krvi najmanje što može učiniti da pomogne.
"Nisam učinio ništa, samo sam dao krv svojoj braći i obitelji i sestrama, svi smo zajedno u ovoj situaciji. To je moj posao", dodao je.
Ibrahim Akil, zapovjednik Hezbolaha, ubijen je u današnjem izraelskom napadu na Bejrut.
>> Opširnije
Snimke objavljene na društvenim mrežama prikazuju izraelske vojnike kako šutiraju beživotna tijela i bacaju ih s vrha zgrade tijekom upada na okupiranu Zapadnu obalu. Izraelska vojska priopćila je da je otvorila istragu o incidentu.
Sad su američke vlasti potvrdile kako su vidjele snimke i da su se odmah obratile Izraelu. "Smatramo da je to duboko uznemirujuće. Ako se dokaže da je autentično, jasno bi prikazivalo gnusno i nečuveno ponašanje profesionalnih vojnika", rekao je John Kirby, glasnogovornik Bijele kuće.
Nasilje je poraslo na Zapadnoj obali od početka rata u Gazi prije gotovo godinu dana. Izraelske snage su provodile gotovo svakodnevne akcije čišćenja koje su uključivale tisuće uhićenja te redovite borbe između snaga sigurnosti i palestinskih boraca.
Izraelska vojska je potvrdila kako provjerava incident.
>> Opširnije
Izraelska policija izdala je upozorenja zbog štete na cestama nakon što je Hezbolah ranije danas ispalio 140 raketa prema sjeveru Izraela. Policajci provjeravaju pogođena područja kako bi uklonili bilo kakvu opasnost za javnost.
Autocesta između Ajelet HaŠahara i Jesud HaMale u sjevernom okrugu trenutno je zatvorena za promet dok se procjenjuje šteta. Mogu se vidjeti policajci kako uklanjaju krhotine palih raketa koje su se zabile u asfalt.
Broj poginulih u udaru na Bejrut popeo se na 12, objavilo je libanonsko ministarstvo zdravstva. 66 osoba je ozlijeđeno, od toga je njih devet u kritičnom stanju.
Oko 10 viših zapovjednika Hezbolaha ubijeno je zajedno s Ibrahimom Akilom, rekao je glasnogovornik izraelske vojske.
"Ove eliminacije imaju za cilj zaštititi građane Izraela", dodao je. Poručio je da Izrael ne traži eskalaciju.
Iransko veleposlanstvo u Libanonu osudilo je današnji izraelski napad na Bejrut.
U objavi na X-u, iransko veleposlanstvo je napisalo: "Izraelsko ludilo i arogancija prešli su sve granice ciljanjem stambenih područja u južnim predgrađima Bejruta... Još jednom potvrđujemo da takvi teroristički zločini neće potkopati odlučnost i vjeru Libanonaca. Obiteljima poginulih izražavamo iskrenu sućut, a ranjenima želimo što brži oporavak."
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu odgodio je svoj put u SAD za jedan dan zbog sigurnosne situacije na sjeveru zemlje. Netanyahu je trebao otputovati u New York 24. rujna, pri čemu bi se trebao obratiti na godišnjoj općoj skupštini UN-a.
Prema novom planu, putovat će 25. rujna, a u Izrael će se vratiti 28. rujna.
Novinari su američkog predsjednika Joea Bidena upitali je li postizanje sporazuma o prekidu vatre u Gazi još uvijek realno usred eskalacije napetosti u regiji. Poručio je kako se "mora nastaviti s tim". "Moramo osigurati da se ljudi sjevernog Izraela, kao i južnog Libanona mogu vratiti svojim domovima", napomenuo je.
Izraelska vojska objavila je da je ubila visokorangiranog zapovjednika Hezbolaha Ibrahima Akila.
"Eliminirali smo Ibrahima Akila, šefa operativnog sustava Hezbolaha, stvarnog zapovjednika jedinice Radwan i vođu Hezbolahovog plana za okupaciju Galileje", stoji u priopćenju vojske. Dodaje se da su ratni zrakoplovi izveli "precizan napad" području Bejruta.
"Akil i njegovi suradnici koji su eliminirani bili su među planerima Hezbolahovog plana za napad na Galileju, koji je imao za cilj napad na gradove Galileje i ubijanje civila na način sličan kao što je teroristički Hamas izveo 7. listopada", ističe se.
Reuters je prvi izvijestio da je Akil ubijen u napadu u južnom predgrađu Bejruta.
Amerikanci su odlučno pozvani da napuste Libanon zbog napada na glavni grad zemlje, poručio je glasnogovornik Bijele kuće. John Kirby je dodao da je Amerikancima također rečeno da ne putuju u zemlju.
Obraćajući se novinarima, istaknuo je da ne može komentirati najnovije udare, ali je ponovio da Bidenova administracija pokušava izbjeći eskalaciju u regiji. Tvrdi kako, prema njemu dostupnim informacijama, Izrael nije obavijestio SAD da će napasti Bejrut.
U izraelskom napadu na glavni grad Libanona Bejrut ubijen je Ibrahim Akil, zapovjednik operacija Hezbolaha, potvrdila su dva sigurnosna izvora za Reuters.
Jedan izvor je naglasio kako je Akil ubijen zajedno s članovima Hezbolahove elitne jedinice Radwan dok su održavali sastanak.
Zatvorene su ulice u blizini mjesta udara u Dahiehu, uporištu Hezbolaha u južnom Bejrutu, javlja BBC.
Postoji jaka sigurnosna prisutnost članova Hezbolaha koji sprječavaju novinare da se približe lokaciji, gusto naseljenom području. Atmosfera je vrlo napeta.
Libanonske zdravstvene vlasti kažu kako je prema najnovijim informacijama najmanje osam ljudi ubijeno, a 59 ozlijeđeno u izraelskom napadu na Bejrut. Riječ je o prvom izraelskom napadu na glavni grad Libanona u posljednjih nekoliko mjeseci.
Libanonski premijer Najib Mikati poručio je kako napad pokazuje da Izrael "ne pridaje težinu nikakvim humanitarnim, pravnim ili moralnim razlozima".
Udar na južna predgrađa Bejruta bio je usmjeren na Ibrahima Akila, zapovjednika operacija Hezbolaha, potvrdila su Reutersu dva sigurnosna izvora u Libanonu. Novinska agencija piše da je njegova sudbina nepoznata.
Meta izraelskog udara u Bejrutu bio je Ibrahim Akil, zapovjednik operacija Hezbolaha, navodi se u izvješću izraelskog vojnog radija koji se poziva na neimenovani sigurnosni izvor.
Novinska agencija AFP također citira izvor blizak Hezbolahu koji je rekao da je Akil ubijen u napadu.
Američko ministarstvo pravosuđa nudi 7 milijuna dolara za informacije o Akilu.
"Ibrahim Akil, također poznat kao Tahsin, služi u najvišem vojnom tijelu Hezbolaha, Vijeću džihada. Tijekom 1980-ih, Akil je bio glavni član Organizacije islamskog džihada - Hezbolahove terorističke ćelije - koja je preuzela odgovornost za bombaški napad na američko veleposlanstvo u Bejrutu u travnju 1983., u kojem su poginule 63 osobe, i na vojarnu američkih marinaca u listopadu 1983., u kojem je poginuo 241 pripadnik američkog osoblja", stoji na stranici američkog ministarstva pravosuđa.
Libanonsko ministarstvo zdravstva upravo je objavilo početne informacije o izraelskom zračnom napadu na Bejrut.
Do sada je potvrđeno da su tri osobe poginule, a 17 ih je ozlijeđeno.
Libanonska državna novinska agencija javlja kako je u izraelskom napadu na Dahieh, predgrađe Bejruta, ubijeno petero djece te kako se čini da je pogođena stambena zgrada.
"Napadnuto područje je puno trgovina i tržnica, puno ljudi živi tamo. To je područje pod kontrolom Hezbolaha koji ima vlastite kontrolne točke. Pomoću njih prate tko ulazi ili izlazi", navela je Alex Crawford, Sky Newsova dopisnica.
BBC piše kako prve fotografije s lokacije napada prikazuju veliku štetu. Uništene su zgrade i automobili.
Gust oblak dima diže se nad Bejrutom, glavnim gradom Libanona, nakon što je izraelska vojska priopćila da je izvela "ciljani napad". Stanovnici južnih predgrađa prijavili su da su čuli jaku eksploziju, prenosi Reuters.
Izraelci nisu dali nikakve pojedinosti o napadu, ali su naglasili da nema promjena u savjetu za izraelske civile da ostanu na sigurnom. Napad na Bejrut dogodio se nakon što je Hezbolah ispalio 140 raketa na sjeverni Izrael.
U međuvremenu izraelske snage su u Gazi ubile najmanje 15 Palestinaca u posljednjim tenkovskim i zračnim napadima na sjeverna i središnja područja, prema liječnicima.
Novinska agencija Reuters javlja da su lokalni dužnosnici priopćili da su izraelski tenkovi granatirali izbjeglički kamp Nuseirat u središnjoj Gazi, a u zračnom napadu pogođena je kuća u gradu Gazi na sjeveru. Stanovnici su također ispričali Reutersu da su tenkovi napredovali dalje u sjeverozapadni Rafah, blizu granice s Egiptom.
Izraelska vojska rekla je da su snage koje djeluju u Rafahu proteklih tjedana ubile stotine militanata Hamasa, pronašle tunele i eksplozive te uništile vojnu infrastrukturu.
Ministarstvo zdravstva Gaze koje vodi Hamas kaže da je najmanje 41.270 Palestinaca, uključujući 11.355 djece, ubijeno od 7. listopada, dok je više od 95.000 drugih ozlijeđeno.
Neke od najpoznatijih izraelskih operacija nisu uključivale konvencionalno oružje ili eksploziv.
>> Opširnije
Izraelske obrambene snage upravo su potvrdile da je oko 140 raketa lansirano na sjeverni Izrael. Dodali su da je protuzračna obrana presrela neke od 120 raketa koje su lansirane na Golansku visoravan, Safed i područja Gornje Galileje.
Vatrogasne i spasilačke službe u nekoliko područja gase požare izazvane raketama koje Izrael nije uspio presresti. Još oko 20 raketa ispaljeno je na Meiron i Netuu, dodaje se. "Većina je pala na otvorene površine i nema izvješća o ozlijeđenima u tim napadima", priopćili su Izraelci.
Hezbolah tvrdi da je pokrenuo napade na niz vojnih lokacija u sjevernom Izraelu. Militantna skupina navodi da je gađala raketni i topnički bataljun u vojarni Yoav te stožer protuzračne i raketne obrane u Kili. Raketna baza protuzračne obrane u Beriji također je bila meta, dodaje se.
Skupina također spominje da je ciljala dvije vojne lokacije na Golanskoj visoravni, uključujući vojarnu Al-Ulaika, sjeverno od Katzrina i oko 20 kilometara od libanonsko-palestinske granice, te vojarnu Yarden.
Hezbolah je danas gađao sjeverni Izrael sa 140 raketa, objavili su izraelska vojska i militantna skupina, izvijestila je agencija Associated Press.
Nakon što su tisuće pagera i voki-tokija eksplodirale u dva odvojena incidenta u Libanonu, ozlijedivši tisuće ljudi i ubivši najmanje 37, i dalje se pojavljuju detalji o toj nevjerojatnoj operaciji.
>> Opširnije
Pozivajući se na dva sigurnosna izvora, Reuters izvještava da je Hezbolah dijelio svojim članovima nove pagere marke Gold Apollo nekoliko sati prije nego što su tisuće pagera eksplodirale ovaj tjedan.
Baražna paljba raketa ispaljena je iz Libanona na sjeverni Izrael, priopćila je izraelska vojska.
Na sjeveru su aktivirani alarmi.
Militant iz oružane skupine iračkih brigada Hezbolaha ubijen je danas u napadu usmjerenom na proiranske frakcije u Siriji, rekao je član skupine okrivljujući Izrael za napad.
Ratni promatrač Sirijskog opservatorija za ljudska prava rekao je da je pripadnik Hezbolahovih brigada ubijen, ali nije mogao potvrditi sam napad, javlja Agence France-Presse (AFP).
Promatrač sa sjedištem u Velikoj Britaniji, koji se oslanja na mrežu izvora na terenu u Siriji, rekao je da je spaljeno vozilo člana pronađeno oko 10 kilometara od zračne luke u Damasku.
AFP izvještava da je član brigade Hezbolaha rekao da je izraelski napad pogodio jednu od prostorija grupe ubivši Abu Haidara al-Khafajija, starijeg člana grupe. U napadu je navodno ozlijeđen još jedan član.
Opservatorij je rekao da se udar dogodio oko pet kilometara od Sayeda Zeinaba, u predgrađu sirijske prijestolnice.
Njegov direktor Rami Abdel Rahman rekao je da je militant ubijen, ali još nije identificiran, a spaljeno vozilo pronađeno je u zoru u blizini ciljane lokacije.
Rusija je duboko zabrinuta najnovijim razvojem događaja u Libanonu, prema glasnogovornici ministarstva vanjskih poslova te zemlje.
Maria Zaharova rekla je novinarima da bi svaka vojna operacija velikih razmjera u Libanonu imala "najrazornije posljedice za sigurnost cijelog Bliskog istoka" dodavši da se "takav katastrofalni scenarij mora izbjeći".
Mirovne snage Ujedinjenih naroda u južnom Libanonu pozivaju na deeskalaciju nakon porasta tenzija.
Privremene snage u Libanonu (UNIFIL) svjedočile su "teškom intenziviranju neprijateljstava preko Plave linije" i u cijelom području svojih operacija, rekao je glasnogovornik Andrea Tenenti za Reuters.
"Zabrinuti smo zbog povećane eskalacije preko Plave linije i pozivamo sve aktere da odmah deeskaliraju", dodaje.
Što je Plava linija?
Plava linija je granica razgraničenja koja dijeli Libanon od Izraela i Golanske visoravni. Uveli su je Ujedinjeni narodi 7. lipnja 2000. kako bi utvrdili je li se Izrael u potpunosti povukao iz Libanona.
"Vidjela sam ljude bez ruku, bez očiju", kaže Sara Rammal, koja sada živi u Bejrutu, za BBC.
Bila je prisiljena napustiti svoj dom u južnom Libanonu nedugo nakon što je Hamas napao Izrael 7. listopada i nije sigurna kad će se moći vratiti s obzirom na izraelske napade na Hezbolahove ciljeve u regiji.
Rammal dalje opisuje čemu je svjedočila u Bejrutu: "Vidjela sam oca kako nosi svoje sedmogodišnje dijete koje krvari s odsječenom rukom. Žurio je u bolnicu."
Kaže da poznaje zdravstvene radnike koji su umrli od posljedica eksplozija pagera.
Izrael nije preuzeo odgovornost za napade.
Libanonski ministar gospodarstva i trgovine kaže da su ovog tjedna nečuveni napadi duboko utjecali na ekonomiju zemlje.
"Bio je to vrlo intenzivan tjedan za Libanon na svim frontovima", izjavio je Amin Salam za BBC World Service Newsday.
Kaže da lokalna ekonomija već neko vrijeme pati zbog niza problema, a da eksplozije pagera i voki-tokija još više utječu na to i zaustavljaju svaki dotok novca povezan s investicijama i dolazak turista u Libanon.
O stranim investicijama Salam kaže da je "vrlo teško omogućiti sigurnost i pouzdanost, pogotovo kad su za investicije potrebni stabilnost i sigurnost".
Američki državni tajnik Antony Blinken podijelio je nove informacije o razgovorima o Bliskom istoku, koje je jučer organizirala Francuska.
"Produktivan sastanak s dužnosnicima iz Italije, Njemačke, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva. Raspravljali smo o važnosti postizanja primirja u Gazi, kontinuiranoj podršci Ukrajini i odlučnim akcijama u vezi s Iranom. Ujedinjeni smo u našoj posvećenosti ovim ključnim pitanjima", napisao je Blinken na X-u.
BBC World Service Newsday programu poslana je glasovna poruka od slušatelja iz Libanona.
"Kao da smo u hororu, u dugom zastrašujućem snu" , rekao je i dodao da su libanonski građani postali taoci.
Slušatelj kaže da ljudi "nemaju sredstava za preživljavanje, ni materijalno ni moralno", te da su ih libanonski političari iznevjerili.
"Svi bi trebali znati da libanonski narod želi mir. Mi ne želimo rat, nitko ne želi rat", dodaje slušatelj.
"Molimo, obraćamo se međunarodnoj zajednici, obraćamo se arapskom svijetu, da nam pomognu u provedbi međunarodnih rezolucija."
Izraelska stanovnica koja je evakuirana s granice s Libanonom prije 11 mjeseci kaže da ne zna kad će se moći vratiti kući.
Ortal Be'eri kaže da je Hezbolah započeo napade 7. listopada - istog dana kad je Hamas prešao granicu Gaze i napao Izrael - i ona je napustila svoj dom te večeri.
Be'eri kaže da je njezin dom uništen prije tri mjeseca nakon što je raketa pala blizu njega, a trenutno živi u hotelu s partnerom i dvoje djece u dobi od devet i deset godina.
"Teško mi je zamisliti da se vratimo kući dok ova situacija i dalje traje", rekla je za BBC i napomenula da njezina djeca "znaju kako je kad sirene zavijaju i kad čuju rakete kako padaju oko njih".
Bugarska državna sigurnosna agencija DANS izjavila je da nijedan od pagera koji su eksplodirali tijekom bombaških napada u utorak u Libanonu nije uvezen u Bugarsku, izvezen iz nje ni proizveden u Bugarskoj.
Ovaj najnoviji razvoj događaja dolazi nakon što su bugarske vlasti jučer pokrenule istragu o mogućoj povezanosti jedne tvrtke s prodajom pagera Hezbolahu.
Prema izvješćima lokalnih medija, jedna je tvrtka omogućila prodaju pagera Hezbolahu, javlja agencija Reuters. Nacionalna televizija bTV, pozivajući se na izvore iz sigurnosnih službi, izvijestila je da je 1.6 milijuna eura povezanih s transakcijom prošlo kroz Bugarsku i poslano u Mađarsku. Reuters dodaje da nije mogao odmah potvrditi ovu tvrdnju.
Vođa Hezbolaha Hasan Nasralah nazvao je eksplozije komunikacijskih uređaja "objavom rata." "Nema sumnje da smo pretrpjeli velik sigurnosni i humanitarni udarac bez presedana u povijesti našeg otpora, a možda i u povijesti sukoba s neprijateljem", rekao je.
Obećao je, "u ime mučenika i ranjenih", da se libanonska fronta neće zaustaviti dok agresija na Gazu ne prestane, bez obzira na žrtve.
Nasralah je eksplozije nazvao "velikom terorističkom operacijom, činom genocida i masakrom" i obećao kaznu i osvetu za čin "bez presedana".
Također je komentirao izraelsku namjeru da na sjever vrati ljude koji su pobjegli iz tog područja zbog sukoba. "Ono što ćete učiniti povećat će raseljavanje onih koji su već pobjegli sa sjevera i eliminirati priliku za njihov povratak", rekao je vođa milicije koju podržava Iran.
Dok je Nasralah govorio, izraelski borbeni avioni probili su zvučni zid iznad Bejruta stvarajući zvukove slične eksploziji bombe i izazvavši paniku.
Izraelsko ratno zrakoplovstvo izvelo je nove napade na Libanon dok rastu napetosti nakon serije koordiniranih eksplozija libanonskih elektroničkih uređaja, što se naširoko pripisuje Izraelu.
>> Opširnije
Pregled ključnih događaja jučerašnjeg dana pogledajte ovdje.
Komponente korištene u tisućama pagera koji su detonirani u utorak u Libanonu nisu proizvedene na Tajvanu, rekao je tajvanski ministar gospodarstva Kuo Jyh-huei.
>> Opširnije
Libanonski kirurg opisao je kako ga je ogroman broj teških ozljeda u napadima eksplozivnim napravama natjerao da se ponaša "robotski" samo kako bi mogao nastaviti raditi.