Sava na Rugvici, Mura i Drava rastu. Vrhunac se očekuje tijekom noći i jutra
NASTAVLJA se borba s poplavama u Hrvatskoj. Na Savi, Dravi i Muri je izvanredno stanje.
Voditeljica Službe u sektoru za hidrologiju DHMZ Tatjana Vujnović izrazila je nadu da će se od utorka, sa stabilizacijom vremenskih prilika, stabilizirati i prilike na nabujalim rijekama.
"Sa stabilizacijom vremena u ovom dijelu Europe, koje nastupa od utorka, nadamo se stabilnom, ljetnom vremenu, nakon čega će i sve te silne vode morati teći i oteći će“, rekla je Vujnović.
Naglasila je kako su Drava i Mura počele opadati u Austriji, no da bi opale i u Hrvatskoj, njihova razina mora pasti i u Sloveniji.
Potvrdila je kako je Sava u gornjem dijelu počela opadati već u subotu, te da vodeni val po toj rijeci seli nizvodnu. Trenutno je vrh vala u Rugvici i Prevlaci, selit će se dolje i to će trajati danima jer je Sava u tom dijelu spora, objasnila je.
Oborovo je naselje u sastavu općine Rugvica. Nema odmora. Sava je jako visoko.
Osim Rugvice, izvanredno stanje uvedeno je i na Ustavi Prevlaka te na postaji Sava Dubrovčak. Vodostaji na tim postajama porasli su za po par centimetara u zadnjih sat vremena.
Načelnik općine Rugvica Mato Čičak izjavio je da Sava kod Rugvice i dalje raste i da je njen vodostaj u 22 sata iznosio 952 centimetra.
„Nažalost, Sava i dalje raste, dečki i dalje rade boks-barijere, nadamo se da će sve biti u redu“, rekao je Čičak Hini.
Izvanredno stanje obrane od poplava u toj općini smještenoj 20-ak kilometara jugoistočno od Zagreba uvedeno je u nedjelju u podne zbog porasta vodostaja Save na 923 centimetra na mjerodavnom vodomjeru Rugvica s tendencijom daljnjeg porasta.
Općina na svojom mrežnoj stranici navodi da se izvanredno stanje proglašava kad Sava dosegne razinu od 920 centimetara.
Čičak kaže da je na kritičnoj točki u Hruščici, naselju u općini Rugvica, angažirano 70 ljudi, a na drugim lokacijama na nasipu njih 200-tinjak.
S nama je od nedjelje popodne i generalni direktor Hrvatskih voda Zoran Đurković, pa se nadam da će sve proteći u redu, rekao je Čičak.
Sava u Rugvici i dalje raste. U 22 sata je bila na 952 cm. Podsjetimo, maksimalni vodostaj u Rugvici izmjeren je 20.9.2010. godine i iznosio je 978 centimetara. Navedeni vodostaj od 978 cm je u kategoriji povijesnih (nikad zabilježenih) i spada u kategoriju 1000 godišnjeg povratnog perioda, objavila je vlada tih dana.
Glas Podravine piše da iz Slovenije najjači val putem Drave prema Legradu i Drnju stiže oko 5 sati ujutro u ponedjeljak.
Drava je u 20 sati kod Botova bila 561 cm (rekord iz 2014. je 577 cm) i raste nekoliko centimetara u sat vremena. U Hrvatskim vodama, podsjetimo, najavljuju da bi se mogla dići i do 650 cm. Te 2014. dio Drnja bio je poplavljen, a najviše je stradala Dravska ulica. Očito je da će rekord biti srušen pa su mještani, razumljivo, u strahu, piše lokalni portal.
Slovenski hidrolog rekao je da nasipi uz Muru moraju izdržati još 24 sata. Mislio je na slovensku stranu, no očito je da i hrvatsku stranu čeka teška noć.
Tatjana Vujnović, voditeljica Službe u sektoru za hidrologiju, gostovala je u Dnevniku HTV-a te rekla kako će opadanje razine vode ići vrlo sporo.
"Mora proći i pasti u Sloveniji da bi počela padati kod nas. Nezgodno će biti ako budu velike u isto vrijeme Mura i Drava te dok se spoje, taj vodni val Dravom će putovati nekoliko dana. Bilo koja oborina ako padne, može izazvati porast na pritokama i samoj rijeci", rekla je Vujnović.
Napomenula je kako je Sava iz Slovenije u gornjem dijelu još jučer počela opadati.
"Vodni val po Savi seli se nizvodno. Trenutno je vrh vodnog vala u Rugvici i Prevlaci, gdje je isto izvanredno stanje te će se seliti dolje. Cijeli proces će trajati danima jer je rijeka Sava u tom dijelu vrlo spora", rekla je.
Izrazila je nadu da će se od utorka, sa stabilizacijom vremenskih prilika, stabilizirati i prilike na nabujalim rijekama.
„Sa stabilizacijom vremena u ovom dijelu Europe, koje nastupa od utorka, nadamo se stabilnom, ljetnom vremenu, nakon čega će i sve te silne vode morati teći i oteći će“, rekla je Vujnović.
Sava se potpuno povukla u Brdovcu. Materijalna šteta je velika. Poplavljeno je nekoliko kuća, desetak podruma, poljoprivredne površine.
Jutros oko 8 sati je bila situacija takva da je građanima poručeno da se evakuiraju. Život se u mjestu normalizirao, objavljeno je u središnjem Dnevniku HRT-a.
Čitatelj nam je poslao oblake iznad Pule. Tamo su trenutno 23 stupnja i umjereno je oblačno.
Stožer civilne zaštite za Koprivničko-križevačku županiju organizirao je hitnu konferenciju za novinare zbog povišenog vodostaja Drave i potencijalne opasnosti od poplave. U 17 sati vodostaj kod Botova pokazao je 545 cm. Većina predviđanja ukazuje na mogući povijesni vodostaj koji bi mogao prijeći prethodni rekord od 577 cm iz 2014. godine, dostižući čak 650 cm, prenosi Glas Podravine.
Tu informaciju otkrio je Ivan Rezov iz Hrvatskih voda, glavni direktor za područje Drave i Mure. Vrhunac situacije očekuje se večeras i tijekom ponedjeljka. Situacija je napeta u Drnju, gdje se podiže nasip, s obzirom na to da Drava prijeti prodiranjem u ulice.
Uvedeno je izvanredno stanje, blokirana je prometnica između Šoderice i Botova, dio nasipa je puknuo, voda se proširila prema Drnju, a preko 150 osoba je aktivno na mjestu događaja nastojeći zaštititi imovinu građana. Najintenzivniji radovi su u Dravskoj ulici koja je pod prijetnjom poplave, s obzirom na to da je 2014. godine već došlo do poplave na 577 cm, a nije sigurno što će se dogoditi ako vodostaj dosegne očekivane visine.
Vrijeme se malo razvedrilo, Mura kod Murskog Središća u sporom je opadanju, centimetar po centimetar, javio je čakovečki radio.
Mato Čičak, načelnik općine Rugvica, u kojoj je u nedjelju u podne uvedeno izvanredno stanje obrane od poplava, izjavio je poslijepodne da Sava i dalje raste, da su neke točke kritične, no da se nada da će razina rijeke uskoro početi padati.
>> Opširnije
"Vodostaj Save u Zagrebu opada cijelu prošlu noć i današnji dan, nakon što je prošao vrhunac vodenog vala. Posljednje informacije iz Hrvatskih voda kažu da će se taj trend nastaviti i dalje, tako da Zagrepčani mogu biti mirni, iako i dalje trebaju pratiti informacije nadležnih državnih i gradskih službi", izvijestio je Grad Zagreb.
"Na našem području vodotoka Mure proglašene su izvanredne mjere obrane od poplave. Naši vatrogasci vrše kontrole na terenu po cijeloj dužini nasipa.
Trenutno situacija nije alarmantna, no moramo biti spremni na sve. Upućujem poziv svim mještanima da se danas u 17 sati okupimo u Sajmišnoj ulici kako bismo napunili vreće s pijeskom u slučaju da zatrebaju noćas ili sutra, da budemo spremni.
Ponesite lopate i vidimo se", napisao je na Facebooku načelnik mjesta Kotoriba Dario Friščić.
Danas u 12 sati uvedeno je izvanredno stanje obrane od poplava vezano za porast vodostaja na 923 centimetra na mjerodavnom vodomjeru Rugvica s tendencijom daljnjeg porasta, izvijestilo je Ravnateljstvo civilne zaštite.
>> Opširnije
Vodostaj Drave kod Varaždina je povišen, zbog čega su poplavljeni dijelovi šume uz rijeku, kao i najniži dio izletišta Drava, a u Dravskoj park-šumi nekoliko je stabala palo, pa su iz varaždinske Gradske uprave u nedjelju upozorili građane da izbjegavaju taj dio šume.
Iako se nakon jučerašnjeg prolaska najvećeg vodenog vala očekivalo smirivanje situacije, nove padaline i propuštanja većih količina vode iz akumulacija u Sloveniji noćas su uzrokovale povećan vodostaj Drave.
Gradonačelnik Varaždina Neven Bosilj i njegov zamjenik i načelnik varaždinskog Stožera civilne zaštite Miroslav Marković provjerili su kakva je situacija na terenu gdje je poplavljen dio šume između starog korita Drave i kanala na dijelu od Belih Kipi do 'Špice'.
Zbog podizanja podzemnih voda, pod vodom je najniži dio izletišta Drava oko samih bazena koji su ispod trenutne razine Drave.
„Djelatnici gradske tvrtke Varkom pravovremeno su demontirali dio postrojenja bazena i time izbjegli veću štetu na uređajima. No nekoliko stabala u Dravskoj park-šumi koja su oslabljena zbog natopljenog korijenja palo je na sjeverni put uz kanal u neposrednoj blizini kupališta", rekao je Marković te zamolio građane da izbjegavaju taj dio šume.
Marković je izvijestio da je situacija pod kontrolom te da su vatrogasci na terenu i uklanjaju drveće.
Pad vodostaja i smirivanje situacije očekuje se tijekom večeri i sutrašnjeg dana kad će početi ispumpavanje vode i saniranje štete, priopćili su iz Grada Varaždina.
U 12 sati uvedeno je izvanredno stanje obrane od poplava, vezano za porast vodostaja na mjerodavnom vodomjeru Rugvica (+923) s tendencijom daljnjeg porasta.
Priopćenje prenosimo u nastavku:
Iz oteretnog kanala Sava-Odra su danas, 6. kolovoza 2023, spašene dvije osobe. U akciji potrage i spašavanja, koja je uspješno završena jutros, u 6 sati, sudjelovali su pripadnici Državne intervencijske postrojbe civilne zaštite Zagreb i Split s devet pripadnika, čamcem i dronom te pripadnici Interventnog tima Gradskog društva Crvenog križa Zagreb s dva člana i čamcem. Spašene osobe su neozlijeđene te nisu trebale medicinsku pomoć.
Pozivamo građane na dodatan oprez i odgovorno ponašanje u područjima koja su ugrožena poplavama, da ne ulaze u vodu i poštuju izdana upozorenja i znakove zabrane.
U općini Brdovec vodostaj opada, a za izmještene stanovnike je osiguran smještaj u društvenom i vatrogasnom domu u Drenju Brdovečkom. Iz Logističkog centra Ravnateljstva civilne zaštite su osigurani i dostavljeni mobilni kreveti, jastuci i deke u dom.
Prema hidrološkom izvješću DHMZ-a, tijekom dana nestabilno vrijeme se zadržava nad slivovima Drave, Mure i Save u Hrvatskoj i susjednim uzvodnim zemljama te može rezultirati novom obilnijom oborinom koja može utjecati na povećanje protoka i vodostaja. Oborinski scenarij od proteklih dana prema trenutnim prognozama nije izgledan. Današnja prognoza ukazuje na moguće obilnije oborine na području Jadrana, Gorskog kotara i Like koje mogu uzrokovati pojavu bujičnih i urbanih poplava.
Trenutno stanje obrana od poplava
Izvanredno stanje: Mura - Mursko Središće
Izvanredne mjere: Drava - Botovo; OK Lonja-Strug - Ustava Prevlaka; Sava - Rugvica, Ustava Prevlaka, Dubrovčak
"Voda još uvijek raste, raste ponovno i u Gornjoj Radgoni, tako da je pred nama nekoliko dana borbe", izjavio je gradonačelnik Murskog Središća Dražen Srpak dodajući da je ujutro rijeka Mura bila oko 400 centimetara iznad vodostaja, prenosi HRT.
"Kada je riječ o Dravi, nasip Puščine na lijevoj obali rijeke je izdržao, a noćas, sve do pet sati ujutro, djelatnici Hrvatskih voda radili su sa svojim licenciranim tvrtkama, vatrogascima i civilnom zaštitom", rekao je Rezo te dodao da vjeruje da će nasip izdržati.
Pumpe neprekidno rade na potoku kojim teče voda iz gornjeg Međimurja pa postoji bojazan hoće li motori izdržati. Nabavljene su i nove, a radi se i na alternativnim rješenjima, kaže. Zahvalio je građevinskim radnicima i tegljačima, Hrvatskim vodama i svim volonterima koji su se maksimalno angažirali.
Direktor VGO-a za Muru i gornju Dravu Milan Rezo naglasio je kako će visoki val trajati dan, dva te da je stalni pritisak na HE Varaždin između 1950 i 2100 kubika.
Dodao je da je u općini Cestica u Velikom Lovrečanu situacija ista kao i u subotu. Ostalo je zarobljeno pet kuća, ništa se ne mijenja, vodostaj na tom dijelu ostaje isti, a svi su stanovnici evakuirani.
Vatrogasci i dalje rade na uklanjanju posljedica kišnog nevremena, dosad je njih 1505 s 498 vatrogasnih vozila, u gotovo 400 intervencija, ispumpavalo vodu iz objekata, punili su vreće s pijeskom, gradili nasipe i uklanjali stabla i grane s kolnika.
U mjestu Medsava pored Samobora oko 100 vatrogasaca su do ranih jutarnjih sati izrađivali i postavljali zečje nasipe, a sada su također na terenu i kontroliraju stanje, rekao je županijski vatrogasni zapovjednik Zagrebačke županije Dario Kezerić. Dodao je da se stanje stalno prati i da su vatrogasne snage na terenu.
Vatrogasci su intervenirali i u Gradu Zagrebu te području Zagrebačke, Splitsko-dalmatinske, Zadarske, Vukovarsko-srijemske, Virovitičko-podravske, Bjelovarsko-bilogorske, Karlovačke, Primorsko-goranske te Istarske županije, izvijestila je Hrvatska vatrogasna zajednica (HVZ) u nedjelju.
Najviše intervencija bilo je na području Primorsko-goranske županije - 98, u kojima su sudjelovala 404 vatrogasca sa 114 vatrogasnih vozila.
Velik broj vatrogasaca sudjelovao je i na intervencijama na području Zagrebačke županije, gdje su zabilježene 52 intervencije u kojima je sudjelovao 361 vatrogasac sa 103 vatrogasna vozila, dok je na području Zadarske županije u intervencijama sudjelovalo 174 vatrogasaca, u Zagrebu 133, a na području Istarske županije 106 vatrogasaca.
HVZ je također izvijestila da je sa subote na nedjelju, u 00:40 sati, primljena dojava o požaru skladišta, odnosno hale za sakupljane otpada na adresi Križanje Mazija, Briševo, u Zadarskoj županiji te da na intervenciji gašenja požara sudjeluje 28 vatrogasaca sa 17 vatrogasnih vozila iz IVP Zadar, JVP Zadar, DVD "Pljusak" Nin, SIVP Zaton i VZŽ Zadarska. U tijeku je sanacija požara.
Današnja prognoza ukazuje na moguće obilnije oborine na području Jadrana, Gorskog kotara i Like koje mogu uzrokovati pojavu bujičnih i urbanih poplava, objavio je DHMZ.
Na rijeci Muri uspostavljene su izvanredne mjere obrane od poplave od mjerne postaje Mursko Središće, od Podturna do granice sa Slovenijom, priopćili su iz Hrvatskih voda, a kroz Mursko Središće zabilježen je rekordan vodostaj od 537 centimetara.
>> Opširnije
Vodostaj Kupe u Karlovcu prestao je rasti u sedam sati, kada je zabilježeno 535 centimetara, što znači da je ostala na razini pripremnog stanja obrane od poplave, a izostali su i problemi s bujicama i odronima, osim na gradilištima komunalne infrastrukture.
Iako su izostale vrlo obilne kiše i bujične poplave i odroni, na što se karlovački Stožer civilne zaštite pripremao, gradonačelnik Karlovca Damir Mandić izvijestio je da je kiša uzrokovala probleme uglavnom samo na gradilištima vrelovoda i odvodnje, ali da su u subotu sva problematična mjesta sanirana.
Izostalo je i izlijevanje Kupe na prometnice, iako je rasla naočigled, po 20 i 30 centimetara po satu, te je od petka u 21 sat neprekidno rasla i narasla na više od pet metara.
Iako su vodostaji Save i Kupe na sisačkom području još uvijek u porastu, jer najviši vodeni val tek dolazi, neposredne opasnosti od poplava se ne očekuju, a izvanredne mjere proglašene su dosad samo za područje Dubrovčaka.
Dosad su jedino za područje Dubrovčaka, na Savi uzvodno od Siska, gdje je vodostaj u nedjelju u 8 sati iznosio 803 centimetra, proglašene izvanredne mjere. Sava kod Crnca, nizvodno od Siska, raste desetak centimetara na sat.
I Kupa je u porastu, ali ohrabruje da je u gornjem toku, kod Karlovca, počela opadati. Osim toga, voda Save se pušta u retenciju Lonjsko polje, koje može primiti velike količine vode.
Ipak, sve službe na sisačkom području su u stanju pripravnosti. Kako se ne bi ništa prepustilo slučaju, već je u subotu na području posavske Žirčice i Martinske Vesi počela izgradnja zečjih nasipa i postavljanje boks-barijera.
Na području ORA-e u Sisku, gdje je za prošle poplave probijen nasip, uklonjeni su kontejneri, koji bi mogli biti ugroženi.
Tomislav Novosel iz Glavnog centra za obranu od poplava Hrvatskih voda rekao je da su vodostaji počeli opadati te se voda povlači. Vrh vodenog vala rijeke Save u Zagrebu bio je oko ponoći na +440 cm, nedostajalo je oko 10 cm da se uvedu izvanredne mjere za grad, to je 24-25 cm niže nego 2010.
"Vodeni val se seli nizvodno gdje su nasipi nešto niži. Proglašene su izvanredne mjere obrane od poplava za područje općine Rugvica. Na Muri su sinoć proglašene izvanredne mjere obrane od poplava. Došao je nešto veći dotok od očekivanog, oko 1400 m3, a u Murskom Središću oboren je rekordni vodostaj. Nasipi su sigurni.
Ovo su visoki vodostaji i za Muru i za Savu i za Dravu i potrebno je biti na oprezu iduća 24 sata. Vrijeme se polako smiruje, ne očekuju se znatne količine oborina. Kupa je 2-3 metra niža nego u svibnju 2022., ne očekuju se problemi, kao niti na sisačkom području", poručio je Novosel, prenosi HRT.
Izvanredno je stanje u Murskom Središću u Međimurju. U ponoć je izmjereno 525 centimetara.
"Srećom što imamo ovaj nasip koji smo izgradili 2021. sredstvima Hrvatskih voda i Europske unije. Dakle, on drži vodu da ne uđe u ovaj veliki prostor gdje je 30, možda čak i 50 kuća koje bi stradale.
Najgora situacija je u naseljima Marov, Žabnik i Vrhovljan. Znači, tamo je potencijalno 20 kuća koje bi mogle biti ugrožene ako bi se vodostaj digao preko 550 cm", rekao je Martin Srša, načelnik općine Sveti Martin na Muri, prenosi HRT.
Ravnateljstvo civilne zaštite je objavilo kako su iz oteretnog kanala Sava-Odra spašene dvije osobe.
>> Opširnije
Velike probleme napravilo je nevrijeme posljednjih dana. I večeras rijeke u unutrašnjosti prijete izlijevanjem iako, prema zadnji podacima, one ne bi trebale značajno rasti tijekom noći.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati