Izvukli novac iz propale banke! Pa što! Napravio je to i Josipović pa postao predsjednik
Foto: Damir Krajač (Cropix)
MNOGE građane koji su imali štednju u propaloj Credo banci iznad "zaštićenih" 400 tisuća kuna, šokirala je današnja obavijest HANFA-e da su, nakon što je HNB donio odluku o prisilnoj likvidaciji Credo banke, dvije banke i investicijsko društvo uspjeli naplatiti tri mjenice u iznosu između osam i devet milijuna kuna. Neslužbeno se doznaje da je riječ o Istarskoj kreditnoj banci, Jadranskoj banci Šibenik i investicijskoj kući InterCapital.
Zašto biti šokiran!?
No, zašto bi se zbog toga morali čuditi ili biti šokirani? Naime, sličnu stvar napravio je Ivo Josipović u vrijeme kada još nije bio predsjednikom. Otkrivanje takve afere nije mu naštetilo u kampanji za predsjednika, a i dalje je najpopularniji političar.
Ako ste slučajno zaboravili na tu aferu podsjećamo vas da je Josipović iz Komercijalne banke 1998. godine izvukao svoj te depozit svoje supruge i majke, i to u trenutku dok je račun banke bio blokiran. Učinio je, otkrio je svojedobno Novi list, sklapajući sa štedionicom Zlatica" - tvrtkom kćeri Posmrtne pripomoći - ugovor o ustupanju potraživanja. Nakon toga je "Zlatica" isti dan takav ugovor o ustupanju potraživanja sklopila s Komercijalnom bankom, zahvaljujući čemu je Josipovićima i nekolicini institucija i poduzeća omogućeno da izvuku svoje depozite i blokirane banke.
Josipović: Izvadio sam novac dok još banka nije bila u stečaju
"Štedionica Zlatica svojim je komitentima, koji su istodobno bili i komitenti Komercijalne banke, ponudila model naplate potraživanja koja su imala prema toj banci. Na prijedlog Komercijalne banke, naplata je učinjena za veći broj osoba, ne samo za mene", pravdao se u kampanji predsjednik Josipović, dodajući kako u to vrijeme Komercijalna banka nije bila u stečaju. Josipović je imao deponiranih 57,3 tisuće njemačkih maraka, 11,8 tisuća nizozemskih guldena, 29,1 tisuću austrijskih šilinga, 61,1 tisuću francuskih franaka te 2,2 tisuće dolara.
"Nakon što je otišla u stečaj, postojala je mogućnost da stečajni upravitelj pobije sve poslove koji su nastali u određeno vrijeme prije stečaja da bi svi vjerovnici bili u jednakom položaju, da ne bi bili oštećeni. On je to učinio u desecima slučajeva. Slične aranžmane su imale i neke druge institucije", rekao je Josipović o toj temi.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati