Janaf: Dobili smo licencu za naftu. Vučić: Uspjeli smo, vraćamo Srbiju na put uspjeha

JANAF je dobio novu 30-dnevnu licencu za transport nafte u rafineriju u Pančevu u Srbiji koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS), izvijestio je Janaf jutros.
Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je dogovor sa State Departmentom da se NIS-u dodatno, za još mjesec dana, produlji rok za istiskivanje ruskog vlasništva u toj kompaniji. "Uspjeli smo. Dobili smo novih 30 dana odlaganja sankcija za NIS. Hvala američkim partnerima na razumijevanju. Sačuvali smo stabilnost, vraćamo Srbiju na puteve uspjeha", objavio je Vučić na Instagramu.
"Društvo JANAF d.d. dobilo je uz pomoć svojih američkih odvjetnika i u koordinaciji s Vladom Republike Hrvatske licencu na 30 dana za nastavak transporta za rafineriju Pančevo u vlasništvu NIS-a. Vjerujemo kako će se u narednom razdoblju stvoriti okolnosti i dobiti sve suglasnosti za nastavak izvršavanja ugovornih obveza prema NIS-u", kaže se u Janafovu priopćenju.
Time su na još mjesec dana odgođene sankcije koje su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele NIS-u. To je druga jednomjesečna odgoda sankcija koje bi, da su uvedene, stupila na snagu jutros. Srbijanska vlada je zatražila odgodu, u čemu ju je podržala i mađarska vlada.
Administracija bivšega američkog predsjednika Joea Bidena je 10. siječnja, nekoliko dana prije isteka mandata, uvela sankcije za dva najveća ruska proizvođača nafte. Tim sankcijama je obuhvaćen i NIS, u većinskom vlasništvu ruskog Gazprom Nefta i Gazproma s kojim Janaf ima sklopljen ugovor o transportu sirove nafte za razdoblje od 1. siječnja 2024. godine do 31. prosinca 2026. godine.
Ugovorom su rezervirani transportni kapaciteti Janafa po načelu "puno za prazno" u ukupnoj količini od 10 milijuna tona nafte.
Uvođenje sankcija
Srbijanska vlada prodala je 2008. NIS ruskom Gazprom Njeftu, a prema podacima Središnjeg registra vrijednosnih papira, Gazprom Njeft i Gazprom imaju 56,15 posto vlasništva, dok je 29,87 posto u vlasništvu Srbije.
Nakon uvođenja sankcija vlasnička struktura je djelomice promijenjena tako što je ruski Gazprom Njeft prenio svoj udio od oko pet posto na Gazprom, s obzirom na to da ta tvrtka koja se bavi plinom nije pod sankcijama. Tom je transakcijom Gazprom Njeft svoj vlasnički udio u NIS-u smanjio nastojeći izbjeći sankcije po NIS u Srbiji.
Ministar gospodarstva Ante Šušnjar rekao je ovaj tjedan da bi Janaf bez poslovnog aranžmana s NIS-om ostao bez dobrog dijela prihoda i bio suočen s povećanjem troškova. Predložio je Janafovo preuzimanje udjela u NIS-u te istaknuo da Janaf u slučaju vlasničkog ulaska u NIS ne bi imao pretenzije postati dominantniji partner, kojemu nije bitno maloprodajno tržište.

bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati