Javio se DORH. Sberbank: Gotovo je. Fortenova: Nema promjene vlasništva
SINOĆ JE odjeknula vijest da je 43.4 posto udjela u Fortenova grupi, koje je dosad držao Sberbank, prodano ulagaču iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Saifu Alketbiju. Fortenova je rekla da nema pojma o tome. Hrvatska vlada također. Iz Ministarstva vanjskih poslova rekli su da čekaju obavijest iz Nizozemske u kojoj je tvrtka koja jedina može obaviti prijenos vlasništva.
"Sa zadovoljstvom objavljujemo kako je Saif Alketbi dovršio kupnju 43.4 posto udjela koje je u Fortenova grupi držao Sberbank. Ovime započinje razdoblje strateškog ulaganja Saifa Alketbija u Republiku Hrvatsku, a uvjereni smo kako će ovo ulaganje biti iznimno korisno za Fortenova grupu i hrvatsku ekonomiju", poručili su povodom zaključenja te transakcije iz ureda Saifa Alketbija.
Transakcija je trebala biti zaključena do 31. listopada, iz Sberbanka tvrde da je sve obavljeno i da nemaju više veze s Fortenovom. Na sve je reagirao i Ivica Todorić.
Ekonomski analitičar Damir Novotny gostovao je u Newsnightu N1 televizije, u kojem je komentirao restrukturiranje Agrokora i transakcije unutar Fortenova grupe.
>> Opširnije
Prodaju Fortenove večeras je u Dnevniku HRT-a komentirao ekonomski analitičar Luka Brkić.
>> Opširnije
Državno odvjetništvo (DORH) priopćilo je da će se uključiti u istragu oko Sberbankove prodaje udjela u Fortenova grupi ako nadležna državna tijela utvrde sumnju na počinjenje kaznenog djela.
>> Opširnije
Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović izjavio je da se prikupljaju sve informacije o transakciji ulagača iz Emirata koji je od Sberbanka kupio 43.4 posto udjela u Fortenovi.
>> Opširnije
S obzirom na to da Sberbank tvrdi da je prodao svoj udio u Fortenova grupi, zbog čega je premijer Plenković novinare danas uputio na Sigurnosno-obavještajnu agenciju (SOA), oglasila se i sama SOA.
>> Opširnije
Premijer Plenković u posjetu je Berlinu. Komentirao je prodaju udjela u Fortenovi arapskom investitoru, no nije želio odgovoriti na pitanje je li SOA znala za prodaju. Ipak, rekao je da se obavještajni sustav uključio u priču.
>> Opširnije
"Prema službenim informacijama s kojima raspolažemo do promjene vlasništva Sberbanke nad udjelima u Fortenova grupi nije došlo", stoji u novoj reakciji Fortenove.
>> Opširnije
Zastupnica Možemo Sandra Benčić kritizirala je vladino ponašanje oko preuzimanja udjela u Fortenovi. Cijeli proces smatra sumnjivim zbog nedostatka informacija i kod onih koji bi ih trebali imati. Benčić kaže da je sumnjivo da se ne zna čiji je kapital te da vlada i kompanija kažu da nisu znale za preuzimanje, prensi Media servis.
''Vlada se ponovno dovela u situaciju da se jedna od strateških kompanija u Republici Hrvatskoj preuzima na način da mi ne znamo tko iza tog kapitala stoji i koje su njegove namjere. Ne znamo ni je li taj kapital koji stoji iza tog preuzimanja zapravo kapital koji bi trebao biti pod sankcijama, zato što vlada nije postavila nikakve mehanizme utvrđenja stvarnih vlasnika tvrtki i stvarnih vlasnika kapitala koji ulažu u Republiku Hrvatsku.''
Benčić je rekla da su vladajući odbili prijedlog praćenja sankcija Rusiji kako bi se spriječio dolazak sumnjivog kapitala pod sankcijama što bi se u ovom slučaju moglo dogoditi. Kaže da vlada i sabor moraju znati stvarne vlasnike strateških kompanija. Smatra da je ulogu u ovome trebala odigrati i SOA.
Podsjeća da su upozoravali na utjecaj Putinovog režima preko ruskog kapitala.
"Kada smo to govorili u kontekstu afere Borg i preuzimanja današnje Fortenove od strane VTB-a, kasnije Sberbanke, tada su nam govorili da diskriminiramo po podrijetlu kapitala. A mi smo govorili o zaštiti nacionalnih interesa. Zato što Fortenova ima, između ostaloga, poljoprivredno zemljište, ima izvore vode. To su strateški interesi Republike Hrvatske.''
Očekuje li posljedice za radnike? Benčić kaže da očekuje njihovu zaštitu...
''Jako je čudno da netko preuzima tako veliki paket dionica tako značajne i velike tvrtke bez da je odradio dubinsku provjeru stanja. U tom smislu možemo imati određene sumnje što on s tom kompanijom namjerava i da možda taj investitor i nije investitor. Možda neki drugi kapital stoji iza toga. To možemo, naravno, sumnjati kada takav kapital dolazi iz porezne oaze.''
"Fortenova je jedinstvena tvrtka sa značajnim potencijalom rasta i uzbuđen sam zbog ove prilike da je dalje razvijam zajedno sa svim ostalim dioničarima.
Moja je vizija pripremiti i iznijeti Fortenovu na burzu u razumnom roku.
Mogu li vas zamoliti da nastavite svoj rad za dobrobit tvrtke uz primjenu najboljih načela korporativnog upravljanja? Radujem se osobnom susretu u Zagrebu u vrlo skoroj budućnosti. S poštovanjem, Saif Alketbi", prenosi Večernji list pismo šeika koje je navodno poslao upravi Fortenove.
Šeik koji tvrdi da je kupio 43.4% Fortenove razradio je svoje korake te sve opisao, prenosi N1.
"Prvi korak se tiče procesa KYC, što je standardna verifikacija identiteta klijenta, uobičajena u financijskoj industriji.
Drugi je korak prebacivanje vrijednosnica Fortenove s kompanije SBK Art iz Rusije na krajnjeg korisnika u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.
Treći je korak koji je pred šeikom – sazivanje skupštine Fortenove i nominacija vlastitih predstavnika u Upravni odbor.
Četvrti je aktivno sudjelovanje u svim strateškim odlukama.
Peti korak predstavljaju potencijalne daljnje investicije u kompaniju i aktiviranje dugoročnog plana stvaranja vrijednosti", šeikovi su idući koraci.
Šeikovi izvori tvrde da je dozvole za prvi korak i transakciju već dobio, prenosi N1.
Nađi smatra da će nizozemski regulator i EK spriječiti provođenje te transakcije.
“Sve nas je malo iznenadila ta vijest. Kasno je sinoć objavljena pa nemamo baš informacija o tome što se točno događa. Vjerujem da transakcija još nije provedena i upitno je hoće li i biti. Čini mi se da bi moglo biti problema u provođenju te transakcije. Sigurno je da Rusija traži bilo koji način za doći do kapitala u ovom vremenu sankcija i na taj način doći do novca za financiranje rata”, govori Nađi na pitanje o prodaji udjela Fortenova grupe za N1.
Kaže i kako mu, zbog priopćenja koje stiglo iz Fortenove i u kojemu se spominje i mogućnost kaznenog djela, izgleda kao da nije bilo komunikacije između vlasnika i vodstva kompanije.
“Vlasnici su se dogovorili s potencijalnim budućim vlasnikom bez saznanja vodstva pa se oni sad žele ograditi upozoravajući na kaznenu odgovornost jer su svjesni stanja u Europi po pitanju kompanija u kojima Rusija i ruska podzeća imaju udjela”, kaže.
Cijeli proces prodaje udjela vodit će se, po svemu sudeći, u Nizozemskoj i bit će obavljen, dođe li do toga, prema nizozemskim zakonima. “To mi malo budi optimizam. Imam više povjerenja u institucije u Nizozemskoj nego u Hrvatskoj i vjerujem da će taj proces biit mnogo transparentniji i da će nizozemski regulatori dobro procijeniti o čemu se radi. Očekujem da će ta transakcija biti stopirana”, kaže Nađi.
Upitan je li ovo i koliki problem za Fortenova grupu kaže kako se sigurno radi o izazovu. “Kad kompanija prolazi kroz izazove, dobro je da iza nje stoji financijski snažan vlasnik koji joj može pomoći da prebrodi to razdoblje i da može nastaviti rast. Dosadašnji vlasnik se ne može uključiti u taj proces, a mi ne znamo koje su namjere potencijalnog budućeg vlasnika. Mi ne znamo hoće li on to kupiti da proda dalje za puno višu cijenu. Ovo je slično kao nenaplativa potraživanja. Ovdje ruska banka ima imovinu koju ne može kontrolirati, kao da je i nema i spremni su to prodati ispod cijene. Imate ulagača koji možda ima namjeru dugoročno ostati u tome, a možda samo kupuje s ciljem brze preprodaje dalje. Nemamo pojma kome bi on to prodavao, možda nekom kineskom poduzeću pa bi se otvorio novi set sigurnosnih pitanja. Vjerujem da će Nizozemska obustaviti tu transakciju u dogovoru EK-om, da ne komplicira život dalje”, kaže.
Na pitanje što može napraviti Hrvatska vlada, Nađi govori: “Jako je teško to reći je nemamo dovoljno informacija na koji se način ta transakcija provodi. Mislim da neće doći do faze da naša Vlada o nečem odlučuje. Nizozemska će se tu konzultirati s EK-om jer su sankcije donesena na europskoj razini. Ako će se naša Vlada pozicionirati drugačije od nizozemske, onda će se diplomatskim putem pokušati naći neko rješenje.”
Daniel Spajić, glavni tajnik i zastupnik DP-a, komentirao je vijest kako je Saif Alketbi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata stekao 43.4 posto udjela u Fortenovi kupnjom udjela Sberbanka:
"Mislim da je to ravno veleizdaji nacionalnih interesa Republike Hrvatske, a Vlada na čelu s Andrejom Plenkovićem, po ne znam koji put, ne zna što se događa. Prodajemo ono što je Hrvatskoj jako bitno, a jedno od ključnih pitanja je: - Tko upravlja mirovinskim fondovima Republike Hrvatske? Znamo li što je naša budućnost, znamo li što nam se događa kada jedan takav investitor ulazi u Hrvatsku u ovoj krizi?
Apsolutno smatram da bi se u ovo trebale uključiti i SOA i policija, ovo je strateško pitanje od nacionalnog značaja i očekujem da gospodin Andrej Plenković sa svojim koalicijskim partnerima izađe i objasni Hrvatskoj javnosti zašto se ovo događa te odgovori jesu li oni za ovo znali, a ako su znali, zašto nisu na vrijeme reagirali?''
Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković referirao se na transakciju ulagača iz Emirata koji je od Sberbanke kupio 43.4 posto udjela u Fortenovi, rekavši da najprije treba utvrditi sve relevantne činjenice kako bi se moglo odlučivati o daljnjim postupcima.
>> Opširnije
Iz Sberbanka je stiglo priopćenje vezano uz prodaju njihovih 43.4% udjela u Fortenova grupi investitoru iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.
>> Opširnije
Državni tajnik u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Frano Matušić komentirao je navode da arapski investitor želi kupiti udjele Sberbanka u Fortenovi.
>> Opširnije
Ante Letica govorio je o dronovima u Srbiji, prodaji Fortenove i situaciji u sigurnosno-obavještajnoj službi.
>> Opširnije
Ekonomski analitičar Damir Novotny u emisiji HRT-a Studio 4 komentirao je informaciju da je ruski Sberbank prodao svoj udio u hrvatskoj kompaniji Fortenova grupi Saifu Alketbiju iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, o čemu vlada i Fortenova grupa nemaju nikakvih saznanja.
>> Opširnije
Bivši vlasnik Agrokora Ivica Todorić reagirao je na vijest o prodaji udjela Sberbanka u Fortenovi arapskom investitoru kazavši da je vlada u svom komentaru navela netočne stvari.
>> Opširnije
Sinoć je odjeknula vijest da je 43.4 posto udjela u Fortenova grupi, koje je dosad držao Sberbank, prodano ulagaču iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Saifu Alketbiju.
>> Opširnije
Sinoć je odjeknula vijest da je 43.4 posto udjela u Fortenova grupi, koje je dosad držao Sberbank, prodano ulagaču iz Ujedinjenih Arapskih Emirata Saifu Alketbiju.
>> Opširnije
Fortenova grupa nema nikakva službena saznanja o prodaji udjela Sberbanke, poručili su večeras iz te grupe, nakon što je objavljeno da je Saif Alketbi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata stekao 43.4 posto udjela u toj kompaniji kupnjom udjela Sberbanke.
>> Opširnije
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati