Je li Plenković premijer ili Agrokorov povjerenik? Ponaša se kao da je oboje
ANDREJ Plenković sve je karte bacio na Agrokor, toliko se zanio da je zaboravio da je premijer, a ne povjerenik pa se sastao sa šefom Adrisa i razgovarao o nagodbi.
>> Plenković se osobno uključio u pregovore o nagodbi
Iz vlade su preko vikenda potvrdili da je do sastanka premijera s Antom Vlahovićem došlo krajem prošlog tjedna. Danas taj susret pokušavaju ublažiti činjenicom da je sastanak održan na inicijativu Adrisa.
Jasno je da rovinjska tvrtka ima milijardu razloga za sastanak i da lobira da što bolje sačuva svoj plasman, što ne umanjuje neugodnu situaciju za premijera koji uoči nagodbe prima jednog od pet tisuća vjerovnika.
I pokazuje da mu je teško vjerovati. Prvo je mjesecima Plenković govorio kako politika nema veze s Agrokorom, mada je vlada birala povjerenika pa jednoga prisilila na ostavku da bi instalirala drugoga. Također pokazuje da je prisilio na ostavku i potpredsjednicu vlade koja je kontrolirala Agrokor kako bi sačuvao svoju poziciju.
Prisjetimo se sada, nakon sastanka premijera s direktorom i vlasnikom Adrisa, kako promašeno zvuče njegove teze da politika nema veze s Agrokorom.
Plenković o Agrokoru: To je posao u koji se vlada neće miješati
"To je posao u koji se vlada RH ne miješa niti će se miješati ni na koji način", govorio je Plenković o radu izvanredne uprave na sjednici vlade 12. listopada 2017.
"Izvanredna uprava je ta koja upravlja Agrokorom, a ne vlada", izgovorio je nakon Ramljakove ostavke premijer 21. veljače.
"Predsjednik Vlade informirao se na sastanku s predsjednikom Uprave Adrisa Vlahovićem o poziciji Adris grupe u procesu sklapanja nagodbe u Agrokoru", potvrdili su iz vlade 3. lipnja za N1.
Rovinjski Adris potražuje oko milijardu kuna od Agrokora, imao je zalog za kreditni plasman Ivici Todoriću kroz dionice Jamnice koje bi nacrtom nagodbe trebale postati bezvrijedne. Kako Vlahović nije dozvolio da ga Ramljak i Peruško preveslaju u korist Sberbanka, Zabe Knightheada i ostalih vlasnika obveznica, Adrisovi su odvjetnici, skupa s Alcom, osporili potraživanja vlasnika obveznica i vrlo vjerojatno ih ostavili bez mogućnosti da glasaju u nagodbi.
Time su izvanrednu upravu natjerali na kompromis pa se odjednom umjesto gubitnika, počelo špekulirati o tome da bi mogli naplatiti (pretvaranjem potraživanja) između 40 i 50 posto plasmana. Ne samo to nego im je i premijer otvorio vrata Banskih dvora.
Premijer: Dobro ćemo zapamtiti kako se tko ponašao
Iste one kojima je, ako je vjerovati HDZ-ovim izvorima, Plenković jučer prijetio, sada odjednom prima. Njemu bliski mediji izvještavali su kako je na Središnjem odboru HDZ-a govorio da su pokušaji Adrisa i Francka legitimni "ali dobro ćemo zapamtiti kako se tko ponašao". I zapamtio je. Tako što je primio Antu Vlahovića.
Povjerenik Peruško je napadao (doduše izrijekom Franck, a ne Adris) da vode računa samo o svojim partikularnim interesima, kao da bi neka kompanija i trebala voditi računa o nečem drugom, a sada se nečiji partikularni interesi odjednom saslušavaju u Banskim dvorima.
S obzirom na to da se sada premijer i operativno uključio u vođenje nagodbe, možemo se samo zapitati ako to zamole Dubravko Grgić iz Agrama ili Ivan Artuković iz Francka, hoće li i njima biti udovoljena želja za susretom? Do jučer ih se nazivalo "kočničarima nagodbe", a sada bi mogli postati ugledni gosti salona na Markovom trgu.
Žele li nagodbu, moraju poslušati Adris, Alcu, Agram...
Želi li nagodbu kojom profitiraju vlasnici obveznica, ruske i zapadne banke, izvanredna uprava sada mora slušati Adris, Alcu i Agram. Odlukama suda upravo oni sada imaju dobre karte jer su osporili, odnosno blokirali jamstva i potraživanja vlasnicima obveznica. Tehnički, nužan je kompromis s njima za postizanje nagodbe ne žele li se kockati neizvjesnim scenarijem u kojem bi sutkinja vlasnicima obveznica mogla dodijeliti pravo glasa unatoč osporavanju.
Izađu li u susret Vlahoviću, koji je imao razlučna prava za svoj plasman, otvara se pitanje cijelog problematičnog koncepta nagodbe u kojoj su i drugi vlasnici razlučnih prava prebrisani, za račun roll up kreditora.
Kako je Plenković očito shvatio da mu ne treba nagodba koja će ostaviti među nezadovoljnicima vodeće hrvatske kompanije, neki kompromis čini se izgledan. Za koga sve, i u kolikoj mjeri, je li samo za one koji su uspješno blokirali nagodbu i dogurali do Banskih dvora i, možemo to slobodno pretpostaviti, poručili premijeru da im ne pada na pamet pristati na "šišanje" do gole kože, nije lako precizno predvidjeti.
Umjesto Plenkovića, o tome bi valjalo pitati onu drugu, pobjedničku stranu – sudionika roll up kredita, VTB banku, Zabu, Knightheada i ostale vlasnice obveznica koji su se dogovorili i sa Sberbankom, ključnu grupu za koje je skrojena ova nagodba. U novoj ulozi povjerenika, premijer, koji tvrdi da nagodba nema veze s politkom, sljedeći bi sastanak morao održati upravo s njima.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati