Plaćena jamčevina "kralja kriptovaluta", ide u kućni pritvor u Crnoj Gori
OSNOVNI sud u Podgorici prihvatio je jamstvo od po 400 tisuća eura koje su državljani Južne Koreje ponudili za Do Kwona, poznatog kao kralja kriptovaluta, i Hon Chand-yuna te je odredio da se, po uplati ovog iznosa, puste na slobodu, ali da vrijeme provode u stanu u Crnoj Gori koji će čuvati policija.
Jamstvo će, kako je priopćeno, uplatiti supruge dvojice Južnokorejaca. "Ukoliko okrivljeni pobjegnu ili prekrše mjeru nadzora, jamstvo propada i unosi se u poseban razdjel proračuna za rad sudova", navodi se u priopćenju podgoričkog Osnovnog suda.
"Nisam kriv. Nismo krivotvorili putovnice Kostarike"
Korejski državljani terete se da su izvršili krivično djelo krivotvorenja isprave, a uhićeni su krajem ožujka u privatnom zrakoplovu u zračnoj luci Podgorica. Do Kwon i Chand-yun su pred sudom negirali krivnju te su tvrdili da su putovnice Kostarike koje su posjedovali dobili u zakonitom postupku.
"Nisam kriv. Nismo krivotvorili putovnice Kostarike, dobili smo ih u zakonitom postupku. Jedini relevantan dokaz za to jest da od nadležnih državnih organa Kostarike dobijete dokumentaciju o izdavanju putovnice", rekao je u sudnici podgoričkog Osnovnog suda Do Kwon.
Južna Koreja i SAD zatražili njegovo izručenje
Južna Koreja i SAD su zatražili njegovo izručenje kako bi se suočio s optužbama u vezi s kolapsom njegove kriptoimperije vrijedne 40 milijardi dolara, čime je zavio u crno ulagače širom svijeta.
Crna Gora još nije odlučila o izručenju te je navela da prvo želi utvrditi jesu li se uhićeni ogriješili o domaće propise. Ako bi bio osuđen, Kwon bi se mogao suočiti s preko 40 godina zatvora, što bi u Južnoj Koreji bila najdulja kazna ikada za financijski zločin, prenijeli su ranije mediji.
Južnokorejac je više puta negirao sve optužbe tvrdeći da su napravljene pogreške u kriptoprojektu Terra-Luna kojim upravlja njegova tvrtka Terraform Labs.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati