Kaić o serološkom testiranju: Do 90.000 Hrvata je bilo u doticaju s koronom
SEROLOŠKO testiranje na uzorku od 1051 osobe pokazalo je koliko je ljudi u Hrvatskoj bilo u doticaju s koronavirusom.
"Pronašli smo 24 osobe koje imaju IGG antitijela, što je 2,3 posto. Je li to reprezentativno, nije. To je prosječno istraživanje gdje su uzeti u obzir krv osoba različitih dobi i različitih dobi. Ovo je orijentacijsko istraživanje. Radili smo i na 200-tinjak ljudi, vrhunskih sportaša gdje je taj postotak nešto veći. Od te 24 osobe 15 ih je imalo simptome. Dakle 63 posto je imalo nekakve simptome, a 27 njih nije imalo nikakve simptome. Zanimljivo je reći u svega dvoje njih smo našli zaštitna protutijela, no to ne znači da ostali nisu zaštićeni. Postoje drugi tipovi imunosti", objasnio je jučer na konferenciji za medije šef HZJZ-a Krunoslav Capak.
To bi, prema gruboj računici, značilo da je u Hrvatskoj u doticaj s koronavirusom došlo oko 80-90 tisuća građana.
"Možemo reći da je otprilike 80 do 90 ili eventualno 100.000 Hrvata bilo u kontaktu s virusom krajem 5. mjeseca kad su uzimani uzorci, ali moramo prvo provesti malo detaljniju statističku obradu jer uzorak nije apsolutno reprezentativan", pojasnio je za RTL Bernard Kaić, voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti HZJZ-a.
Od 1051 uzoraka, samo su 24 bila u doticaju s virusom. Nešto drugo iznenađuje.
"Neutralizacijska protutijela su dokazana u dva ispitanika od 24, što iznosi manje od 10 posto, točnije 8,3 posto. Ako se gleda ukupno od ovih 1051, onda je to 0,2. Jedino neutralizacijska protutijela imaju zaštitnu ulogu, to znači da samo one osobe koje imaju neutralizacijska protutijela su razvila zaštitni imunitet", rekla je Tatjana Vilibić, voditeljica Odjela za serološku virologiju HZJZ-a.
Imunitet traje kratko?
I njemačko i englesko istraživanje pokazuju da imunitet traje kratko, nakon tri mjeseca broj antitijela značajno pada.
"Kod imunološke zaštite kod virusa osim antitijela su bitna i stanična imunost, tu su također bitna istraživanja da se vidi kako stanična imunost na razini T i B limfocita reagira. Danas postoje metode kojima se to također može mjeriti", rekla je Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević.
Uz mali broj onih koji imaju zaštitu, još ih je nešto iznenadilo.
"Među ovima pozitivnima, kad smo ljude anketirali pitali smo jesu li u ta tri mjeseca imali neke simptome koji bi se mogli povezati s koronavirusnom infekcijom, ispalo je da od njih 24, 15 je imalo neke simptome koje bi se mogle povezati s koronavirusnom infekcijom, devet nije imalo nikakve", izjavio je Kaić.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati