Katalonci sutra izlaze na parlamentarne izbore
U KATALONIJI se održavaju parlamentarni izbori na kojima je glavna podjela ponovo ona između zagovornika i protivnika samostalnosti te autonomne pokrajine sa 7.5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku Španjolske.
Ankete ukazuju kako bi tri stranke mogle osvojiti podjednak broj glasova pa započeti pregovore o koaliciji.
Katalonska republikanska ljevica (ERC) i desni centar Zajedno za Kataloniju (JxCat) trenutno su na vlasti te zagovaraju samostalnost dok Katalonska socijalistička stranka (PSC) podržava ostanak unutar Španjolske.
Izbori se održavaju tri godine nakon organiziranja referenduma o samostalnosti, koji je bio zabranio španjolski ustavni sud i nakon kojega su organizatorima izrečene višegodišnje zatvorske kazne.
Bivši potpredsjednik vlade i vođa ERC-a Oriol Junqueras, osuđen na 13 godina zatvora, bio je privremeno pušten na slobodu kako bi sudjelovao u kampanji svoje stranke. Bivši predsjednik vlade Carles Puigdemont je iz Belgije videovezom sudjelovao u kampanji svog JxCata.
Svaka od navedenih stranaka želi vladati samostalno
S druge strane, kandidat PSC-a je donedavni španjolski ministar zdravstva Salvador Illa, kojem je podršku dao španjolski premijer Pedro Sánchez.
Illa se tijekom pandemije svakodnevno pojavljivao u medijima pa u stranci vjeruju da je dovoljno popularan za pridobivanje glasova onih koji su za cjelovitost Španjolske te neodlučnih birača.
"Tri su stranke koje mogu pobijediti na izborima ili dogovoriti većinu potrebnu za sastavljanje vlade, no sve tri su tijekom predizborne kampanje poručile kako će razgovori i potencijalna suradnja među njima biti teški", kaže profesor politologije Joan Rodríguez sa Sveučilišta u Valenciji.
Svaka od navedenih stranaka želi vladati samostalno, što je gotovo nemoguće pa će im podrška manjih stranaka biti presudna.
Zagovornici samostalnosti ERC i JxCat imaju iskustva u zajedničkom vladanju, no nemaju istu ideju što napraviti nakon što proglašena samostalnost u listopadu 2017. nije stupila na snagu.
"Pomalo smo umorni od toga", kaže Xavier, poduzetnik iz Barcelone. "Entuzijazam mi je splasnuo, no opet ću glasati za neku od stranaka koje podržavaju samostalnost", dodaje.
"Trenutno je nemoguće znati tko će pobijediti"
ERC, koji je u anketama bio u blagoj prednosti, zagovarao je tijekom kampanje referendum dogovoren sa španjolskom vladom, no takav ishod nije izgledan jer se Madrid poziva na ustavni sud prema kojem referendum nije u skladu s aktualnim ustavom. JxCat je pak najavio novi jednostrani referendum.
PSC, donedavnog španjolskog ministra Ille, nastojao je posljednjih tjedana pridobiti glasove drugih stranaka koje su za cjelovitost Španjolske, a i neodlučne birače temama poput zdravstva i gospodarskog oporavka od krize izazvane koronavirusom.
"Trenutno je nemoguće znati tko će pobijediti", kaže Ana Sofía Cardenal, profesorica politologije sa Sveučilišta Oberta de Catalunya.
U Kataloniji zbog razvijene industrije i turizma nastane oko 20 posto BDP-a Španjolske, no posljednjih mjeseci su hoteli prazni, a ulice bez turista. Na šetalištu La Rambla u srcu Barcelone nema gužvi.
Izbori se održavaju usred trećeg vala koronavirusa pa je rekordan broj onih koji glasaju poštom. U petak je 265.450 osoba svoj glasački listić poslalo na taj način.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati