Kina poslala upozorenje NATO-u
KINA je danas pozvala NATO da ne "izlazi iz svojih geografskih parametara" dodavši da se Sjevernoatlantski savez "širi od kraja Hladnog rata".
"Kao regionalna organizacija, NATO treba ostati u svojim geografskim parametrima i ne bi trebao pokušavati nametati pravila koja odgovaraju njemu ili pokušavati širiti ili čak prelaziti određene granice", rekao je danas Zhao Lijian, glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova, na press konferenciji u Pekingu.
Optužio je NATO da "povećava broj intervencija u cijelom nizu civilnih domena, uključujući klimatske promjene, infrastrukturu, tehnološke inovacije, opskrbne lance, zdravstvo i energetiku".
"NATO je prekoračio svoju klauzulu o kolektivnoj obrani na domene interneta i svemira, kojima bi se trebali baviti UN i specijalizirane međunarodne institucije", dodao je kineski dužnosnik.
Kinezi reagirali na izjavu glavnog tajnika NATO-a
Kinesko ministarstvo tako je odgovorilo na izjavu glavnog tajnika NATO-a Jensa Stoltenberga, koji je u ponedjeljak u Španjolskoj rekao kako "saveznici diverzificiraju svoju opskrbu" dodavši da je to "dobro za našu sigurnost".
"Otpornost i zaštita naših društava i infrastrukture su sad vrlo visoko na agendi NATO-a", rekao je Stoltenberg referirajući se na novi strateški koncept NATO-a, koji je predstavljen na summitu Saveza ranije ove godine u Madridu.
"U našem aktualnom strateškom konceptu adresiraju se izazovi koje Kina predstavlja našoj sigurnosti, našim vrijednostima i interesima. Dio toga je svijest o tome koliko se Kina približava i pokušava kontrolirati kritične dijelove naših društava", rekao je Stoltenberg.
Kinesko upozorenje
No Kina je danas poručila da je "razvoj globalnog industrijskog opskrbnog lanca rezultat ne samo zakona tržišta nego i poslovnih odluka". "U posljednjim godinama Kina je razvila zdravu suradnju, utemeljenu na principima ravnopravnosti, na relevantnim poljima i s kompanijama i zemljama iz različitih regija, uključujući i članice NATO-a, što je bilo na obostranu korist.
Uvođenje ideoloških razlika u ekonomsku i trgovinsku suradnju te povlačenje crta razgraničenja na osnovu vrijednosti nije u interesu međunarodne zajednice i moglo bi biti kontraproduktivno", rekao je Zhao.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati